Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje paszport? Skąd wziąć gotówkę na podróże za granicę UE?

Wyrobienie nowego paszportu kosztuje od 15 do 140 zł plus ewentualnie koszty zdjęć paszportowych. Sprawdzamy komu przysługują zniżki, do jakich krajów potrzebne są wizy i jak sfinansować zagraniczne wycieczki.

Polski paszport należy do „najsilniejszych” na świecie – umożliwia wjazd bez wizy (lub z darmową, łatwą do wyrobienia wizą) do 184 krajów. Oczywiście bezwizowe wyjazdy są ograniczone czasowo, a limit może wynosić od 7 do 183 dni, ale i tak nasze możliwości podróżnicze są bardzo szerokie.

Ile kosztuje paszport?

Wydanie paszportu wiąże się z kosztami od 15 do 140 zł. Są to więc koszty raczej symboliczne, które z pewnością warto ponieść, by mieć możliwość podróżowania do krajów spoza Unii Europejskiej (UE). W granicach UE paszport nie jest nam do niczego potrzebny, podobnie jak w przypadku podróży do Liechtensteinu, Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Zawnioskować o wydanie paszportu można po opłaceniu wymaganej kwoty.

Ile kosztuje paszport – standardowe opłaty?

Standardowo, dla osoby nieposiadającej żadnych zniżek, wydanie paszportu kosztuje 140 zł. Opłatę można wnieść na poczcie, w samym urzędzie (nie zawsze) lub dokonać przelewu online i wydrukować potwierdzenie płatności. Potwierdzenie zapłaty jest wymaganym dokumentem, bez którego nie można wyrobić paszportu.

Ile kosztują paszporty ze zniżką?

Przepisy przewidują cały szereg wyjątków od standardowej kwoty, jaką trzeba zapłacić za wydanie paszportu. Zniżki wynoszą 50% lub nawet 75%. Skorzystać można tylko z jednej zniżki jednocześnie. Od 1 stycznia 2023 obniżono koszty paszportów dla niektórych grup społecznych. Zwłaszcza osoby posiadające ważną kartę dużej rodziny mogą liczyć na wydanie paszportu po znacznie obniżonej opłacie. We wniosku o wydanie paszportu trzeba zaznaczyć zniżkę jaką posiada się w dniu złożenia wniosku.

Kto zapłaci 50% standardowej ceny paszportu?

 • Dorosłe osoby posiadające kartę dużej rodziny – czyli rodzice w rodzinach wielodzietnych.
 • Młodzież od 13 do 18 roku życia – dotyczy osób niepełnoletnich, które mają częściową zdolność do czynności prawnych, a więc musiały skończyć 13 lat, ale nie mają jeszcze skończonych 18 lat. Osoby te muszą mieć ważną legitymację szkolną.
 • Uczniowie i studenci do 26 roku życia – wymagana jest ważna legitymacja szkolna lub studencka.
 • Emeryci i renciści – dotyczy także osób aktywnych zawodowo, które przeszły na emeryturę, lub rentę, ale wciąż pracują lub prowadzą swoje firmy.
 • Osoby niepełnosprawne – dotyczy osób z orzeczoną niepełnosprawnością (trzecia grupa inwalidzka).
 • Osoby, które pobierają stały zasiłek z pomocy społecznej oraz osobom mieszkającym w ośrodkach pomocy społecznej.
 • Członkowie ochotniczych służb ratowniczych – zniżka przysługuje strażakom, a także osobom Z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).
 • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową – osoby w trakcie pełnienia służby zasadniczej.
 • Kombatanci, czyli byli żołnierze biorący udział w konfliktach zbrojnych.
 • Osoby represjonowane – dotyczy zarówno osób represjonowanych w czasie II wojny światowej jak i w okresie komunistycznym. Może być potrzebny status działacza opozycji antykomunistycznej, zniżkę otrzymają też osoby, które dysponują prawomocnym orzeczeniem sądu w tej kwestii.

Kto zapłaci 25% standardowej opłaty za paszport?

 • Uczniowie i studenci do 26 roku życia z rodzin wielodzietnych – dotyczy to osób od 18 do 26 roku życia, które uczą się lub studiują w momencie ubiegania się o paszport. Tylko posiadający ważną kartę dużej rodziny.
 • Dzieci o średnim lub znacznym stopniu niepełnosprawności – czyli pierwsza i druga grupa inwalidzka.
 • Osoby w wieku 13-18 lat z rodzin wielodzietnych – potrzebna jest karta dużej rodziny, zniżka dotyczy osób, które ukończyły 13 lat, ale nie ukończyły 18 lat.

Kiedy wyrobienie paszportu kosztuje 30 zł?

Opłata za wydanie paszportu w wysokości 30 zł dostępna jest dla osoby małoletniej do 13. roku życia:

 • do czasu podjęcia ustawowo określonego obowiązku szkolnego;
 • realizującym obowiązek szkolny.

Kiedy wyrobienie paszportu kosztuje 15 zł?

Opłata za wydanie paszportu w wysokości 15 zł obowiązuje dla rodzin wielodzietnych posiadającym ważną kartę dużej rodziny, kiedy dokument wydawany jest dzieciom do 13 roku życia.

Jakie są koszty za zgubienie lub zniszczenie paszportu?

Zniszczenie lub zgubienie paszportu nie generuje dodatkowych kosztów poza koniecznością wyrobienia nowego dokumentu paszportowego na standardowych zasadach. Masz jednak obowiązek niezwłocznego zgłoszenia zgubienia lub zniszczenia paszportu w urzędzie, lub jeśli przebywasz poza granicami Polski – w konsulacie polskim lub należącym do innego państwa Unii Europejskiej. Konsulaty są w stanie wyrobić dla Ciebie paszport tymczasowy.

Ile kosztują wizy do krajów poza EU?

Każdy kraj ustala indywidualnie swoją politykę wizową i dowolnie określa opłaty za wizy. Koszt może być uzależniony nie tylko od kraju, do którego chcesz pojechać, ale też od paszportu jaki posiadasz i kraju, z którego wyruszasz bezpośrednio do kraju przeznaczenia.

W tym artykule skupiamy się więc jedynie na kosztach wiz wjazdowych do krajów spoza EU, przy założeniu, że podróż odbywa się z Polski, a podróżnik ma polski paszport.

 • Japonia – 0 zł/jenów. Wjazd do Japonii wymaga wizy, ale w stosunku do obywateli Unii Europejskiej nie są pobierane żadne opłaty wizowe. Obywatele niektórych innych krajów muszą płacić, ale są to bardzo niskie kwoty.
 • Stany Zjednoczone Ameryki – 185 dolarów amerykańskich (USD). Wizy do USA są tradycyjnie drogie. Aktualny cennik (zaktualizowany w czerwcu tego roku) wizowy zakłada ten sam koszt dla wiz turystycznych, biznesowych i pracowniczych. Warto pamiętać, że wjeżdżając do USA na krótko (do 3 miesięcy, bez prawa pracy) nie potrzebujesz wizy.
 • Turcja – 0zł lub 40 USD lub ok. 380 zł. Obywatele Polski potrzebują wiz do Turcji tylko jeśli zamierzają tam przebywać powyżej 90 dni. Do tego czasu wiza jest niepotrzebna. Planując dłuższy pobyt trzeba wykupić roczną wizę turystyczną lub pracowniczą/biznesową.
 • Wielka Brytania – 0 zł lub 118 euro. Obywatelom UE wolno przebywać w Wielkiej Brytanii do pół roku bez wizy. Osoby, które planują dłuższy pobyt muszą wyrobić wizę za 118 euro.
 • Chińska Republika Ludowa – od 452 zł do 652 zł. Do Chin potrzebna jest wiza, której koszt uzależniony jest od trybu przyznania. Ekspresowe przyznanie wizy kosztuje o 200 zł drożej. Nawet wtedy trzeba poczekać kilka dni.
 • Egipt – 25 lub 60 dolarów amerykańskich (USD). Koszt krótkoterminowej wizy turystycznej do Egiptu zależny jest od tego czy wiza pozwala na jednorazowy wjazd czy wielokrotne przekraczanie granicy.
 • Korea Południowa – do końcu 2024 roku Polacy mogą jeździć bez wizy do Korei Południowej pod warunkiem, że nie zostaną tam dłużej niż 3 miesiące. Wcześniej obowiązywała stawka 160 zł za krótkoterminową wizę turystyczną.

Bardzo wiele krajów pozwala obywatelom Polski przyjeżdżać na kilka miesięcy bez wizy. W Europie jedynymi wyjątkami są Rosja i Białoruś.

Jakie są koszty podróży za granicę EU?

Koszty wyrobienia paszportu i wizy do danego kraju do dopiero początek wydatków związanych z wyjazdem. Wyjeżdżając turystycznie należy wcześniej sprawdzić, ile kosztują:

 • Noclegi – hotele i prywatne kwatery najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ na miejscu może okazać się, że dostępne są tylko bardzo drogie miejsca noclegowe.
 • Wyżywienie – różnice w kosztach żywności są bardzo wysokie, dlatego warto sprawdzić co w danym kraju się je i ile kosztuje stołowanie się w restauracjach czy barach dla podróżnych.
 • Koszty szczepień – jadąc do krajów tropikalnych koniecznie należy się zaszczepić na występujące tam choroby. Koszt pojedynczej szczepionki to kilkadziesiąt zł, ale czasami trzeba przyjąć szczepionki na 10 różnych chorób.
 • Wejściówki do parków narodowych i zabytków – w niektórych krajach, takich jak np. Kenia organizowane są bardzo atrakcyjne wycieczki, ale w ich koszt wliczana jest wysoka opłata turystyczna.
 • Transport – jeśli planujesz w kraju docelowym podróżować koleją, samolotami lub autobusami zawczasu sprawdź ceny i częstotliwość połączeń, ewentualnie możliwość wypożyczenia samochodu.
 • Opłaty lokalne – w niektórych krajach natkniesz się na konieczność uiszczenia dodatkowych opłat, które w Polsce nie występują, a w skrajnych wypadkach także łapówek. Dowiedz się jak najwięcej o kraju, do którego się wybierasz.

Jak sfinansować zagraniczne podróże?

Koszty podróży zagranicznych najlepiej pokrywać z własnej kieszeni, ale okazjonalnie można też wykorzystać zewnętrzne finansowanie. Zwłaszcza nieprzewidziane wcześniej wydatki mogą wymagać szybkie odblokowania dodatkowej gotówki. Do typowych rozwiązań w takiej sytuacji należą:

 • Karta kredytowa – kartą możesz płacić także za granicą, choć wiąże się z tym konieczność poniesienia (na szczęście coraz niższych) kosztów przewalutowania. Jest doskonałym rozwiązaniem awaryjnym, którym możesz pokrywać nieprzewidziane wypadki. Dlatego warto mieć wyrobioną kartę z odpowiednim limitem zanim wybierzesz się na wyjazd poza UE. Najlepsze karty znajdziesz na stronie Finanse Rankomat
 • Pożyczka gotówkowa – Koszty wyjazdu możesz pokryć chwilówką. Jeśli uważasz, że wymarzony wyjazd jest warty zadłużenia się i późniejszego spłacenia całości, poszukaj pożyczki, którą możesz spłacić po 60 dniach, lub rozłożyć spłatę na raty. Najlepsze oferty tego typu znajdziesz na stronie Finanse Rankomat

Warto wiedzieć

 • Paszport nie jest Ci potrzebny, gdy podróżujesz do UE, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii i Islandii.
 • Polski paszport uprawnia do krótkoterminowej podróży bezwizowej do ponad 180 krajów.
 • Paszport możesz wyrobić na 10 lat (dzieci na 5).
 • Jeśli masz zniżkę, za paszport zapłacisz od 15 do 70 zł zamiast 140 zł.
 • Emeryci po 70 roku życia nie płaca za paszporty.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Kto ma zniżki na wyrobienie paszportu?

  Zniżki mają: emeryci, renciści, osoby niepełnoletnie (dzieci), posiadacze karty dużej rodziny, kombatanci, osoby mające ustalone prawo do zasiłku, członkowie ochotniczych służb ratowniczych, żołnierze służby czynnej, a także osoby represjonowane za komuny.

 2. Do jakich krajów można jeździć bez wizy?

  Bez wizy można wyjechać turystycznie do większości krajów świata, wyjazd taki jest jednak ograniczony czasowo. Większość krajów Europy, Ameryki Południowej i Północnej pozwala Polakom na krótkoterminowy przyjazd bezwizowy.

 3. Ile zdjęć jest potrzebnych do paszportu?

  Wystarczy jedna kolorowa fotografia. Zdjęcie musi być zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed wyrobieniem paszportu.

 4. Ile kosztuje paszport dla dziecka?

  Paszport dla dziecka kosztuje minimalnie 15 zł, a maksymalnie 70 zł. Do maksymalnej zniżki uprawnia karta dużej rodziny, do podstawowej – legitymacja szkolna.

 5. Jak długo jest ważny paszport?

  Zasadniczo paszport jest ważny 10 lat od wydania. Jedynie paszporty wydane dla dzieci poniżej 13 roku życia tracą ważność po 5 latach.

 6. Kiedy następuje unieważnienie dokumentu paszportowego?

  Unieważnienie dokumentu paszportowego następuje wraz ze zmianą danych lub wydaniem nowego paszportu, w tym paszportu tymczasowego. Ewentualnie może upłynąć okres ważności paszportu. Po unieważnieniu dokumentu paszportowego trzeba wyrobić nowy.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments