Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje prawo jazdy w 2023?

Prawo jazdy jest potrzebne większości dorosłych Polaków do codziennego poruszania się, a sporej części z nich także do pracy. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje prawo jazdy w 2023 r. uwzględniając koszty kursów, egzaminów i badań lekarskich.

Ponad 22 miliony Polaków ma prawo jazdy kategorii B, 2 400 000 posiada prawo jazdy kategorii C, a niecałe pół miliona ma uprawnienia na kategorię E.

Prawo jazdy – kiedy jest Ci potrzebne i w jakich krajach działa?

Prawo jazdy jest Ci niezbędne do prowadzenia większości lądowych pojazdów silnikowych na drogach publicznych. Wyłączone są jedynie „urządzenia wspomagające chodzenie/ruch” takie jak wózki dla osób niepełnosprawnych, unicykle i hulajnogi elektryczne. Bez prawa jazdy można prowadzić dowolny pojazd na prywatnej posesji – oczywiście za zgodą właściciela.

Polskie prawo jazdy jest honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i EFTA. Uznają je też na zasadzie wzajemności kraje o zbliżonych przepisach ruchu drogowego i wymaganiach wobec kierowców. Należą do nich np. Macedonia, Izrael, Albania, Turcja czy Tunezja.

Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane głównie przez kraje o ruchu lewostronnym (np. Japonia, Indie) czy nietypowych zagrożeniach na drodze (Australia, Brazylia). Należy je mieć razem z polskim prawem jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy możesz wyrobić po dokonaniu opłaty 35 zł. Zasadniczo, jeśli masz kategorię B, to nie musisz zdawać żadnego egzaminu ani przechodzić kursu. Widocznie umiejętność poruszania się po polskich drogach jest wystarczająca, by poradzić sobie w innych krajach.

Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy?

Na kurs prawa jazdy może zapisać się osoba, która nie ma przeciwskazań medycznych i ukończyła wiek przewidziany dla danej kategorii.

 • AM – wystarczy 14 lat
 • A1, B1 – od 16 roku życia
 • A2, B, B+E, C1, C1+E – osoby dorosłe, od 18 roku życia
 • A – od 20 roku życia, jeśli ktoś zrobił kategorię B w wieku 18 lat
 • C, C+E, D1, D1+E – dopiero od 21 lat
 • D, D+E – dopiero od 24 lat

Oprócz badań i odpowiedniego wieku trzeba mieć wyrobiony Profil kandydata, wydawany przez urząd gminy/miasta.

Zapisać się na kurs prawa jazdy nie mogą także osoby, które zostały pozbawione prawa do kierowania pojazdami mechanicznymi na podstawie prawomocnego wyroku sądowego.

Ile kosztują badania dla kierowców?

Komplet badań dla kierowców może kosztować do 500 zł (razem z psychotestami – wymaganymi dla kierowców zawodowych), z czego 200-250 zł kosztuje podstawowe badanie lekarskie, a 50-100 zł badanie u okulisty.

Koszt badań był odgórnie ustalony przez krótki czas. Mimo, że przepisy uległy zmianie, część kierowców wciąż jest przekonana, że bez względu na miejsce zapłacą 200 zł. W praktyce może to być nawet 300 zł i więcej, ponieważ nie ma aktualnie ustawowej stawki w tym zakresie.

W przypadku problemów ze wzrokiem kandydat może dostać pozwolenie warunkowe na wyrobienie prawa jazdy (tylko w okularach). Prawo jazdy takie będzie ważne 5 lat od dnia wydania.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy w 2023 r.?

Kursy prawa jazdy w 2023 r. kosztują w granicach 2500-4500 zł. Najdroższe są uprawnienia do prowadzenia autobusów.

Ile kosztuje kurs na kategorię A?

Kurs prawa jazdy na motocykl kosztuje w granicach 2500-3200 zł. Najdrożej jest w Warszawie, ale różnice między miejscowościami nie są duże. Warto pamiętać, że kategoria A1 uprawnia jedynie do poruszania się lekkimi motocyklami i trójkołowcami (do 125 cm3 lub 11 kW), podczas gdy w kategorii A2 mieszą się już silniejsze maszyny (do 37 kW). Dopiero kategoria A pozwala kierować motocyklami sportowymi i turystycznymi.

Różnica w cenie pomiędzy kursami na kategorię A1 i A2 jest minimalna. Oznacza to, że A1 opłaca się robić przede wszystkim osobom w wieku 16-17 lat, które jeszcze mogą podejść do kursu kategorii A2. Mając ukończone 18 lat lepiej wybrać kategorię A2, a po 20 roku życia (24 dla osób nie mających uprawnień na kategorię B) pełną kategorię A.

Warto zauważyć, że osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata, automatycznie nabywa uprawnienia powiązane z kategorią A1.

Jaki jest koszt kursu na kategorię B?

Typowo kurs prawa jazdy na kategorię B lub B1 kosztuje ok. 2500-3200 zł, więc podobnie jak kursy kategorii A. Są to najpopularniejsze kursy, ponieważ większość kierowców potrzebuje kategorii B do poruszania się prywatnymi samochodami. Z tego powodu występuje bardzo silna konkurencja między szkołami jazdy i ceny kursów są stosunkowo zbliżone.

Kurs prawa jazdy kat B możesz zrobić praktycznie w każdym mieście powiatowym. Nabór jest ciągły w niemal każdej szkole nauki jazdy, nie musisz więc czekać.

Ile kosztuje kurs na kategorię C i C+E?

W każdej szkole nauki jazdy cena jest inna, ale przeciętnie zapłacisz od 2500 zł do 4000 zł. Różnice w cenie w tej kategorii pojazdów są spore i dlatego warto zrobić większe rozeznanie przed dokonaniem wyboru. Można też znaleźć firmę, która zapłaci pracownikowi za kurs prawa jazdy na ciężarówki pod warunkiem podpisania umowy o pracę o określony czas.

Kurs na samochody ciężarowe jest bardzo popularny, prawo jazdy kat C ma w Polsce ponad 2 miliony osób, a szkoły znajdują się w każdym większym mieście.

Kategoria D – ile kosztuje kurs na autobusy?

Cena kursu prawa jazdy na kategorię D, która uprawnia do przewozu 10 i więcej osób wynosi ok. 4000-4500 zł. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii C (ciężarówki) mogą dostać zniżkę i zrobić kurs o ponad 1000 zł taniej.

Wiele firm przewozowych i transportu miejskiego oferuje, że zapłaci kandydatowi za kurs prawa jazdy kategorii D i egzamin, pod warunkiem, że podejmie on pracę w danej firmie.

Bez prawa jazdy kategorii D wciąż można prowadzić busy i wozić maksymalnie do 9 osób.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny bez względu na kategorię, do której podchodzi kandydat kosztuje 50 zł. Także w przypadku egzaminów praktycznych różnice są symboliczne. W zdecydowanej większości kategorii za podejście do egzaminu praktycznego zapłacisz 200 zł (B, B1, C1, D1, T). Te bardziej specjalistyczne (C, D, E) kosztują 250 zł. Zdany egzamin teoretyczny jest wymagany, by podejść do praktycznego.

Egzaminy zdasz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego po wcześniejszym wniesieniu opłaty i ukończeniu odpowiedniego kursu przygotowawczego.

Jakie są dodatkowe koszty prawa jazdy?

Dodatkowe wydatki jakie mogą się pojawić to oczywiście koszty dojazdów (szkoły jazdy nie zawsze są blisko) i ewentualnej konieczności powtarzania egzaminów.

W praktyce nie ma więc ich dużo i nie powinny w żadnym wypadku zaskakiwać kandydata.

Jaki jest całkowity koszt zdobycia prawa jazdy w 2023 r.?

Całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii B wynosi ok. 3000-3500 zł, kategorie wyspecjalizowane mogą kosztować nawet o 2 tysiące więcej.

Koszt składa się z opłaty za wydanie prawa jazdy, egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego), kursu na prawo jazdy i wydatków na badania lekarskie.

Jak sfinansować prawo jazdy i pierwszy samochód?

Prawo jazdy i pierwszy samochód najlepiej finansować z własnych środków. Stosunkowo często fundują je także rodzice swoim dzieciom. Oczywiście istnieje wiele możliwości sfinansowania tego typu wydatków, ale trzeba pamiętać, że po zakupie auto będzie generować dalsze koszty (paliwo, ubezpieczenie OC, przeglądy, naprawy). Są to więc raczej opcje dla osób od solidnych dochodach, dla których spłata rat nie będzie problemem. W razie potrzeby masz do wyboru:

 • Kredyt samochodowy – wyspecjalizowany instrument finansowy, który pozwoli Ci nabyć pojazd (nie tylko samochód) i spłacić go w ratach. Zaletą jest duży wybór możliwości spłaty, np. nie występująca przy innych kredytach rata balonowa czy finansowanie 50-50.
 • Kredyt gotówkowy  – standardowy kredyt bankowy, który możesz przeznaczyć na dowolny cel, a więc także samochód lub kurs prawa jazdy. Spłacisz go w ratach równych. Często pojawiają się promocyjne warunki, dzięki którym koszt kredytu spada.
 • Pożyczka ratalna  – najdroższa opcja finansowania zakupu samochodu, ale najłatwiej dostępna. Pożyczoną kwotę możesz przeznaczyć na dowolny cel, a spłacić w równych ratach.
 • Leasing konsumencki – nawet jeśli nie prowadzisz działalności, możesz wziąć samochód w leasing. Jest to forma długoterminowego wypożyczenia pojazdu z możliwością jego wykupu lub zamiany po zakończeniu okresu leasingowego.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z naszą infolinią – konsultant dobierze optymalną formę finansowania do Twoich potrzeb.

Dane dotyczące kosztów prawa jazdy zostały zweryfikowane w październiku 2023 r. i na ten moment aktualne.

Warto wiedzieć

 • Koszty prawa jazdy to: badania lekarskie, kurs prawa jazdy, egzamin teoretyczny, egzamin praktyczny i wreszcie opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy.
 • Zanim zaczniesz kurs na prawo jazdy musisz wyrobić profil kandydata i wykonać badanie lekarskie.
 • Prawo jazdy kategorii B kosztuje ok. 3000-3500 zł, z czego większość kosztów przypada na sam kurs.
 • Egzaminy teoretyczne kosztują 50 zł, a praktyczne 200-250 zł.
 • Ceny kursu na prawo jazdy określane są w danej szkole jazdy, nie są określone z góry.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje egzamin w WORDzie 2023r.?

  Do egzaminu teoretycznego można podejść za 50 zł. Egzamin praktyczny kosztuje 200 zł za prawo jazdy kat B, a 250 zł za D czy C.

 2. Ile razy można zdawać egzamin na prawo jazdy w 2023 r.?

  Nie ma żadnego limitu, ale jeśli nie udało Ci się kilka razy, weź dodatkowe lekcje jazdy zanim podejdziesz po raz kolejny. Wszyscy chcemy, żeby prawko było zdobyte dzięki Twoim umiejętnościom, a nie szczęściu.

 3. Ile będzie kosztować prawo jazdy w 2024 r.?

  Trzeba liczyć się z tym, że kurs na prawo jazdy będzie w 2024 r. droższy o ok. 200-300 zł. Oczywiście zależy od szkoły jazdy, ale podejrzewamy, że ceny wzrosną.

 4. Na jakich samochodach zdaje się prawo jazdy w 2023 r.?

  W każdym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego może to być inny model. Zawsze są to małe i niedrogie auta miejskie. Aktualnie bardzo popularny jest Hundai i20, na którym zdaje się egzaminy np. w Krakowie. Katowice mają Toyoty Yaris, a Warszawa wspomniane już Hundai i20 oraz Śkody Fabie.

 5. Gdzie najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy?

  W mieście, które znasz i po którym poruszasz się jako pasażer/pieszy/rowerzysta. Oczywiście łatwiej mają mieszkańcy mniejszych miejscowości niż Warszawiacy, ale znajomość terenu bardzo pomaga.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments