Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje przedszkole w 2023?

Od 1 września 2023 r. podniesione zostały maksymalne opłaty za przedszkole. Od teraz limit wynosi 1,3 zł za każdą rozpoczęta godzinę. Maksymalna wysokość kwoty opłaty nie daje jednak pełnego obrazu kosztów przedszkola, więc postanowiliśmy się im przyjrzeć bliżej.

W Polsce działa ponad 22 500 placówek wychowania przedszkolnego. W każdej grupie może być jednocześnie do 25 dzieci pod opieką jednej osoby dorosłej.

Ile kosztuje przedszkole publiczne?

Przedszkole publiczne zasadniczo jest bezpłatne (5 godzin dziennie), a rodzice płacą jedynie za wyżywienie dziecka. Niestety bezpłatne, nie znaczy dostępne. Liczba miejsc w przedszkolach publicznych jest ograniczona, a godziny ich otwarcia często nie dają się pogodzić z niestandardowymi godzinami pracy rodziców.

W pierwszej kolejności miejsca w przedszkolach otrzymują rodziny w trudnej sytuacji materialnej. Oznacza to, że dzieci osób bezrobotnych mają większe szanse na miejsce w przedszkolu niż gdy oboje rodzice pracują. System w założeniu ma ułatwiać wychowanie dzieci osobom, dla których jest to najtrudniejsze, ale w praktyce jest dość skomplikowany i niekoniecznie przyjazny dla osób pracujących.

W skali kraju ułatwienia przysługują dzieciom:

 • z niepełnosprawnością,
 • z rodzin wielodzietnych,
 • mających niepełnosprawne rodzeństwo lub któreś z rodziców,
 • wychowywanym tylko przez jedno z rodziców,
 • z rodzin zastępczych.

Dodatkowo gmina może wyznaczyć własne zasady przyjmowania do przedszkoli, co oznacza przede wszystkim preferowanie osób mieszkających i płacących podatki na miejscu. Zapewnienie warunków działania przedszkola przeważnie wymaga od gminy dodatkowych nakładów, więc naturalne jest preferowanie osób, które dokładają się do lokalnego budżetu.

Warto też pamiętać, że bezpłatne są tylko godziny między 8:00 a 13:00, czyli wszystkiego 5 godzin w ciągu dnia. Rodzice, którzy muszą zostawić dzieci w przedszkolu na 8-9 godzin, ponieważ normalnie pracują, muszą dopłacić za każdą zaczętą godzinę powyżej limitu. Stawki na szczęście nie są wysokie i ogranicza je wspomniany wyżej limit 1,3 zł za godzinę. Całość zamknie się więc prawdopodobnie w 100-200 zł w miesiącu. Na ogół pracodawca, który zatrudnia rodziców małego dziecka jest też dużo bardziej elastyczny w zakresie grafiku pracy i rodzice mogą dopasować godziny „na zakładkę”.

Limity wnikają z Obwieszczenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji oraz maksymalnej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

UWAGA: Warszawa zniosła opłaty za przedszkola publiczne, nawet jeśli dziecko przebywa w obiekcie powyżej 5 godzin.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Przedszkola prywatne są znacznie droższe od publicznych. Nawet w najmniejszych miejscowościach trzeba się liczyć z kosztem 500-1000 zł miesięcznie (zależnie od ilości godzin). W miastach wojewódzkich trzeba się liczyć z wydatkami 1000-2000 zł, a w Warszawie nawet powyżej tej kwoty. Najdroższe mogą być niektóre przedszkola międzynarodowe, gdzie czesne może przekraczać 4000 zł miesięcznie.

Oczywiście nie chodzi tu tylko o przechowanie dziecka w przedszkolu. Rodzice dzieci płacą za warunki i zajęcia, których nie byłoby w innej formie wychowania przedszkolnego. Do prywatnego przedszkola posyła się dziecko nie tylko z braku miejsc w przedszkolach publicznych, ale też po to, by ułatwić mu start, socjalizację z innymi dziećmi i późniejsze przejście do szkoły podstawowej.

Rodzice i opiekunowie dzieci czasami przeinwestowują w drogie przedszkola i jednocześnie nakładają na dzieci obowiązek nauki w wieku, w którym najlepiej radzi sobie ono poznając świat we własnym zakresie. Przedszkole prywatne nie powinno służyć spełnianiu ambicji rodziców, a zapewnieniu odpowiednich warunków dla rozwoju dziecka. Najlepsze ośrodki faktycznie dobrze wywiązują się z tego zadania i są warte pieniędzy jakich oczekują.

Ile kosztują przedszkola w dużych miastach, a ile w małych miasteczkach?

Różnica w kosztach przedszkoli pomiędzy różnymi miejscowościami może być dwukrotna, a nawet wyższa. Opłata za przedszkole będzie najniższa w miejscowościach, które mają solidną infrastrukturę publiczną w tym zakresie i stosunkowo mało chętnych.

Jeśli gmina jest w stanie zapewnić dość oddziałów przedszkolnych, oraz odpowiednie wyposażenie przedszkola, by wszystkie dzieci znalazły tam swoje miejsce, przedszkole prywatne musi obniżyć ceny. Natomiast w szybko rozwijających się, dużych miastach, gdzie miejsc w przedszkolach zwyczajnie brakuje, ceny będą szybować w górę. Najdroższe przedszkola są w Warszawie (od 800 zł do nawet 3000 zł), a także w Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu (do 2000 zł).

Na ceny przedszkoli wpływają nie tylko zapotrzebowanie i gotowość rodziców do płacenia danej kwoty, ale też realne koszty prowadzenia obiektu przedszkolnego. Zapewnienie warunków działania przedszkola, wykonywanie remontów obiektów przedszkolnych, zatrudnienie wykwalifikowanego personelu – wszystko to kosztuje, a ceny bardzo różnią się między największymi metropoliami, a małymi miastami powiatowymi. Przedszkole w Krakowie czy Warszawie jest drogie, ale jego prowadzenie też do tanich nie należy.

Ile kosztuje przedszkole z wyżywieniem?

Oprócz opłaty miesięcznej rodzice dziecka w przedszkolu muszą liczyć się z koniecznością zapewnienia posiłków dziecku.

Wyżywienie dziecka w przedszkolu to dodatkowy koszt zarówno w przedszkolu publicznym (ok. 200-300 zł miesięcznie), jak i prywatnym (200-500 zł miesięcznie). Kwota ta nie wlicza się do kosztów wychowania przedszkolnego finansowanego przez gminy czy Skarb Państwa.

Jedzenie dla dziecka w przedszkolu nie jest szczególnie drogie, ale może kosztować więcej jeśli dziecko np. ma wiele uczuleń pokarmowych i nie może jeść tego co wszystkie pozostałe. Takie sytuacje są indywidualne i trudno określić z góry koszty oraz opcje z jakimi spotkają się rodzice.

Ile kosztują zajęcia dodatkowe w przedszkolu?

Przedszkola publiczne nie mogą pobierać od rodziców dodatkowych opłat za zajęcia dodatkowe, a jedynie za dodatkowe godziny ponad limit przebywania w przedszkolu. W praktyce jednak pojawiają się zajęcia dodatkowe wykraczające ponad program przedszkola i one są już płatne. Opłaty mogą wynosić od 20-30 zł miesiąc (zajęcia raz w tygodniu, prowadzone przez przedszkolankę) do nawet 100-200 zł za miesiąc (np. zajęcia gry na instrumentach). Bardzo wiele zależy od tego kto i czego uczy dzieci.

Czy warto płacić za lepsze przedszkole?

Tak i nie. Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od tego co uznamy za „lepsze”. Trzyletniego dziecka nie obchodzi prestiż, ani potrzeba wyróżnienia się jego rodziców. Jeśli kierują się oni tym co jest dla nich (a nie dla dziecka) bardziej atrakcyjne, to popełniają poważny błąd.

Nie da się jednak ukryć, że przedszkola różnią się między sobą. Niektóre dają dzieciom więcej uwagi, a także możliwości doskonalenia dziecięcych umiejętności. Prowadzą zajęcia na zewnątrz, uczą współpracy i odpowiedzialności w wersji dla kilkulatków. Inne są z kolei „przechowalniami dzieci”, gdzie dzieci chodzą tylko dlatego, że rodzice nie mają co z nimi zrobić.

Jeśli stać Cię na to, by zapłacić za droższe, ale wyraźnie lepsze dla dziecka przedszkole, poważnie rozważ tę opcję. Nie uznawaj jej jednak za jedyną możliwą. Są dobre przedszkola publiczne, które cieszą się zaufaniem rodziców i sympatią wychowanków.

Czy zawsze warto posyłać dziecko do przedszkola?

W zdecydowanej większości przypadków posłanie dziecka do przedszkola jest dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony pozwala rodzicom skupić się na pracy i innych, nie związanych z dzieckiem czynnościach, a czasem po prostu odetchnąć od kochanego, ale wymagającego czterolatka. Z drugiej natomiast pomaga dziecku socjalizować się, poznawać dzieci z innych rodzin i po raz pierwszy poznawać świat poza rodziną.

Wysłanie dziecka do przedszkola pozwala mu usamodzielnić się choćby w minimalnym stopniu. Daje też znacznie pełniejszy wzgląd w jego mocne i słabsze strony – niektóre dzieci świetnie adaptują się do nowego środowiska, dla innych jest to trudniejsze. Tym drugim przedszkole daje dodatkową szansę zintegrowania się z rówieśnikami zanim pójdą do szkoły i będą musiały faktycznie się czegoś uczyć.

Są jednak przypadki, gdy korzyści płynące z wysłania dziecka do przedszkola mogą być przyćmione przez potencjalne koszty. Jeśli rodzice pracują z domu, albo jedno z nich i tak zostaje w nim, by zająć się młodszym rodzeństwem przedszkolaka, to odpada potrzeba „oddania” dziecka na czas pracy. Pozostałe powody, by posłać dziecko do przedszkola są jak najbardziej aktualne, ale to samo można powiedzieć o kosztach finansowych opieki przedszkolnej.

Większość rodzin wychodzi lepiej wysyłając dzieci do przedszkola niż tego nie robiąc, ale każdy przypadek jest indywidualny.

Jak sfinansować przedszkole dla dziecka?

Przedszkole należy finansować z własnych środków. Jest to długoterminowy koszt, którego można w znacznej części uniknąć wybierając przedszkole publiczne. Na pewno nie warto się zadłużać, by wybrać dla dziecka najdroższe przedszkole prywatne.

Natomiast jeśli potrzebujesz środków na inne, zwłaszcza niespodziewane, wydatki, zapraszamy na nasze strony, gdzie znajdziesz najlepsze pożyczki , kredyty  i karty kredytowe .

Warto wiedzieć

 • Koszty wychowania przedszkolnego zawierają się w granicach 200 – 3000 zł za miesiąc, przeważnie ok. 1000 zł.
 • Przedszkole publiczne jest darmowe w zakresie 5 godzin dziennie, za ten czas przedszkole nie pobiera od rodziców dodatkowych opłat nawet jeśli odbywają się wówczas zajęcia dodatkowe.
 • Maksymalna wysokość kwoty opłaty za przedszkole publiczne wynosi aktualnie 1,3 zł za godzinę.
 • Przedszkola są zobowiązane do wykonywania remontów obiektów przedszkolnych i zapewnienia higienicznych warunków nauki.
 • Z wychowania przedszkolnego można zrezygnować i samemu zajmować się dzieckiem, ale pozbawi je to kontaktu z rówieśnikami.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje wyżywienie w przedszkolu?

  Dzienne wyżywienie w przedszkolu kosztuje od 10 do 25 zł. W skali miesiąca daje to 200-500 zł. Najczęściej ok. 300 zł.

 2. Ile kosztuje przedszkole publiczne dla 3-latka?

  0 zł jeśli dziecko przebywa w nim tylko w godzinach 8:00-13:00. Za każdą dodatkową godzinę trzeba zapłacić od 1 zł do 1,3 zł. Wyżywienie kosztuje dodatkowo od 10 do 25 zł dziennie.

 3. Jakie są opłaty w przedszkolu państwowym?

  Opłaty w przedszkolu państwowym składają się ze stawki godzinowej za każdą godzinę poza przedziałem 8:00-13:00 (przeważnie 1zł-1,3zł) oraz opłaty za wyżywienie (10-25 zł dziennie). Warszawskie przedszkola nie pobierają pierwszej opłaty.

 4. Kto ma pierwszeństwo na miejsce w przedszkolu państwowym?

  Pierwszeństwo mają dzieci niepełnosprawne lub mające niepełnosprawnych rodziców/rodzeństwo. Łatwiej jest też znaleźć miejsce dla dziecka z rodziny wielodzietnej, rodziny zastępczej lub takiej, gdzie dziecko wychowywane jest tylko przez jedno z rodziców. Gminy mają prawo ustanowić dodatkowe warunki pierwszeństwa, ale nie mogą ignorować tych powyższych. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments