Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje wesele?

Wesele może być niezapomnianą imprezą, ale z pewnością jest też okazją do wydania dużej kwoty pieniędzy. Sprawdzamy ile kosztuje wesele w drugiej połowie 2023 roku i jak je sfinansować.

Tradycyjnie w Polsce sporządzenie aktu małżeństwa jest dopiero początkiem uroczystości ślubnych. Bez względu na to czy w grę wchodzi ślub kościelny czy cywilny, kolejnym etapem staje się wesele lub ewentualnie jego bardziej nowoczesna wersja zwana imprezą ślubną.

Ile kosztuje wesele w 2023 i dlaczego tak dużo?

Koszty wesel zaczynają się od ok. 40 000 zł (mniej niż 50 gości, nowoczesne wesele), ale mogą bez problemu przekraczać 100 000 zł (100 osób tradycyjne wesele), a górna granica określona jest jedynie fantazją i zasobnością portfela młodej pary.

Koszty weselne są bardzo wysokie i w dodatku szybko rosną z roku na rok. Wynika to z:

 • Inflacji – wysokie ceny energii czy produktów spożywczych uderzają zwłaszcza w branżę gastronomiczną, która odpowiada za znaczną część kosztów weselnych (talerzyk, tort, wiejski stół). Ceny poszły bardzo w górę w 2023 roku.
 • Wykorzystywania sytuacji – usługi weselne kosztują więcej niż podobne usługi wykonywane przy okazji innych okazji. Wynajęcie sali weselnej jest droższe niż w przypadku sali na imprezę firmową, tak samo z transportem czy wynajęciem fotografa.
 • Rosnących wymagań – Budżet weselny musi obejmować wiele elementów, o które kiedyś dbała rodzina państwa młodych.

Jakie są koszty wesela?

Do typowych kosztów tradycyjnego wesela należą:

 • Wynajem sali weselnej, która pomieści wszystkich gości i pozostawi im jeszcze dość miejsca, by tańczyć,
 • Zamówienie jedzenia i napojów dla wszystkich gości, czyli tak zwany „talerzyk”,
 • Transport autokarem dla gości, jeśli wesele odbywa się z dala od ślubu lub poza miastem,
 • Kapela weselna lub DJ i ewentualnie wodzirej,
 • Alkohol i tort weselny, czasem też inne kulinarne atrakcje,
 • Wykonanie filmu i fotografii pamiątkowych z wesela,
 • Dodatkowe rozrywki dla gości weselnych i ich dzieci,
 • Stroje państwa młodych i ewentualnie drużbów,
 • Kwiaty, bukiet ślubny, przystrojenie sali weselnej,
 • Organizację wesela, jeśli powierzasz ją specjaliście,
 • 1001 innych wydatków, jeśli tylko chcesz je ponieść.

Tak naprawdę lista potencjalnych wydatków jest zupełnie nieograniczona. Jeśli chcesz zafundować swoim gościom przylot helikopterem, możesz to zrobić za odpowiednią cenę. Wyżej wymienione wydatki to te najczęściej ponoszone przy organizacji wesela.

Jaki jest koszt przygotowania i dostarczenia tortu weselnego?

Torty weselne są często cukierniczymi dziełami sztuki. Ich koszt zależy zarówno od kunsztu cukiernika, jak i wielkości i wagi tortu. Duży tort dla 100 i więcej osób może kosztować ok. 1000 zł. Oczywiście różnice będą tu bardzo duże. Znajdą się zarówno torty za 700 zł jak i za 2500 zł.

Droższe mogą być szczególnie piękne czy dziwne torty weselne, które stają się swoistą atrakcją. Bywają też przyczyną zabawnych wpadek, ponieważ ogromny tort należy do najbardziej kruchych i niestabilnych konstrukcji na całym weselu.

Koszty jedzenia weselnego – ile zapłacisz za “talerzyk”?

Jedzenie i napoje (bez uwzględnienia alkoholu) to koszt od 150 do 500 zł za osobę. Dużo zależy od tego, jak bardzo prestiżowy lokal lub catering wybierzesz. Często połowa kosztów wesela sprowadza się właśnie do gastronomii.

Aktualnie zachodzi znacznie większa potrzeba urozmaicania menu ze względu na popularyzację diet wykluczających, takich jak wegańska czy dieta keto. Organizatorzy wesela powinni uwzględnić ogólne preferencje gości, nawet jeśli nie mogą ściśle dopasować do nich „talerzyka”.

Do kosztów jedzenia weselnego zawsze dochodzi obsługa kelnerska, a czasami też usługi barmana.

Ile kosztuje transport i zakwaterowanie dla gości weselnych?

Teoretycznie wynajem busa na 25 osób kosztuje 4-5 zł od każdego przejechanego kilometra. Duże autokary są tylko niewiele droższe. W praktyce jednak wożenie gości na wesele jest nieco droższe niż standardowa usługa transportowa. Wynajmując takiego samego busa, by przywiózł gości, a potem odwiózł część z nich do najbliższego miasta, trzeba się liczyć z kosztem ok. 1500 zł.

Dłuższe trasy, które pojawiają się gdy zachodzi potrzeba ściągnięcia rodziny z innego województwa są już standardowymi usługami transportowymi i kosztują tyle co wynajęcie busa/autokaru w innych okolicznościach.

Jaki jest koszt kapeli weselnej lub DJ’a?

Organizacja wesela wymaga zapewnienia odpowiedniej do zabawy muzyki. Sala weselna na pewno będzie mieć miejsce do tańczenia i większość gości chciałaby z niej skorzystać. Tradycyjnie zatrudniało się w tym celu kapelę weselną, ale aktualnie coraz częściej zarządzanie muzyką powierza się profesjonalnym DJ-om.

Wynajęcie dobrego DJ-a na całą noc kosztuje przeważnie od 1500 do 3000 zł. To i tak niewiele w porównaniu z kapela weselną, która policzy sobie 3000 do 10 000 zł. Jeszcze droższe będzie zamówienie na wesele popularnego zespołu i tu już nie ma żadnych limitów.

Podejmując decyzję warto pomyśleć nie tylko jak wybór wpłynie na koszt wesela, ale też co otrzymasz w zamian. Kapela weselna sprawdza się przy tradycyjnych weselach – prawdopodobnie znają piosenki disco polo i trochę klasyków. DJ będzie mieć znacznie szerszy zakres muzyki, zwłaszcza tej nowoczesnej. Trzeba przemyśleć jak ma wyglądać przyjęcie weselne.

Ile kosztuje alkohol i rozrywka na weselu?

Średni koszt wesela w niewielkim stopniu zależy od tego, czym chcesz uraczyć swoich gości. Zwyczajowo liczyło się przynajmniej butelkę wódki na parę, ale powoli odchodzi się od alkoholi wysokoprocentowych na rzecz wina, a czasami też piwa kraftowego.

W hurtowniach butelka wódki kosztuje 25-30 zł. Wesela na 100 osób potrzebują ok. 60 butelek, czyli 1500-1800 zł. Paradoksalnie chcąc zaopatrzyć tę samą ilość gości w wino, musisz przygotować się na nieco wyższy koszt, w granicach 2000-3000 zł.

Stosunkowo często przygotowuje się dla gości drink bar, lub kupuje od znajomego gąsiorek przedniego bimbru. W takiej sytuacji na pewno trzeba doliczyć od 1000 zł w górę. Im droższe alkohole, tym większy będzie na pewno łączny koszt, także dlatego, że goście będą mieli większą ochotę, by ich próbować.

Czekoladowa fontanna na wesele kosztuje ok. 1000 zł. Ciasta mogą kosztować kolejne kilkaset do kilku tysięcy zł. Pieczony prosiak to koszt ok. 65 zł od kilograma.

Wycenienie rozrywki jest praktycznie niemożliwe bez określenia konkretów. Można zamówić zespół taneczny, animatorów zabaw dla dzieci, fotobudkę, różne gry dla uczestników wesela. Nawet przewieźć gości helikopterem, jeśli ktoś ma zbędne kilkadziesiąt tysięcy zł. Warto myśleć o nich dopiero, gdy budżet weselny dopina się bez problemu, a organizacja wesela nie nastręcza trudności.

Jakie są inne koszty weselne?

Koszt wesela zawsze jest wyższy niż się go oczekuje. Niektóre wydatki po prostu są i trzeba je wliczyć od początku, inne pojawiają się nagle. Dlatego polecamy ostrożnie planować budżet weselny i w razie czego wykreślać z niego zbędne pozycje. Trzeba wziąć pod uwagę takie drobiazgi jak:

 • Suknia ślubna i garnitur – stroje potrafią kosztować fortunę,
 • Taksówki, dodatkowy transport – zawsze pojawia się konieczność dowiezienia czegoś lub kogoś,
 • Własny czas i pracę – przyjęcie weselne jest potężnym, czasochłonnym i bardzo wyczerpującym przedsięwzięciem,
 • Dekoracja sali – kwiaty, światła i przybranie może kosztować sporo, jeśli chcesz zrobić wrażenie na gościach,
 • Pokrycie szkód – niestety zdarza się, że pijani goście weselni potłuką lustro w łazience lub zniszczą żywopłot sąsiada, trzeba mieć rezerwę na to,
 • Zaproszenia, listy, karty dla gości – pojedynczo nie są drogie, ale trzeba je wziąć pod uwagę.

Dlaczego nowoczesne wesela są tańsze?

Nowoczesne wesela zasadniczo pomijają część kosztownych lub żenujących zwyczajów weselnych, a skupiają na przyjemnym spędzeniu czasu w gronie osób lubianych przez państwa młodych. Można powiedzieć, że główną różnicą jest nie uleganie wpływom rodziców/teściów. Wesela stają się przez to mniej napięte, a przy okazji także tańsze.

Wystarczy:

 • zaprosić tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz się bawić – żadnych kuzynów których właściwie nie znasz, ani osób które „wypada zaprosić”,
 • nie robić niczego na pokaz – rodzinie i tak się nie zaimponuje wystawnością wesela, bo na ogół wiedzą jaką kto ma sytuację,
 • ograniczyć alkohol do ilości, przy której goście będą weseli, ale nie pijani i zapowiedzieć wszystkim, by korzystali z używek z umiarem,
 • skrócić imprezę tak, by jak najbardziej z niej skorzystać, ale nie zmęczyć się nią. Oczywiście organizacja nowoczesnych wesel wymaga odwagi i niezależności młodych od starszego pokolenia, ale z pewnością warto.

Jak można obniżyć koszty wesela?

Im mniej gości, tym tańsze wesele. To oczywista prawda, ale jest też kilka sposobów, by obniżyć koszty wesela bez ograniczania jego wielkości. Możesz na przykład:

 • Zorganizować wesele w mało obleganym miesiącu, takim jak listopad czy luty,
 • Wynająć salę weselną z odpowiednim wyprzedzeniem,
 • Alkohol kupić z hurtowni, zwłaszcza, jeśli potrzebujesz hurtowych ilości,
 • Wybrać dobrego DJ zamiast kapeli,
 • Zrezygnować z wydatków ponoszonych „na pokaz”.

Jak sfinansować wesele?

Na wesele najlepiej zaoszczędzić pieniądze, tak by nie musieć sięgać po żadne zewnętrzne finansowanie. Nawet zaciągając pożyczkę od rodziny, którą spłacisz z tego co otrzymasz w kopertach, ryzykujesz, że krewni będą się wtrącać. Bank czy pożyczkodawca tego nie zrobią, ale trzeba będzie im spłacić całość pożyczonej kwoty wraz z odsetkami.

Czy warto zaciągnąć pożyczkę na wesele?

Nie. Nawet jeśli rodzinne „koperty” pozwolą spłacić pożyczoną kwotę, to państwo młodzi będą stresować się całą sytuacją. Naprawdę nie warto zaczynać małżeństwa od zadłużania się. Oczywiście mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki gdy narzeczeni wydali oszczędności na wesele. Wówczas można skorzystać z taniej pożyczki, którą łatwo będzie spłacić (dla klientów, którzy pożyczają w danej firmie po raz pierwszy).

Zdecydowanie lepiej jednak pozbierać trochę gotówki, zrobić skromniejsze wesele, nie wymagać od rodziny zbyt dużo w kopertach, a to co się otrzyma, zainwestować we wspólną przyszłość. Drogie wesela warto pozostawić tym, dla których taki wydatek nie stanowi problemu.

Warto wiedzieć

 • Wesele w 2023 r. kosztuje średnio ok. 60 000 zł, w 2024 będzie to prawdopodobnie nawet 10 000 zł więcej.
 • Nowoczesne wesela są znacznie tańsze od tradycyjnych i mniej męczące dla państwa młodych.
 • Zamówienie sali wcześniej obniża koszt i zwiększa wybór dostępnych lokalizacji.
 • Zaciąganie kredytów na wesele nie jest dobrym pomysłem.
 • Należy zostawić sobie rezerwę gotówki na nieprzewidziane wydatki.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje wesele na 100 osób 2023?

  Najczęściej w granicach 40 000 – 100 000 zł.

 2. Ile kosztuje wesele za 1 osobę?

  Kilkaset złotych. W zależności od tego jak bardzo szalejesz od 400 do 1000 zł.

 3. Ile za ślub 2023?

  Ceremonia poza urzędem stanu cywilnego kosztuje ok. 1000 zł. W urzędzie płaci się jedynie 84 zł.

 4. Jak można obniżyć koszty wesela?

  DJ zamiast kapeli, skrócenie imprezy, wesele poza sezonem weselnym, zamówienie wszystkiego wcześniej, rezygnacja z próby pokazania się, ślub cywilny, suknia ślubna kupiona od kogoś, a nie z salonu ślubnego. Jest mnóstwo sposobów.

 5. Ile trzeba mieć lat, żeby wyjść za mąż?

  18, ale wyjątkowych okolicznościach za zgodą sądu opiekuńczego kobieta może wyjść za mąż po ukończeniu 16 lat.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments