Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Choć zwierzęta nie mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, to weterynarze dbają o ich zdrowie i nie żądają za to milionów monet. Sprawdzamy, ile kosztuje wizyta u weterynarza i od czego zależą koszty, na które musisz się przygotować dbając o swojego pupila.

W Polsce pracuje ok. 17 000 weterynarzy z czego zdecydowana większość w prywatnych, niewielkich placówkach. Sprawdzając ile kosztuje wizyta u weterynarza, sprawdzamy też oczywiście większe placówki, ale różnice cenowe pomiędzy nimi są bardziej zależne od regionu niż wielkości firmy, w której pracuje weterynarz.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza w 2023 r.?

Koszt wizyty u weterynarza może wynieść od 50 do 150 zł. Więcej, jeśli weterynarz będzie musiał podać leki zwierzęciu lub przeprowadzić. W dużych miastach weterynarze mają wyższe koszty prowadzenia działalności, więc i ceny będą się tam kształtować w zakresie 80-250 zł.

Przeważnie ceny są znacznie niższe niż w przypadku prywatnych wizyt u lekarza w tym samym regionie. Zwierzęta mogą też liczyć na bardziej kompleksową pomoc niż ludzie – ten sam weterynarz, u którego odbywa się wizyta kontrolna przeprowadza też proste zabiegi, badania i podaje leki.

Zawsze można sprawdzić ile kosztuje wizyta u weterynarza po prostu dzwoniąc do gabinetu. Jeśli się nie dodzwonisz możesz liczyć na to, że osoba pracująca w gabinecie oddzwoni do Ciebie jak tylko będzie mieć chwilę – cały personel weterynaryjny jest zazwyczaj bardzo zapracowany, ale też pomocny.

Ile kosztuje wizyta weterynarza w domu?

To ile kosztuje wezwanie weterynarza zależy od pomocy jakiej od niego potrzebujesz. Prawdopodobnie wizyta domowa będzie o ok. 100 zł droższa od analogicznej wizyty u weterynarza. Cena wizyty wciąż nie jest więc wygórowana. Warto sięgnąć po nią zwłaszcza, gdy zwierzę nie powinno być przenoszone, lub istnieje realne ryzyko zakażenia chorobami innych zwierząt.

Wizytę weterynarza w domu trzeba umówić z pewnym wyprzedzeniem, ale mówimy tu raczej o następnym dniu niż następnym tygodniu. Większość weterynarzy to osoby z powołania, które nie zostawią chorego psa bez opieki.

Ile kosztuje zaczipowanie psa?

Wszczepienie psu lub kotu czipa identyfikacyjnego może kosztować w granicach 50-100 zł, ale też być całkowicie bezpłatne. Chipowanie zwierząt w wielu miastach i powiatach jest finansowane z środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W Warszawie, czy Szczecinie trzeba więc jedynie wypełnić odpowiednie dokumenty u weterynarza, a za samo wszczepienie czipa nic się nie płaci.

Prawdopodobnie informacje na temat miejskich akcji chipowania znajdziesz na stronach urzędu lub uzyskasz je od samego weterynarza. Nawet jeśli nie, zabieg jest niedrogi i bardzo szybki.

Ile kosztują zabiegi lecznicze dla psa i kota?

To ile kosztuje wizyta u weterynarza bardzo zależy od tego jakiej pomocy potrzebuje Twój ukochany zwierzak. Cena wizyty musi uwzględniać stopień skomplikowania zabiegu i wykorzystywanego do tego celu sprzętu medycznego.

 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – To popularne szczepienie kosztuje w granicach 40 do 80 zł. Okazjonalnie gminy zagrożone wścieklizną oferują darmowe szczepienia dla zwierząt na tę chorobę. Jeśli sądzisz, że Twój pies lub kot jest narażony wściekliznę – natychmiast udaj się z nim do weterynarza.
 • Inne szczepienia dla psów i kotów – W zależności od choroby, na którą chcesz zaszczepić zwierzę, koszt wyniesie od 40 do 200 zł. Przeważnie do 100 zł, nawet w dużych miastach. Szczepienia są przeważnie podawane w formie zastrzyków. Dla psów 4 podstawowe szczepienia są obowiązkowe (nosówka, parwowiroza, choroba Rupartha i w.w. wścieklizna).
 • Usuwanie kamienia nazębnego – Od 100 do nawet 400 zł i więcej. Sporo zależy od samego psa – doprowadzenie do porządku uzębienia małego i spokojnego pieska będzie tańsze niż czyszczenie zębów wielkiego i agresywnego psa, któremu trzeba podać narkozę.
 • USG jamy brzusznej – Przeważnie potrzebujesz go gdy kotka lub suczka jest w ciąży. Nie jest drogie i kosztuje przeważnie 100-150 zł. USG trwa tylko kilka minut i jest jednym z mniej stresujących zabiegów dla zwierząt.
 • Badanie kału, moczu, krwi itp – konieczność wykonania badania klinicznego kosztuje niemal tyle samo co rutynowa wizyta u lekarza weterynarii. Przeważnie w zakresie 75-200 zł. Oczywiście krew powinien pobrać weterynarz, ale pozostałe rzeczy można przynieść w szczelnym pojemniku.
 • Wizyta kontrolna – to ile kosztuje wizyta kontrolna zależy od rodzaju terapii, której poddany jest zwierzak, ale cena wizyty na ogół nie wykracza poza przedział 50-200 zł.
 • Tomografia komputerowa – zdecydowanie najdroższe badanie jakiego Twój zwierzak może potrzebować. Koszt ok. 1000-1500 zł. Zwierzę musi zostać poddane narkozie, więc powinno być wcześniej na czczo.
 • Sterylizacja zwierzęcia – im większy pies, tym wyższa cena wizyty. Wysterylizowanie małego pieska może kosztować ok. 200 zł, podczas gdy suczka bernardyna to nawet 1000 zł. Kocur kosztuje do 100 zł, a kotka do 200 zł. Na zabieg trzeba umawiać się z wyprzedzeniem. Warto przygotować się też na to, że zwierzaka będzie można odebrać dopiero po kilku godzinach lub następnego dnia.

Ile kosztuje operacja dla psa lub kota?

Zabiegi operacyjne dla zwierząt są znacznie tańsze niż u ludzi, ale wciąż mogą sporo kosztować. Wycięcie guza może kosztować 1000 zł, ale poważniejsze operacje to przynajmniej kilka tysięcy zł. Warto skonsultować się z przynajmniej dwoma lekarzami weterynarii przed podjęciem decyzji. To ile kosztuje wizyta u weterynarza jest drobiazgiem w porównaniu do kosztów operacji lub niewykonania jej w porę.

Najpopularniejszą operacją wykonywaną na zwierzętach domowych jest cesarskie cięcie, które na szczęście nie jest tak drogie. Koszty zależą od wielkości zwierzęcia i trudności zabiegu, ale przeważnie jest to 300 zł.

Jakie są koszty terapii i rehabilitacji zwierząt?

Koszt pojedynczego zabiegu może wahać się od 30 do 100 zł za 30 min. Koszt wizyty może też być zależny od samego zwierzęcia. Przedstawiony wyżej zakres dotyczy niewielkich psów czy kotów, a więc najbardziej popularnych zwierząt w Polsce. Mamy w kraju niewielu specjalistów od egzotycznych zwierząt, co może zdecydowanie podnosić ceny ich usług.

Rehabilitacja dużych psów może być droższa, ponieważ ważący 50 kg owczarek nie jest łatwy w obsłudze. Najdroższa będzie rehabilitacja koni – sesja ćwiczeń lub masażu rehabilitacyjnego może kosztować 100-200 zł, a w przypadku koni wystawowych, znacznie więcej.

Rehabilitacja zwierząt po wypadku lub chorobie to przeważnie przynajmniej 10 wizyt. Dlatego cena wizyty może być zawarta w „karnecie” lub płatnym jednorazowo koszcie terapii.

Ile kosztuje uśpienie chorego zwierzęcia?

Oczywiście gdy przychodzi do uśpienia ciężko chorego pupila, to ile kosztuje wizyta u weterynarza jest najmniejszym problemem. Na szczęście faktycznie nie trzeba się obawiać wysokich kosztów. Koszt uzależniony jest od wielkości zwierzęcia, a więc też ilości środka, którą trzeba podać.

Koty czy niewielkie pieski ważące kilka kilogramów można uśpić za 50 zł, typowe psy to 100-200 zł. Dodatkowo może kosztować kremacja zwierzęcia.

Jak sfinansować koszty zabiegów weterynaryjnych?

Standardowe wizyty u weterynarza nie są drogie. Jeśli jednak ratowanie zwierzaka będzie wymagać operacji lub kosztownego leczenia, możesz skorzystać z zewnętrznego finansowania. Zwłaszcza jeśli wydatki powiązane z leczeniem pupila pojawiły się nagle i przekroczyły Twój standardowy budżet.

Do wyboru masz:

 • Pożyczkę krótkoterminową (chwilówkę) – Takie rozwiązanie sprawdza się wiesz, że uda Ci się spłacić pożyczoną kwotę w ciągu miesiąca, po prostu teraz zabrakło Ci ok 1000 zł. Jeśli masz rozsądne dochody, niewielka pożyczka jest bezpieczna. Warto znaleźć taką, której oprocentowanie wynosi 0%.
 • Limit na karcie kredytowej – Karty kredytowe świetnie sprawdzają się gdy musisz nagle zapłacić za daną usługę, ale wiesz, że w ciągu miesiąca czy dwóch uda ci się spłacić zadłużenie na karcie. Korzystasz wówczas z okresu bezodsetkowego i koszt pożyczenia pieniędzy może być zerowy. W dodatku zyskujesz na powiązanych promocjach i benefitach. Najlepsze karty znajdziesz na stronie Finanse Rankomat
 • Kredyt gotówkowy – Nawet operacje u dużych zwierząt nie kosztują zwykle powyżej kilku tysięcy zł. Jeśli jednak przydarzy Ci się wydatek, który przekroczy Twoje możliwości spłaty w ciągu miesiąca, to najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Tanie i rozsądne rozwiązania tego typu znajdziesz na stronie Finanse Rankomat

Warto wiedzieć

 • To ile kosztuje wizyta u weterynarza zależy od tego z jakim zwierzęciem przychodzisz.
 • Typowy koszt wizyty zawiera się pomiędzy 50, a 200 zł.
 • Regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym są wskazane, ale nie należy z nimi przesadzać ponieważ stresują zwierzę.
 • Lekarz weterynarii przeprowadzi proste zabiegi lecznicze podczas normalnej wizyty.
 • Z niektórymi typami zwierząt musisz poszukać wyspecjalizowanego gabinetu weterynaryjnego (np. Klinika Małych Zwierząt).

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wizyta u weterynarza jest płatna?

  Tak, jest płatna. Zwierzęta nie korzystają z publicznej opieki zdrowotnej. Ceny usług są jednak przystępne, a umówić się można często już na ten sam dzień.

 2. Ile kosztuje pierwsza wizyta u weterynarza z kotem?

  W przypadku kotów pierwsza wizyta jest przeważnie standardowym „przeglądem” zwierzaka i zapłacisz za nią od 50 do 150 zł. Jeśli w grę wejdą dodatkowe usługi weterynaryjne, takie jak odrobaczenie kota czy odpchlenie go, cena wzrośnie o kilkadziesiąt zł.

 3. Czy na wizytę u weterynarza trzeba się umawiać?

  Lepiej się umówić, ponieważ ułatwi to weterynarzowi zaplanowanie sobie pracy. Do większości gabinetów weterynaryjnych można przyjść bez umawiania się, ale wówczas na pewno trzeba będzie odczekać chwilę w kolejce.

 4. Co zabrać na wizytę u weterynarza?

  Zwierzaka, jego książeczkę zdrowia, swój dowód osobisty (raczej nie będzie potrzebny) i kartę płatniczą lub gotówkę.

 5. Ile kosztuje badanie krwi u weterynarza?

  Koszt badania krwi dla większości zwierząt oscyluje około 100 zł. Najczęściej będzie to w granicach 80-120 zł. W razie wątpliwości można zadzwonić i zapytać.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments