Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak przenieść konto do innego banku?

Wiele osób nas pyta, jak przenieść konto do innego banku? Ponieważ kont można mieć kilka, rozumiemy to jako otwarcie nowego konta i zamknięcie dotychczasowego. Jeśli właśnie to Cię interesuje i chcesz wiedzieć jak przenieść konto do innego banku – zapraszamy do czytania.

Aktualnie w Polsce otwartych jest ok. 37 milionów rachunków osobistych typu ROR. Mniej niż 5% dorosłych Polaków nie posiada konta wcale. Większy odsetek jest tych, którzy mają otwarte dwa lub więcej kont bankowych.

Na czym polega przeniesienie konta do innego banku?

Przeniesienie konta do innego banku to nic innego jak otwarcie konta w nowym banku i zamknięcie go w dotychczasowym banku. Można też przenieść swoją aktywność finansową na konto w innym banku, nie likwidując tego, z którego aktualnie się korzysta. Nie ma ograniczenia ilości banków, w których można mieć otwarte rachunki.

Procedura otwarcia konta w nowym banku jest bardzo prosta, a banki starają się ją możliwie najbardziej ułatwić. Wymagana jest identyfikacja właściciela konta i podpisanie umowy z bankiem, ale można to zrobić w ciągu godziny.

Natomiast zamknięcie dotychczasowego konta może wymagać:

 • Spłaty i zamknięcia produktów kredytowych związanych z kontem (np. karta kredytowa),
 • Uregulowania opłat wobec banku (prowizje za obsługę itp.),
 • Podania numeru konta, na który mają zostać przelane pozostałe na likwidowanym koncie środki,
 • Podpisania osobiście rezygnacji z usługi.

Warto też sprawdzić czy nie korzysta się wdanym banku z produktów powiązanych – zamknięcie konta bankowego może oznaczać utratę promocyjnych warunków lub przypisanych do właścicieli kont usług.

Czy można przenieść numer konta z jednego banku do innego?

Nie można. W numerze konta zapisany jest między innymi kod danego banku. Oznacza to, że dana seria numerów kont jest przypisana tylko do jednego banku. Twój numer konta może zostać zachowany jeśli np. bank zostanie wykupiony przez inny lub połączony z nim, ale nie gdy zdecydujesz się założyć konto w innej instytucji finansowej.

Jak krok po kroku przenieść konto bankowe?

Pierwszym krokiem do przeniesienia konta bankowego jest wybór nowego banku, który będzie je obsługiwał. Warto w tym celu skorzystać z porównania i rankingu kont bankowych dostępnych na stronie finanse/rankomat.pl, gdzie znajdziesz aktualne oferty i promocje.

Mając już na myśli najlepszą ofertę, wybierz ją (kliknij) w naszej wyszukiwarce lub skontaktuj się z bankiem. Możesz to zrobić online, za pomocą aplikacji mobilnej lub na stronie banku, do której Cię przekierujemy. Ewentualnie masz też możliwość skontaktowania się z infolinią banku i w ten sposób założyć konto osobiste.

Bank poprosi Cię o weryfikację tożsamości. W różnych bankach możesz dokonać tego kilkoma metodami: „na selfie”, e-dowodem, przelewem z innego banku, w placówce bankowej, przedstawiając dowód kurierowi, który dostarczy umowę.

Zdecydowanie polecamy zakładanie kont bankowych za pomocą aplikacji mobilnych danego banku i wykonanie całej operacji online. Pozwala to dokonać formalności w bardzo krótkim czasie.

Po sprawdzeniu danych osobowych bank poinformuje Cię o założeniu rachunku rozliczeniowego/konta bankowego za pomocą SMS-a. By z niego korzystać konieczne będzie jednorazowe zalogowanie się i ustanowienie swoich haseł/kodów zabezpieczających.

Jeśli zawierasz umowę online, otrzymasz ją drogą mailową.

Karta debetowa (płatnicza) przypisana do konta może być przysyłana oddzielnie, by zabezpieczyć Cię przed ewentualną kradzieżą.

Uwaga: niektóre banki świadczą usługę „przeniesienia konta bankowego”, oczywiście tylko „do siebie”. Polega to na przekazaniu bankowi pełnomocnictwa do działania w imieniu klienta i zamknięcia konta w innym banku. Usługa nie jest ani szybsza, ani bardziej komfortowa od wykonania działania osobiście.

Jak przenieść konto do ING Banku Śląskiego?

Przeniesienie rachunku do ING Banku Śląskiego jest bardzo proste.

 • Wybierz rodzaj konta na stronie banku lub w wyszukiwarce Rankomat (prawdopodobnie Konto Direct lub Comfort).
 • Zainstaluj aplikację ING.
 • Wypełnij formularz z danymi.
 • Potwierdź dane za pomocą selfie w aplikacji (możesz też wysłać przelew z innego konta, udać się do placówki banku, albo zamówić kuriera – po prostu selfie jest szybsze).
 • Zaczekaj na SMS z potwierdzeniem założenia konta.
 • Zaloguj się w aplikacji by ustawić swoje hasła i zapisać ustawienia.

Jak przenieść konto do mBanku?

Przenieść konto osobiste do mBanku możesz za pomocą serwisu transakcyjnego banku lub poprzez bardzo prostą w obsłudze aplikację mBanku.

 • Zacznij od zainstalowania aplikacji mobilnej mBanku, skorzystasz z dodatkowej promocji.
 • Wypełnij formularz z danymi.
 • Potwierdź dane za pomocą selfie w aplikacji, lub e-dowodu. Możesz też zamówić umowę kurierem lub udać się do placówki mBanku.
 • Otrzymasz SMS z potwierdzeniem założenia konta.
 • Zaloguj się na konto, ustaw hasła i swoje preferencje użytkowania.

Jak przenieść konto do Alior Banku?

By przenieść konto do Alior Banku, wykonaj kolejno:

 • Wybierz konto w wyszukiwarce Rankomat lub na stronie banku (prawdopodobnie Konto Jakże Osobiste).
 • Wypełnij wniosek na stronie.
 • Zweryfikuj dane za pomocą przelewu z innego banku, opcji VideoSelfie lub zamów dostarczenie umowy kurierem
 • Po otrzymaniu informacji o założeniu konta zaloguj się na nie na stronie internetowej lub w aplikacji Alior Mobile, by ustawić dostępy.

Jak przenieść konto do PKO Banku Polskiego?

Przeniesienie konta do PKO Banku Polskiego wymaga przejścia przez prostą i szybką procedurę.

 • Zacznij od wyboru konta – PKO BP ma szeroką ofertę kont i rachunków osobistych,
 • Zainstaluj aplikację mobilną PKO BP lub skontaktuj się z infolinią,
 • Potwierdź tożsamość za pomocą selfie w aplikacji lub zamów kuriera, którzy przywiezie umowę (i jednocześnie kartę debetową). Osobno przesyłany jest kod PIN do karty.
 • Zaloguj się do aplikacji, serwisu transakcyjnego banku lub wykonaj pierwszą transakcję kartą, potwierdzając ją PINem.

Jak przenieść konto do Banku Millennium?

Bank Millenium podobnie jak inne banku umożliwia szybkie założenie konta za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy, że:

 • Wybierzesz rodzaj konta bankowego,
 • Wypełnisz formularz z danymi,
 • W aplikacji mobilnej potwierdzisz dane za pomocą selfie lub przelewu weryfikacyjnego.Umowę można też zawrzeć w placówce banku. Samo konto zostanie aktywowane w ciągu jednego dnia roboczego – otrzymasz o tym informację SMS.

Jak przenieść konto do Banku Pekao?

Bank Pekao umożliwia założenie konta za pomocą aplikacji PeoPay, na stronie internetowej, lub w placówce banku. Można też skontaktować się z infolinią i zamówić kuriera, który dostarczy umowę. Wystarczy kolejno:

 • Wybrać odpowiednie konto na stronie banku lub w wyszukiwarce Rankomat,
 • Wypełnić prawidłowo formularz,
 • Dokonać weryfikacji za pomocą selfie, lub przelewu weryfikacyjnego,
 • Korzystać z konta, bo przy otwieraniu go online, jest ono aktywowane automatycznie.

Kiedy nie można przenieść konta?

Nie ma możliwości zamknięcia dotychczasowego konta jeśli nie zostały spłacone wszystkie powiązane z nim zobowiązania, np. opłaty za usługi bankowe, limity na koncie, karty kredytowe itp..

Nie można też zamknąć konta zajętego przez komornika, zablokowanego przez KAS lub prokuraturę. Konta takie nie są pod kontrolą ich właściciela, lecz właściwego organu administracji.

Zamknięcie konta bankowego dla dziecka będzie wymagało dodatkowych formalności ponieważ rodzic nie ma prawa wypłacić z niego środków.

Nie można zamknąć konta wspólnego (np. dla małżonków) bez zgody drugiej strony.

Istnieją powody uniemożliwiające zamknięcie konta, nie znamy natomiast przypadku gdy bank odmówił otwarcia konta bankowego osobie dorosłej.

O czym jeszcze pamiętać przenosząc konto do innego banku?

Przenosząc konto do innego banku należy pamiętać o całym szeregu zmian, których warto dopilnować.

Poinformowanie pracodawcy, zleceniodawców – zmiana numeru konta spowoduje, że nie będą oni mogli wpłacić Ci wynagrodzenia. Poinformowanie ich o zmienia konta jest w Twoim interesie.

Subskrypcje, usługi cykliczne, mikropłatności – jeśli masz podpięte do karty kredytowej powiązanej z kontem usługi zewnętrzne (np. Steam, Netflix, HBO) musisz powiązać je z nowym kontem i kartą płatniczą.

Polecenia zapłaty, zlecenia stałe – Jeśli dokonujesz cyklicznych przelewów, np. na organizacje charytatywne to musisz ustawić przelewy cykliczne z nowego konta.

Zmiana rachunku bankowego w danych urzędu skarbowego – Jeśli urząd ma np. dokonać zwrotu podatku, musi znać Twój aktualny numer konta.

Subkonta, konta dla dzieci – Zamykając dotychczasowe konto, zamykasz też powiązane z nim subkonta. W przypadku konta dla dziecka może to wymagać dodatkowych formalności.

Konta walutowe – Z Twoim kontem bankowym może być powiązane konto walutowe, na którym masz jakieś środki w innych walutach.

Osoby, które dokonują Ci przelewów – Jeśli np. otrzymujesz przelewy od rodziny, nie zapomnij poinformować ich o zmianie konta.

Dobrym sposobem, by nie zapomnieć o niczym powiązanym z kontem, jest przejrzenie historii rachunku z ostatnich 3 miesięcy. Od razu wychwycisz polecenia zapłaty, wpłaty na konto od osób trzecich, subskrypcje i opłaty za konta powiązane. Możesz wykorzystać zmianę konta do uporządkowania finansów i przyjrzenia się im bliżej.

Polecamy też nie zamykać konta natychmiast po otworzeniu nowego. Zwłaszcza jeśli właśnie czekasz na przelew.

Warto wiedzieć

 1. Konta bankowego nie trzeba przenosić – można po prostu założyć nowe w kolejnym banku.
 2. Założenie konta bankowego jest łatwiejsze niż jego likwidacja.
 3. Nie ma potrzeby informowania dotychczasowego banku o założeniu nowego konta.
 4. Prowadzenie ROR-ów jest bezpłatne, ale banki mogą naliczać prowizje np. za wydanie karty kredytowej.
 5. Konto możesz założyć całkowicie online identyfikując się za pomocą selfie lub mikroprzelewu z innego banku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile czasu trwa przeniesienie konta z banku do banku?

  Założenie nowego konta online trwa mniej niż godzinę. Przeniesienie swojej aktywności bankowej i rezygnacja z dotychczasowego konta są natomiast zależne od tego ile czynności musisz wykonać. Powinno się udać w ciągu jednego dnia jeśli nie masz zadłużenia na koncie.

 2. Jak przenieść konto z banku do innego banku?

  Założyć konto w nowym banku. Przelać na nie środki. Zmienić numer konta wszędzie gdzie jest to potrzebne. Dopiero wtedy zamknąć dotychczasowe konto.

 3. Czy można zmienić bank bez zmiany numeru konta?

  Nie ma takiej możliwości. W numerze konta określony jest bank, do którego konto jest an stałe przypisane.

 4. Co trzeba zrobić, żeby zmienić konto w banku?

  Uregulować wszystkie płatności i sprawy powiązane z obsługą dotychczasowego konta i powiązanymi z nim produktami.

 5. Czy można przenieść konto bankowe?

  Można założyć nowe konto w innym banku, a potem zamknąć dotychczasowym.

 6. Kogo poinformować o zmianie numeru konta?

  Pracodawcę, klientów, urząd skarbowy, dostawców usług subskrybowanych, osoby które wpłacają Ci środki na konto.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments