Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Limity przelewów. Jak zmienić maksymalną kwotę przelewu?

Limit kwotowy ogranicza wysokość transakcji bankowych danego typu. Zdecydowanie wpływa to na komfort i bezpieczeństwo korzystania z bankowości online, dlatego podpowiadamy jak zmienić dzienny limit przelewów w poszczególnych bankach i czy zawsze możesz to zrobić.

Limit dzienny przelewów liczony jest na podstawie zleceń przelewów z danego dnia, a nie ich rzeczywistego wykonania. Jeśli zlecisz przelew kilka dni wcześniej, nie wliczy się on do limitu dnia, którego faktycznie wyjdzie. Zostanie natomiast uwzględniony w momencie zlecenia.

Jakie są rodzaje limitów przelewów bankowych?

Każda usługa bankowa może wykorzystywać inne limity przelewów. Maksymalne limity dzienne i/lub jednorazowe przypisane są do operacji takich jak:

Przelew BLIK na telefon – Maksymalnie można przelać 1000 zł, limitu przelewów na telefon nie można zwiększyć.

Płatność potwierdzana kodem BLIK – Podstawowy limit wynosi 1000 zł, ale można go zwiększyć nawet do 5000 zł.

Dzienny limit płatności mobilnych – Płatności za pomocą aplikacji mobilnej są przeważnie limitowane do ok. 10 000 zł, ale szczegóły zależą od banku.

Limit dzienny w systemie bankowości internetowej – Maksymalne limity dla transakcji z systemu transakcyjnego są przeważnie wyższe niż w przypadku płatności mobilnych.

Limit pojedynczej transakcji na karcie – Z karty można wykonać przelew, ale ma on odrębnie określony limit, który na pewno nie może przekroczyć dostępnego limitu zadłużenia.

Limit miesięczny – W tym limicie muszą się zmieścić wszystkie transakcje wykonywane z konta w danym miesiącu. Przeważnie wynosi on kilkaset tysięcy zł.

Limit jednorazowy – Ustanawiany przeważnie przez klienta banku, który chce wykonać jedną większą transakcję, ale poza nią utrzymuje niskie limity przelewów bankowych ze względów bezpieczeństwa.

BlueCash – Korzystając z tej usługi można wykonać natychmiastowe, ale obciążone prowizją transakcje płatnicze. Limitów BlueCash nie możesz zmieniać. Standardowy limit wynosi 20 000 zł.

Limit kwotowy możesz zmieniać tylko w zakresie polityki banku i nie możesz przekraczać maksimum przy przelewach mobilnych/internetowych. Zdarza się, że banki są bardzo nieprzyjazne dla klientów próbujących wykonać większy przelew, chodź nie mają do tego prawa. Teoretycznie zawsze możesz przelać wszystkie środki, którymi dysponujesz, a w praktyce lepiej się do tego przygotować.

Uwaga: Na kontach firmowych obowiązują zupełnie inne limity przelewów niż na kontach osobistych. Milionowy przelew między dwiema średnimi firmami nie wymaga żadnych dodatkowych procedur i zmieniania limitów. Konta firmowe i tak są pod lupą skarbówki.

Jakie limity przelewów może ustalić bank?

Banki ustalają zarówno maksymalne (nie można ich przekroczyć), jak i początkowe (można je zmienić z zachowaniem procedur) limity przelewów. Bezpieczeństwo realizowanych transakcji płatniczych wymaga, by trochę trudniej było przelać duże kwoty z aplikacji mobilnej niż z poziomu bankowości internetowej (serwisu) lub w oddziale banku. Każdy limit przelewów można obejść kontaktując się z bankiem i dokonując dodatkowego uwierzytelnienia, jednorazowe usunięcie limitu nie jest jednak natychmiastowe. W razie potrzeby można korzystać z płatnego systemu SORBNET.

Klient banku może zmienić limit dzienny dla płatności mobilnych czy internetowych tylko w granicach określonych przez bank. O ile dla przelewów standardowych z bankowości elektronicznej kwoty mogą być znaczne i sięgać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy zł, to mobilki są często blokowane na 10 000 zł.

Michał Mucha Michał Mucha

Zasady przelewów bankowych są inne w każdym banku, aczkolwiek zawsze dostosowane do prawa Unii Europejskiej i Polski. Limity dotyczące klientów indywidualnych nie mają nic wspólnego z tymi określonymi dla firm.

Istotny dla niektórych klientów przelew natychmiastowy, który pozwala przelać gotówkę w trybie ekspresowym bywa wyjątkowo mocno ograniczony kwotowo. Dzieje się tak, mimo iż jest on usługą płatną i banki zarabiają wykonując przelewy natychmiastowe dla swoich klientów.

W BLIKu obowiązuje domyślny limit (początkowy i maksymalny), którego banki nie mogą zmienić, a klienci mogą modyfikować jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.

Oprócz limitów jednorazowych i dziennych, banki mogą też wprowadzać limity miesięczne. Zawsze dotyczą one jedynie wypłat z konta, nie wpłat na nie.

Jaka jest maksymalna kwota przelewu w Twoim banku?

Twój bank ma górne limity przelewów w ciągu dnia i miesiąca. Jedynie banki: Pekao S.A. i mBank nie wprowadziły żadnych limitów, a ich klienci mogą swobodnie dysponować całą zawartością swoich kont. W pozostałych obowiązuje limit kwotowy i bez pomocy pracownika banku nie można go obejść.

BANKPrzelew natychmiastowyMaksymalny limit
Alior Bank5 0001 000 000
PKO BP3 000300 000
Pekao5 000Brak limitu!
mBank10 000Brak limitu!
BNP Paribas100 000800 000
Credit Agricole5 000brak informacji
Millenium10 000200 000
Bank Śląski100 000400 000
Citi Handlowy100 000200 000
Santander5 000125 000
Nest Bank5 00050 000
Bank Pocztowy20 000200 000
Velo Bank10 000200 000

Czy można zmienić maksymalne limity przelewów bankowych?

Limity maksymalne określają do jakiej kwoty możesz zmieniać swoje indywidualne limity kwotowe w danym banku. Większość banków stosuje limity maksymalne i klient nie może ich zmienić. Zawsze jednak istniej możliwość obejścia tych limitów. Trzeba w tym celu skontaktować się z bankiem, dokonać dodatkowego uwierzytelnienia i liczyć się z pewnym opóźnieniem samej transakcji. Bank nie może jednak całkowicie zablokować klientowi możliwości skorzystania ze swoich pieniędzy.

Jak zmienić dzienne limity przelewów bankowych?

Limity dzienne możesz zmieniać idąc z wizytą do oddziału banku lub korzystając z infolinii. Na szczęście oprócz tych raczej nie wygodnych metod, możesz dokonywać zmian w serwisach transakcyjnych i aplikacjach mobilnych. To im właśnie przyjrzymy się bliżej w dalszej części.

Jak zwiększyć limit przelewu w Alior Banku

W serwisie transakcyjnym Alior Banku przejdź do sekcji „Ustawienia„. Rozwiń menu „Autoryzacja i bezpieczeństwo„, wybierz sekcję „Limity” i przyciśnij „Zmień„. Po wykonaniu zmian Alior Bank poprosi o potwierdzenie operacji w standardowy sposób. Tak samo możesz dokonać zmiany w aplikacji Alior Mobile.

Jak zwiększyć limit przelewu w Banku Pekao SA?

Zaloguj się do aplikacji PeoPay. Przejdź do sekcji „Ustawienia„. Znajdziesz tam pole „Bezpieczeństwo„, przez które przejdziesz do sekcji „Limity„. Możesz tam zmienić limity właściwe dla bankowości internetowej. Ścieżka nie wydaje się intuicyjna, ale bez problemu wykonasz operację zarówno w aplikacji, jak i serwisie transakcyjnym oferowanym przez bank Pekao.

W jaki sposób zmienić limit w PKO?

Po zalogowaniu się w bankowości elektronicznej banku PKO należy przejść do zakładki „Przelewy” i wybrać tam pole „Zmiana limitów„, w którym można określić „Zmień limity” i wybrać właściwe kwoty.

W aplikacji IKO możesz tylko zmienić limit przelewów potwierdzanych biometrią, pozostałe wymagają użycia serwisu transakcyjnego lub infolinii PKO BP.

Jak zmienić limit przelewu w mBanku?

Możesz zalogować się do serwisu transakcyjnego mBanku. Wybierz wtedy „Ustawienia” i przejdź do pola „Limity i autoryzacje„. Znajdziesz tam limity przelewów, które możesz ustawić. Możesz w tym miejscu ustawić limity przelewów BLIK, mobilnych, standardowych i z karty kredytowej.

Tak samo wygląda zmiana limitów z aplikacji mobilnej. Po zalogowaniu się, wybierz „Ustawienia„, przejdź do „Limity„. Bez pomocy mLinii nie zmienisz mobilnie limitu BLIK (w serwisie transakcyjnym już tak).

Pamiętaj, że jeśli konto zostało założone w aplikacji mobilnej maksymalny limit dzienny wynosi 10 000 zł póki nie wykonasz dodatkowej weryfikacji.

W jaki sposób zmienić limity przelewów w Banku Millennium?

Limit dzienny w Banku Millenium możesz zmienić za pomocą aplikacji Millenet. Najpierw zaloguj się do niej. W menu rozwijanym pod Twoim nazwiskiem wybierz „Ustawienia„. Przejdź do zakładki „Limity„, a dalej do „Ustawienia zabezpieczeń„. Wybierz opcję „Edytuj„. Możesz teraz dostosować limit dzienny. Pamiętaj, że w przypadku transakcji mobilnych nie może on być wyższy niż 10 000 zł.

Limit możesz też zmienić przechodząc przez zakładkę „Przelewy„. Wybierz potem ikonę ustawień i opcję „Zarządzaj limitami„. Po ustawieniu limitu musisz go zatwierdzić.

Jak zmienić maksymalny limity przelewów w Banku Śląskim?

W ING Banku Śląskim możesz zalogować się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej. W obu przypadkach wyszukaj „Ustawienia. Po przejściu do ustawień wybierz „Limity„. Maksymalnie możesz ustawić nawet 50 000 zł limitu dla przelewów i płatności mobilnych, a 200 000 zł dla przelewów z serwisu transakcyjnego Banku Śląskiego.

Jak zmodyfikować limity przelewów w Credit Aqricole?

Możesz zmienić limity przelewów bankowych w aplikacji CA24 Mobile i serwisie transakcyjnym CA 24 eBank. Nie możesz podnieść limitu płatności mobilnych powyżej 10 000 zł, ani powyżej swojego limitu ogólnego dla przelewów standardowych.

Żeby dokonać zmiany, musisz zalogować się i przejść do swojego profilu przez inicjały w lewym górnym rogu ekranu. Znajdziesz tam pole „Ustawienia„. Przejdź przez nie do sekcji „Przelewy„. Wybierz, który limit chcesz edytować, może wybrać „Edytuj wszystkie limity„. Po wprowadzeniu nowej wartości kliknij „Zapisz” i dokonaj standardowego potwierdzenia operacji (PIN mobilny).

Jak zwiększyć limity transakcji w VeloBanku?

Zaloguj się w bankowości elektronicznej VeloBanku. Przejdź do „Ustawień„. Znajdziesz tam pole „Limity transakcji„. Możesz określić limity dzienne i jednorazowe dla bankowości internetowej. Potem dokonaj standardowej autoryzacji. Gotowe.

Jak zmodyfikować limity przelewów w Santander Bank Polska?

Po zalogowaniu na konto w Santander Bank Polska należy wybrać zakładkę „Przelewy„. Następnie przejść do opcji „Limity przelewów” i wybrać „Zmień limity„. Standardowe przelewy w Santander Bank Polska limitowane są do 30 000 zł, a w przypadku przelewu ekspresowego 50 000 zł.

Niestety, w tym banku można złożyć online jedynie wniosek o zwiększenie limitu przelewów, a nie osobiście go ustalić. Maksymalny limit przelewów mobilnych możesz ustawić online do maksymalnie 10 000 zł. Potwierdzasz zmianę za pomocą smsKod lub podpisu mobilnego.

Jak zwiększyć limity przelewów w Nest Banku?

Nest Bank korzysta ze specyficznego, ale dość rozsądnego zabezpieczenia. Limity bankowości internetowej można zmienić w aplikacji mobilnej, natomiast limit płatności mobilnych właśnie w serwisie internetowym.

W obu przypadkach po zalogowaniu się możesz przejść w „Ustawienia„, a potem do sekcji „Limity transakcji„. Zmienisz tam interesujące Cię limity, i potwierdzisz zmianę jak standardową transakcję.

Jak możesz zwiększyć limity przelewów w BNP Paribas?

Po zalogowaniu się w bankowości internetowej BNP Paribas możesz wybrać „Moje ustawienia„. Stamtąd przechodzisz bezpośrednio do sekcji „Limity transakcji” i określasz interesujące Cię limity.

W aplikacji GO Mobile możesz zmieniać między innymi limity wypłat z karty przechodząc przez zakładkę „Karty” i wybierając „limity transakcyjne„.

Jak podnieść limity przelewów realizowanych w CitiBanku?

Procedura w Citi Banku (Bank Handlowy w Warszawie) jest bardzo prosta. Wystarczy po zalogowaniu się do aplikacji lub serwisu transakcyjnego, przejść do „Ustawień„. znajdziesz tam pole „Limity transakcji„, w którym ustawisz swoje limity dzienne i jednorazowe.

Jakie są limity przelewów w aplikacji mobilnej i BLIK?

Aplikacje mobilne rządzą się swoimi prawami i banki wprowadzają w nich dość restrykcyjne limity przelewów. Mimo iż klienci mogą je w pewnym stopniu modyfikować, to rzadko mają możliwość ustawić limit dzienny powyżej 10 000 zł.

Limity BLIK są zależne od samej usługi, nie od pośredniczącego w niej banku. Limit pojedynczego przelewu na telefon wynosi 1000 zł. Korzystając z kodu BLIK można przelać jednorazowo do 5000 zł. Limity dzienne wynoszą odpowiednio 5000 zł dla przelewów na telefon i 20 000 dla przelewów korzystających z kodu.

BANKMaksymalna płatność mobilna
Alior Bank5,000 zł
PKO BP10,000 zł
mBank10,000 zł
Credit Agricole10,000 zł
Millenium10,000 zł
Bank Śląski50,000 zł
Santander10,000 zł
Velo Bank1,000 zł

Czy można zmienić maksymalny limit przelewów w aplikacji mobilnej?

W każdej bankowej aplikacji można zmienić limity przelewów (aktualne, nie maksymalne). Czasami jest to jednak obwarowane dodatkowymi wymaganiami. Np. bank może wymagać, by limit płatności mobilnych został potwierdzony w serwisie transakcyjnym, podczas gdy w aplikacji można jedynie zmienić limity przelewów online z tradycyjnej bankowości internetowej. Zawsze natkniesz się też na odgórnie określoną granicę, powyżej której nie podniesiesz limitu. Maksymalna kwota jaką może ustawić to przeważnie ok. 10 000 zł , rzadziej ok. 20 000 zł.

Można jednak zakładać, że limity przelewów w aplikacjach mobilnych będą rosnąć wraz z zapotrzebowaniem ze strony klientów, którzy już teraz są gotowi wykonywać istotne transakcje przez aplikację mobilną.

Czy można zmienić maksymalny limit przelewu BLIK?

Przelew z kodem może mieć maksymalny limit do 5000 zł, natomiast przelew na telefon jest blokowany do 1000 zł i tego limitu nie można już zmienić. Pierwszy z limitów można zmienić przechodząc przez ikonkę BLIK i dalej wchodząc w „Ustawienia„, gdzie znajdziesz „Limity BLIK„. Tak samo nie możesz podnieść dziennego limitu przelewów na telefon (wszystkich łącznie) powyżej 5 000 zł, a łącznego dziennego limitu przelewów z kodem powyżej 20 000 zł.

Limity BLIKów nie są zależne od banków. System jest taki sam dla wszystkich banków w Polsce i w znacznej mierze zastępuje nisko kwotowe przelewy natychmiastowe.

Czy da się zmienić limity przelewów natychmiastowych?

Nie. Limity przelewów natychmiastowych są ustalane autorytarnie przez banki i o wiele niższe od dozwolonych przepisami. Ze względu na bezpieczeństwo w Polsce nie można wykonać przelewu natychmiastowego powyżej 100 000 zł do odbiorcy prywatnego i 250 000 zł do organów podatkowych (lub celnych).

W praktyce jednak natkniesz się na limity rzędu 10 000 zł czy 15 000 zł. Ciekawym wyjątkiem jest tutaj Bank PKO BP, który ogranicza przelewy natychmiastowe do 3 000 zł. Oznacza to, że również działającym natychmiastowo BLIKiem można przelać większą kwotę (maksymalnie 5000 zł). Klienci wystosowywali już nieraz prośby do banków zaniżających limity przelewów natychmiastowych, ale do dnia dzisiejszego nic to nie dało.

Warto wiedzieć:

 1. Limit kwotowy dla przelewów możesz zmienić w: aplikacji mobilnej banku, w jego serwisie transakcyjnym, na infolinii lub w oddziale banku.
 2. Możesz ustalić limit tylko w granicach określonych przez bank i daną usługę. Np. nie zrobisz przelewu BLIK na telefon powyżej 1000 zł, ani serii przelewów BLIK na więcej niż 5000 zł w ciągu dnia.
 3. Przeważnie zmiana limitów wymaga zalogowania się i przejścia przez pola „Przelewy” lub „Ustawienia”. Znajduje się tam sekcja Limity/Limity transakcyjne/Zmiana limitów itp.
 4. Bankowość internetowa jest bardziej ograniczona (kwotowo) od tradycyjnej, ale mniej od mobilnej. Stopniowo się to wyrównuje.
 5. Jeśli chcesz przelać jednorazowo ze swojego konta ponad 15 000 euro na wszelki wypadek skontaktuj się z infolinią swojego banku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile można przelać komuś na konto?

  Tak na prawdę możesz przelać dowolną kwotę, ale jeśli przekracza ona limit w danym banku, musisz zgłosić to wcześniej i przejść dodatkową autoryzację. Czasami będzie to dość skomplikowana procedura i zdarzają się przypadki, że klient „odbija się od ściany” jeśli przekroczy limit.

 2. Od jakiej kwoty przelewy są monitorowane?

  Obowiązek zgłaszania dotyczy przelewów od 15 000 euro, co przekłada się na ok 65 000 zł (w zależności od kursu). Monitorowane mogą też być wszystkie przelewy przedsiębiorców.

 3. Jak zrobić przelew na dużą kwotę?

  Możesz skorzystać z SORBNETu. Nie ma żadnych limitów, przelew jest szybki, ale występuje dość wysoka opłata. Jeśli chcesz wykonać przelew na 500 000 zł nie dopłacając dodatkowo, to skontaktuj się ze swoim bankiem.

 4. Do jakiej kwoty można zrobić przelew?

  Wszystko zależy od banku. Limity przelewów standardowych to przeważnie 50 000 zł do 250 000 zł. Pekao i mBank nie mają żadnych limitów na przelewy i nie utrudniają klientom korzystania ze swoich pieniędzy.

 5. Jak zmienić limit przelewu?

  W większości banków możesz to zrobić w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej przechodząc przez jedną z zakładek: Przelewy lub Ustawienia.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
4 miesięcy temu

Super! proszę o dalszą aktualizację