Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Lokata na Nowe Środki – jak obejść ten warunek?

W czasach kiedy lokaty nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś, banki starają zachęcić klientów do ich założenia na różne sposoby. Jednym z nich jest tzw. lokata na nowe środki, która zazwyczaj charakteryzuje się całkiem atrakcyjnym oprocentowaniem.

Nie da się ukryć, że lokaty bankowe to obok konta oszczędnościowego, bardzo bezpieczny sposób na przechowanie i pomnażanie (choć w niewielkim stopniu) oszczędności. Dla osób, które nie mają smykałki do ryzyka, umieszczenie środków finansowych na lokacie wydaje się dobrym posunięciem. Banki zwykle mają w swojej ofercie kilka różnych lokat bankowych, więc jest w czym wybierać. Jednym z produktów, na który warto zwrócić uwagę – zwłaszcza jeśli szukasz lokaty dla siebie – jest lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki — co to znaczy?

Lokata na nowe środki to oferta skierowana najczęściej do nowych klientów, chociaż większość regulaminów tego typu depozytów nie wyklucza z udziału także stałych klientów banku. Lokata ta charakteryzuje się przeważnie nieco wyższym oprocentowaniem niż inne depozyty dostępne w aktualnej ofercie bankowej.

A dlaczego oferty lokat bankowych na nowe środki skierowane są głównie do osób, które jeszcze nie korzystały z produktów w danym banku? Ponieważ to właśnie im najłatwiej spełnić warunek tzw. „nowych środków”.

Za nowe środki uważa się nadwyżkę powyżej salda środków złotowych zgromadzonych na rachunkach w danym banku.

Jeśli więc nie posiadasz żadnego rachunku w danym banku oferującym lokatę na nowe środki, a tym samym nie masz zgromadzonych żadnych środków finansowych w tej instytucji, spełnisz zatem ten warunek bardzo łatwo – wystarczy, że na lokatę wpłacisz nowe środki, czyli minimalną kwotę dopuszczalną przez bank i już możesz zyskiwać na oprocentowaniu.

Jeśli jednak jesteś klientem danego banku i chcesz w nim otworzyć lokatę na nowe środki, kwota wejściowa będzie wyglądała zupełnie inaczej. Na lokatę musisz bowiem przeznaczyć kwotę, której w danym dniu nie miałeś jeszcze na rachunku w banku.

Przykład:

Do 15 listopada 2023 r. Maria zgromadziła na rachunku osobistym w VeloBank kwotę 30 000 zł. W tym samym banku znalazła też ofertę lokaty na nowe środki z atrakcyjnym dla niej oprocentowaniem 6% na 3 miesiące w skali roku. Postanowiła skorzystać z tej propozycji i otworzyć wspomnianą lokatę. W regulaminie promocji Maria przeczytała, że przy zakładaniu lokaty bank będzie brał pod uwagę stan jej rachunku z dnia 13 listopada. Wszystkie środki, które pojawią się na koncie po tym dniu, będą uznane jako nowe środki, które może wykorzystać do uruchomienia lokaty.

Maria przelała więc na swój rachunek w VeloBank 5 000 zł, które miała zgromadzone na koncie oszczędnościowym w innym banku i wpłaciła je na lokatę. Wspomniana kwota 5 000 zł stanowi nadwyżkę nad saldem konta posiadanym w dniu, kiedy bank sprawdzał jej saldo (czyli 30 000 zł), dlatego od tej kwoty będą liczone zyski w ramach lokaty na nowe środki.

Innymi słowy, nowe środki to różnica między sumą Twoich środków na rachunku w dniu, w którym zakładasz lokatę, a sumą Twoich środków w dniu sprawdzania stanu nowych środków przez bank.

Jak obliczyć nowe środki?

W przypadku nowych klientów sprawa jest prosta – nie mają w danym banku żadnego rachunku, więc możemy powiedzieć, że stan ich bieżącego salda wynosi 0 zł. W przypadku osób posiadających w danym banku konto osobiste lub konto oszczędnościowe, sytuacja wygląda już nieco inaczej. Tacy klienci często musza bowiem zsumować środki ze wszystkich rachunków w celu ustalenia salda aktualnego na dzień odniesienia. Aby dobrze obliczyć nowe środki musisz zatem:

 1. Sprawdzić w regulaminie lokaty z promocyjnym oprocentowaniem dzień badania salda. Załóżmy, że będzie to 15 listopada.
 2. W tym samym regulaminie sprawdzasz które produkty będą brane pod uwagę przy ich wyliczaniu tzw. nowych środków. Może to być np. konto osobiste, konto oszczędnościowe, czy inne lokaty bankowe.
 3. Logujesz się do swoje bankowości internetowej i liczysz, ile łącznie środków miałeś na kontach oszczędnościowych, lokatach, czy koncie osobistym w danym banku na dzień 15 listopada.
 4. Suma, którą otrzymasz to saldo na dzień odniesienia. Wszystko, co znalazło się na rachunkach po tej dacie stanowi nadwyżkę od salda.

Jak działa lokata na nowe środki?

W praktyce sposób działania lokaty na nowe środki nie odbiega od innych depozytów oferowanych przez banki. W zależności od regulaminu danego banku lokatę można otworzyć online, osobiście, przez telefon lub też np. w aplikacji mobilnej. Lokata na nowe środki może mieć charakter odnawialny lub nie, a wcześniejsze zerwanie takiego depozytu będzie wiązało się z całkowitą bądź częściową utratą odsetek.

Po okresie deponowania środki wypracowane na lokacie wraz z kapitałem wracają na wskazane przez klienta konto. Co ważne, aby otworzyć lokatę na nowe środki, nie zawsze trzeba jednocześnie składać wniosku o konto osobiste w tym samym banku. Jeśli lokata ma charakter odnawialny, najczęściej odnowi się na warunkach lokaty standardowej prowadzonej przez dany bank.

Czym zatem różni się lokata na nowe środki od swoich siostrzanych produktów? Chodzi tu głównie o deponowany kapitał. Jak już wiesz, na takiej lokacie będą pracować tylko środki, które stanowią różnicę między sumą Twoich środków w dniu, w którym zakładasz lokatę, a sumą Twoich środków dostępnych na dzień badania salda przez bank.

Lokata na nowe środki – jak to obejść?

Jeśli spodziewasz się wpływu na konto (np. przelewu wynagrodzenia) skorzystanie z okazji jaką jest lokata na nowe środki pewnie nie będzie dla Ciebie problematyczne. Jeśli jednak nie planujesz w najbliższym czasie takiego zastrzyku gotówki, możesz spróbować poniekąd obejść warunek nowych środków na koncie. Jak to zrobić? Już podpowiadamy:

1.      Trzymaj oszczędności na różnych kontach – chodzi o to, żebyś nie trzymał wszystkich pieniędzy na jednym koncie, bo gdy w Twoim aktualnym banku pojawi się promocyjna Lokata na Nowe Środki nie będziesz miał możliwości z niej skorzystać. Jeśli jednak będziesz miał np. dwa konta osobiste i część oszczędności w innym banku, możesz bez problemu wykorzystać je jako „nadwyżkę” i zyskiwać na oprocentowaniu, jakie daje Lokata na Nowe Środki.

Otwierając konto osobiste nie zapomnij sprawdzić, jak wyglądają opłaty za jego prowadzenie. Choć zwykle nie są to duże koszty, szkoda, żeby pieniądze uciekały w ten sposób z Twojego wirtualnego portfela. W znalezieniu konta osobistego bez opłat pomoże Ci nasz ranking rachunków bankowych. Kliknij w link poniżej i znajdź darmowe konto osobiste dla Ciebie:

Ranking 14 rachunków, kont bankowych

 

2.      Bierz udział w promocji z drugą osobą – oczywiście, musi to być ktoś zaufany np. mąż, partner czy rodzic, ponieważ na jego rachunku przez jakiś czas będą leżeć także i Twoje pieniądze. Chodzi o to, że gdy Twoja lokata z promocyjnym oprocentowaniem dobiegnie końca, założenia lokaty dokonuje druga osoba, która w tym czasie nie miała na swoim koncie żadnych środków, a Ty przerzucasz pieniądze na jej rachunek. Kiedy natomiast pojawi się kolejna ciekawa oferta lokaty z oprocentowaniem promocyjnym, druga osoba korzysta z niej, a następnie przelewa pieniądze na Twoje konto osobiste, abyś teraz Ty mógł uruchomić lokatę. I tak w kółko.

Pamiętaj, że w tym przypadku będzie Ci potrzebna naprawdę zaufana osoba, która w dodatku nie jest objęta np. egzekucją komorniczą. W przeciwnym razie, możesz stracić wszystkie posiadane środki – dobrze zatem przemyśl ten wybór!

Czy warto założyć lokatę na nowe środki?

Lokata na nowe środki zazwyczaj jest dużo lepiej oprocentowana niż inne tego typu produkty oferowane przez bank. Jeśli więc szukasz bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy i jednocześnie dysponujesz funduszami, które można zaliczyć na poczet nowych środków, wybór takiej lokaty może okazać się dobrym posunięciem.

Które banki oferują lokaty na nowe środki?

Aktualnie lokatę na nowe środki możesz założyć w kilku bankach:

 • Lokata na Nowe Środki w VeloBank – Produkt ten dostępny jest w trzech wariantach: na dwa miesiące z oprocentowaniem 5,8% w skali roku, na trzy miesiące z oprocentowaniem 6% w skali roku i na 6 miesięcy, gdzie promocyjne oprocentowanie wynosi 5% w skali roku. Lokata posiada stałe oprocentowanie, a kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu deponowania. Minimalna kwota lokaty zakładanej w bankowości internetowej, mobilnie, przez infolinie lub stronę banku wynosi 1 000 zł. Maksymalna kwota lokaty nie może natomiast przekroczyć 150 000 zł. Promocja trwa do 30.11.2023.
 • Lokata na Nowe Środki w Alior Bank – Lokatę z promocyjnym oprocentowaniem 5% w skali roku możesz prowadzić w dwóch wariantach czasowych: 92 dni lub 182 dni. Bank dopuszcza także założenie lokaty na 365 dni, dla której promocyjne oprocentowanie wynosi 4,5%. Minimalna kwota lokaty wynosi 1000 zł a maksymalna 200 000 zł. Oprocentowanie lokaty jest stałe, a kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu deponowania. Lokatę na Nowe Środki w Alior Banku założysz w placówce banku, przez internet lub mobilnie.
 • Lokata na Nowe Środki w PKO – Lokatę z oprocentowaniem 5,25% w skali roku możesz założyć na okres 3 lub 12 miesięcy. Oprocentowanie jest stałe, a kapitalizacja odsetek następuje pod koniec okresu lokaty. Minimalna kwota lokaty wynosi 1000 zł a maksymalna 200 000 zł. Lokatę można otworzyć w serwisie iPKO lub aplikacji IKO.
 • Lokata na Nowe Środki w Santander Consumer Bank – W tym przypadku oprocentowanie lokaty wynosi od 2% do 5% i zależy od okresu, na jaki chcesz zdeponować pieniądze. Lokatę można uruchomić na miesiąc, kwartał, cztery miesiące, pół roku, rok, dwa lub trzy lata. Kwota lokaty musi mieścić się w granicach od 1 000 zł do 400 000 zł. Oprocentowanie jest stałe, a zerwanie lokaty skutkuje utratą wypracowanych odsetek.

Nie znalazłeś oferty dla siebie? Może zainteresują Cię inne warianty lokat, które znajdziesz w naszej porównywarce. Kliknij w link poniżej i zobacz, gdzie Twoje oszczędności zarobią najwięcej:

Najlepsze lokaty bankowe 2023 – wybierz i oszczędzaj | Finanse Rankomat

Ile można mieć lokat na nowe środki?

Zwykle banki dopuszczają posiadanie tylko jednej Lokaty na Nowe Środki. Czasami zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły i klient może założyć drugą taką lokatę, o ile wybierze inny okres deponowania. Tak obecnie jest np. w ofercie banku PKO.

To, czy po zakończeniu aktualnej Lokaty na Nowe Środki będziesz mógł skorzystać np. z kolejnej edycji promocji, zależy od danego banku. Jeśli nie będzie to możliwe, wykorzystaj pieniądze z depozytu, aby uruchomić Lokatę na Nowe Środki w innym banku. Dzięki temu, Twoje pieniądze będą nadal pracować, a Ty będziesz mógł cieszyć się zyskiem z odsetek.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Lokata na Nowe Środki czy konto oszczędnościowe – co lepsze?

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe to produkty, które mają wiele punktów wspólnych. Przede wszystkim oba te rozwiązania są bezpieczne i nie wiążą się z ryzykiem utraty zgromadzonych na nich środków (chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Co więcej, dzięki oprocentowaniu o charakterze stałym, dokładnie wiesz, ile zyskasz na koncie oszczędnościowym, a ile na lokacie w danym horyzoncie czasowym

Pamiętaj, że zarówno odsetki z lokaty jak i z konta oszczędnościowego zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19%.

Mimo podobieństw łączących lokaty i konta oszczędnościowe, warto zwrócić uwagę także na różnice pomiędzy tymi produktami.

 • W przypadku kont oszczędnościowych banki nie narzucają minimalnej i maksymalnej kwoty wpłaty, natomiast w przypadku lokaty na nowe środki, limity te są jasno sprecyzowane w regulaminie oferty. Minimalna wpłata może wynosić np. 1000 zł, więc jeśli chcesz założyć lokatę, ale aktualnie nie masz takich środków, musisz poszukać innej oferty.
 • Lokata, zwłaszcza ta na nowe środki zwykle charakteryzuje się dużo wyższym oprocentowaniem niż konto oszczędnościowe. Dlaczego w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie jest niższe. Otóż, chodzi o większą elastyczność w dostępie do ulokowanych środków finansowych. Wybierając konto oszczędnościowe końcu nie musisz trzymać się minimalnej czy maksymalnej wpłaty, a pieniądze możesz wypłacić w każdej chwili, nie tracąc odsetek (choć oczywiście wypłaty z kont oszczędnościowych zwykle obarczone są dodatkowymi kosztami)
 • Rachunek oszczędnościowy zakłada się zwykle z myślą o długoterminowym oszczędzaniu. W przypadku lokat bankowych na nowe środki czas ich trwania w danym banku jest ściśle określony i wynosi np. trzy lub sześć miesięcy. Możesz oczywiście zdecydować się na lokatę odnawialną, jednak zwykle odnowienie to odbywa się na standardowych warunkach.
 • Rachunki oszczędnościowe zwykle nie wiążą się z dodatkowymi kosztami (banki zazwyczaj dopuszczają jedną darmową wypłatę z takiego konta). W przypadku lokaty, dodatkowe opłaty mogą pojawić się gdy wraz z lokatą trzeba także założyć konto. Przed skorzystaniem z depozytu w ramach promocyjnego oprocentowania warto więc dokładnie sprawdzić jego warunki w regulaminie promocji.

Lokaty bankowe na nowe środki — czy warto obejść warunek?

Jak już wspomnieliśmy, promocyjne lokaty na Nowe Środki oferują dużo większe oprocentowanie niż ich standardowe odpowiedniki. Dzięki temu Ty, jako ich użytkownik, osiągasz dużo wyższe zyski.

Wszystkie powyższe oferty lokat to produkty ze stałym oprocentowaniem, dzięki czemu dokładnie wiesz, jakiego zysku możesz spodziewać się pod koniec okresu deponowania i nie musisz martwić się wahaniami na rynku finansowym. Co więcej, tego typu produkty są objęte ochroną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Tym samym, lokaty te pozwalają bezpiecznie pomnażać oszczędności i realizować założone przez Ciebie cele finansowe.

Różne terminy zapadalności lokaty pozwolą Ci z kolei dostosować okres deponowania do Twoich indywidualnych potrzeb, dzięki czemu pomnażasz oszczędności w sposób, który jest dla Ciebie najbardziej komfortowy.

Jeżeli nie będzie to dla Ciebie zbyt uciążliwe, warto więc podjąć działania zmierzające do „wyciśnięcia” z tych produktów jak największych korzyści dla siebie.

Warto wiedzieć:

 1. Lokaty na nowe środki to produkt przeznaczony najczęściej dla nowych klientów banku, ponieważ to główni takim osobom najłatwiej spełnić warunki związane z uruchomieniem takiego depozytu.
 2. Przez nowe środki rozumie się najczęściej różnicę pomiędzy kwotą zgromadzoną na wszystkich kontach osobistych, oszczędnościowych czy lokatach w wybranym banku w dniu tzw. badania salda, a sumą aktualnie posiadanych środków finansowych w danej instytucji.
 3. Osoby korzystające z oferty lokat na nowe środki zwykle mogą uruchomić tylko jeden taki depozyt. Niektóre banki dopuszczają jednak możliwość posiadania kilku lokat na nowe środki, jednak muszą one różnić się okresem deponowania.
 4. W zależności od banku, lokatę na na nowe środki można założyć online, w aplikacji mobilnej, bankowości elektronicznej, telefonicznie lub stacjonarnie w oddziale banku. Niekiedy w raz z lokatą musi zostać otwarte konto osobiste.
 5. Promocyjne oprocentowanie lokat na nowe środki obowiązuje wyłącznie przez określony czas. Jeśli dana lokata ma charakter odnawialny, odnowi się na warunkach lokaty standardowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak liczone są nowe środki na koncie?

  Szczegółowych informacji o tym, jak liczone są nowe środki na koncie zawsze warto szukać w regulaminie oferty. Niemniej jednak, najczęściej jest to po prostu nadwyżka, której klient nie miał na swoich rachunkach w danym banku w dniu tzw. badania salda. Jeżeli zatem przykładowo, dzień badania salda przypada na 10.11, wszystkie kwoty wpłacone np. na konto osobiste czy konta oszczędnościowe w danym banku po tym terminie, liczone będą jako nowe środki.

 2. Jak działa lokata na nowe środki?

  Lokata ta opiera się głównie na promocyjnym oprocentowaniu, które zazwyczaj jest dużo wyższe niż to, które można znaleźć na innych produktach depozytowych czy w tabeli oprocentowania kont oszczędnościowych. Za nowe środki w przypadku takiego produktu przyjmuje się różnicę pomiędzy sumą środków, które posiadałeś na rachunkach w dniu tak zwanego badania salda, a ich wysokością w dniu otwarcia lokaty. Od różnicy tej naliczane będzie promocyjne oprocentowanie depozytu. 

 3. Jak działa lokata na nowe środki PKO?

  W banku PKO możesz założyć lokatę na nowe środki z oprocentowaniem na poziomie 5,25% w skali roku. Depozyt otwiera się na okres 3 lub 12 miesięcy. Co ważne, równocześnie możesz mieć otwartą jedną lokatę na 3 miesiące i jedną na 12 miesięcy. Na każdą lokatę możesz wpłacić od 1 tys. zł. do maksymalnie 200 tys. zł (oferta aktualna na dzień 20.11.2023). Aby skorzystać z lokaty na nowe środki musisz także posiadać konto osobiste w banku PKO. Konto osobiste bez problemu otworzyć online.

 4. Ile można mieć lokat na nowe środki?

  Zwykle banki pozwalają mieć jedną lokatę na nowe środki. Czasami dopuszczalne jest posiadanie kilku takich lokat, jednak muszą one różnić się okresem deponowania.

 5. Czy muszę posiadać konto osobiste, jeśli chce skorzystać z lokaty dla nowych klientów?

  To czy konto osobiste będzie potrzebne do uruchomienia lokaty, zależy od indywidualnej polityki banku. Niekiedy wymóg ten jest konieczny, innym razem bank pozwala założyć lokatę także tym osobom, które nie chcą jednocześnie uruchamiać w danej placówce konta osobistego.

PORÓWNAJ KREDYTY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments