Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Poduszka finansowa — jakie oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa?

Poduszka finansowa – to posiadane oszczędności i inne aktywa, które pozwolą zaspokoić miesięczne wydatki w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Jak zbudować skuteczne zabezpieczenie finansowe na trudne czasu i przygotować własną poduszkę finansową? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Większe poczucie bezpieczeństwa przyda się większości z nas. Prowadząc gospodarstwo domowe zwykle śledzisz swoje finanse osobiste. Ale co, kiedy zdarzą się jakieś nieprzewidziane wydatki, np. naprawa samochodu lub wysokie opłaty?

Warto rozważyć różne scenariusze, na bieżąco śledzić swoje dochody i gromadzić pieniądze przeznaczone na fundusz awaryjny. Dodatkowe pieniądze w kryzysowych sytuacjach będą umożliwiały miękkie lądowanie i spokojny sen. Poduszka finansowa pozwala także zachować spokój przy utracie pracy i daje czas na rozwiązanie problemów finansowych.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to zabezpieczenie, które ma zapewnić pieniądze np. na czas utraty stałego źródła dochodów lub kryzysu. Odłożone pieniądze mają za zadanie utrzymać płynność domowego budżetu, gwarantując przetrwanie w niezbyt pomyślnych okolicznościach.

Najważniejsze funkcje poduszki finansowej:

 • Bezpieczeństwo — w razie awarii sprzętu, auta lub konieczności innych nagłych wydatków nie trzeba szukać pieniędzy z zewnątrz, co generuje dodatkowe koszty.
 • Elastyczność — w przypadku zwolnienia z pracy lub chęci poszukiwania nowych wyzwań, poduszka finansowa pozwala na większą elastyczność działania, a nawet na zrobienie sobie przerwy.
 • Motywacja — odłożone na koncie pieniądze są znakiem, że potrafimy oszczędzać, a nawet inwestować co zachęca do odważniejszych kroków i pogłębiania swojej wiedzy finansowej.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Ile powinna wynosić poduszka finansowa? Bardzo ciężko podać tu konkretną kwotę. Powód jest prosty, każdy z nas ma inne potrzeby i poziom wydatków. Zbudowanie poduszki finansowej jest ściśle powiązane z naszymi potrzebami, wydatkami i zarobkami.

Dlatego ekonomiści obliczyli, że minimalna wartość poduszki finansowej powinna wynosić 3-krotność naszych miesięcznych wydatków. Mówimy tu o klasycznej poduszce finansowej.

Chcesz stworzyć własną poduszkę finansową i przygotować się do ewentualnych niespodziewanych wydatków lub niespodziewanych zdarzeń? Takie są progi zalecane przez ekonomistów:

 • Poduszka o wartości 3-krotności miesięcznych zarobków — jest to minimalne, zalecane zabezpieczenie finansowe. Tyle oszczędności powinna mieć samotna osoba mieszkająca w dużym mieście, w którym łatwo znaleźć pracę.
 • Poduszka o wartości 6-krotności miesięcznych zarobków — półroczne zarobki każdego z rodziców powinna mieć odłożone rodzina, która chce być gotowa na niespodziewane wypadki.
 • Poduszka o wartości 12-krotności miesięcznych zarobków — każdy, kto jest w stanie odłożyć kwotę równą rocznym zarobkom, ma nie tylko doskonałą poduszkę finansową, ale też fundusze do inwestowania i pomnażania zgromadzonych pieniędzy.

Jak zgromadzić poduszkę finansową?

Gromadzenie poduszki finansowej to przede wszystkim odkładanie nadwyżek dochodów i inwestowanie odłożonych pieniędzy. Finansowa poduszka bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych to rodzaj zabezpieczenia finansowego, które wymaga od nas pewnego rodzaju dyscypliny.

Zasady, które pozwolą na zbudowanie poduszki finansowej:

 • Miesięczne przychody powinny być wyższe od wydatków.
 • Budżet domowy powinien być kontrolowany i analizowany w poszukiwaniu zbędnych wydatków i możliwych oszczędności. Bardzo ważne jest trzymanie się też założonego planu wydatków, czyli jeśli mamy przeznaczone 200 zł miesięcznie na słodycze, to nie wydajemy więcej, a najlepiej wydać mniej.
 • Na dobry początek warto stworzyć fundusz awaryjny, czyli 1000-2000 zł na nieprzewidziane wydatki, np. naprawę komputera lub samochodu, czy nowy telefon.
 • Bardzo ważnym elementem budowania poduszki finansowej jest spłacenie wszystkich długów najszybciej jak to możliwe.

Jakie są etapy budowania poduszki finansowej?

Przy poduszce finansowej najważniejsza jest konsekwencja i świadomość, jaką masz sytuację finansową. Najważniejsze etapy tworzenia finansowej poduszki bezpieczeństwa:

Analiza sytuacji finansowej – na początku sprawdź swój budżet. Sprawdź dochody i wydatki. Zastanów się, czy posiadane oszczędności pozwoliłyby Ci na funkcjonowanie przez miesiąc, pół roku, a może rok w razie utraty pracy lub, kiedy zdarzą się inne nieprzewidziane sytuacje.

Ustalenie celu i planu – nie da się przygotować skutecznego funduszu awaryjnego bez dobrego planu. Określ, czy Twoja optymalna poduszka finansowa ma służyć zabezpieczeniu w razie utraty pracy. A może potrzebna Ci będzie większa poduszka finansowa, bo chcesz mieć dodatkowe pieniądze np. na wakacje.

Odkładanie i oszczędzaniekonto oszczędnościowe jest dobre na początek, ale zastanów się, jak np. inwestować zgromadzone środki. Dobrym pomysłem może być wsparcie doradcy finansowego.

Redukowanie wydatków – w każdym budżecie da się znaleźć oszczędności. Raty kredytów mogą być niższe, kiedy zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny. Każdy z nas może oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, choćby anulując subskrypcje usług, z których nie korzystamy.

Dodatkowe źródła dochodu – posiadanie pieniędzy, których jest coraz więcej wciąga! Bardzo szybko zauważysz, że warto podnieść wysokość poduszki i czerpać dodatkowe przyjemności z posiadania znacznych zasobów finansowych.

Kontrola i modyfikacja – regularnie monitoruj swoje finanse i zmieniaj plan w razie potrzeby.

Gdzie przechowywać pieniądze z poduszki finansowej?

Wyobraźmy sobie, że nasze zabezpieczenie finansowe ma wartość 30 tys. zł. Podzielmy je na trzy części:

 • Fundusz awaryjny (1500 zł) — te pieniądze warto mieć „pod ręką”, czyli trzymać jest np. na rachunku oszczędnościowym, co pozwoli przeciwdziałać inflacji.
 • Fundusz na większe nieregularne wydatki (7500 zł) — te pieniądze warto ulokować na rachunku oszczędnościowym, który umożliwia wypłatę tylko raz w miesiącu.
 • Fundusz bezpieczeństwa (21 tys. zł) — tu najlepszym wyborem będzie lokata długoterminowa.

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Odłożone pieniądze to doskonałe ubezpiecznie się przed nieprzewidywalnymi wydarzeniami finansowymi, takimi jak utrata pracy, choroba, awaria samochodu czy nagła konieczność wyjazdu. Oto kilka powodów, dlaczego warto mieć poduszkę finansową:

 1. Bezpieczeństwo finansowe – posiadanie oszczędności zapewnia poczucie spokoju i stabilizacji finansowej. W przypadku nagłych wydarzeń finansowych, masz zabezpieczenie, które pozwala Ci utrzymać swoje koszty życia na odpowiednim poziomie.
 2. Unikanie długów – oszczędności pozwalają Ci uniknąć zadłużenia w przypadku nagłych wydatków lub utraty dochodu. Dzięki posiadaniu odpowiedniej ilości środków finansowych, jesteś w stanie sprostać nieplanowanym wydatkom bez konieczności korzystania z kredytów lub pożyczek.
 3. Możliwość podejmowania ryzyka – zgromadzone pieniądze pozwalają na podejmowanie ryzyka w inwestycjach lub w biznesie, co może przynieść większe zyski w przyszłości.
 4. Lepsza jakość życia – odłożone pieniądze pozwalają na spokojniejsze życie, bo wiesz, że masz środki finansowe, aby sprostać niespodziewanym wydatkom lub możesz w każdej chwili wyjechać na tydzień urlopu gdzieś, gdzie jest dużo słońca.

Czy Polacy mają z czego odkładać na poduszkę finansową?

Ekonomiści twierdzą, że w nawet najmniejszym budżecie można znaleźć środki, które da się odłożyć. Co na to Polacy? Polacy coraz częściej zadłużają się, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym w czerwcu 2022 r. na zlecenie rankomat.pl aż 36% osób, które zaciągnęły lub planują zaciągnąć pożyczkę albo kredyt gotówkowy zadeklarowało, że pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczy na bieżące opłaty, jak zakup żywności czy paliwa.

Zgodnie z badaniem „Postawy Polaków wobec finansów” przeprowadzonym w lutym 2022 r. na zlecenie Fundacji Think! i Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga wartość zgromadzonych oszczędności w okresie pandemii zmniejszyła się w przypadku 38% Polaków. Z kolei 18% zwiększyło swoje oszczędności, a 44% ankietowanych nie zauważyło znaczących zmian w tym obszarze.

Najczęstszym powodem nieodkładania pieniędzy były niskie dochody, z czym zgodziło się 65% badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się zbyt duże koszty utrzymania (34%) i wysokie stałe zobowiązania finansowe, jak kredyty i pożyczki (31%). Na przeciwnym biegunie znalazły się wydatki na przyjemności (7%) i brak umiejętności oszczędzania (5%). Powyższe powody wskazywały tylko osoby, które zadeklarowały nieodkładanie pieniędzy.

Poduszka finansowa – o czym jeszcze pamiętać?

Poduszka finansowa to tak naprawdę regularne oszczędzanie nadwyżek finansowych. Można powiedzieć, że nie stać nas na nieposiadanie poduszki finansowej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, z samodzielnie zgromadzonych oszczędności możemy skorzystać za darmo. Zaciąganie kredytu lub pożyczki, kiedy brakuje nam pieniędzy zawsze będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Warto wiedzieć

 1. Poduszka finansowa to zabezpieczenie, które ma zapewnić pieniądze np. na czas utraty stałego źródła dochodów lub kryzysu.
 2. Najważniejsze funkcje poduszki finansowej: bezpieczeństwo, elastyczność, motywacja.
 3. Ekonomiści obliczyli, że minimalna wartość poduszki finansowej powinna wynosić 3-krotność naszych miesięcznych wydatków.
 4. Posiadanie oszczędności zapewnia poczucie spokoju i stabilizacji finansowej.
 5. Najczęstszym powodem nieodkładania pieniędzy przez Polaków są niskie dochody.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile powinna wynosić poduszka finansowa? 

  Uzbieranie 3-krotności miesięcznych zarobków to minimalne, zalecane zabezpieczenie finansowe. Tyle oszczędności powinna mieć samotna osoba mieszkająca w dużym mieście, w którym łatwo znaleźć pracę.

 2. Gdzie trzymać poduszkę finansową? 

  Warto gromadzić pieniądze w różnych miejscach. Część w banku, część w postaci inwestycji. Poduszkę finansową warto trzymać na osobnym koncie oszczędnościowym lub w bezpiecznym miejscu, takim jak skrytka bankowa lub sejf domowy.

 3. Jaka jest bezpieczna poduszka finansową? 

  Bezpieczna poduszka finansowa powinna stanowić około 3-6 miesięcy miesięcznych wydatków i być ulokowana w bezpiecznych instrumentach finansowych, takich jak lokaty bankowe lub obligacje skarbowe.

 4. Ile oszczędności na czarną godzinę? 

  Zalecane oszczędności na czarną godzinę wynoszą od 3 do 6 miesięcy miesięcznych wydatków. Także wszystko zależy od poziomu Twojego życia.

 5. Ile pieniędzy daje poczucie bezpieczeństwa? 

  Ilość pieniędzy dająca poczucie bezpieczeństwa jest subiektywna i zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej, jednak zazwyczaj stanowi około 3-6 miesięcy miesięcznych wydatków.

 6. Ile przeciętny Polak ma oszczędności? 

  Średnia wartość oszczędności przeciętnego Plaka to ponad 36 tysięcy zł. Jednak warto zauważyć, że ta liczba może znacznie się różnić w zależności od wieku, miejsca zamieszkania i sytuacji finansowej danego człowieka.

Porównaj lokaty
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments