Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Pożyczki na weksel. Dlaczego lepiej ich unikać?

Odmowa w kolejnych firmach pożyczkowych może spowodować, że odesłany z kwitkiem klient zacznie szukać innych rozwiązań, takich jak np. pożyczka na weksel. Dlaczego to niekoniecznie dobra opcja i poszukując alternatywnych dla pożyczek pozabankowych sposobów na pożyczenie pieniędzy trzeba postępować bardzo ostrożnie?  

Żadna instytucja finansowa raczej nie pożyczy pieniędzy osobie, która nie jest w stanie terminowo spłacić swojego zobowiązania. Jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące sytuacji finansowej potencjalnego klienta, decyzja zazwyczaj jest odmowna. Część osób traci w ten sposób szansę na otrzymanie nawet niskiej kwoty. 

W takiej sytuacji bardzo łatwo stać się ofiarą nierzetelnych firm pożyczkowych, które oferując „ostatnią deskę ratunku” w postaci pożyczki na indywidualnych warunkach, chcą zarobić jak najwięcej. W takich firmach powszechnie stosowaną praktyka jest właśnie pożyczka na weksel. 

Czym jest weksel? 

Weksel jest zabezpieczeniem zawieranej umowy (np. o pożyczkę). W świetle prawa weksel to papier wartościowy na podstawie którego pożyczkodawca, czyli trasant, może domagać się od pożyczającego spłaty (tzw. trasata) określonej kwoty. W przypadku braku takiej płatności weksel pozwala dochodzić swoich praw na drodze sądowej i egzekucyjnej. Dokument tego typu powinien przybrać formę pisemną i zawierać takie elementy jak: 

  • nazwę „weksel”, 
  • datę i miejsce podpisania, 
  • datę i miejsce spłaty pożyczki, 
  • dane pożyczkobiorcy (inwestora), 
  • dane dłużnika, 
  • podpis zobowiązanego (osoby pożyczającej) i inwestora. 

Oczywiście wskazane jest aby weksel jasno określał także kwotę zobowiązania. Dzięki temu pożyczkobiorca ma pełną świadomość, jaką sumę decyduje się pożyczyć i jaką będzie musiał później oddać. 

Niestety, nieuczciwi pożyczkodawcy często stosują tzw. weksle in blanco, co daje możliwość dochodzenia dowolnej kwoty zobowiązania i chroni przede wszystkim inwestora. Ten może na przykład odsprzedać weksel albo potraktować go jako środek płatniczy. 

Na czym polega pożyczka na weksel? 

Pożyczka na weksel to umowa między dwoma prywatnymi osobami, gdzie inwestor sam decyduje, czy użyczy pożyczkobiorcy pożyczki. Jej zabezpieczeniem jest weksel – papier wartościowy, na podstawie którego po podpisaniu umowy na pożyczkę pożyczający może domagać się zwrotu swojej własności. Najchętniej o taką pożyczkę starają się osoby z negatywnymi wpisami w BIK czy komornikiem, traktując pożyczkę pod weksel jako ostatnią deskę ratunku. 

Kto udziela pożyczek na weksel? 

W przypadku pożyczki na weksel pożyczkodawcą może zostać praktycznie każdy, kto dysponuje kapitałem do pożyczenia. Stąd inwestorzy to najczęściej osoby prywatne. Ich oferty najczęściej można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych i na forach internetowych. 

Kto może dostać pożyczkę prywatną pod weksel? 

Pożyczka na weksel jest bardzo specyficzna. Warunki, na jakich zostanie udzielona, właściwie w całości ustala prywatny inwestor (pożyczkobiorca). To od niego zależy, komu zdecyduje się pożyczyć środki. W przeciwieństwie do chwilówek czy innych produktów oferowanych przez firmy pozabankowe nie obowiązują tu szczegółowe przepisy, które regulowałyby zasady udzielenia pożyczki na weksel.   

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę na weksel? 

Aby sporządzić wiążącą prawnie umowę, strony muszą być osobami pełnoletnimi. W związku z tym jedynym dokumentem niezbędnym do otrzymania pożyczki na weksel będzie dowód tożsamości pożyczkobiorcy. Niekiedy inwestor może poprosić o dodatkowe dokumenty np. zaświadczenie o dochodach, ale nie jest to raczej standardowa praktyka. 

Czy pożyczki na weksel są bezpieczne? 

Niestety pożyczka na weksel nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Często jednak pozostaje jedyną opcją dla osób pozbawionych źródła dochodu lub nieradzących sobie z terminową spłatą zaciągniętych już zobowiązań, które nie mogą liczyć na przychylność firm pozabankowych.  

Taki sposób pożyczania wiąże się z dużym ryzykiem dla pożyczkobiorcy. Ktoś, kto trafi na nieuczciwego inwestora, ryzykuje nawet utratą całego majątku. “Ostatnia deska ratunku” może okazać się początkiem jeszcze większych problemów.  

Dalsze poszukiwanie możliwości pożyczenia pieniędzy w momencie, kiedy otrzymaliśmy już decyzje odmowne w innych instytucjach powinno zaowocować działaniem mającym na celu ograniczenie długu. Rozwiązaniem mogą być negocjacje w zakresie możliwości spłaty zobowiązań z dotychczasowymi wierzycielami. Kolejna pożyczka udzielana pod weksel czyli właściwie poza standardowymi zasadami w zakresie badania zdolności kredytowej i bez większych formalności być może jest kusząca, szczególnie w razie problemów finansowych, ale częściej zaszkodzi niż pomoże.

Jakie są wady i zalety pożyczki pod weksel? 

Korzyścią, która płynie ze skorzystania z rozwiązania jakim jest pożyczka pod weksel to zdecydowanie fakt, że wiąże się z minimalnymi formalnościami. Zazwyczaj inwestor nie prosi o wskazywanie zaświadczeń o dochodach i zatrudnieniu. Do sfinalizowania transakcji zwykle wymagane są jedynie dowód tożsamości i podpis wierzyciela. Dodatkowo pożyczka pod weksel nie wiąże się ze sprawdzaniem historii kredytowej dłużnika. W praktyce informacje na temat negatywnych wpisów w bazach dłużników często nie wpływają na ostateczną decyzję o przyznaniu pożyczki na weksel. 

Wad jest natomiast zdecydowanie więcej. Pożyczkobiorca ponosi ogromne ryzyko, ponieważ ze względu na swoją trudną sytuację finansową jest zmuszony polegać na ustaleniach inwestora i przystać na jego warunki. Jednocześnie nie istnieją żadne przepisy, do których mógłby się odwołać i które w jakikolwiek sposób zabezpieczałyby go przed brakiem uczciwości pożyczkodawcy.  

Warto wiedzieć

  1. Pożyczka na weksel to nie tylko mało bezpieczna, ale i kontrowersyjna forma pożyczania pieniędzy.
  2. Nieuczciwi pożyczkodawcy często wykorzystują to, że klienci nie znają zasad działania weksla (zwłaszcza tego wystawionego in blanco). Naciągają przy tym głównie osoby będące w wyjątkowo trudnej sytuacji, którym finansowania odmówiły nie tylko banki, ale i firmy pozabankowe. 
  3. Przekonanie, że pożyczka na weksel to ostatnia deska ratunku często przynosi efekty odwrotne do zamierzonych. Kiedy osoba zadłużona orientuje się, że podjęła niefortunną decyzję, często jest już za późno, aby cokolwiek zrobić. 
  4. Dla bezpieczeństwa dobrze jest unikać pożyczek na weksel. A kiedy wyczerpie się już wszystkie możliwości pożyczenia pieniędzy, prawdopodobnie nadszedł czas, by pochylić się nad swoimi finansami i rozpocząć walkę z długami. W sytuacji podbramkowej rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, może też okazać się ogłoszenie upadłości konsumenckiej i rozpoczęcie „od zera”, z czystą kartą. 
PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments