Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

VeloBank przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Jeśli masz konto w VeloBanku i zastanawiasz się o której przejdzie wysłany przez Ciebie lub do Ciebie przelew, jesteś w dobrym miejscu. Sesje wychodzące odbywają się o 8:15, 12:15 i 14:30, a przychodzące w godzinach 10:00, 14:00 i 17:00.

Wszystkie banki w Polsce korzystają z międzybankowych sesji przelewów ELIXIR, ale godziny księgowania przelewów nieznacznie różnią się między nimi. Sama godzina, o której zaczyna się sesja przelewów nie oznacza jeszcze dokładnego momentu dopisania kwoty na danym koncie.

Co to jest sesja Elixir w VeloBank?

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, usprawniający przelewy krajowe.

Natomiast sesja Elixir to moment kiedy fundusze są transferowane pomiędzy polskimi bankami. Faktycznie nie są wówczas przelewane pełne kwoty, a jedynie różnica między nimi. Przykładowo, jeśli w danej sesji przelewów klienci VeloBanku przelali 2 000 000 zł do odbiorców w PKO BP, a w tym samym czasie klienci PKO BP dokonali przelewów na 2 500 000 zł do odbiorców w VeloBanku, to PKO BP przeleje 500 000 zł do VeloBanku. Dalej już każdy bank rozliczy się ze swoimi klientami we własnym zakresie.

Po zaksięgowaniu dochodzi do ostatniego etapu prywatnych przelewów międzybankowych czyli do dopisania kwoty na kontach odbiorców. Sesje przychodzące Velobank są tak ustawione, by konta mogły przyjąć kwoty przelane z innych banków w kolejnych sesjach wychodzących (dla tych banków).

Faktycznie sesje przychodzące Velobank są w podobnych godzinach co sesje przychodzące w innych bankach, tak samo sesje wychodzące. Cały system został skonstruowany tak, by maksymalnie ułatwiać rozliczenia międzybankowe.

Warto pamiętać, że sesje ELIXIR dotyczą przede wszystkim standardowych przelewów międzybankowych. Nie wpływają na rozwiązania takie jak przelew natychmiastowy, BLIK, BlueCash i inne rodzaje przyspieszonych płatności księgowanych poza kolejnością. Większość z nich jest płatna lub silnie ograniczona kwotowo, pozwalają jednak zrobić przelew do banku odbiorcy zupełnie niezależnie od sesji ELIXIR.

Michał Mucha Michał Mucha

Ile jest sesji Elixir w VeloBank?

Zawsze są trzy sesje – wychodzące w ciągu dnia pracującego i trzy skorelowane z nimi sesje przychodzące. W dni świąteczne i weekendy przelewy ELIXIR nie są realizowane. Każdy bank ma przypisane godziny księgowania przelewów do każdej z sesji. Cały system działa następująco:

 • Wszystkie banki księgują przelewy wychodzące od swoich klientów indywidualnych, które zostały zlecone przed godziną księgowania.
 • Następuje sesja przelewów ELIXIR – banki przekazują sobie środki i informacje o odbiorcach przelewów.
 • Wszystkie banki księgują przelewy przychodzące z innych banków, oczywiście tylko te, które zdążyły na daną sesję.

Sesje przelewów ELIXIR są ogólnopolskim systemem pozwalającym sprawnie realizować przelewy pomiędzy różnymi bankami. Warto odróżnić je od usługi Express Elixir, która gwarantuje przelewy natychmiastowe, ale jest płatna.

Przelewy wewnętrzne czyli realizowane w ramach tego samego banku, są natychmiastowe w każdym polskim banku komercyjnym. Nie trzeba korzystać z systemu przelewów natychmiastowych takich jak SORBNET, EXPRESS ELIXIR czy BLIK.

Jak wygląda harmonogram sesji Elixir w VeloBank?

Sesje wychodzące VeloBank:

 • 8:15
 • 12:15
 • 14:30

Sesje przychodzące VeloBank:

 • 10:00
 • 14:00
 • 17:00

Sesje wychodzące w VeloBanku oznaczają, że każdy przelew wysłany przed daną godziną zostanie zaksięgowany z daną sesją przelewów.

Przykład 1: Pan Antoni wysyła przelew standardowy w niedzielę o 19:00. Najbliższa sesja przelewów jest w poniedziałek o 8:15. Przelew przejdzie pierwszą sesją i będzie na koncie odbiorcy między 9:15 a 11:00 w zależności od tego do jakiego banku idzie.

Przykład 2: Pani Bożena wysyła przelew standardowy w poniedziałek o 8:17. Przelew zostanie zaksięgowany w drugiej sesji o 12:15 i dotrze do odbiorcy w granicach 13:00-15:00 tego samego dnia.

Podobnie sesje przychodzące oznaczają, że o danych godzinach zaczynają wpływać kwoty przelane z innych banków pod warunkiem, że były przelane przed godzinami księgowań w danym banku.

Przykład 3: Pan Czarek wysłał przelew z PKO BP o godzinie 7:45 w czwartek. Zdążył na księgowanie w PKO BP do 8:00. Na koncie w VeloBanku przelew zostanie zaksięgowany w rozliczeniu pierwszej sesji ELIXIR, czyli od godziny 10:00.

Przykład 4: Pani Daria wysłała przelew z PKO BP o rodzinie 8:05 w czwartek. Przelew wyjdzie z PKO BP o 11:45 i pojawi się na koncie w VeloBanku wraz z drugą sesją przelewów o 14:00 lub nieco później.

Godzina księgowania przelewu wychodzącego jest sztywna – albo przelew zmieści się w danej sesji, albo przejdzie do kolejnej. Natomiast faktyczne zaksięgowanie przelewu przychodzącego odbędzie się kilka-kilkadziesiąt minut od sesji przelewów przychodzących. Można powiedzieć, że jest to godzina, o której bank ma wszystkie informacje i zaczyna uzupełniać konta swoich klientów, a nie godzina, gdy wszystko jest już gotowe.

W jakich godzinach księgowane są przelewy Elixir w VeloBank?

Księgowanie przelewów wychodzących odbywa się w godzinach

 • Do godziny 8:15 – pierwsza sesja
 • Do 12:15 – druga sesja
 • Do 14:30 – trzecia i ostatnia danego dnia sesja.Przelew wyjdzie w danej sesji ELIKSIR jeśli był wykonany przed godziną rozliczenia.
 • Księgowania przelewów przychodzących odbywają się w godzinach
 • Od 10:00 – przelewy, które zmieściły się przed pierwszym księgowaniem w banku nadawcy (przeważnie przed 8:00),
 • Zaczynając od 14:00 – przelewy, które przeszły drugą sesją ELIKSIR, czyli przeważnie były wysłane przed 12:00
 • Od 17:00 – przelewy z ostatniej sesji, które musiały być wysłane przed 14:00-15:00 (zależnie od banku)

Przelewy wysłane po godzinie ostatniego księgowania, zostaną dopisane na konto następnego dnia wraz z pierwszą sesją.

Jak księgowane są sesje przychodzące zagraniczne w VeloBank?

Zagraniczne przelewy wewnątrz Unii Europejskiej realizowane są głównie w systemie SEPA. Płatności w euro zaksięgowane do 19:30 danego dnia roboczego pojawią się następnego dnia na koncie odbiorcy.

Natomiast międzynarodowe przelewy SWIFT mogą być już tego samego dnia pod warunkiem, że zostaną wysłane do 14:00, w takiej sytuacji zostaną zaksięgowane do 19:30. Warto pamiętać, że przelewy przychodzące z zagranicy mogą trafić po drodze na barierę w postaci różnicy stref czasowych, co może opóźnić faktyczne pojawienie się środków na koncie o kilka godzin lub nawet cały dzień roboczy.

W jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące SWIFT w VeloBank?

Przelewy SWIFT zlecone w pierwszej połowie dnia (do godziny 14:00) zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy tego samego dnia do godziny 19:30. Oczywiście, o ile będzie to dzień roboczy. Przelewy SWIFT z drugiej połowy dnia przechodzą na kolejny dzień.

SWIFT jako system obsługi rachunków banków na całym świecie działa w ten sam sposób, bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz. Musisz jednak wziąć pod uwagę elementy takie jak różnice między strefami czasowymi czy zróżnicowane daty świąt i dni wolnych od pracy w innych krajach.

Jeśli złożysz przelew do 14:00 w VeloBanku w Polsce, to jego odbiorca w New Delhi wcale nie koniecznie dostanie go do 19:30 czasu polskiego (a już na pewno nie indyjskiego).

W jakich godzinach realizowane są przelewy wychodzące SEPA w VeloBank?

Przelewy krajowe SEPA realizowane są przez całą dobę. Mogą być procedowane w godzinach nocnych, w święta czy weekendy. Natomiast międzynarodowe, wymagające przewalutowania, przelewy SEPA działają tylko w dni robocze do godziny 19:30. Nadanie takiego przelewu poza godzinami działania systemu spowoduje przesunięcie przelewu na początek najbliższego dnia roboczego.

Pieniądze przesyłane w ramach SEPA (euro, wewnątrz UE) pojawiają się na koncie następnego dnia roboczego.

SEPA jest wewnętrznym systemem Unii Europejskiej, który znacznie ułatwia płatności w euro, nie ma natomiast szczególnych zalet w przypadku płatności w walutach narodowych.

Jakie dane potrzebne są do przelewu w VeloBank?

Do każdego przelewu potrzebne są takie same dane. Przede wszystkim musisz znać numer konta odbiorcy. Dokonując przelewów BLIK lub korzystając z bramek płatniczych nie wpisujesz numeru konta odbiorcy, ale on wciąż jest tam zapisany i wybrany automatycznie na potrzeby danej transakcji.

Oprócz tego w przelewie musisz wpisać kto będzie jego odbiorcą i jaką kwotę chcesz przelać. Nie ma innych wymagań, ani wymaganych danych.

Oczywiście, żeby w ogóle dokonać przelewu musisz znać dane logowania w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub przyjść z dowodem osobistym do oddziału banku. Żadne dodatkowe dane nie są jednak wymagane, wystarczy wskazanie odbiorcy i prawidłowy numer konta.

Nawet jeśli nieprawidłowo wpiszesz dane odbiorcy, lub tytuł przelewu, ale numer konta będzie dobry – przelew przejdzie. Dlatego zawsze upewniaj się dwa razy, że przesyłasz środki na właściwy rachunek.

Ile kosztuje przelew w VeloBank?

Jeśli masz konto w VeloBanku i dokonujesz przelewy za pomocą bankowości elektronicznej, nie ponosisz żadnych opłat. Taki przelew kosztuje 0 zł, podobnie jak np. polecenie zapłaty czy ustanowienie zlecenia stałego/cyklicznego. Natomiast przelew w oddziale VeloBanku kosztuje już 10 zł.

Przelew natychmiastowy z VeloBanku kosztuje dodatkowe 5 zł i odbywa się za pomocą systemu Express Elixir. Kwoty takich przyspieszonych przelewów są ograniczone do 5000 zł/przelew lub 10 000 zł/dzień dla kont prywatnych i 20 000 zł/przelew lub 50 000 zł/dzień dla kont firmowych. Powyżej tej kwoty można dokonać przelewu natychmiastowego za pomocą systemu SORBNET, oznacza to jednak konieczność zapłacenia prowizji.

Opłaty za przelewy w VeloBanku są zbliżone do tych, które znamy z innych banków krajowych. Przelew zwykły dla rachunków indywidualnych jest bezpłatny, w bankowości profesjonalnej trzeba już za niego zapłacić.

Czy wiedząc kiedy przelew dotarł można sprawdzić kiedy był wysłany?

Mając konto w VeloBank S.A. i wiedząc z jakiego banku wyszły płatności krajowe, można w przybliżeniu określić kiedy przelew był wysłany. Należy sprawdzić sesje przychodzące VeloBanku i porównać je z czasem gdy kwota wpłynęła na rachunek bankowy. Jeśli przykładowo wpłynęła w czwartek o 17:25 to musiała przejść ostatnią (trzecią) sesją przelewów. Oznacza to, że z banku nadawcy wysłano przelew po drugiej, a przed 3 sesją wychodzącą tego samego dnia. Gdzieś w granicach 12:00-15:00 tego samego dnia.

Jeśli więc ktoś twierdzi, że wysłał przelew krajowy poprzedniego dnia, to jest to raczej niewiarygodne. Nie ma możliwości dokładnego określenia godziny wysłanego przelewu, ale korzystając z bankowości internetowej można łatwo przesyłać potwierdzenia przelewu. Łatwo je wysłać i odebrać nim kwota faktycznie znajdzie się na rachunku w banku odbiorcy. Działa to tak samo dla VeloBanku jak i dla  każdego innego. Sesje ELIXIR są takie same dla wszystkich banków, po prostu w różnych godzinach dokonuje się ich księgowania.

Warto wiedzieć:

 1. Standardowe przelewy przychodzące i wychodzące księgowane są w sesjach ELIXIR. Są 3 sesje przychodzące i 3 sesje wychodzące w ciągu dnia pracującego.
 2. Przelew natychmiastowy pomija sesje ELIXIR i powinien być na koncie odbiorcy w ciągu mniej niż minuty.
 3. Velobank S.A. podobnie do największych polskich banków komercyjnych korzysta ze standardowych systemów SWIFT czy ELIXIR i jest ubezpieczany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
 4. Banki oferują różne tryby realizacji transakcji zagranicznych – nawet tylko w VeloBanku konta firmowe i osobiste mogą mieć różne zasady. Sprawdź zanim dokonasz przelewu za granicę.
 5. Jeśli chcesz, by przelew przeszedł najbliższą sesją, nadaj go w VeloBanku do: 8:15, 12:15, 14:30 danego dnia pracującego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy przyjdzie przelew VeloBank?

  Przelew pojawi się na koncie w ciągu godziny od rozpoczęcia właściwej sesji przychodzącej Elixir. Będzie to najbliższa sesja przychodząca, która nastąpiła po zakończeniu sesji wychodzącej z banku nadawcy.

 2. W jakich godzinach przychodzą przelewy na konto?

  W godzinach przelewów przychodzących danego banku. W przypadku VeloBanku są to godziny: 10:00, 14:00 i 17:00. Księgowanie może potrwać chwilę, więc faktycznie Twój przelew będzie w ciągu od 1 minuty do godziny od powyższych terminów.

 3. Jak długo idzie przelew Elixir?

  Jeśli jest wysłany w dniu pracującym, przed godziną ostatniej sesji wychodzącej w danym banku (w VeloBanku przed 14:30) to maksymalnie kilka godzin. Przelewy wysłane po tej godzinie dochodzą następnego dnia, a wysłane w weekend – dopiero w poniedziałek.

 4. Czy przelew może przyjść po 18?

  Raczej nie, jeśli przelew został wysłany zbyt późno, przejdzie dopiero następnego dnia. Okazjonalnie zdarza się, że przelewy z ostatniej sesji ELIXIR trafiają na konta odbiorców po 18:00 z powodu trudności technicznych, ale są to bardzo rzadkie przypadki. Przelewy BLIK i przelewy w tym samym banku mogą przejść po godzinach pracy.

 5. Czy VeloBank to dawny Getin Bank?

  Tak, poprzednio funkcjonujące marki Getin Bank i Noble Bank zostały zamknięte, a na ich miejsce pojawił się VeloBank. Jest bezpośrednią kontynuacją poprzednika.

Oceń artykuł
Oceń tą stronę

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
3 miesięcy temu

Dobrze się czyta taki artykuł a życie…
Miałem właśnie zrobić przelew natychmiastowy w $ posiadam konto takowe i przez cały dzień wydzwaniając na infolinię dowiedziałem się tyle że poszedłem do banku to zrobić. A tu że nie robią natychmiastowych przelewów. Więc zrobiłem przez internet z dopiskiem szybki przelew i już drugi dzień czekamy żeby dotarł do USA. Pobrano oczywiście opłaty a kasy nie widać. Idę jutro to wyjaśnić ale to nic już nie zmieni. Każdy przeprasza za swojego kolegę, koleżankę z infolini. Pani naprzyklad kazała mi robić przelewy do 10tys w przeliczeniu na zł to będzie szybko 🙂
Inny przeprowadzał mnie po aplikacji jak wysłać i mówił że to jest przelew natychmiastowy. Dramat