Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje jedna kilowatogodzina?

Latem 2023 roku ceny energii elektrycznej w Polsce były najwyższe w całej Unii Europejskiej. Wraz z wprowadzeniem limitów cenowych i skokami cenowymi spowodowało to niepewność konsumentów co do cen energii. Dlatego przybliżamy aktualne ceny i wskazujemy metody oszczędzania na energii elektrycznej.

Kilowatogodzina to jednostka poboru mocy. Oznacza, że przez godzinę pobierane było 1000 watów energii. Urządzenia elektryczne mają określony pobór mocy wyrażony w Watach i znając go możesz obliczyć koszt ich użycia.

Co składa się na koszt 1 kilowatogodziny (kWh)?

Energia elektryczna dostarczana jest do domów i firm przez dostawców, którymi są państwowe spółki energetyczne. Pobierają one opłaty za zużycie prądu wyszczególniając kilka składających się na niego kosztów. Płacąc rachunek za energię elektryczną, płacisz dostawcy prądu za:

 • faktycznie dostarczoną energię elektryczną, którą zużywasz w gospodarstwie domowym lub firmie,
 • utrzymanie sieci energetycznej doliczane proporcjonalnie do Twojego zużycia energii elektrycznej,
 • VAT, akcyzę, podatki i opłaty państwowe – stanowią one znaczną część całego kosztu,
 • nałożoną przez dostawcę marżę – stanowi ona zysk spółki, z którego opłacani są pracownicy czy biura.

Łączny koszt energii elektrycznej zależny jest więc od wielu czynników, z których dystrybutor energii ma wpływ głównie na swoją prowizję i ewentualnie koszty utrzymania sieci/przesyłu energii. Koszty wytworzenia energii elektrycznej to kwota jaką dystrybutor oddaje operatorowi elektrowni, a podatki zasilają budżet państwa. Dostawcy prądu mogą rywalizować pomiędzy sobą wysokością marży, ale cena prądu zależy nie tylko od nich.

Ile kosztuje jedna kilowatogodzina w 2023 r.?

Koszty jednej kilowatogodziny w 2023 r. zależą zarówno od odbiorcy (inne są ceny dla przedsiębiorstw, a inne dla gospodarstw domowych), dostawcy prądu (np. Tauron, Energa), jak i zmieszczenia się w limicie 3000 kWh rocznie (wyższe ceny powyżej limitu).

Ceny energii elektrycznej wahają się pomiędzy 0,7 zł (70 groszy) za kWh do nawet 2 zł za kWh. Koszt energii elektrycznej znacznie wzrósł w ciągu roku, co spowodowało wprowadzenie państwowych limitów cen energii nałożonych na również państwowe spółki.

Ile kosztuje 1 kilowatogodzina u różnych sprzedawców?

Ceny u dużych dostawców prądu kształtują się obecnie (według danych na sierpień 2023 r.)następująco:

1 kWh energii elektrycznej przed przekroczeniem limitu 3000 kWh:

 • Tauron – 0,77 zł
 • Energa – 0,82 zł
 • PGE – 0,8 zł
 • E.ON – 0,7 zł
 • Enea – 0,74 zł

Po przekroczeniu limitu 3000 kWh rocznie, ceny rosną do:

 • Tauron – 1,21 zł
 • Energa – 1,32 zł
 • PGE – 1,31 zł
 • E.ON – 1,16 zł
 • Enea – 1,21 zł

Limit (3000 kWh rocznie dla gospodarstw domowych) jest wyższy dla rolników, dużych rodzin i osób niepełnosprawnych. Powyższe kwoty dotyczą gospodarstw domowych korzystających ze stałej taryfy dobowej G11. W efekcie cena energii elektrycznej dla wymienionych odbiorców może być niższa, jeśli zmieszczą się oni w limicie.

Dostawcy prądu rywalizują między sobą, ale w ograniczonym stopniu – wszystkie spółki są w takim czy innym stopniu kontrolowane przez administrację państwową. Energia elektryczna jest więc de facto zmonopolizowana przez państwo.

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w różnych taryfach?

Oprócz standardowej taryfy G11 dostępne są także inne taryfy, które uzależniają koszt 1 kWh od godziny, gdy prąd został pobrany. Przeważnie działają one na zasadzie podniesienia stawki w godzinach 15-21, a obniżenia jej w godzinach nocnych. U różnych operatorów sprzedaż energii elektrycznej może być prowadzona w różnych cenach w taryfach G12, G12w i innych.

Przykład:

 • 51 gr w godzinach niskokosztowych i 91 gr do limitu 3000 kWh rocznie,
 • 96 gr w godzinach wysokokosztowych i 1,42 zł powyżej limitu 3000 kWh rocznie.

Taryfy tego typu opłacają się osobom, które używają energii elektrycznej głównie w nocy, a nie potrzebują jej w typowych godzinach wieczornych. Sprawdza się to np. w domach jednorodzinnych, gdzie pracująca w nocy pralka lub zmywarka nie przeszkadza sąsiadom. Warto przeliczyć, jak zmieni się cena energii elektrycznej w takiej taryfie.

Jakie są ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r.?

Ceny prądu dla gospodarstw domowych wahają się od 70 groszy za kilowatogodzinę do 1,32 zł za kWh. Najniższe stawki mogą być w „tanich godzinach” przy stosowaniu taryf G12/G12w, minimalnie nawet 51 groszy za kWh. Wtedy jednak występuje wysoka stawka za 1 kWh energii elektrycznej w godzinach wieczornych, w których najczęściej korzystamy z urządzeń tj. telewizor, komputery domowe, pralka, głośniki. Sprzedawca energii elektrycznej powinien prezentować stawki w swoich cennikach.

Jakie są koszty energii elektrycznej dla firm w 2023 r.?

Nawet małe przedsiębiorstwa płacą za energię znacznie więcej niż gospodarstwa domowe, które nie przekraczają limitu 3000 kWh rocznie. Cena prądu staje się zatem coraz większym składnikiem ich kosztów – szczególnie w segmencie działalności energochłonnych.

Aktualnie na sierpień 2023 r.  (przykładowe) cenniki dla przedsiębiorców kształtują się następująco:

 • Energa – 2,07 zł za 1 kWh energii elektrycznej
 • Tauron – 2,42 zł za 1 kWh energii elektrycznej
 • Enea – 2,31 zł za1 kWh energii elektrycznej.

Warto zauważyć, że istnienie wiele różnych taryf dla firm zależnych od wielkości przedsiębiorstwa i wybranego planu zużycia (nocne lub dzienne). chcąc dokładnie określić koszty dla swojej firmy trzeba skontaktować się z sprzedawcą energii elektrycznej.

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej?

Możesz wybrać innego operatora systemu dystrybucyjnego, sprzedawcy prądu nieznacznie różnią się cenami. Niestety mają też pewne ograniczenia terytorialne i może się okazać, że cena prądu jaką zapłacisz wybierając firmę inną niż „swoja” nie będą aż tak atrakcyjne.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej jest używanie jej tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Przykładowo można zgasić światła w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy i wyłączyć telewizor, kiedy i tak w niego nie patrzymy. Każde niepotrzebnie włączone urządzenie zużywa się, a jednocześnie pobiera energię elektryczną.

Sprawność urządzeń i unikanie strat energii elektrycznej

Często można uniknąć strat energetycznych dzięki przeczyszczeniu, naprawieniu lub wymianie na bardziej sprawne urządzeń, które zużywają jej więcej niż powinny. Straty może powodować też stara, niesprawna instalacja elektryczna. Część z tych czynności można wykonać samodzielnie, ale trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z prądem i np. instalacją elektryczną powinien zająć się specjalista.

Wybór dostawcy prądu

Kolejnym sposobem jest (teoretycznie) odpowiedni sprzedawca energii elektrycznej, który oferuje najniższe ceny prądu. Cena energii elektrycznej nieznacznie różni się pomiędzy dostawcami w przypadku osób fizycznych. Odbiorcy będący firmami i organizacjami mają większe możliwości wybory pomiędzy dostawcami energii elektrycznej.

Nie przesadzać z oszczędzaniem energii elektrycznej

Oszczędzania energii nie należy jednak doprowadzać do ekstremum. Wszystko co jest Ci potrzebne do normalnego funkcjonowania powinno działać, gdy tego używasz i być wyłączone z chwilą, gdy przestajesz. Mając na uwadze obecne tendencje rynkowe, ceny prądu w Polsce będą raczej wzrastać. Energię elektryczną lepiej oszczędzać wybierając właściwe urządzenia.

Jakie są rozwiązanie energooszczędne?

Cena energii elektrycznej raczej nie spadnie, ale niemal zawsze można jej zużywać mniej. Zużycie prądu zleży od tego jakie urządzenia z niego korzystają. Każde z nich charakteryzuje się pewnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale też sprawnością czy efektywnością jej wykorzystania.

Ogólnie przestarzałe instalacje i uszkodzone urządzenia mają bardzo wysokie zużycie energii elektrycznej. Znacznie wyższe zużycie prądu jest im potrzebne do sprawnego działania, a nadmiar wypromieniowują jako ciepło. Jeśli urządzenie grzeje się, a nie jest grzejnikiem, to najczęściej oznacza, że działa nieoptymalnie i zużywa o wiele za dużo energii elektrycznej. Jeśli więc dysponujesz kosiarką, którą można się oparzyć albo gdzieś w Twoim domu występuje przebicie – płacisz za energię elektryczną więcej niż musisz.

Nawet gdy wszystkie urządzenia działają tak jak powinny, wciąż masz możliwość obniżenia kosztów energii elektrycznej dzięki rozwiązaniom energooszczędnym. Są one szczególnie istotne w przypadku ogrzewania, klimatyzacji i oświetlenia domów. Żarówki ledowe, rekuperator, a nawet odpowiednie ustawienie okien względem słońca mogą odczuwalnie obniżyć Twoje rachunki za prąd.

Warto myśleć o tym już na etapie budowy domu. Przykładowo jeśli planujesz latem korzystać z klimatyzacji, uwzględnij założenie w budynku rekuperatora (zimą też się przyda, zapobiega wymianie ciepła z otoczeniem) i budowę dachu od razu z fotowoltaiką. Im wyższa cena prądu tym bardzie opłacalne są instalacje OZE. Rozwiązanie to spowoduje, że zużycie energii elektrycznej będzie niższa.

Mieszkając w mieszkaniu masz znacznie mniejsze możliwości optymalizacji energetycznej, wciąż jednak możesz zastosować energooszczędne oświetlenie oraz urządzenia elektryczne o wysokiej klasie efektywności elektrycznej (pralki, lodówki, roboty kuchenne) czyli najlepiej A+. Oszczędności powinny być widoczne – w szczególności podczas podsumowanie rocznego zużycia energii.

Jak sfinansować koszty optymalizacji energetycznej?

Założenie paneli fotowoltaicznych możesz częściowo sfinansować za pomocą środków z programów pomocowych. Znacznie przyspieszy to zwrot z inwestycji, a dla Ciebie ceny energii elektrycznej przestaną być tak dotkliwe, zwłaszcza latem. Oczywiście ceny prądu, który odsprzedasz do sieci są bardzo niskie, lepiej więc zużywać wyprodukowaną energię elektryczną na własne potrzeby.

Wymianę instalacji lub wyposażenia na energooszczędne możesz sfinansować na kilka sposobów, musisz jednak dokładnie policzyć czy spłacenie rat lub pożyczonej kwoty wraz z odsetkami się zwróci i w jaki terminie to nastąpi. Masz do wyboru:

 • Rozłożenie płatności na raty – sprzedawcy oferują raty 0% na sprzęt energooszczędny i dotyczy to zarówno systemów oświetlenia, jak dużego AGD.
 • Programy pomocowe – Unia Europejska oferuje wsparcie w modernizacji energetycznej budynków i w niektórych wypadkach można wykorzystać fundusze do częściowego opłacenia np. nowej instalacji elektrycznej dla domu lub firmy czy systemów wentylacyjnych.
 • Kredyt gotówkowy – kredyt gotówkowy możesz wykorzystać na dowolny cel, a więc tez zakup urządzeń o wysokiej klasie efektywności energetycznej, czy modernizację mieszkania. Najlepsze kredyty znajdziesz korzystając z naszego kalkulatora i rankingu.
 • Pożyczki ratalne – Są tym samym co kredyty, ale udzielają ich firmy pozabankowe. Są przyznawane na dowolny cel, a więc też na wymianę urządzeń AGD czy RTV. Jeśli chcesz sfinansować koszty modernizacji energetycznej pożyczką.

Jeśli trafisz na niespodziewany koszt lub okazję, możesz też wykorzystać rozwiązania takie jak pożyczki-chwilówki, debet na koncie, czy limit na karcie kredytowej. Te metody finansowania sprawdzają się najlepiej, gdy wiesz, że całą pożyczoną kwotę możesz spłacić stosunkowo szybko, np. w ciągu 30 czy 50 dni.

Średnia cena prądu będzie prawdopodobnie rosła więc optymalizacja energetyczna jest bardziej pożądana niż wynika z obecnych cen energii elektrycznej.

Warto wiedzieć

 • Cena prądu zależna jest od dostawcy i taryfy prądu
 • Taryfa całodobowa oznacza stałą stawkę – cena 1 kWh jest zawsze taka sama
 • Taryfa zmienna oznacza niższe koszty w godzinach nocnych, a wyższe w godzinach szczytu energetycznego
 • Znaczną część cen prądu w Polsce stanowią podatki i opłaty
 • Zamrożenie cen energii elektrycznej jest tymczasowe – spodziewamy się wzrostu cen prądu

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w taryfie G11?

  1 kWh energii elektrycznej w taryfie G11 kosztuje 1,20 do 1,80 zł, przy czym zużycie poniżej limitu 3000 kWh pozwala gospodarstwom domowym korzystać z taryfy obniżonej. Po przekroczeniu limitu cena energii elektrycznej wzrasta.

 2. Czy ceny energii wzrosły w 2023?

  Wzrosły i to bardzo. Wprowadzenie limitów cenowych zatrzymało wzrost cen, ale i tak płacimy za energie elektryczną najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ceny prądu stają się coraz bardziej odczuwalnym kosztem prowadzenia gospodarstwa domowego. Wysokie ceny prądu obciążają również działalność przedsiębiorców.

 3. Ile kosztuje przyłącze energetyczne na działce?

  Standardowe przyłącze instalowane w gospodarstwach domowych kosztuje ok. 2000 zł. Przyłącza na działkach letniskowych mogą być tańsze, ale też będą miały niższą przepustowość. Najdroższe są przyłącza do przedsiębiorstw i farm fotowoltaicznych.

 4. Po jakich cenach sprzedaje się energię z odnawialnych źródeł?

  Ceny zależą od aktualnych kosztów produkcji energii elektrycznej w Polsce. W 2023 stawka wynosiła ok. 44 grosze za kWh. Oczywiście stawka jest znacznie niższa niż w przypadku energii kupowanej od operatorów, ponieważ doliczają sobie oni koszty utrzymania sieci. Energia elektryczna z OZE najlepiej działa na własny użytek.

 5. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej - Energa?

  Gospodarstwo domowe, które zużywa do 3000 kWh energii rocznie, płaci za 1 kWh 0,82 zł, czyli 82 grosze. Ceny prądu powyżej tego wynoszą już 1,32 zł (1 złoty 32 grosze). Różnica jest spora.

 6. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej - PGE?

  Przed przekroczeniem limitu 3000 kWh rocznie, gospodarstwo domowe płaci PGE 80 gr (0,8 zł) za 1 kWh. Ceny prądu powyżej tego limitu wynoszą już 1,3 zł za 1 kWh energii elektrycznej (1 złoty 30 groszy).

 7. Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej - Tauron?

  W podstawowej taryfie dla gospodarstw domowych w Tauron, płaci się 0,76 zł (czyli 76 groszy) za 1 kWh. Po przekroczeniu limitu (3000 kWh) rocznego zużywanej energii elektrycznej, kolejne kWh kosztują już 1,23 zł (1 złoty 23 grosze).

 8. Czy cena prądu będzie rosła w kolejnych latach?

  Prawdopodobnie tak. Rośnie zużycie energii, presja na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ceny prądu w Polsce są zależne od rynku światowego, a gdyby opierały się na lokalnych surowcach, byłyby jeszcze wyższe. Temat cen prądu jest jednak zbyt szeroki, by omówić go w tym artykule.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments