Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje porada prawna?

Porada prawna, która kosztuje kilkaset złotych, ale często pozwala Ci zaoszczędzić kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Sprawdzamy dla Ciebie ceny jakie zapłacisz w kancelarii prawnej i podpowiadamy kiedy pomoc prawna jest warta swojej ceny.

W Polsce działa blisko 5900 adwokatów i radców prawnych. Każdy z nich ma prawo udzielić Ci porady prawnej, nie każdy jednak specjalizuje się w temacie, który Cię interesuje.

Co to jest porada prawna?

Porada prawna to usługa świadczona przez prawnika, który na podstawie analizy Twojej sytuacji faktycznej tłumaczy Ci Twoją sytuację prawną i podpowiada zgodne z prawem rozwiązanie Twojego problemu.

Prawnik udzielający porady powinien najpierw zapoznać się z sytuacją, z jaką do niego przychodzisz (np. otrzymujesz spadek, ale wiesz że spadkodawca był zadłużony i nie wiesz co robić). Potem sprawdzi obowiązujące w danym zakresie przepisy. Czasami może okazać się, że są mu one doskonale znane, ponieważ wiele osób przychodzi z takim samym problemem.

Wreszcie prawnik przechodzi do udzielenia Ci porady. Wyjaśnia Ci kontekst prawny Twojej sytuacji, przedstawia możliwości i proponuje tę, która według niego jest najlepsza.

Nie podejmuje decyzji za Ciebie, ani nie ocenia jej długoterminowych skutków finansowych i biznesowych, choć może Cię ostrzec jeśli planujesz zrobić coś bardzo nieodpowiedzialnego.

Poradę prawną możesz otrzymać ustnie podczas wizyty u prawnika, albo na piśmie z powołaniem się na obowiązujące w Twojej indywidualnej sprawie przepisy. Sporządzenie pisma procesowego, napisanie pozwu, albo wniosek do sądu to usługi odrębne od udzielenia porady prawnej.

Kiedy potrzebujesz porady prawnej?

Potrzebujesz porady prawnej przed podjęciem ważnej decyzji życiowej lub finansowej, gdy nie do końca rozumiesz jej skutki prawne. Może to być np.: przyjęcie spadku, zawarcie związku małżeńskiego, staranie się o obywatelstwo, zawarcie dużej umowy między firmami, założenie spółki lub organizacji, wystąpienie z pozwem o odszkodowanie, sprzedaż nieruchomości, budowa domu, otwarcie firmy w branży wymagającej koncesji i pozwoleń.

Lista jest długa i nie planujemy tu wskazać wszystkich możliwości. Zaznaczamy tylko, że do prawnika najlepiej udać się przed rozwiązaniem nurtującego Cię problemu prawnego. Dzięki temu uda Ci się wybrać optymalne rozwiązanie, uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowych kosztów, a także rozwiązać sprawę znacznie szybciej niż działając po omacku.

Oczywiście gdy sytuacja już się zadziała, a Ty próbujesz z niej wybrnąć, porada prawna też może Ci pomóc. W takiej sytuacji adwokat również może wskazać możliwe rozwiązania wyjścia z trudnej sytuacji.

Porady prawne mogą też bardzo pomóc Ci w sprawach karnych. Zawiłość sprawy powoduje czasami konieczność podparcia się argumentem natury prawnej, który może zadecydować o wyroku sądowym.

Nie wahaj się jednak udać do prawnika (radcy, adwokata, doradcy podatkowego) zawsze, gdy natrafisz na problem, który po wstępnym zapoznaniu wyda Ci się zbyt skomplikowany.

Kto może udzielić porady prawnej?

Udzielić porady prawnej może tylko osoba uprawniona w tym zakresie, czyli przeważnie adwokat lub radca prawny, ale w wąskim zakresie tematycznym także np. doradca podatkowy. Pamiętaj, że osoba, która nie ma uprawnień do udzielenia porady prawnej, a jednak to zrobi, łamie prawo i naraża się na odpowiedzialność karną.

Oczywiście możesz poradzić się bardziej doświadczonego znajomego w kwestii prawnej, ale nie będzie to porada prawna. Znajomy nie weźmie i nie może wziąć odpowiedzialności za Twoją decyzję. Ma prawo nie wiedzieć, ma prawo się pomylić, a jeśli nie jest pewien – powinien odesłać Cię do adwokata.

Uprawnieni do udzielania porad prawnych specjaliści, mają wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek błędu – jeśli poradzą Ci coś źle, a Ty poniesiesz z tego tytułu szkodę, powstałe koszty z tego tytułu pokryje ubezpieczyciel.

Od czego zależy koszt porady prawnej?

Koszt porady prawnej zależy od:

 • Renomy kancelarii – Prawnicy o świetnych opiniach mogą pozwolić sobie na znacznie wyższe stawki niż początkujący adwokaci i radcy prawni. Przeważnie przychodzi się do nich też ze znacznie bardziej skomplikowanymi sprawami.
 • Czasu potrzebnego na zapoznanie się ze sprawą – W przypadku czasochłonnych spraw, np. takich które wymagają przejrzenia wielostronicowej dokumentacji, prawnicy doliczają stawkę za każdą godzinę pracy, którą poświęcą dla klienta.
 • Tematu porady prawnej – Im bardziej nietypowa sprawa i dotycząca mniej popularnej dziedziny prawa, tym droższa będzie porada. Może też zdarzyć się, że dana kancelaria odmówi pomocy ponieważ temat będzie poza zakresem jej kompetencji.
 • Formy porady prawnej – Czasami prawnicy różnicują koszty porad prawnych w zależności od tego czy są to porady ustne czy pisemne. Pomoc online na ogół jest traktowana tak samo jak udzielenie porady w biurze.

Koszt porady prawnej waha się od 150 zł do 1000 zł i więcej. Stosunkowo często mówimy tu o kwotach z zakresu 250-400 zł. Trzeba jednak pamiętać, że koszt usługi może być określany indywidualnie ze względu na wymienione wyżej czynniki. To, ile kosztuje porada prawna w Twojej sprawie, dowiesz się kontaktując się z wybraną kancelarią prawną i pokrótce przedstawiając swoją sytuację.

Ile kosztuje porada prawna online?

Porady prawne online kosztują przeważnie tyle samo, co porady udzielane w biurze, w którym przyjmuje prawnik. Z punktu widzenia adwokata czy radcy nie ma różnicy między udzieleniem porady osobiście, a za pośrednictwem aplikacji lub komunikatora internetowego.

Niektóre kancelarie adwokackie mogą mieć natomiast pewne wymagania w zakresie szyfrowania połączenia lub bezpieczeństwa danych. Faktycznie prawnik udzielający Ci porady przetwarza Twoje dane osobowe, podlega pod RODO i może być odrobinę przewrażliwiony na punkcie bezpieczeństwa informacyjnego.

Jeśli udzielenie porady prawnej online według adwokata wymaga aplikacji szyfrującej połączenie, należy to potraktować jako dbanie o klienta, a nie uciążliwość.

Darmowe porady prawne – gdzie ich szukać?

Najlepiej zacząć w urzędzie powiatowym – każdy powiat zapewnia dyżury prawnicze, na które można się zapisać i zapytać o proste kwestie prawne. Wiele typowych spraw, takich jak ugody spadkowe, intercyzy czy sprawy mieszkaniowe, można rozwiązać dzięki takim darmowym poradom prawnym. Są one przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji materialnej, a więc takich, dla których rynkowa cena porady prawnej jest zbyt wysoka. Zaliczają się do limitu pomocy de minimis.

Przeważnie darmowe porady prawne skierowane są do:

 • emerytów,
 • osób pobierających świadczenia socjalne,
 • osób poniżej 26 roku życia,
 • weteranów,
 • kombatantów,
 • osób niepełnosprawnych.

Istnieją też darmowe porady prawne dla osób zagrożonych klęskami żywiołowymi, zakładających działalność gospodarczą i inne. Zdarza się, że gmina świadczy szerszą pomoc prawną, np. w zakresie dotacji unijnych, albo wsparcia z lokalnie istotnym problemem.

Oprócz tego darmowych porad prawnych udzielają organizacje pozarządowe zajmujące się konkretnymi tematami. Jeśli chcesz poradzić się w zakresie objętym statutową działalnością organizacji, jest szansa, że pomoże Ci ona wybrnąć z trudności bez konieczności poniesienia żadnych kosztów.

Porada prawna ustna i pisemna – czy różnią się ceną?

W części kancelarii udzielenie porady na piśmie jest płatne dodatkowo. Może to podnieść koszt porady prawnej o 100 czy 200 zł. Nie ma pod tym względem sztywnych reguł. Choć przygotowanie porady prawnej na piśmie wymaga od prawnika więcej czasu, i w związku z tym koszty mogą być podwyższone.

Duże kancelarie, w których porad udzielają początkujący prawnicy czasem wolą udzielać porad prawnych pisemnie i wysyłać klientowi poradę mailem. Pozwala im to przenieść część obowiązków na aplikantów. Porady prawnej wciąż udziela adwokat, który sprawdza treść przygotowaną przez aplikanta.

Porady prawne za darmo – kto ich udziela?

Darmowych porad prawnych udzielają również prawnicy (adwokaci, radcowie), którzy mają podpisane umowy z urzędami i instytucjami, które oferują tego typu wsparcie. Nikt poza prawnikami nie ma prawa udzielać porad prawnych.

Na stronach gov.pl znajdziesz odnośniki do darmowej pomocy prawnej, a także wymagania jakie trzeba spełnić, by z niej skorzystać.

Pamiętaj, że w wielu prostych sprawach możesz też zapytać urzędnika w urzędzie skarbowym, miejskim czy celnym. O ile osoby te nie udzielają porad prawnych, to często potrafią wytłumaczyć Ci sytuację, która dla Ciebie jest nowa, a dla nich jest codziennością. Wiele urzędów w czasie pandemii COVID-19 nauczyło się sprawnie odpowiadać na maile i pomagać obywatelom przez telefon.

Jak sfinansować koszty pomocy prawnej

Koszty pomocy prawnej mogą obejmować nie tylko poradę prawną, ale także przygotowanie wniosków i prowadzenie sprawy przed sądem. Łączne koszty mogą być znaczne. Jeśli wiesz, że to ważna sprawa, a nie czujesz się na siłach by jednorazowo zapłacić za całą potrzebną Ci pomoc prawną, możesz poszukać finansowania zewnętrznego.

Wybór kredytu ułatwi Ci nasza porównywarka. Kredyty gotówkowe znajdziesz na stronie Finanse Rankomat. Takie rozwiązanie może być przydatne zwłaszcza w sprawach cywilnych i gospodarczych, kiedy koszty pomocy prawnej mogą się zwrócić wielokrotnie, jeśli wygrasz sprawę przed sądem.

Warto wiedzieć

 • Porad prawnych udzielają jedynie adwokaci, radcowie prawni, a w ograniczonym zakresie doradcy podatkowi
 • Bezpłatne porady prawne oferowane są przez administrację lokalną (na poziomie powiatu, czasami gminy), ale tylko dla osób, których nie stać na pomoc prawną
 • Porady prawne są udzielane ustnie lub pisemnie, można je uzyskać online
 • Porada prawna kosztuje od 200 do 1000 zł, ale przeważnie mniej niż 500 zł.
 • Warto pójść do prawnika spotykając się z nową sytuacją prawną – oszczędności przeważnie przekraczają koszt porady

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje porada prawna w Warszawie?

  Przeważnie od 300 zł w górę. W Warszawie pracuje najwięcej prawników, ale też ceny są najwyższe.

 2. Ile kosztuje porada prawna w Krakowie?

  Przeważnie około 300 zł. Mimo dużej konkurencji ceny usług prawnych w Krakowie są wysokie.

 3. Ile kosztuje porada prawna w Gdańsku?

  Jednorazowa porada prawna kosztuje przeważnie 200-300 zł.

 4. Ile kosztuje porada prawna w sprawie spadkowej?

  To bardzo standardowy temat i często można znaleźć porady prawne w tym zakresie za ok. 200 zł. Jeśli jednak sprawa jest skomplikowana, należy się liczyć z większymi kosztami.

 5. Czy można uzyskać poradę prawną przez telefon?

  Można. Usługa taka dostępna jest w większości kancelarii po uprzednim uregulowaniu płatności za poradę. Kosztuje tyle samo co porada w biurze. 

 6. Ile kosztuje porada prawna i napisanie pisma?

  Łącznie jest to koszt od 500 zł w górę. Zależy od stopnia skomplikowania sprawy.

 7. Czy porada u adwokata jest płatna?

  Tak. Na ogół należy uiścić opłatę przed otrzymaniem porady. Bezpłatnych porad udzielają prawnicy zatrudnieni przez powiaty i organizacje pozarządowe.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments