Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Jak zastrzec kartę w PKO BP?

Zastrzeżenie karty płatniczej to rozwiązanie, z którego warto skorzystać w krytycznym momencie utraty karty. Bez względu na to czy karta została skradziona czy po prostu zagubiona, liczy się jak najkrótszy czas reakcji. Sprawdzamy jak zastrzec kartę w PKO BP.

W IV kwartale 2022 r. na polskim rynku działało 44,5 mln sztuk kart płatniczych. Najwięcej, bo aż 37,2 mln stanowiły karty debetowe. Kart kredytowych było mniej: powyżej 5 mln sztuk i miały 12% udział w rynku.

Bank PKO BP jest liderem w zakresie liczby wydanych kart płatniczych. Według danych finansowych za I kwartał 2023 r. liczba wydanych klientom kart bankomatowych sięgnęła 10,4 mln sztuk, a kart kredytowych 943 tys. sztuk. Klienci banku mogą korzystać z 3020 bankomatów własnych. Czy wygodny dostęp do wypłaty

Na czym polega zastrzeżenie karty płatniczej?

Zastrzeżenie karty płatniczej oznacza jej trwałe zablokowanie przez bank. Blokada wymaga Twojego zgłoszenia. Ścieżkę procesu zastrzeżenia karty określa bank. Zastrzeżenie karty jest nieodwracalne i wiąże się z koniecznością zamówienia nowej karty.

Rozwiązaniem podobnym do zastrzeżenia jest opcja czasowej blokady karty, którą użytkownik karty Banku PKO BP może zrobić samodzielnie, za pośrednictwem aplikacji lub w serwisie internetowym. Czasowa blokada zaczyna działać od momentu włączenia funkcji do jej wyłączenia. Czas trwania takiej blokady może wynieść kilka minut lub kilka godzin. Decyzja w tym zakresie zależy wyłącznie od użytkownika karty.

W jakim celu trzeba zastrzec kartę?

Główny cel, który przyświeca zastrzeżeniu karty płatniczej to oczywiście ochrona środków zgromadzonych na koncie bankowym w przypadku kart debetowych i tych, które możesz wydać w ramach przyznanego limitu na karcie kredytowej. Kartę płatniczą trzeba koniecznie zastrzec w razie:

  • kradzieży karty,
  • jej zgubienia,
  • utraty w inny sposób (np. zniszczenia).

Opcja czasowej blokady sprawdzi się natomiast:

  • podczas pobytu w hotelu/pensjonacie, kiedy wychodzisz, a kartę zostawiasz w pokoju,
  • w momencie korzystania z obiektów sportowych, kiedy swoje karty zostawiasz w szafce,
  • jeśli zgubiłeś kartę w domu i zamiast zastrzeżenia chcesz mieć chwilę czasu na jej odszukanie.

Jakie są skutki zastrzeżenia karty?

Zastrzeżenie karty płatniczej oznacza całkowitą blokadę możliwości wykonywania transakcji realizowanych standardowo przy pomocy karty.

Jeśli korzystasz z czasowej blokady karty, wówczas:

  • nie wypłacisz pieniędzy z bankomatu
  • nie wpłacisz pieniędzy korzystając z wpłatomatu
  • nie zapłacisz kartą w sklepie, ani w internecie
  • nie działają płatności zbliżeniowe telefonem
  • nie zmienisz limitów karty

Pamiętaj, że w razie czasowej blokady karty nadal istnieje możliwość realizacji płatności zbliżeniowych kartą do kwoty 100 zł bez konieczności podawania numeru PIN.

Kto może zastrzec kartę płatniczą w Banku PKO BP?

Zastrzec kartę płatniczą może jej użytkownik, którego imię i nazwisko widnieje na karcie. Zastrzeżenie karty w placówce banku będzie wymagało zabrania ze sobą dowodu osobistego. W przypadku realizacji całego procesu online możliwość zastrzeżenia będzie miał tylko zweryfikowany użytkownik aplikacji mobilnej lub serwisu internetowego iPKO.

Jak zastrzec kartę płatniczą Banku PKO BP?

PKO Bank Polski umożliwia zastrzeżenie karty płatniczej na cztery sposoby. Wybór jednej z opcji zależy od Ciebie. Pamiętaj, że czas odgrywa tu bardzo ważną rolę. Jeśli karta została skradziona, to płatności zbliżeniowe do 100 zł czyli bez konieczności zatwierdzenia transakcji numerem PIN, mogą być przyczyną odpływu znacznej ilości środków z Twojego konta w krótkim czasie. Dlatego, jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zastrzec kartę, to wybierz najszybsze rozwiązanie.

Jak zastrzec kartę w PKO BP przez internet?

Zastrzeżenie karty płatniczej za pomocą bankowości elektronicznej czyli w serwisie internetowym iPKO wymaga wykonania następujących czynności:

  • Logowanie do systemu.
  • Wybór zakładki „Karty”.
  • Wybór karty, która ma zostać zastrzeżona.
  • Zaznaczenie opcji „Unieważnij” albo z rozwijanej listy „Nas skróty” lub ze szczegółów karty.

Zastrzeżenie karty płatniczej PKO BP za pomocą bankowości internetowej oznacza automatyczne złożenie wniosku o nową kartę bankomatową. Ten sposób sprawdzi się jako zapewnienie szybkiej ochrony posiadanych środków, jeśli akurat masz dostęp do komputera.

Jeśli korzystasz ze smartfona również możesz wykonać taką operację, choć łatwiejsza będzie druga opcja czyli zastrzeżenie karty płatniczej w aplikacji mobilnej.

Jak zastrzec kartę przez aplikację mobilną IKO?

Do zastrzeżenia karty płatniczej w aplikacji mobilnej banku PKO BO czyli IKO wystarczy w zakładce „Moje produkty” wybrać „Karty” i kliknąć w ikonę trzech kropek przy karcie, którą chcesz zastrzec. Kolejny krok to potwierdzenie operacji kodem PIN do aplikacji IKO.

Jeśli zastrzegasz kartę płatniczą za pomocą aplikacji mobilnej, możesz od razu zamówić nową kartę, którą bank wyśle na Twój adres korespondencyjny.

Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej Banku PKO BP i masz smartfon zawsze przy sobie, to może być najszybszy sposób na zastrzeżenie karty.

Jak zastrzec kartę PKO BP w oddziale?

Osoby, które nie korzystają z elektronicznego dostępu do rachunku bankowego lub po prostu potrzebują indywidualnego kontaktu z pracownikiem banku, mogą zastrzec kartę w placówce banku PKO BP. Do tej operacji potrzebny będzie właściwie tylko dowód osobisty.

Zastrzec kartę można w dowolnym oddziale banku. W takiej sytuacji warto wybrać po prostu placówkę, która znajduje się najbliżej nas. Przy okazji można też złożyć wniosek o wydanie nowej karty.

Jak zastrzec kartę płatniczą przez infolinię?

Czwarty, ostatni sposób na blokadę karty w PKO Banku Polskim, który łączy w sobie szybkie działanie z możliwością kontaktu i pomocy ze strony pracownika banku, to zastrzeżenie karty przez infolinię.

Wystarczy zadzwonić na numer:

  • 800-302-302 – numer bezpłatny dla numerów krajowych (dotyczy operacji dokonywanych na terenie kraju), a w pozostałych przypadkach zostanie naliczona opłata zgodna z taryfą operatora,
  • lub +48 81-535-60-60 – zostanie naliczona opłata zgodna z taryfą operatora

i zgłosić zaginięcie np. zgubienie, zniszczenie czy kradzież karty oraz chęć jej zastrzeżenia.

W przypadku zastrzegania karty przez infolinię banku, również można od razu złożyć wniosek o nową kartę.

Czy zastrzeżenie karty w Banku PKO jest płatne?

Zastrzeżenie karty płatniczej w PKO Banku Polskim jest bezpłatne. Ta operacja służy zapewnieniu bezpieczeństwa środków klienta zgromadzonych na jego rachunku bankowym. Ewentualna opłata mogłaby w takim przypadku działać jako hamulec, zamiast działania, które chroniłoby pieniądze przed kradzieżą.

Bezpłatna jest również możliwość włączenia czasowej blokady. Ta operacja nie wpływa na wysokość miesięcznej opłaty za kartę. Czasową blokadę możesz włączyć w ramach bankowości elektronicznej czyli za pośrednictwem aplikacji IKO lub serwisie internetowym IPKO.

Czy można cofnąć zastrzeżenie karty w banku PKO BP?

Jeśli zastanawiasz się, czy można anulować zastrzeżenie karty, to niestety musimy Cię zmartwić, bo cofnięcie takiej operacji nie będzie możliwe. Po zastrzeżeniu konieczne będzie też złożenie wniosku o wydanie nowej karty, co można zrobić za pomocą bankowości elektronicznej czyli w serwisie internetowym iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.

Opcja odwracalna dotyczy jedynie czasowej blokady kart. Rozwiązanie to dotyczy zarówno kart debetowych, jak i kredytowych. Czasowa blokada karty nie wymaga składania wniosku o wydanie nowego plastiku. Czas trwania blokady zależy od Ciebie. Możesz zablokować czasowo kartę np. w momencie kiedy idziesz na basen i zostawiasz portfel w szafce, a po powrocie z pływalni ją odblokować.

Zastrzeżenie karty czy czasowa blokada – co wybrać?

Zastrzeżenie karty płatniczej sprawdzi się w momencie trwałej utraty karty czyli jej kradzieży czy w przypadku zgubienia. Włączenie czasowej blokady karty to opcja, z której można korzystać częściej, kiedy kartę zostawiamy w określonym miejscu na jakiś czas i chcemy mieć pewność, że nikt jej przez ten czas nie wykorzysta. Pomimo włączenia czasowej blokady, jeśli w czasie Twojej nieobecności ktoś ukradł Ci kartę, koniecznie zastosuj trwałe zastrzeżenie karty i złóż wniosek o nową.

Zastrzeżona karta płatnicza w PKO BP – jak wypłacić gotówkę?

Najprościej w kasie dowolnej placówki banku. Pamiętaj tylko, że taka operacja może być dodatkowo płatna. Płatności w sklepie za zakupy możesz realizować również BLIK-em. To również dobry sposób na płatność za internetowe zakupy. Zawsze też możesz korzystać ze standardowych przelewów online. Zablokowana karta nie oznacza, że masz zablokowany dostęp do własnych środków na koncie.

Źródła:

  • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/05/Informacja-o-kartach-platniczych-Q42022.pdf
  • https://media.pkobp.pl/75939-pko-w-liczbach

Warto wiedzieć

  1. Kartę PKO Banku Polskiego można zastrzec w aplikacji mobilnej, za pomocą serwisu internetowego, za pośrednictwem infolinii lub w oddziale banku.
  2. Zastrzeżenie karty oznacza jej całkowitą blokadę i brak możliwości realizacji jakiejkolwiek płatności przy jej pomocy.
  3. Efektem zastrzeżenia karty jest konieczność zamówienia nowego plastiku.
  4. Nową kartę można zamówić podczas zastrzegania karty utraconej.
  5. Zastrzeżenie sprawdzi się w przypadku trwałej utraty karty np. w razie jej kradzieży, zniszczenia lub zgubienia.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak zablokować kartę w aplikacji PKO?

    Zastrzeżenie karty w aplikacji IKO wymaga wejścia w zakładkę Moje produkty/karty i kliknięcia w menu kontekstowym trzech kropek przy karcie, którą chcesz zastrzec, a następnie wybór polecania “Zastrzeż kartę”. Ta operacja wymaga potwierdzenia kodem PIN. Możesz też przy okazji zamówić nową kartę. 

  2. Jak zastrzec kartę?

    Sposób zastrzeżenia karty płatniczej określa bank. W PKO Bank Polski zastrzeżenie karty jest możliwe za pomocą infolinii, serwisu iPKO, aplikacji mobilnej IKO oraz osobiście w placówce PKO BP.

  3. Ile kosztuje zastrzeżenie karty PKO?

    Zastrzeżenie karty zarówno PKO BP, jak i w innych bankach jest bezpłatne. Możliwość zastrzeżenia karty to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa środków w razie utraty karty, zatem banki nie przewidują odpłatności za taką czynność.  

  4. Co się stanie jak zastrzegę kartę?

    Zastrzeżenie karty oznacza jej blokadę i brak możliwości korzystania z niej zarówno przez osoby nieuprawnione, jak i przez Ciebie, jeśli nawet karta się odnajdzie. Po zablokowaniu trzeba zamówić nową kartę.

  5. Jak cofnąć zastrzeżenie karty?

    Niestety cofnięcie dyspozycji zastrzeżenia karty jest niemożliwe. Ta operacja oznacza trwałą blokadę dotychczasowej karty płatniczej. PKO Bank Polski daje również możliwość czasowej blokady karty w aplikacji IKO, ale ta opcja nie zablokuje płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania numeru PIN. Zatem w przypadku kradzieży karty, pieniądze nie będą w pełni bezpieczne.

Porównaj karty kredytowe
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments