Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

Przelew z karty kredytowej na konto możesz wykonać za pomocą serwisu transakcyjnego swojego banku, a w niektórych bankach także za pomocą aplikacji mobilnej. Jest to jednak dość droga operacja i nie zawsze będzie dla Ciebie opłacalna. 

W Polsce aktywnych jest około 5 milionów kart kredytowych. W związku z wysokim oprocentowanie na kartach, zauważamy aktualnie trend spłacania i zamykania kart kredytowych. W 2022 liczba aktywnych kart spadła. 

Czy można zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe?  

Korzystając z bankowości elektronicznej można wykonać przelew z karty kredytowej na dowolne konto bankowe, w tym swoje własne. Jest to jednak raczej rozwiązanie awaryjne, ponieważ większość banków pobiera od takiej operacji prowizje i to stosunkowo wysokie. 

Zasadniczo karty kredytowe przeznaczone są do płacenia za zakupy i szybkiego zwracania pożyczonej kwoty zanim bank naliczy odsetki. Wykorzystując okres bezodsetkowy, wynoszący w kartach dla osób fizycznych średnio 56 dni można korzystać z karty całkowicie darmowo, a nawet zyskiwać dzięki promocjom bankowym. 

Dokonanie przelewu z karty na konto oznacza oczywiście zaciągnięcie takiego samego zobowiązania jak w przypadku płatności kartą kredytową w sklepie, ale też konieczność zapłacenia od 4% do nawet 8% prowizji za przelew. To znaczna kwota, porównywalna z pożyczeniem pieniędzy na 3-6 miesięcy. 

Przelew z karty kredytowej na konto zawsze jest możliwy, dopóki masz limit na karcie, ale rzadko jest faktycznie opłacalny. Wyjątkiem są karty z określonymi w umowie bardzo niskimi prowizjami za przelewy. 

Jakie przelewy można zrobić z karty kredytowej?  

Korzystając z karty kredytowej możesz wykonać dowolny przelew, który byłby dozwolony z Twojego konta. Możesz wykonać m.in. przelew: 

 • Na własne konto bankowe (prywatne, firmowe, konto dla dziecka i konto o szczególnym przeznaczeniu), 
 • Do osoby fizycznej – bez względu na bank, w którym posiada konto, 
 • Na rzecz firmy, organizacji – np. możesz zapłacić z karty fakturę, 
 • Do organu podatkowego, ZUSu, sądu, jednostki samorządu terytorialnego, 
 • Na swoje konto walutowe, 
 • Każdy inny, który możesz wykonać ze swojego konta bankowego. 

Banki nie wprowadzają ograniczenia na przelewy z karty innego niż prowizja naliczana od ich wysokości. 

Uwaga: Konto przypisane do karty kredytowej prawdopodobnie nie będzie połączone z usługami takimi jak BLIK czy PayPal – jeśli chcesz zrobić przelew za ich pomocą, musisz najpierw przelać kwotę na swoje konto, a dopiero skorzystać z bramki płatniczej.

Ile kosztuje przelew bankowy z karty kredytowej na konto osobiste?  

Przelew z karty kredytowej na konto osobiste obarczony jest prowizją zależną od wysokości przelewanej kwoty. Przeważnie będzie to kilka %, więc kwota może być znaczna jeśli dokonujesz większych przelewów. Przykładowo jeśli bank pobiera prowizję 6%, a Ty przelejesz 5000 zł, to łącznie zapłacisz 300 zł. 

W większości banków przelewy z karty na konta osobiste są dosyć drogie i mało opłacalne. Możesz znaleźć karty kredytowe z niższymi opłatami za przelew, opłatami ryczałtowymi, a w wypadku niektórych produktów premium nawet bez takich opłat w ogóle. 

Istnieją także banki, które rozdzielają prowizje na te związane z przelewem na obce konto (wyższe) i na swoje konto osobiste (niższa prowizja). 

Nie powinno to być jednak Twoim głównym kryterium wyboru karty kredytowej. Raczej traktuj kartę jako rozwiązanie pomagające sfinansować wydatki, które płacisz bezpośrednio kartą. 

Czy przelew na własne konto osobiste jest tańszy? 

Niektóre banki wymagają zapłacenia znacznie niższej prowizji, jeśli przelewasz kwotę z karty na swoje konto osobiste, prowadzone w tym samym banku i tej samej walucie. W takiej sytuacji wykonanie przelewu na konto jest znacznie bardziej opłacalne i można traktować je jako czynność bardziej standardową, a mnie awaryjną. 

Najlepsze przykłady ułatwień w wykonywaniu przelewów na własne konto (nie firmowe) to: 

 • Bank Pekao – Pobiera jedynie 0,5% kwoty przelewanej na własne konto osobiste. 
 • ING Bank Śląski – Prowizja za przelew na własne konto osobiste wynosi 2%. 

Banki te są jednak raczej wyjątkami od reguły. Zdecydowały się na niższe opłaty za przelewy na własne konto, ze względu na konieczność dopasowania się do klientów, którzy wykonywali dużą ilość tego typu operacji i potem byli rozczarowani wysokością płaconych prowizji. 

Jeśli masz konto w jednym z tych banków, przelewy na konto osobiste kosztują Cię znacznie mniej niż przeciętnie. Wciąż nie są darmowe, ale prowizja jest na tyle niska, że możesz się z nią pogodzić. 

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe – krok po kroku?  

Procedura dokonania przelewu z karty na konto będzie różnić się w zależności od banku z którego korzystasz, a także aplikacji mobilnej i samej karty. W większości wypadków podstawowe działania jakie musisz podjąć, będą jednak zbliżone. Kolejno: 

1) Zaloguj się do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej swojego banku – wyjątkowo serwis transakcyjny otwarty na laptopie może być bardziej intuicyjny od aplikacji mobilnej, która zoptymalizowana jest pod najbardziej popularne usługi. Weź pod uwagę, że niektóre banki (np. mBank) nie pozwalają na przelew z karty za pomocą aplikacji mobilnej. 

2) Znajdź kartę, z której chcesz zrobić przelew i powiązane z nią konto – Jeśli wybierzesz opcję „przelew na własne konto” dostępną w większości banków, karta nie zawsze będzie jedną z możliwości do wyboru. 

3) Wybierz opcję „Wykonaj przelew z karty” – Opcja ta zawsze jest dostępna z serwisu transakcyjnego, ale może nie być jej w aplikacji mobilnej. Zależy od Twojego banku. 

4) Wybierz konto, na jakie chcesz zrobić przelew – Gdy chodzi o Twoje konto, na pewno możesz wybrać je z listy. Wpisz kwotę jaką chcesz przelać. Możesz przelać najwyżej tyle, by pozostała kwota wystarczyła na zapłacenie prowizji od tego przelewu. Jeśli masz na karcie limit 10 000 zł, to maksymalnie możesz przelać 9000 -9500 zł. 

5) Zaakceptuj informację o pobraniu prowizji i potwierdź wykonanie przelewu – Prawdopodobnie przy przelewie z karty musisz wpisać PIN, hasło, lub kod nawet przelewając na własne konto. 

Gotowe. Wykonanie przelewu z karty kredytowej na konto bankowe nie jest trudne, ale za pierwszym razem może być mało intuicyjne. Jeśli Twój bank na prawdę nie ułatwia tej opcji, skontaktuj się z infolinią i złóż polecenie przelewu telefonicznie, a przy okazji zapytaj o ścieżkę wykonania operacji w serwisie transakcyjnym banku. 

Czy przelew pieniędzy z karty kredytowej na konto się opłaca?  

Przelew z karty kredytowej na konto jest mało opłacalny, ponieważ banki przeważnie pobierają od takich operacji prowizję. Nie pobierają jej natomiast za płatność kartą. Jeśli chcesz przelać pieniądze na konto, po to by dokonać zakupu, zamiast tego po prostu zapłać kartą. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, licz się z tym, że za przelew z karty zostanie naliczona opłata zależna od wysokości kwoty, którą przelewasz. 

Przeważnie powodem dla którego nasi czytelnicy decydują się na przelew z karty kredytowej jest czekająca ich duża transakcja gotówkowa. Wówczas przelewają kwotę na konto lub wypłacają ją w bankomacie (koszt jest ten sam). 

Chcąc wykonać taką transakcję gotówkową, warto jednak zastanowić się czy uda się spłacić pożyczoną kwotę w okresie bezodsetkowym. Jeśli nie – kredyt gotówkowy w tym samym banku będzie z pewnością tańszy. 

Ze względu na wyjątkowo niską prowizję, opłacalny może być przelew z karty kredytowej w banku Pekao, ale tylko pod warunkiem, że właściciel karty przelewa pieniądze na swoje konto osobiste. 

Przelew z karty na konto, a okres bezodsetkowy 

Wypłacenie pieniędzy z bankomatu lub wykonanie przelewu z karty nie utrudnia skorzystania z okresu bezodsetkowego. Jeśli spłacisz zadłużenie na karcie w ciągu określonego w jej umowie terminu, zapłacisz tylko prowizję za przelew, ale nie zapłacisz odsetek za pożyczenie pieniędzy. 

Przykład:

Pani Alina ma na karcie limit 10.000 zł. Prowizja za przelew na konto wynosi w jej wypadku 5%. Okres bezodsetkowy wynosi 54 dni. Jeśli pani Alina przeleje na swoje konto 5000 zł, zapłaci 5000 zł*5% = 250 zł prowizji. Jej całkowite zadłużenie na karcie wyniesie 5000 + 250 = 5250 zł. Jeśli Pani Alina spłaci całą kwotę w ciągu 54 dni (nie pożyczając w tym czasie dodatkowych środków z karty) to nie zapłaci odsetek od pożyczonej kwoty 5250 zł. 

Okres bezodsetkowy przysługuje zawsze. Pożyczona kwota jest powiększona o prowizję. Jeśli klient nie spłaci karty w okresie bezodsetkowym, będzie płacić odsetki od kwoty przelewu powiększone o prowizję. 

Jakie są inne sposoby wypłaty pieniędzy z karty kredytowej?  

Ogólnie karta kredytowa nie jest produktem służącym do wypłacania gotówki. Można jednak: 

 • Wykorzystać kartę kredytową do wypłacenia gotówki z bankomatu – od takiej transakcji bank również pobierze prowizję, tej samej wysokości co w przypadku przelewu z karty na konto osobiste. 
 • Wykonać transakcję bezgotówkową i od razu zwrócić towar – teoretycznie można zrobić zakupy, zapłacić kartą, zwrócić zakupy i odzyskać gotówkę. Przeważnie jednak personel sklepów i punktów usługowych jest zobowiązany do zwracania pieniędzy na tę samą kartę/konto z których był wykonany przelew. Jest to próba ominięcia systemu, która na ogół nie działa. Zaznaczamy ją w celach informacyjnych, ale nie polecamy. 
 • Jak wspomnieliśmy wyżej – chcąc wypłacić gotówkę z banku, lepiej albo skorzystać z własnych środków, albo z kredytu gotówkowego. 

Co jeszcze warto wiedzieć o przelewach z karty kredytowej na konto bankowe?  

Pod każdym względem oprócz wyżej wspomnianych, przelew z karty na konto jest tradycyjnym przelewem bankowym. Wykonując go warto pamiętać o: 

 • Sesjach przelewów ELIXIR – przelew do innego banku nie przejdzie natychmiastowo, natomiast na Twoje konto/konto w tym samym banku już tak. 
 • Sprawdzeniu numeru konta – nawet przelewając na własne konto można pomylić się i np. przelać środki na konto walutowe, co spowoduje naliczenie kolejnej prowizji. 
 • Możliwościach takich jak polecenie przelewu – możesz ustalić datę, kiedy przelew zostanie wykonany. 
 • Alternatywnych opcjach kredytowychkredyty gotówkowe i pożyczki bankowe mogą być alternatywą dla wypłacania pieniędzy z karty. 

Wykonuj przelewy z karty na konto tylko wówczas, gdy są Ci niezbędne. Pamiętaj, żeby potem możliwie szybko spłacić zadłużenie na karcie, a jeśli nie możesz tego zrobić – zamienić kartę na kredyt gotówkowy, którego oprocentowanie będzie niższe niż w przypadku karty. Stałe zadłużenie na kartach powoduje istotne straty finansowe dla ich użytkowników. 

Warto wiedzieć

 1. Przelew z karty kredytowej na konto bankowe możesz wykonać w serwisie transakcyjnym banku, a w niektórych bankach także w aplikacji mobilnej. 
 2. Od kwoty przelewu z karty naliczana jest prowizja wynosząca przeważnie kilka procent kwoty jaką przelewasz. 
 3. Jeśli wiesz, że nie będzie możliwe spłacenie karty w okresie bezodsetkowym, kredyt gotówkowy może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż wykonywanie przelewów na konto. 
 4. Korzystasz z okresu bezodsetkowego bez względu na to w jaki sposób wykorzystujesz limit na karcie. 
 5. Możesz wykonać przelew z karty kredytowej na konto powiązane z inna karta kredytową, w ten sposób spłacając tę drugą. Nie jest to opłacalna opcja. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można przelać pieniądze z karty kredytowej na konto?

  Tak, jak najbardziej można. Może się to jednak wiązać z koniecznością zapłacenia prowizji. 

 2. Ile kosztuje przelew z karty kredytowej na konto?

  Przeważnie kilka % przelewanej kwoty, ale zależy to od banku i karty kredytowej, z której korzystasz. 

 3. Jak wyciągnąć pieniądze z karty kredytowej?

  Możesz wypłacić pieniądze w bankomacie, ale ta opcja jest nieopłacalna. Najlepiej po prostu korzystać z karty kredytowej realizując transakcje bezgotówkowe.  

 4. Jaka jest prowizja za przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

  Prowizja taka wynosi najczęściej w granicach 4% do 8% wysokości przelewu. 

 5. Jak przelać środki na kartę kredytową?

  Zaloguj się w swojej bankowości elektronicznej, wybierz kartę, z której chcesz zrobić przelew, znajdź opcję „przelew z karty”, wskaż konto, na które chcesz przelać środki, zatwierdź. 

Porównaj karty kredytowe
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments