Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Najlepsze lokaty bez konieczności zakładania konta

Rekordowo niskie stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzaniu. Nie oznacza to jednak, że banki nie przygotowały specjalnej oferty dla obecnych i nowych klientów. Przygotowaliśmy listę najlepszych lokat, niewymagających zakładania konta.

mężczyzna trzymający w dłoniach skarbonkę i kobieta wrzucająca monetę
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Stabilny rozwój ekonomiczny sprawia, że stopy procentowe od 4 lat utrzymują się na najniższym w historii poziomie. To, co jest dobre dla gospodarki, niestety często nie jest najlepszym sygnałem dla osób chcących pomnożyć swoje oszczędności bez ponoszenia dodatkowego ryzyka. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat wynosi obecnie zaledwie 1,49%, do tego dochodzi także wysoki wskaźnik inflacji – w kwietniu odnotowano 2,20%, a zdaniem części ekspertów jeszcze w tym roku możliwe jest przekroczenie poziomu 3,00%.

Powiązanie tych czynników sprawia, że obecna sytuacja na rynku lokat jest najgorsza od dekady. Warto zainteresować się jednak propozycjami promocyjnymi, które mogą okazać się atrakcyjne zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów banków. Nie zawsze konieczne jest także zakładanie konta w konkretnej instytucji.

Co wpływa na zysk z lokaty?

Analizując oferty lokat, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Samo oprocentowanie nominalne, najczęściej ujmowane w skali roku, to nie wszystko. Wpływ na ostateczny zysk będzie miał jeszcze wskaźnik inflacji oraz wynoszący 19% podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Otwierając lokatę, należy zwrócić uwagę także na kapitalizację odsetek, czyli częstotliwość dopisywania odsetek do zdeponowanego na lokacie kapitału.

Najczęstszym – i najmniej korzystnym z punktu widzenia klienta – wariantem jest jednorazowa kapitalizacja na koniec okresu. Warto również zapoznać się z konsekwencjami, którymi obarczone jest wcześniejsze zamknięcie lokaty – w większości przypadków będzie to całkowita utrata odsetek, jednak można znaleźć również oferty, które umożliwiają ich częściowe lub całkowite zachowanie.

Atrakcyjne lokaty

Lokaty to rozwiązanie korzystne zarówno dla banków, jak i ich klientów. Tym pierwszym gwarantują dostęp do środków, które w innym przypadku musiałyby być pożyczone z banku centralnego zgodnie z wartością stopy lombardowej, wynoszącej obecnie 2,5%. Klienci w zamian za powierzenie swoich oszczędności instytucji mogą natomiast liczyć na ich pomnożenie. Naturalnie – im wyższe stopy procentowe, tym wyższy zysk.

Obecna sytuacja na rynku lokat jest trudna, jednak wiele banków, chcąc zdobyć nowych klientów lub utrzymać obecnych, przygotowało specjalne produkty. Wcześniej analizowaliśmy lokaty z oprocentowaniem 4,00%. Aby móc otworzyć większość z nich, wymagane jest prowadzenie konta w konkretnej instytucji. Można jednak znaleźć również atrakcyjne oferty, które nie przewidują takiej konieczności.

Lokata HAPPY w Idea Banku

Ta propozycja znalazła się już w naszym poprzednim zestawieniu. To jedyna oferta lokaty z 4,00% oprocentowaniem, która nie jest połączona z wymogiem prowadzenia konta bankowego. Można wpłacić na nią od 500 do 20 000 zł, jej największym minusem jest jednak krótki horyzont czasowy, wynoszący 3 miesiące, oraz dostępność jedynie dla nowych klientów. Do zalet należy zaliczyć jednak możliwość wcześniejszego zerwania bez utraty naliczonych odsetek oraz możliwość założenia w oddziale lub przez internet. Przy hipotetycznym ulokowaniu 10 000 zł, można spodziewać się zysku netto wynoszącego 79,89 zł.

 

nowy
klient
Zakres kwoty:
500 - 20 000
Oprocentowanie:
Procent
3 %
Okres:
3 mies.
Szczegóły oferty

 

Lokata NR 1 w Idea Banku

Kolejna pod względem atrakcyjności lokata również pochodzi z Idea Banku. Adresowana jest do nowych i obecnych klientów, można założyć ją online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu. Oprocentowanie w wariancie 3 miesięcznym wynosi 2,90%, w opcji rocznej natomiast można liczyć na oprocentowanie 2,70%. W przeciwieństwie do Lokaty Happy wcześniejsze zamknięcie wiąże się z utratą odsetek, jednak można ulokować na niej od 500 aż do 1 000 000 zł.

 

Zakres kwoty:
500 - 1 000 000
Oprocentowanie:
Procent
1,10 %
Okres:
3 mies.
Szczegóły oferty

 

Lokata na Nowe Środki w Getin Banku

Podobne warunki znajdziemy w Lokacie na Nowe Środki oferowanej przez Getin Bank. Ten produkt jest przewidziany zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów, którzy udzielą zgód marketingowych oferowanych przez bank. Gwarantuje oprocentowanie na poziomie 2,80% w okresie 3 miesięcy oraz 2,50% w przypadku rocznego depozytu. Wszystkie formalności można załatwić przez internet. W tym przypadku również zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek, a zdeponować można od 500 do 1 000 000 zł.

 

Zakres kwoty:
500 - 200 000
Oprocentowanie:
Procent
1 %
Okres:
3 mies.
Szczegóły oferty

 

Lokata w InBanku

Dobre warunki oferuje także InBanku w swoim standardowym produkcie. Na jednej lokacie może znaleźć się od 5000 do 50 000 zł, a indywidualny klient może zdeponować maksymalnie 400 000 zł. Oprocentowanie w skali roku dla wariantu 3 miesięcznego wynosi 1,80%, jednak w opcji 12 miesięcznej osiąga poziom 2,60%. Maksymalny okres wynosi aż 60 miesięcy z oprocentowaniem rocznym 3,05%. Zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z całkowitą utratą odsetek.

 

Zakres kwoty:
5 000 - 50 000
Oprocentowanie:
Procent
1,30 %
Okres:
3 mies.
Szczegóły oferty
Zakres kwoty:
5 000 - 50 000
Oprocentowanie:
Procent
1,80 %
Okres:
12 mies.
Szczegóły oferty

 

Lokata Online Nowe Środki w Santander

Obecni i nowi klienci banku Santander mogą otworzyć lokatę, wpłacając na nią od 1000 do 400 000 zł. W przypadku wyboru opcji 3 miesięcznej oprocentowanie nominalne w skali roku wynosi zaledwie 0,60%, jednak wariant 12 miesięczny pozwala na uzyskanie 2,00%, a w maksymalnym horyzoncie czasowym – 36 miesięcy – 2,60%. Zerwanie wiąże się z utratą odsetek, lokatę można założyć jedynie przez internet.

 

 

Najlepsze lokaty bez konieczności zakładania konta: podsumowanie

Okres intensywnego rozwoju sprzyja inwestycjom, natomiast utrudnia oszczędzanie. Pod tym względem sytuacja w Polsce nie odbiega jednak od europejskich standardów. W praktyce im bardziej rozwinięta gospodarka, tym niższe oprocentowanie lokat. Według deklaracji Prezesa NBP, Adama Glapińskiego, rekordowo niskie stopy procentowe – a co za tym idzie również niskie zyski z lokat – mogą utrzymać się aż do 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy interesujących propozycji, które pozwolą na efektywne, a co najważniejsze bezpieczne, oszczędzanie w krótszym lub dłuższym horyzoncie czasowym.

 

Czytaj też: 4 sposoby jak stać się bogatym (i być może szczęśliwym)?

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

 

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o