Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Pożyczka na zakup kryptowalut – co trzeba o niej wiedzieć?

Ostatnimi laty kryptowaluty stały się obiektem pożądania wśród osób szukających okazji do inwestycji finansowych. Nic w tym dziwnego – możliwość znacznego wzbogacenia się jest pokusą, której trudno się oprzeć. Gdy pojawia się niepowtarzalna okazja do zarobienia niemałych pieniędzy albo nawet zbicia fortuny, człowiek często staje na głowie, aby z niej skorzystać. Czy jednak gra jest warta świeczki?

Choć słynne bitcoiny czy dogecoiny rzeczywiście przyniosły ogromne zyski wielu osobom, które zdecydowały się na ich zakup, to wcale nie oznacza, że inwestycja w kryptowaluty pozbawiona jest bardzo dużego ryzyka. Wprost przeciwnie! Nagłe zmiany kursu mogą z jednej strony pomnożyć kapitał, z drugiej – doprowadzić do całkowitej utraty zainwestowanych środków.

Pożyczka na zakup kryptowalut – dlaczego jej szukamy?

Przeglądając portale dotyczące rynku kryptowalut, można bardzo szybko wywnioskować, że zakup wirtualnych monet jest prostą drogą do bogactwa. Gros osób, zwłaszcza tych, które znajdują się w nieco trudniejszej sytuacji ekonomicznej, traktuje te informacje jako obietnicę. Wizja wielu tysięcy na koncie w banku staje się dla nich na tyle nęcąca, że desperacko poszukują gotówki, aby zainwestować w słynne bitcoiny. Ponieważ zwykle nie mają własnych oszczędności umożliwiających im zakup monet, zaczynają rozglądać się za pożyczką.

Kto skorzysta z pożyczki na zakup kryptowalut?

Każda pełnoletnia osoba poszukująca kapitału, który pozwoli jej nabyć kryptowalutę, może skorzystać z tradycyjnych pożyczek lub kredytów. Jest to jednak rozwiązanie obarczone ogromnym ryzykiem. W razie niepowodzenia wymarzona inwestycja życia może stać się źródłem dotkliwych kłopotów finansowych i zadłużeń, których nie da się spłacić.

Jaka powinna być pożyczka na zakup kryptowalut?

Pożyczka na zakup kryptowalut powinna być przede wszystkim korzystna i bezpieczna. Inwestując pożyczone pieniądze, ponosi się podwójne ryzyko. Dlatego tak istotne jest, aby pożyczkobiorca skorzystał z finansowania, które będzie w stanie spłacić, nawet jeśli inwestycja okaże się fiaskiem lub przez wiele lat nie przyniesie żadnych zysków.

Wybierając pożyczkę, zawsze warto przeanalizować dostępne na rynku oferty, porównując całkowite koszty zadłużenia oraz pozostałe warunki finansowania. By nie tracić cennego czasu, najlepiej skorzystać z porównywarek internetowych, które szybko zestawiają propozycje wielu firm pożyczkowych, dzięki czemu można łatwo dokonać wyboru.

Pożyczka na zakup kryptowalut – czy na rynku są już takie oferty?

Choć świat kryptowalut wciąż się rozwija, a wirtualne monety stają się coraz bardziej popularne, na rynku pozabankowym oraz bankowym nie istnieją jeszcze pożyczki lub kredyty dedykowane klientom szukającym środków na ich zakup. Osoby, które zdecydowały się  zaciągnąć zadłużenie pozwalające im na inwestycję w cyfrową walutę, mają możliwość skorzystania jedynie z tradycyjnych pożyczek, których przykłady przedstawiamy poniżej:

Wady i zalety pożyczania na zakup kryptowalut

Można powiedzieć, że zalety pożyczki na zakup kryptowaluty są widoczne wyłącznie wtedy, gdy inwestycja się powiedzie, a kapitał ulegnie pomnożeniu. W przeciwnym razie, o ile pożyczkobiorca nie posiada dodatkowych oszczędności, zadłużenie stanie się dla niego dotkliwym ciężarem.

Zalety:

  • szybkie zdobycie gotówki, dzięki której możliwy będzie zakup kryptowalut,
  • zyskanie szansy na potencjalnie wysoki zarobek.

Wady:

  • dotkliwe ryzyko związane z utratą zainwestowanych pieniędzy,
  • w przypadku nieudanej inwestycji do uregulowania pozostaną raty pożyczki i pojawi się zagrożenie popadnięcia w spiralę długów.

Pożyczka na zakup kryptowalut – czy to bezpieczne?

Oczywiście istnieją sytuacje, w których pożyczka na zakup kryptowalut będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak wymaga ona od pożyczkobiorcy sporej dozy rozsądku i przezorności.

Po pierwsze – musi być on w 100% pewien, że comiesięczne regulowanie raty nie będzie stanowić dla niego żadnego problemu, nawet gdy straci zainwestowane pieniądze.

Po drugie – zanim zakupi wirtualne monety powinien poświęcić sporo czasu na zdobycie szerokiej wiedzy dotyczącej zasad panujących w świecie kryptowalut, aby nie podejmować pochopnych decyzji, które narażą jego środki.

Czy pożyczka na zakup kryptowalut może się opłacać?

Chyba każdy doradca finansowy odradza swoim klientom zapożyczanie się, by dokonać ryzykownej inwestycji, a zakup bitcoinów i innych wirtualnych monet z pewnością do takich należy. Oczywiście, jeśli kursy wzrosną na korzyść inwestora i po upływie niedługiego czasu jego pieniądze się pomnożą, pożyczka okaże się najlepszą decyzją w życiu. Warto jednak być świadomym, że tak optymistyczne scenariusze zdarzają się niezwykle rzadko.

Kiedy nie warto finansować kryptowalut pożyczką?

Aby inwestycja w wirtualne pieniądze była możliwie najbardziej bezpieczna, powinna zostać sfinansowana z własnych pieniędzy. W momencie, gdy amator bitcoina nie posiada żadnych oszczędności, a jego płynność finansowa wisi na włosku, z pewnością nie powinien się zadłużać, by zainwestować w kryptowalutę, bo niechybnie – prędzej czy później – znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, z której ciężko mu będzie się wydostać.

Według doradców na zakup monet najlepiej przeznaczać kwoty, których stratę można łatwo zaakceptować, powinny to być zatem nadmiary w budżecie, a nie środki należące do wierzyciela. Niezwykle istotna jest również wysokość raty. Jeśli pożyczkobiorca nie jest w stanie jej swobodnie spłacać, nie powinien nawet myśleć o zaciągnięciu pożyczki na inwestycję.

Warto wiedzieć:

  1. Nie istnieje coś takiego, jak pożyczka lub kredyt przeznaczony dla osób poszukujących środków na zakup kryptowalut. Osoby poszukujące finansowania na ten cel mogą skorzystać wyłącznie z tradycyjnych pożyczek.
  2. Należy pamiętać, że inwestowanie pożyczonego kapitału niesie za sobą podwójne ryzyko. W przypadku nieudanej inwestycji, pożyczkobiorca będzie musiał spłacać raty, choć kwota zadłużenia przepadła na dobre.
  3. Aby pożyczka na zakup wirtualnych pieniędzy była bezpieczna, pożyczkobiorca musi mieć pewność, że spłata comiesięcznych rat nie nadwyręży jego budżetu.
  4. Osoby, które nie posiadają żadnych oszczędności, a tym bardziej płynności finansowej, nie powinny zapożyczać się w celu zakupu kryptowaluty. Inwestycja tego rodzaju wiąże się bowiem ze zbyt dużym ryzykiem finansowym.
PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments