Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Pożyczki pod zastaw samochodu – jak to działa?

Z pożyczki pod zastaw samochodu mogą skorzystać również osoby, które pilnie potrzebują zastrzyku gotówki, ale nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. Ale nie tylko to powoduje, że właściciele pojazdów decydują się na sięgnięcie po nią. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ponad 29 milionów samochodów, czyli o ponad 10 milionów więcej niż dekadę wcześniej. Nie dziwi zatem, że rynek pożyczek pod zastaw samochodów cały czas się rozwija. Auto przecież świetnie sprawdza się w roli zabezpieczenia. Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu, kto może z niej skorzystać i czy zaciąganie jej jest bezpieczne? Sprawdzamy! 

Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu?

Udzielając pożyczki pod zastaw samochodu pożyczkodawca zapewnia sobie zabezpieczenie na wypadek, gdyby pożyczkobiorca przestał spłacać zobowiązanie. W takiej sytuacji zastawiony pojazd przechodzi na jego własność. Z pożyczki pod zastaw samochodu mogą skorzystać zarówno osoby, które już posiadają auto, jak i te, które dopiero planują jego kupno. W obu przypadkach zabezpieczeniem będzie pojazd – albo ten, który się posiada, albo który dopiero zamierza się kupić. 

Chociaż samochód jest przedmiotem zastawu, pożyczkobiorca może zdecydować się na jedną z następujących form zabezpieczenia wierzytelności: 

 • Przewłaszczenie na zabezpieczenie – pożyczkobiorca przenosi na pożyczkodawcę prawa do własności samochodu. W momencie spłaty zadłużenia pożyczkobiorca staje się na powrót jedynym właścicielem pojazdu. Jeśli jednak pożyczka nie zostanie spłacona, pojazd staje się własnością firmy pożyczkowej; 
 • Zastaw rejestrowy – wymaga więcej formalności niż przewłaszczenie, ponieważ oprócz podpisania umowy zastawniczej, trzeba dokonać wpisu do sądowego rejestru zastawów. To z kolei wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 200 zł. Ważność zastawu rejestrowego wynosi 10 lat; 
 • Cesja z praw polisy AC – jeśli auto będące przedmiotem zastawu zostanie skradzione lub zniszczone, środki z polisy AC zostaną wypłacone pożyczkodawcy i przeznaczone na poczet spłaty wierzytelności. 

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw samochodu? 

Zdecydowanie najpopularniejszą formą pożyczki pod zastaw samochodu jest ta przeznaczona dla osób, które już posiadają auto. W tej sytuacji właśnie ono będzie stanowiło zabezpieczenie zobowiązania, a środki uzyskane w ramach pożyczki będzie można przeznaczyć na dowolny cel. 

Pożyczkę mogą jednak wziąć również osoby, które dopiero chcą kupić samochód. Uzyskają ją na zasadach nieco podobnych jak w przypadku kredytu hipotecznego (stąd najczęściej używana nazwa tego rozwiązania „kredyt samochodowy”). Auto, podobnie jak w pierwszym przypadku, stanowi zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw auta? 

Z pożyczki pod zastaw samochodu mogą skorzystać osoby, które: 

 • ukończyły 18 lat, 
 • mają polskie obywatelstwo, 
 • posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, 
 • legitymują się ważnym dowodem osobistym, 
 • są jedynym właścicielem auta, które będzie zabezpieczeniem pożyczki (potwierdzi to dowód rejestracyjny pojazdu). 

To jednak nie wszystko. Warunki firm, które zajmują się udzielaniem pożyczek pod zastaw auta, nie dotyczą tylko i wyłącznie właściciela, ale i samego samochodu. Aby pojazd mógł stać się przedmiotem zabezpieczenia, powinien: 

 • być w dobrym stanie, o czym zaświadczy ważny przegląd techniczny, 
 • posiadać ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej), 
 • posiadać ubezpieczenie AC – niektórzy pożyczkodawcy wymagają ubezpieczenia autocasco, 
 • pochodzić z określonych ram rocznikowych, auto nie może być zbyt stare. W praktyce często trudno zastawić auto, które jest starsze niż 11-12 lat, 

Przedmiotem zabezpieczenia może to być dowolne auto, w tym: osobowe, dostawcze, terenowe. 

Jakie dokumenty są wymagane do pożyczki pod zastaw samochodu? 

Sama umowa pożyczki pod zastaw samochodu jest dość podobna do standardowej umowy na szybkie pożyczki online. Dołączane są jednak do niej dwa dokumenty charakterystyczne dla tego rodzaju pożyczki, gdzie zastawem jest auto: 

 • Umowa przewłaszczenia samochodu, która stanowi, że w momencie podpisania umowy pożyczkodawca staje się właścicielem pojazdu w 51%. Po spłacie zobowiązania, całkowite prawa wracają do pożyczkobiorcy. 
 • Pełnomocnictwo, które upoważnia firmę do wpisania się jako współwłaściciel auta. 

Oprócz tego firma pożyczkowa będzie wymagała od nas okazania: 

 • dowodu osobistego, 
 • dowodu rejestracyjnego, 
 • ważnego przeglądu technicznego, 
 • dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC (a często także AC). 

Do niedawna niezbędnym dokumentem była również karta pojazdu. Jednak od 4 września 2022 roku kierowcy nie muszą jej już posiadać, a wszystkie informacje dotyczące historii pojazdu są zebrane w formie cyfrowej w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kierowca może uzyskać do nich dostęp, korzystając z aplikacji mPojazd. 

Ile można pożyczyć pod zastaw auta? 

Kwota, jaką będzie można uzyskać, zastawiając auto, zależy oczywiście od oferty konkretnej firmy zajmującej się udzielaniem tego rodzaju zobowiązań. Najczęściej jednak nie przekracza ona 50-90% wartości samochodu będącego przedmiotem zastawu. Zdarza się również, że pożyczkodawca z góry określa maksymalną kwotę, o jaką można się ubiegać (w jednej z firm jest to aktualnie np. 100 000 zł, ale zdarzają się także oferty nieprzekraczające 30 000 zł). Jeśli wartość samochodu będzie od niej niższa, to właśnie ona „wyznaczy” dostępną kwotę pożyczki. Jeżeli natomiast pożyczkodawca na wstępie zaznaczy, że pożycza mniej niż warte jest auto, najprawdopodobniej nie da się otrzymać wyższej kwoty. 

Ile kosztuje pożyczka pod zastaw samochodu? 

Na koszt pożyczki pod zastaw samochodu składa się: 

 • oprocentowanie, 
 • prowizje, 
 • koszty formalne – w przypadku zastosowania zastawu rejestrowego to jednorazowa opłata w wysokości 200 zł, 
 • odsetki, 
 • opłaty dodatkowe. 

Żeby poznać orientacyjne koszty, najlepiej wejść na stronę konkretnej firmy i skorzystać z dostępnego wirtualnego kalkulatora. Po uzupełnieniu pól takich jak marka, model, wiek i przebieg samochodu pojawi się poglądowa oferta, którą będzie można potraktować jak punkt wyjścia. 

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu? 

Oto, co krok po kroku trzeba zrobić, żeby wziąć pożyczkę pod zastaw auta: 

 1. sprawdzenie rynku – porównanie różnych ofert pożyczkowych, sprawdzenie opinii na temat firm i zweryfikowanie ich rzetelności w rejestrze instytucji pożyczkowych KNF, 
 2. wybranie uczciwej i najbardziej atrakcyjnej oferty, 
 3. zostawienie danych kontaktowych wraz z informacjami na temat pojazdu (marka, przebieg, data pierwszej rejestracji itp.), 
 4. kontakt ze strony firmy pożyczkowej, wycena auta i przygotowanie oferty, 
 5. dokładne zapoznanie się z treścią umowy i wszelkich dołączonych do niej załączników, 
 6. podpisanie umowy i wpisanie pożyczkodawcy jako współwłaściciela pojazdu, 
 7. wizyta z umową przewłaszczenia i pełnomocnictwem w lokalnym wydziale komunikacji, aby wpisać firmę pożyczkową jako współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego, 
 8. przelew środków na konto, 
 9. regularne spłacanie rat. 

Po spłacie zobowiązania pożyczkodawca odzyskuje całkowite prawo własności do zastawionego pojazdu. 

Czy pożyczki pod zastaw samochodu są bezpieczne? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy przyszły pożyczkobiorca spełnił kilka warunków. Aby była ona twierdząca, przed zaciągnięciem zobowiązania trzeba koniecznie: 

 • przeanalizować swoją sytuację finansową i upewnić się, że spłata pożyczki pod zastaw auta nie okaże się zbyt dużym problemem, 
 • skorzystać z oferty rzetelnej firmy, której uczciwość potwierdzi np. długa obecność na rynku lub opinie zadowolonych klientów, 
 • przeczytać warunki umowy pożyczkowej i dopytać o wszystko, co pozostaje niejasne. 

Kto udziela pożyczek pod zastaw samochodu? 

O pożyczkę pod zastaw samochodu można wnioskować w firmach pożyczkowych, które specjalizują się w tego typu zobowiązaniach i działają online. Jeśli chodzi o kredyty samochodowe, mogą ich udzielać wyłącznie banki. 

Jakie są wady i zalety pożyczki pod zastaw samochodu? 

Do głównych zalet pożyczki pod zastaw samochodu należy: 

 • Możliwość złożenia wniosku online. 
 • Możliwość użytkowania samochodu podczas obowiązywania umowy pożyczki (tego rodzaju zobowiązanie nie oznacza typowego zastawienia, czyli oddania przedmiotu; zmienia się po prostu to, że pożyczkodawca staje się właścicielem pojazdu w 51%, a pożyczkobiorca pozostaje współwłaścicielem; po terminowej spłacie prawo własności wraca z powrotem do pożyczkobiorcy). 
 • Opcja uzyskania finansowania przez osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej do pożyczania wyższych kwot. 

Główne wady tego rozwiązania to z kolei: 

 • Możliwość pożyczenia kwoty będącej określonym procentem wartości samochodu (od 50 do 90%). 
 • Utrata samochodu w przypadku braku terminowej spłaty (właścicielem staje się wtedy firma pożyczkowa). 
 • Brak możliwości zastawienia starszego pojazdu (powyżej 12 lat). 

Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw auta? 

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania warto upewnić się, że jego spłata nie będzie zbyt dużym wyzwaniem dla budżetu. Dodatkowe ryzyko związane z tym konkretnym rodzajem pożyczki polega na tym, że jej zabezpieczeniem staje się rzecz ruchoma, w tym wypadku samochód, która – w razie braku terminowej spłaty – stanie się własnością wierzyciela.  

Osoby o stabilnej sytuacji finansowej rzadko decydują się na pożyczkę pod zastaw. Najczęściej robią to te, które nie mają zbyt wielu alternatyw. I właśnie one powinny zachować szczególną czujność, by nie wpaść w jeszcze większe zadłużenie, a w konsekwencji – spiralę długów. 

Warto wiedzieć:

 1. Pożyczka pod zastaw samochodu to jedna z wielu możliwości dostępnych na polskim rynku pożyczkowym.  
 2. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku o pożyczkę (nie tylko tę pod zastaw auta), warto przeanalizować finansowe „za” i „przeciw”. Zwłaszcza, że nieterminowa spłata wiąże się z ryzykiem utraty pojazdu, który często jest niezbędny w codziennym życiu. 
 3. Bardzo ważne jest również dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i porównanie kosztów ofert poszczególnych firm. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub uzyskaniu niewystarczających odpowiedzi na pytania, lepiej wstrzymać się z zaciągnięciem zobowiązania, niż podpisać dokument, którego treść nie do końca się rozumie.  
PORÓWNAJ KREDYTY
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karen
karen
7 lat temu

no jasne zawsze lepiej stracic samochód niż dom

julka
julka
8 lat temu

Szczerze powiedziawszy to nie słyszałam wcześniej o takich pożyczkach, w sumie bezpieczniejszy pomysł niż pożyczka pod zastaw domu.