Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Czym jest skrytka bankowa?

Wynajem skrytki bankowej był niegdyś popularną metodą ochrony papierów wartościowych, dokumentów i dóbr ruchomych. Aktualnie coraz bardziej staje się usługą znaną ze starych filmów szpiegowskich czy kryminalnych. Jeśli jednak zastanawiasz się czy wynająć skrytkę bankową, mamy dla Ciebie kilka informacji.

W ciągu ostatniej dekady kolejne banki zamykały skrytki bankowe, ewentualnie pozwalając na przedłużenie dotychczasowych umów, ale unikając zawierania nowych.

Co to jest i jak działa skrytka bankowa?

Skrytka bankowa to bezpieczna przestrzeń w banku wielkości półki lub szafki (są większe skrytki), w której klient banku, który wynajął skrytkę może przechowywać swoje przedmioty. Dostęp do skrytki ma jedynie osoba uprawniona i tylko w towarzystwie pracownika banku.

W skrytce można deponować cenne przedmioty, a bank odpowiada za ich ewentualną utratę wobec swoich klientów. W przeszłości ze skrytki bankowej korzystali często posiadacze papierów wartościowych i kolekcjonerzy, ale aktualnie usługa ta wychodzi z użycia i oferuje ją coraz mniej banków.

Przeważnie skrytki wynajmowane są klientom na rok z możliwością przedłużenia. Znane z filmów wynajęcie skrytki bankowej na wiele lat na przód byłoby oczywiście bardzo kosztowne, ale też mogłoby się po prostu nie udać, ponieważ banki starają się stopniowo odchodzić od tej usługi.

Kto może otworzyć skrytkę bankową?

Otworzyć skrytkę bankową może jedynie osoba uprawniona (przeważnie ta sama, która ją założyła) w towarzystwie uprawnionego pracownika banku. Nie ma możliwości udostępnienia jej np. krewnym czy wspólnikom osoby uprawnionej, póki osoba ta nie przyzna im takiego uprawnienia. Będzie to wymagało zmiany umowy z bankiem.

Wypowiedź eksperta

W przypadku gdyby posiadacz skrytki zmarł, jej zawartość podlega dziedziczeniu. Oznacza to, że zostaje otwarta i przekazana na podstawie specjalnej umowy spadkobiercom osoby zmarłej. Wlicza się też do masy spadkowej i może być podstawą dochodzenia zachowku.
Izabela Stachura, Redaktor Izabela Stachura, Redaktor

Skrytka może być również otwarta na życzenie służb takich jak:

  • Krajowa Administracja Skarbowa,
  • prokuratura,
  • komornik,
  • policja,
  • straż graniczna,
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne,
  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Służba Celna
  • lub na podstawie orzeczenia sądu powszechnego.

Co można umieścić w skrytce bankowej?

W skrytkach bankowych przechowuje się przeważnie niewielkie przedmioty o wysokiej wartości. Nie ma czegoś takiego jak zamknięta ich lista, ponieważ dla klientów banków różne przedmioty mogą mieć wyjątkową wartość. Dobre przykłady przedmiotów deponowanych w skrytkach bankowych to:

  • Dzieła sztuki – Obrazy, rzeźby, szkice, modele i ryciny mogą mieć wielką wartość. Wymagają też przechowywania w odpowiednich warunkach. O ile więc kolekcjonerzy wolą mieć je u siebie, czasem decydują się umieścić je w skrytce np. gdy wyruszają w podróż.
  • Złoto, srebro – Sztabki cennych metali mogą być deponowane w bankach. Nie jest to tak popularne jak kiedyś, ale w dalszym ciągu metale szlachetne są pewną alternatywą dla lokat bankowych. Przynajmniej nie wpływa na nie inflacja.
  • Biżuteria, ozdoby – Biżuteria może mieć wartość znacznie przekraczającą użyte do jej wytworzenia surowce i przeważnie nie traci jej wraz z upływem czasu. Właściciel, który nie nosi biżuterii, dość często deponuje ją w banku, by uniknąć ryzyka kradzieży.
  • Dokumenty – Skrytki bankowe są tradycyjnym miejscem przechowywania wyjątkowo istotnych umów, potwierdzeń, aktów własności czy nawet umów małżeńskich i testamentów. Dokumenty mogą być złożone w formie papierowej, ale też np. zapisane na karcie pamięci czy innym nośniku.
  • Pamiątki rodzinne – W skrytkach bankowych lądują czasami przedmioty mające głównie wartość emocjonalną. Przechowuje się je tam np. gdy uprawniona do nich osoba nie jest dorosła, lub nie wiadomo czy i kiedy będzie mogła odebrać rodzinną pamiątkę.
  • Papiery wartościowe – Aktualnie przechowywanie papierów wartościowych w skrytce bankowej zdecydowanie traci na popularności. Były one jednak wcześniej istotnym odsetkiem depozytów. Aktualnie technologia pozwala na dokładne śledzenie własności papierów wartościowych.

Oprócz wyżej wymienionych w skrytkach bankowych lądują przedmioty kolekcjonerskie, butelki alkoholi, zdjęcia, oraz zestaw najdziwniejszych przedmiotów, które z jakiegoś powodu umieścili tam użytkownicy skrytek.

Tego nie umieścisz w skrytce bankowej

Pewnych przedmiotów w skrytce bankowej nie możesz zdeponować. Należą do nich przede wszystkim:

  • Przedmioty pochodzące z przestępstwa – Ani kradzione dobra, ani przedmioty mogące posłużyć jako dowód w sprawie karnej nie mogą być deponowane. Jeśli zostały umieszczone w skrytce bez wiedzy banku, uzna on to za złamanie umowy i bez problemu udostępni skrytkę policji/prokuraturze.
  • Dobra zakazane – Jeśli coś nie jest przedmiotem legalnego obrotu, nie może być zdeponowane w skrytce. Dotyczy to np. narkotyków, broni, ładunków wybuchowych, symboli nazistowskich, narządów itp.
  • Substancje toksyczne – Żaden przedmiot, który mógłby spowodować skażenie chemiczne, biologiczne lub radioaktywne nie może być umieszczony w skrytce bankowej z oczywistych względów.
  • Przedmioty psujące się w krótkim terminie – Z założenia skrytka bankowa może być użytkowana bardzo długo. Dlatego bank nie pozwoli na złożenie w niej psującej się żywności, materiałów roślinnych i podobnych.
  • Gotówka – Choć wydaje się to bardzo nieintuicyjne, wiele banków zakazuje umieszczania w depozytach gotówki. Robią to trochę po to, by zmusić klientów do wpłacenia środków na konto. Oczywiście ktoś kto nie ma zaufania do konta bankowego, prawdopodobnie nie ma go również wobec skrytki, ale jednak jest to pewna uciążliwość.

Każdy bank może wprowadzić własne zasady w tym zakresie. Przeważnie jednak przedmioty z listy wyżej będzie można zdeponować, a te z listy niżej nie.

Jak wynająć skrytkę bankową?

Z racji swojej funkcjonalności, skrytka bankowa nie może być wynajęta online. Musisz sprawdzić, który oddział banku ją oferuje i udać się tam osobiście. Bank nie oferuje transportu przedmiotów do skrytki i z niej. Na miejscu zapoznaj się z regulaminem dotyczącym usługi i poinformuj pracownika, że chcesz wynająć skrytkę.

  • Do otwarcia skrytki bankowej potrzebny będzie Ci dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (paszport w przypadku obcokrajowców).
  • Podpiszesz umowę otwarcia skrytki bankowej.
  • Opłacisz ją, przeważnie na przynajmniej rok z góry. Jeśli będziesz mieć taką chęć, upoważnisz inne osoby do korzystania z Twojej skrytki.
  • Pracownik banku zaprowadzi Cię do Twojej skrytki (w silnie strzeżonym pomieszczeniu wewnątrz banku).
  • Złożysz tam swój depozyt, ale najpierw zostanie on sprawdzony pod kątem przechowywania nielegalnych substancji. Otrzymasz informacje jak korzystać ze skrytki w przyszłości.

Procedura nie jest skomplikowana, nie spodziewaj się też sejfu podobnego do tego, który czasem pojawia się w starych filmach.

Czy skrytka bankowa jest bezpieczna?

Skrytka bankowa zabezpiecza przedmioty przed kradzieżą, zniszczeniem i przypadkową utratą. Bank odpowiada za pełną wartość zdeponowanych przedmiotów. Wynajęcie skrytki bankowej oznacza korzystanie z tajemnicy bankowej i całodobową ochronę zdeponowanych przedmiotów. Właściciel skrytki bankowej może więc spać spokojnie.

Uwaga!

Poziom ochrony skrytki jest zbliżony do bankowego sejfu. Oba pomieszczenia często są zresztą obok siebie i korzystają z tego samego systemu zabezpieczeń. Przypadki włamań do skrytek są wyjątkowo rzadkie, w Polsce praktycznie się nie zdarzają.

Skrytka w banku nie chroni jednak przed organami państwowymi, w tym zwłaszcza skarbowymi czy organami ścigania.

Czy komornik, policja lub inne służby mają dostęp do skrytki bankowej?

Służby prowadzące dochodzenia, postępowania sądowe czy komornicze mają możliwość wglądu do skrytek bankowych. Oczywiście muszą mieć do tego dobry powód prawny, ale od 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa może posłużyć się argumentem postępowania przygotowawczego i otworzyć każdą skrytkę depozytowa w kraju, nie stawiając faktycznych zarzutów, ani nawet nie informując o tym użytkownika skrytki.

Otwarcie skrytki może zarządzić też prokurator, a jeśli osoba uprawniona do skrytki stanie się podmiotem postępowania komorniczego, bank po prostu udostępni komornikowi skrytkę. Także dane właściciela skrytki są chronione tajemnicą bankową tylko dopóki nie stoi to w sprzeczności z prawem.

Jeszcze do niedawna do otwarcia skrytki bankowej potrzebne było zezwolenie prokuratury lub rozpoczęcie postępowania komorniczego. Wyłom uczyniony w przepisach na rzecz KAS (skarbówki) jest poddawany w wątpliwość jako niekonstytucyjny, ale nie da się ukryć, że aktualnie instytucja ta ma niemal nieograniczony wgląd w zawartość skrytek, kont bankowych i dokumentacji przedsiębiorstw.

W jakim banku można otworzyć skrytkę bankową?

Aktualnie możliwość otwarcia nowej skrytki bankowej oferuj tylko 3 duże banki komercyjne:

Skrytki w pozostałych bankach mogą być co najwyżej przedłużone, ale banki nie oferują już tej usługi.

Nawet w wyżej wymienionych bankach skrytki depozytowe będą się znajdować tylko w niektórych oddziałach na terenie kraju. Raczej nie należy się ich spodziewać w mniejszych miejscowościach, czy mikro-oddziałach, które czasami pojawiają się w galeriach i pasażach handlowych.

Prawdopodobnie ich liczba w przyszłości będzie ograniczana ze względu na niskie zainteresowanie tego typu usługami i dość wysoki koszt ich utrzymania w ofercie.

Jakie są koszty posiadania skrytki bankowej?

Koszt posiadania podstawowej skrytki bankowej wynosi ok. 2000 zł rocznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to obecnie standardowa, szeroko dostępna usługa. Ceny mogą więc wyraźnie różnić się pomiędzy bankami i być zależne od wielkości skrytki jakiej potrzebuje klient.

Polecamy więc nie sugerować się powyższym zapisem tylko skontaktować się z przedstawicielem banku. Pracownik banku na pewno przedstawi koszty jakie pociąga za sobą wynajem skrytki bankowej.

Spróbuj tego

Warto zauważyć, że skrytkę depozytową można wynająć nieco taniej w innych przedsiębiorstwach niż banki, które również oferują tego typu usługi. Różnica nie jest jednak duża i w tym wypadku również występują duże różnice pomiędzy firmami i w zależności od wielkości skrytki jakiej potrzebujesz.

Jak wybrać skrytkę bankową?

Niestety wielkiego wyboru nie ma.

Skrytki wciąż są gotowe zaoferować takie banki jak PKO BP, Pekao czy Santander Bank Polska, ale nawet one nie mają jej dostępnej we wszystkich swoich oddziałach. Wiele banków wycofało się z tej usługi lub pozwala ją przedłużać jedynie klientom, którzy mieli wykupione skrytki przed zmianą polityki.

Skrytka w każdym z wymienionych banków będzie podobnie bezpieczna, a koszty zależą bardziej od tego jak duża miałaby to być skrytka.

Czy skrzynka depozytowa w prywatnej firmie to dobra alternatywa dla skrytki bankowej?

Skrzynka depozytowa w prywatnej firmie ma jedną, istotną dla wielu osób przewagę nad skrytką bankową. Można w niej deponować gotówkę. Choćby z tego powodu osoby nieprzekonane do kont bankowych muszą decydować się na skrzynki depozytowe w prywatnych firmach zamiast skrytek bankowych.

Otwarte pozostaje natomiast pytanie czy jest to dobra, bezpieczna alternatywa. Firma, która prowadzi tego typu działalność i udostępnia skrzynki depozytowe powinna mieć na to pozwolenie Komisji Nadzoru Finansowego oraz spełniać wymogi bezpieczeństwa analogiczne do tych przestrzeganych przez banki.

Warto wiedzieć

  1. Skrytka w banku to bezpieczne miejsce do przechowywania cennych przedmiotów takich jak dokumenty, dzieła sztuki, sztabki złota czy biżuteria.
  2. Wynajęcie skrytki bankowej nie chroni przed organami ścigania, skarbówką, czy komornikiem. Bank ma obowiązek udostępnić jej zawartość na żądanie służb.
  3. Skrytka w banku nie może być wykorzystana do przechowywania substancji nielegalnych, nie zawsze też można składować w niej gotówkę.
  4. Banki odchodzą od usługi skrytki jako słabo odpowiadającej potrzebom klientów w dobie wartości elektronicznej i towarzystw ubezpieczeniowych.
  5. Oprócz banków istnieją także inne przedsiębiorstwa świadczące usługi depozytowe.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje skrytka bankowa w banku?

    Trzeba liczyć się z kosztami ok. 2000 zł rocznie i koniecznością wynajęcia skrytki na przynajmniej rok z możliwością przedłużenia. 

  2. Jak działa skrytka bankowa?

    Skrytka pozwala zdeponować w banku cenne przedmioty, zapewniając im ochronę przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem. 

  3. Kto ma skrytkę bankową?

    Na pewno banki Pekao S.A. i PKO BP udostępniają skrytki bankowe. Korzystają z nich głównie osoby posiadające dzieła sztuki, czy sztabki złota. 

  4. Czy skrytki bankowe są bezpieczne?

    Są zabezpieczone przed kradzieżą i pod tym względem nie można im nic zarzucić. Nie chronią natomiast przed komornikiem czy skarbówką.

  5. Co to jest skrytka depozytowa?

    Bezpieczna przestrzeń do przechowywania przedmiotów oferowana za opłatą przez uprawnione instytucje i przedsiębiorstwa. Odpowiednik skrytki bankowej. 

Porównaj konta osobiste
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments