Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

BLIK – czym jest i jak działa system płatności BLIK?

Jeśli często zapominasz portfela, ale telefon nosisz zawsze przy sobie, BLIK jest rozwiązaniem dla Ciebie. Dzięki niemu szybko i wygodnie zapłacisz za większość towarów czy usług. Zobacz, jak działa BLIK i jakie jeszcze korzyści możesz z niego czerpać.

Na polskim rynku płatniczym BLIK zadebiutował w 2015 roku, szybko stając się jednym z najbardziej preferowanych sposobów płatności w naszym kraju. Jak podaje Biuro Prasowe tego systemu, w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku, Polacy wykonali ponad miliard płatności przy pomocy BLIKa, bijąc tym samym kolejny rekord tego typu transakcji. Polski Standard Płatności donosi z kolei, że pod koniec czerwca bieżącego roku grupa użytkowników wspomnianego systemu płatności mobilnych rozrosła się do ponad 14 mln osób, a łączna liczba operacji finansowych wyniosła 3,8 mld.

Co to jest BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych, stworzony przez banki zrzeszone jako Polski Standard Płatności: PKO Bank Polski, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium oraz Santander Bank Polska.

Korzystając z płatności BLIK można dokonać różnych transakcji finansowych wyłącznie przy użyciu aplikacji banku zainstalowanej w telefonie. Tym samym, płatności zbliżeniowe BLIK pozwalają np. na zakupy bez użycia karty w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz na realizację szybkich przelewów na konkretny numer telefonu, bez konieczności podawania numeru rachunku odbiorcy.

BLIK – jak działa?

System płatności mobilnych BLIK jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy pobrać aplikację z banku, a następnie podpiąć ją do swojego konta osobistego. Po uruchomieniu aplikacji banku połączonej z osobistym rachunkiem płatniczym należy natomiast aktywować płatność BLIK.

Chcąc dokonać transakcji finansowej za pomocą tego systemu np. podczas codziennych zakupów w sklepie, wystarczy uruchomić aplikację na telefonie, a następnie kliknąć w opcję „kod BLIK”. Na ekranie telefonu pojawi się kod składający się z sześciu cyfr, który należy wprowadzić na terminalu płatniczym, a następnie zatwierdzić płatność na swoim urządzeniu. Po wykonaniu tych czynności płatność mobilna zostanie dokonana.

Płatności BLIKiem można dokonać także bez użycia kodu. Aby było to możliwe, należy jednak posiadać telefon z funkcją NFC.

Kto może korzystać z usługi BLIK?

Z płatności BLIKiem może skorzystać każdy, kto posiada rachunek osobisty w banku oferującym tego typu transakcję. Co ważne, płatność BLIKiem możliwa jest wyłącznie po zainstalowaniu aplikacji mobilnej banku oraz aktywacji kodu. Na koncie bankowym muszą oczywiście znajdować się środki finansowe umożliwiające płatność, a sam telefon powinien posiadać połączenie z internetem.

Jakie banki oferują płatności BLIK?

Jak podaje oficjalna strona BLIK, płatności za pomocą tego systemu oferują aktualnie następujące banki (stan na 3.11.2023 r.):

·        Alior Bank (kiedyś również T-Mobile usługi bankowe),

·        ING Bank Śląski,

·        Bank Millennium,

·        mBank,

·        PKO Bank Polski,

·        Santander Bank Polska,

·        VeloBank

·        Credit Aqricole,

·        Grupa BPS,

·        BNP Paribas,

·        Bank Pekao S.A,

·        Banki Spółdzielcze SGB,

·        Nest Bank,

·        Bank Pocztowy,

·        BS Brodnica,

·        Bank Ochrony Środowiska S.A.,

·        Citi handlowy,

·        Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Jeśli Twojego banku nie ma na powyższej liście, warto rozejrzeć się za ofertą rachunków konkurencji, która umożliwia płatność kodem BLIK. Kliknij w link poniżej i znajdź bank, który zapewni Ci łatwy dostęp do płatności mobilnych.

Ranking 13 rachunków, kont bankowych | Rankomat Finanse

 Gdzie można zapłacić BLIKIEM?

Z usługi BLIK można skorzystać w wielu miejscach handlowych i usługowych, np.

  • w sklepach stacjonarnych i internetowych,
  • na stacjach benzynowych,
  • w restauracjach,
  • w hotelach,
  • w wybranych placówkach Poczty Polskiej,
  • w urzędach,itp.

Jak włączyć płatności BLIK na telefonie?

Aby uruchomić usługę BLIK wystarczy wykonać dwa proste kroki:

1.      Pobierz aplikację mobilną banku, w którym prowadzisz swoje konto osobiste i zainstaluj ją na swoim telefonie.

2.      W aplikacji bankowej uruchom usługę BLIK.

Jak wygenerować kod BLIK i zapłacić BLIK-iem?

Jeśli chcesz skorzystać z płatności za pomocą BLIK będziesz potrzebował specjalnego kodu.

Aby wygenerować kod BLIK, należy uruchomić zainstalowaną wcześniej aplikację mobilną swojego banku, a następnie wybrać opcję „kod BLIK”. Na ekranie telefonu powinno pojawić się sześć cyfr, które trzeba będzie wprowadzić na terminalu płatniczym (jeśli zakupów dokonujesz w sklepie stacjonarnym) lub w specjalnym oknie (jeśli transakcje odbywa się w sklepie internetowym).

Po wprowadzeniu kodu BILK całą transakcję należy jeszcze potwierdzić kodem PIN w aplikacji mobilnej swojego banku. Po wykonaniu powyższych czynności płatność zostanie zrealizowana.

Jak wyglądają płatności zbliżeniowe BLIK krok po kroku?

Jak zapewne zdążyłeś już zauważyć, płatności kodem BLIK nie są zbyt skomplikowane. Cała procedura nieco inaczej wygląda jednak w usługach/sklepach stacjonarnych niż w przypadku płatności dokonywanych online. Przyjrzymy się zatem jak wspomniana płatność będzie krok po kroku przebiegała w każdym z tych wariantów.

Jak wyglądają płatności BLIK w sklepach internetowych?

Jeśli chcesz zapłacić BLIKiem za transakcje zawarte w sklepach internetowych, na stronie z dostępnymi wariantami płatności wybierz BLIK. Następnie wygeneruj kod BLIK w aplikacji bankowej i wprowadź go w odpowiednie miejsce na stronie płatności. Na koniec cały proces potwierdź jeszcze swoim kodem PIN. Gotowe! Twoja płatność kodem BLIK właśnie została dokonana!

jak płacić blikiem w internecie

Jak się płaci BLIKiem w sklepach stacjonarnych?

Aby zapłacić BLIKiem w sklepach stacjonarnych należy przede wszystkim zgłosić taką chęć kasjerowi, następnie wygenerować kod BLIK i wpisać go na terminalu płatniczym. Cały proces płatności trzeba jeszcze zatwierdzić kodem PIN.

jak płacić blikiem w sklepie

Jak długo ważny jest wygenerowany kod BLIK?

Niezależnie od tego, czy transakcji BLIKiem dokonujesz w sklepie internetowym, czy też stacjonarnie, musisz pamiętać, że wygenerowany w aplikacji bankowej kod będzie ważny tylko przez dwie minuty. Po upływie tego czasu Twój kod BLIK stanie się nieaktywny i nie będziesz mógł dokonać płatności z jego pomocą.

Jeśli jednak z jakichś powodów w ciągu dwóch minut nie uda Ci się wprowadzić kodu BLIK, zawsze możesz wygenerować kolejny. Pamiętaj jednak, że on również będzie ważny wyłącznie przez dwie minuty!

Kiedy jest możliwa płatność BLIK bez kodu?

Choć BLIK to bardzo szybki i wygodny system płatności, konieczność każdorazowego generowania kodów w aplikacji mobilnej banku może być dla niektórych uciążliwa. Jeśli jednak masz telefon z funkcją NFC (Near Field Communication), możesz płacić zbliżeniowo BLIKiem tak jak kartą płatniczą – zamiast karty do terminala przykładasz po prostu telefon.

Pamiętaj, że aby dokonać tego typu zapłaty, musisz wcześniej aktywować płatności zbliżeniowe BLIK w swoim telefonie i poinformować sprzedawcę o takiej formie pokrycia należności. Co ważne, w momencie finalizacji transakcji, Twój telefon musi być odblokowany.

Czym są czeki BLIK?

Czek BLIK to rozwiązanie, które aktualnie znajdziesz tylko w wybranych bankach (np. Millennium Bank, Santander Bank Polska czy Bank PKO). Umożliwia ono przekazanie pieniędzy innej osobie za pomocą specjalnego czeku, z możliwością realizacji w większości bankomatów. Więcej na temat czeków BLIK dowiesz się z naszego artykułu: Czek BLIK – jak działa i czy jest bezpieczny?

Co robić, gdy BLIKa nie ma w metodach płatności sklepu?

Jeśli dany sklep internetowy pozwala na transakcję BLIK, zwykle w okienku z możliwymi formami zapłaty powinieneś zobaczyć logo BLIK. Naklejką z logo BLIK opatrzone są także sklepy stacjonarne, które umożliwiają taką płatność.

Jeżeli więc logo BLIK nie jest nigdzie widoczne, najprawdopodobniej dany sklep lub usługodawca nie umożliwia płatności za pośrednictwem BLIK. Tym samym do zrealizowania płatności będziesz musiał wykonać przelew lub posłużyć się kartą płatniczą.

Jak zrobić przelew BLIK na telefon i online?

Nie da się ukryć, że BLIK stanowi interesującą alternatywę dla tradycyjnej karty płatniczej. Ale z pomocą tego rozwiązania można także wygodnie przelewać środki finansowe z jednego konta na inne. W tym celu wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych na rynku tzw. bramek płatniczych np. Przelewy24 czy PayU.

Jeśli chcesz wykonać przelew BLIK, nie musisz logować się na swoje konto bankowe. Wystarczy, że w wybranej bramce wybierzesz opcję płatności BLIKiem i uruchomisz go na telefonie. Następnie w odpowiednim polu bramki wpisz kod BLIK i kliknij przycisk „zatwierdź”. Całą transakcję potwierdź jeszcze kodem PIN w aplikacji bankowej.

Inną, przydatną funkcją BLIK jest możliwość wykonywania przelewów na telefon. Funkcja ta sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy nie masz czasu logować się do swojej bankowości internetowej, a chcesz szybko przekazać pieniądze innej osobie. Jak zatem wykonać przelew BLIK na telefon? Już wyjaśniamy:

1.      Uruchom aplikację bankową i przejdź do sekcji Przelewy/Płatności (lub analogicznie nazwanej w Twoim banku).

2.      Wybierz opcję Przelew na telefon/Przelew na telefon BLIK.

3.      Wpisz numer telefonu adresata przelewu lub wybierz go ze swojej listy kontaktów.

4.      Wprowadź kwotę przelewu i kliknij przycisk „wyślij”.

5.      Potwierdź transakcję kodem PIN.

Jeśli odbiorca przelewu nie korzysta z usługi BLIK, również może odebrać przesłane pieniądze. W formie smsa otrzyma bowiem link do strony, gdzie trzeba będzie wskazać rachunek bankowy, na który następnie zostaną przekazane środki z przelewu. Przelew ten odbywa się według standardowych zasad ELIXIR.

Jak odbierać przelewy na telefon BLIK?

Aby odebrać przelew na telefon BLIK, musisz do Twojej aplikacji bankowej podpiąć rachunek, na który mają trafić pieniądze. W tym celu wejdź do aplikacji banku, wybierz funkcję „przelewy na telefon” i wskaż numer odpowiedniego konta bankowego. Następnie zaznacz wymagane zgody i kliknij przycisk „zarejestruj”. To wszystko! Teraz możesz już wygodnie odbierać każdy przelew na telefon BLIK.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu BLIKIEM?

Usługa BLIK pozwala także wypłacać pieniądze z bankomatu. W tym wypadku zamiast karty debetowej, również wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją bankową i dostęp do internetu. Jak zatem wygląda wypłata BLIK bez użycia karty? Już tłumaczymy:

1.     Na ekranie bankomatu wybierz opcję wypłaty bez karty.

2.     Uruchom aplikację banku w telefonie i wygeneruj kod.

3.     Wpisz kod na klawiaturze bankomatu.

4.     Potwierdź wypłatę za pomocą kodu PIN.

Więcej na temat wypłaty pieniędzy z bankomatu BLIKiem piszemy w artykule: Wypłata BLIK z bankomatu – jak wypłacić gotówkę bez karty? | Finanse Rankomat

Jakie są limity BLIK?

Każdy bank może samodzielnie ustalić limity płatności BLIKiem.

Przykładowo, PKO Bank Polski domyślnie ustalił, że dzienny limit kwotowy dla płatności zbliżeniowych BLIKiem to 10 000 zł, a maksymalny dzienny limit kwotowy wynosi natomiast 20 000 zł. Bank Millennium natomiast wyznaczył limit pojedynczej transakcji BLIK na 10 000 zł, a pojedynczy czek może zostać wygenerowany na maksymalnie 4 000 zł. ING Bank Śląski Limit transakcji BLIK ustawił z kolei domyślnie na 2000 zł. Co ważne, jest to łączny limit dla wypłat w bankomatach oraz płatności w sklepach stacjonarnych i online.

Klienci Alior Bank za pomocą kodu BLIK mogą domyślnie dokonywać transakcji do 5 000 zł oraz wykonywać przelewy na telefon BLIK na kwotę maksymalnie 1000 zł. W Santander Bank Polska natomiast maksymalna płatność BLIKiem wynosi 10 000 zł.

Każdy z banków zastrzega jednak, że wspomniane limity można zmienić po zalogowaniu się np. do bankowości internetowej lub aplikacji swojego banku.

Czy można płacić BLIKiem za granicą?

Choć jest to typowo polski wynalazek, BLIK działa także poza granicami naszego kraju – jednak w nieco okrojonej wersji. Przede wszystkim, płatność BLIKiem odbywa się wyłącznie bez użycia kodu – oznacza to, że musisz posiadać telefon z funkcją NFC. Co więcej, płatność taka możliwa jest jedynie w terminalach oznaczonych logiem MasterCard.

Co ważne, za granicą nie wypłacisz pieniędzy z bankomatu za pomocą BLIKa oraz nie wyślesz przelewu na telefon.

Jak płacić BLIKiem za granicą?

Chcąc zapłacić BLIKiem za granicą, poinformuj sprzedawcę, że płacisz zbliżeniowo. Jeśli korzystasz z kasy samoobsługowej, wybierz opcję płatności kartą i zbliż telefon do terminala. Płatność odbywa się w euro lub po kursie w złotówkach. Jeśli korzystasz z polskiego konta, pamiętaj, że bank może naliczyć Ci prowizję za przewalutowanie.

Czy BLIK jest darmowy?

Płatności przy użyciu kodu BLIK zwykle są darmowe, jednak zalecamy, aby zawsze sprawdzić to w Tabeli Opłat i Prowizji opublikowanej przez konkretny bank. Banki często pozwalają za darmo korzystać z „podstawowych” funkcji BLIKa, np. płatności stacjonarnych, ale już np. za wypłaty z bankomatów obcych naliczają stosowną prowizję.

Czy system płatności mobilnych BLIK jest bezpieczny?

Łatwość użytkowania tego systemu może rodzić obawy o bezpieczeństwo BLIK. Jeśli pojawiły się one także u Ciebie, pamiętaj, że:

·        Każde dokonywanie płatności BLIK wymaga dwustopniowego procesu uwierzytelniania. W pierwszym kroku jest to kod BLIK, a w kolejnym Twój indywidualny kod PIN.

·        Wygenerowany w aplikacji mobilnej kod działa tyko przez dwie minuty, potem staje się nieaktywny.

·        Każdy użytkownik BLIKa często sam może ustalić sobie dzienne limity płatności czy też wypłaty z bankomatów.

Wszystkie te cechy znacząco wpływają na poziom bezpieczeństwa w użytkowaniu tego rozwiązania. Nie zapominaj jednak, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie mogą uśpić Twojej czujności – w ostatnim czasie popularne stały się wyłudzenia metodą „na BLIK”.

Nigdy nie przekazuj kodu BLIK obcej osobie, a jeśli ktoś znajomy prosi Cię pomoc finansową, upewnij się, że rzeczywiście jest tą osobą, za którą się podaje!

Jakie są wady i zalety korzystania z płatności BLIK?

Płatności przy użyciu kodów BLIK, jak każde rozwiązania finansowe, mają swoje dobre i słabsze strony. Oto najważniejsze wady i zalety płatności mobilnych BLIK.

ZaletyWady
Aby dokonać płatności nie potrzeba karty płatniczej – wystarczy telefon z aplikacją bankową.Brak możliwości skorzystania z płatności w przypadku braku internetu.
Możliwość płatności zarówno online jak i w punktach stacjonarnych.Konieczność korzystania z kodów, które mogą wydłużyć czas realizacji transakcji – dla urządzeń bez NFC.
Usługa dostępna w większości banków.Limity darmowych transakcji.
Możliwość wykonywania różnych transakcji, np. przelewów na telefon.Opłaty naliczane przez niektóre banki.
Każda transakcja jest dla bezpieczeństwa dodatkowo potwierdzana kodem PIN.Ograniczone możliwości wykonywania płatności poza granicami kraju.

Źródło: https://blik.com

Warto wiedzieć:

  1. Płatność BLIK oferuje aktualnie 18 banków w Polsce, a są to np. Bank Millennium, Nest Bank czy Bank Pekao.
  2. Aby dokonać transakcji za pomocą BLIKa należy uruchomić tę funkcję w aplikacji bankowej, a następnie wygenerować sześciocyfrowy kod i potwierdzić płatność kodem PIN.
  3. Z płatności BLIK można korzystać poza granicami Polski, jednak wyłącznie w ograniczonym zakresie – płatność możliwa jest jedynie telefonem posiadającym NFC.
  4. BLIK pozwala także na wypłatę pieniędzy z bankomatu czy wykonywanie przelewów na telefon bez konieczności podawania numeru rachunku odbiorcy.
  5. Każdy bank samodzielnie ustala limity BLIK, np. bank Pekao pozwala jednorazowo przelać na telefon maksymalnie 500 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest BLIK i jak nim się płaci?

    BLIK to system płatności mobilnych, pozwalający na szybkie regulowanie należności zarówno online, jak i stacjonarnie, bez konieczności używania karty debetowej.

  2. Co trzeba zrobić, żeby płacić BLIKiem?

    Aby zapłacić BLIKiem należy pobrać i aktywować specjalną aplikację ze swojego banku, a następnie uruchomić opcję BLIK. Następnie we wspomnianej aplikacji trzeba wygenerować sześciocyfrowy kod, wpisać go na terminalu lub stronie płatności online i zatwierdzić całą transakcję kodem PIN na swoim telefonie.

  3. Jak komuś przelać BLIK?

    BLIK umożliwia wykonanie przelewu na numer telefonu konkretnej osoby, bez konieczności podawania danych jej rachunku bankowego. Aby wykonać taki przelew należy uruchomić aplikację bankową i przejść do sekcji Przelewy/Płatności. Następnie trzeba wybrać opcję Przelew na telefon/Przelew na telefon BLIK, podać numer telefonu odbiorcy oraz wskazać kwotę przelewu. W ostatnim kroku należy jeszcze kliknąć przycisk „wyślij” i potwierdzić transakcję kodem PIN.

  4. Czym się rożni BLIK od przelewu?

    Aby wykonać przelew należy zalogować się do swojej bankowości internetowej i wskazać dane rachunku odbiorcy, który ma otrzymać pieniądze. W przypadku BLIKa wystarczy natomiast uruchomić aplikację mobilną i wskazać numer telefonu adresata przelewu. Tego typu transakcje są więc dużo szybsze i wygodniejsze do tradycyjnych przelewów bankowych.

  5. Czy BLIK działa za granicą?

    Płatności BLIKiem działają za granicą w ograniczonym zakresie – można ich dokonać wyłącznie zbliżeniowo (telefon musi posiadać funkcję NFC) na urządzeniach opatrzonych logiem MasterCard. Za granicą niedostępne są natomiast wypłaty z bankomatów za pomocą BLIKa oraz przelewy na telefon.

PORÓWNAJ KREDYTY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments