Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ulga mieszkaniowa 2024. Sprawdź, co możesz odliczyć od podatku

Kuchenkę, szafę, lampę oraz kilka innych elementów wyposażenia domu możesz odliczyć od podatku w ramach ulgi mieszkaniowej w 2024 roku. Ulga ta nie przysługuje jednak każdemu. Zobacz, czy możesz z niej skorzystać.

Jeśli w 2023 roku dokonałeś odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, a także:

  • udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,

nie miało to związku z działalnością gospodarczą i jednocześnie zbycie to nastąpiło przed upływem 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego w którym nabyłeś prawo ww. tytułów), oznacza to, że uzyskałeś przychód wskazany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym musisz złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację PIT-39 oraz opłacić podatek w wysokości 19% od otrzymanego dochodu.

Podatek ten nie zostanie naliczony, jeśli zgłosisz chęć skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej i spełnisz wszystkie wymagania związane z jej naliczeniem.

Ulga mieszkaniowa – na czym polega?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są dochody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości oraz wymienionych wyżej praw, ale tylko w sytuacji, gdy uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na tzw. własne cele mieszkaniowe. Co ważne wydatki te muszą zostać poniesione i rozliczone w ściśle określonym terminie, a dokładniej w ciągu 3 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonałeś odpłatnego zbycia nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego gruntu itp.

Czym są „własne cele mieszkaniowe”?

Pod pojęciem „własne cele mieszkaniowe” należy rozumieć przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży np. nieruchomości na zapewnienie sobie warunków mieszkaniowych.

Jakie wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi mieszkaniowej?

W ramach ulgi mieszkaniowej można rozliczyć wydatki poniesione m.in. na:

  • nabycie budynku mieszkalnego,
  • nabycie własnego lokalu mieszkalnego,
  • budowę budynku mieszkalnego,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • opłaty związane z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • remont własnego budynku mieszkalnego,
  • remont posiadanego lokalu mieszkalnego,
  • wykończenie lokalu mieszkalnego,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu,
  • adaptację własnego lokalu niemieszkalnego do celów mieszkalnych,
  • nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w nim – jeżeli w okresie pięciu lat od jego nabycia teren ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

14 października 2021 Ministerstwo Finansów rozszerzyło katalog wydatków uprawniających do uzyskania ulgi mieszkaniowej. Aby upewnić się, że poniesione przez Ciebie wydatki można rozliczyć w ramach tej ulgi sprawdź, czy znajdują się one na tej liście.

Pobierz katalog wydatków uprawniających do uzyskania ulgi mieszkaniowej

W ramach wydatków na cele mieszkaniowe można rozliczyć także koszty poniesione np. na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę własnego domu lub zakup lokalu mieszkalnego itp. Co ważne, kredyt ten musi zostać zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości itp. Jeśli myślisz o wzięciu kredytu hipotecznego, kliknij w link poniżej i sprawdź, co mogą aktualnie zaproponować Ci wybrane przez nas banki:

Meble, pralka i lodówka. Jaki sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?

W ramach wydatków na cele mieszkaniowe możesz także rozliczyć środki przeznaczone na zakup wyposażenia do swojego domu. Ale uważaj, także i tutaj katalog wydatków stworzony przez Ministerstwo Finansów ściśle określa, jakie sprzęty można rozliczyć w ramach tej ulgi. Przykładowo, w wydatki na cele mieszkaniowe wpisują się koszty związane z zakupem i montażem:

    • mebli w zabudowie kuchennej,
    • okapów kuchennych,
    • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego,
    • mebli posiadających stały związek z danym lokalem, wykonanych na zamówienie,
    • pralki itp.

Ulga mieszkaniowa 2024. Jak z niej skorzystać?

Jak już wspomnieliśmy, z ulgi mieszkaniowej możesz skorzystać, gdy dokonałeś odpłatnego zbycia nieruchomości (np. budynku mieszkalnego, mieszkania itp.) bądź też wspomnianych wyżej praw przed upływem 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego) i planujesz uzyskane środki przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. W takim wypadku musisz wypełnić deklarację PIT-39.

Pamiętaj, że na rozliczenie środków w ramach ulgi mieszkaniowej masz 3 lata. W tym czasie powinieneś gromadzić i przechowywać wszystkie faktury, umowy i inne dokumenty potwierdzające, że dane środki przeznaczasz na własne cele mieszkaniowe. Po upływie trzech lat Urząd Skarbowy ma prawo skontrolować, czy właściwie wydałeś wspomniane środki. W przypadku takiej kontroli trzeba będzie dostarczyć do US wszystkie dokumenty potwierdzające zasadność skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej zostaniesz wezwany do zapłaty zaległego podatku.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Jak obliczyć kwotę do ulgi mieszkaniowej?

Portal podatnik.pl podaje, że ulga na cele mieszkaniowe jest obliczana zgodnie z poniższym modelem:

  • Pierwszym krokiem jest zsumowanie wydatków sfinansowanych ze środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości.
  • Drugim krokiem jest pomnożenie dochodu przez obliczoną wcześniej sumę wydatków na cele mieszkaniowe.
  • Ostatnim krokiem jest podzielenie kwoty otrzymanej w wyniku mnożenia przez przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. W ten sposób otrzymamy dochód zwolniony z podatku.

Odliczenie nie dotyczy więc bezpośrednio obliczonej kwoty podatku, a podstawy opodatkowania.

Do kiedy należy złożyć deklarację?

Na złożenie deklaracji PIT-39 masz czas do 30 kwietnia 2024 roku.

Porównaj kredyty hipoteczne
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments