Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Czym jest przelew wewnętrzny?

Przelew wewnętrzny pozwala na szybkie, sprawne i tanie zrealizowanie płatności. Najczęściej jest niemal od razu księgowany przez bank, który nie nalicza dodatkowych opłat za wykonanie takiej operacji. Dowiedz się, czym dokładnie jest i jak działa przelew wewnętrzny.

Co to jest przelew wewnętrzny?

Przelew wewnętrzny to jeden z wyjątkowo często wykonywanych transferów środków, szczególnie wśród członków rodziny czy grup znajomych, którzy nierzadko wybierają te same instytucje finansowe. To taki rodzaj przesyłania pieniędzy, który jest łatwy i szybki w wykonaniu. Wystarczy dysponować do tego bankowością internetową, aplikacją mobilną czy drukiem do przelewów tradycyjnych, chociaż te ostatnie nieco tracą na popularności. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest, a czym nie jest przelew wewnętrzny, wskażemy na różnice pomiędzy nim a przelewem zewnętrznym, a także rozjaśnimy inne pojęcia, na które być może natkniesz się, poszukując informacji na temat przelewów.

Przelew wewnętrzny a przelew zewnętrzny

Zgodnie z najprostszym podziałem przelewów, można podzielić je na przelewy wewnętrzne i zewnętrzne. Transakcja wewnętrzna to taka, która polega na przesłaniu środków pomiędzy dwoma kontami, założonymi w tym samym banku. To najprostszy rodzaj przelewu, który zwykle jest także przelewem natychmiastowym, czyli dochodzącym do odbiorcy w czasie rzeczywistym. Przelew zewnętrzny wysyłany jest do innego banku.

Czym jest przelew wewnętrzny i jakie są jego zalety?

Jak już wspomnieliśmy, przelewy wewnętrzne to także przelewy natychmiastowe (w ciągu kilku minut znajdują się na koncie odbiorcy). Dużą zaletą przelewów wewnętrznych jest zatem fakt, że są tanim sposobem na przekazywanie środków na inny rachunek. W większości banków przelewy realizowane w obrębie jednej instytucji są zwolnione od dodatkowych opłat.

Co jeśli odbiorca przelewu posiada konto w innym banku?

Jeśli nie wykonujemy przelewu pomiędzy rachunkami w obrębie tego samego banku, musimy czekać na sesje wychodzące i księgowanie przelewu, które odbywają się w określonych godzinach we wszystkie dni robocze. W sytuacji, gdy konto odbiorcy jest założone w innym banku, żeby natychmiast przelać pieniądze pomiędzy rachunkami konieczne będzie zaznaczenie opcji „przelew natychmiastowy” w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej. Prawdopodobnie wymagane będzie wówczas również uiszczenie dodatkowych opłat, które są zgodne są z tabelą opłat i prowizji, obowiązującą w danym banku.

Jak wykonać przelew wewnętrzny?

Żeby wykonać przelew wewnętrzny, konto odbiorcy musi być założone w tym samym banku. Najłatwiej jest zrobić to za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej. Będziesz potrzebować numeru konta odbiorcy. Musisz zalogować się do aplikacji mobilnej lub konta poprzez stronę banku, wpisać kwotę przelewu i numer rachunku lub telefonu oraz uzupełnić pozostałe wymagane przez bank dane. Jeśli wykonujesz przelew, bank będzie wymagał jego autoryzacji. Można przeprowadzić takie potwierdzenie, akceptując operację w aplikacji lub poprzez otrzymany kod SMS.

Czy przelew wewnętrzny zawsze jest przelewem krajowym?

Oprócz podziału przelewów na wewnętrzne i zewnętrzne równorzędnie z tą klasyfikacją funkcjonuje także podział na przelewy krajowe i zagraniczne. Przelew zagraniczny, jak sama nazwa wskazuje to taki, w którym konto odbiorcy znajduje się w zagranicznym banku. Żeby wystosować takie polecenie przelewu, nie trzeba posiadać konta walutowego, ale należy się liczyć z tym, że poszczególne banki przewidują za nie różne opłaty. Warto zatem sprawdzić przed wykonaniem przelewu, jaki będzie finalny koszt takiej operacji w naszym banku.

Potrzebny jest także numer rachunku w formacie IBAN. Rozwinięcie tego skrótu brzmi następująco: „International Bank Account Number”, natomiast po przetłumaczeniu na język polski oznacza ,,międzynarodowy numer rachunku bankowego’’. Żeby uzyskać format IBAN, należy uzupełnić numer konta o kod kraju na początku. W przypadku przelewów wysyłanych do Polski będzie to „PL”.

Czy przelewy wewnętrzne są zawsze przelewami krajowymi? Trzonem definicji przelewu wewnętrznego jest to, by numer konta nadawcy i odbiorcy przelewu był własnością jednego banku. Nie może być zarejestrowany w różnych instytucjach. Jeśli zatem pracujesz za granicą, ale jako odbiorca przelewu masz konto w tym samym banku, co Twój pracodawca, również będzie to przelew wewnętrzny.

Inne rodzaje przelewów a przelewy wewnętrzne

Poszukując informacji na temat przelewów wewnętrznych, możesz natknąć się także na inne terminy, które mogą wydawać się nie do końca jasne. Wśród nich wymienić należy:

  • przelew SORBNET – to rodzaj przelewu przyspieszonego, który realizowany jest w systemie SORBNET, obsługiwanym przez Narodowy Bank Polski. Kiedy polecenie przelewu zostanie wystosowane, na numer konta odbiorcy środki zwykle trafiają w ciągu godziny. Stosowany jest głównie przy wysokich kwotach przelewów, a powyżej 1 miliona złotych jest jedyną opcją przelewania pieniędzy.
  • przelew krajowy Elixir – może być realizowany w trybie standardowym lub w formie przelewu natychmiastowego. W praktyce jest to zwykły przelew, a nazwa „Elixir” przy nim pochodzi od nazwy systemu przekazywania pieniędzy, który stworzyła Krajowa Izba Rozliczeniowa.
  • przelew online Blue Media – to rodzaj szybkich przelewów internetowych, które realizowane są z pomocą pośrednika. Wystarczy jedno kliknięcie i zalogowanie się np. do aplikacji mobilnej banku, by zrealizować taki przelew.

Jeżeli wykonujesz przelew zwykły, a nie wewnętrzny, czas, w którym dotrze on do odbiorcy, jest zależny od sesji wychodzących i przychodzących w konkretnym banku, a także sesji w systemie rozliczeń Elixir. W drugim przypadku godziny wykonywania sesji prezentują się następująco:

  1. poranna – od 9.30 do 11.00,
  2. południowa – od 13.30 do 15.00,
  3. popołudniowa – od 16.00 do 17.30.

Żeby dowiedzieć się, w jakich godzinach odbywają się sesje w poszczególnych bankach, należy wejść na stronę internetową konkretnej instytucji i odszukać taką informację. Zapoznanie się z tymi godzinami pozwoli Ci lepiej zaplanować godziny wykonywania przelewów.

Warto wiedzieć

  1. Przelew wewnętrzny zawsze realizowany jest w obrębie jednego banku.
  2. Przelew wewnętrzny może znaleźć się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut, ale wcale nie musi. To, kiedy pieniądze pojawią się na rachunku odbiorcy, jest ściśle sprzężone z polityką wewnętrzną konkretnego banku.
  3. Jeśli wysyłasz pieniądze przelewem wewnętrznym, możesz liczyć na to, że zostanie on zrealizowany nawet w weekend czy poza godzinami pracy banku i realizacji sesji przychodzących i wychodzących.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czym jest przelew wewnętrzny?

    Przelew wewnętrzny to ten, gdy środki przelewane są pomiędzy rachunkami prowadzonymi w tym samym banku. Najczęściej są także rodzajem przelewu natychmiastowego i w większości przypadków są darmowe.

  2. Kiedy dojdzie przelew wewnętrzny?

    Przelewy wewnętrzne to operacje przychodzące przez całą dobę. W ciągu kilku minut od wykonania operacji środki w większości przypadków znajdą się na koncie odbiorcy.

  3. Ile kosztuje przelew wewnętrzny?

    Przelewy wewnętrzne zwykle są bezpłatne, jednak żeby mieć pewność, że są darmowe, wystarczy sprawdzić warunki prowadzenia konta w swoim banku. Czasami bowiem zdarza się, że opłaty naliczane są nawet przy transakcjach w obrębie jednego banku, jeśli przelew jest wysyłany na konto innej osoby, a nie na własne.

  4. Czy przelewy wewnętrzne są bezpieczne?

    Przelewy wewnętrzne są w pełni bezpieczne, a sposób ich realizacji jest uregulowany przez ustawodawcę. Nie trzeba zatem obawiać się płatności wykonywanych z ich wykorzystaniem.

PORÓWNAJ KREDYTY
Patrycja Wojas
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments