Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Dane do przelewu – jakie dane będą niezbędne do wykonania przelewu?

Przelewy stały się podstawą w codziennym funkcjonowaniu większości osób. Dzięki nim możesz opłacić rachunki, zapłacić podatki czy dokonać zakupów w sklepach internetowych. Żeby zrealizować jakąkolwiek transakcję, wystarczy, że będziesz w posiadaniu konta bankowego. Dowiedz się, jak wykonać przelew i jakich danych będziesz do tego potrzebował.

Dane do wykonania przelewu to podstawa!

Żeby móc zrealizować podstawowe transakcje, konieczne jest posiadanie minimum danych odbiorcy, które są niezbędne do wykonania przelewu. Czasami jest to wyłącznie numer telefonu, innym razem również inne dane takie jak imię, nazwisko, numer konta w formacie IBAN. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości na temat tego, jakie dane są potrzebne do wykonania poszczególnych rodzajów przelewów, w tym internetowych, zagranicznych, BLIK, tradycyjnych i w aplikacji mobilnej.

Jakie dane mogą być potrzebne do wykonania przelewu internetowego?

Żeby wykonać przelew, musisz zalogować się do bankowości internetowej, a następnie wejść w zakładkę umożliwiającą wykonanie przelewu. Konieczne będzie uzupełnienie następujących danych w odpowiednich polach:

  • tytuł przelewu,
  • imię i nazwisko odbiorcy przelewu,
  • opcjonalnie: adres odbiorcy,
  • numer konta odbiorcy.

Podać musisz także kwotę przelewu i wybrać, z którego rachunku bankowego mają zostać przelane pieniądze. Często bowiem korzysta się z kilku rachunków. Jeśli posiadasz konto wielowalutowe, prawdopodobnie będziesz musiał odznaczyć też informację o tym, w jakiej walucie ma zostać zrealizowany transfer środków.

Wykonując transfer środków powinieneś zdecydować o tym, czy chcesz zrobić przelew natychmiastowy, czy też zwykły. Pierwszy z nich dociera na konto bankowe odbiorcy natychmiast, natomiast drugi dopiero po sesji wychodzącej i zaksięgowaniu w banku odbiorcy, czyli najczęściej w kolejny dzień roboczy.

Dane do przelewu zagranicznego – czego potrzebuję, by przelać pieniądze na rachunek odbiorcy?

Żeby wykonać przelew zagraniczny, musisz zdecydować, jaki rodzaj transakcji chcesz zrealizować. Do wyboru masz:

  1. SWIFT – możliwy do wysłania w dowolnej walucie obcej.
  2. SEPA – obsługiwany wyłącznie w euro, na terenie Unii Europejskiej oraz państw takich jak Monako, San Marino, Szwajcaria, Wielka Brytania, Islandia, Watykan.

Przelewy zagraniczne typu SWIFT są płatne, a ich koszty warunkuje wysokość wykonywanej transakcji. Podczas wysyłania takiego przelewu należy wybrać, kto ponosi jego koszty. Możesz postawić na jedną z trzech opcji:

  1. OUR – koszty ponosi nadawca.
  2. BEN – koszty ponosi odbiorca przelewu.
  3. SHA – koszty są dzielone po równo pomiędzy obie strony transakcji.

W przypadku przelewu zagranicznego SWIFT musisz zdecydować także o czasie jego realizacji. Możesz wybrać następujące opcje: SPOT (przelew dotrze na drugi dzień roboczy), Tomnext (zostanie zrealizowany w kolejnym dniu roboczym) oraz Overnight (przelew natychmiastowy).

Jak wykonać przelew internetowy SWIFT?

Żeby wysłać przelew SWIFT, powinieneś podać: kwotę przelewu i jego walutę, imię i nazwisko odbiorcy przelewu, numer rachunku, sposób realizacji przelewu zagranicznego oraz opcję kosztową. Oprócz tego konieczne będzie uzupełnienie:

  • numeru IBAN odbiorcy przelewu – składający się z 28 symboli, w tym 26 cyfr rachunku bankowego oraz dwóch liter z przodu. W przypadku przelewu realizowanego do Polski będzie to skrót „PL”.
  • kodu BIC banku odbiorcy – czyli kodu identyfikującego bank. Możesz znaleźć go w swojej bankowości internetowej lub w wyszukiwarkach przeznaczonych do odszukiwania kodów odpowiednich dla wybranych transakcji.

Jakie dane do przelewu SEPA?

Żeby wykonać przelew zagraniczny SEPA, zwykle potrzebne są:

  • dane odbiorcy przelewu (imię i nazwisko),
  • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, czyli międzynarodowy numer konta bankowego,
  • adres i kraj odbiorcy.

Jak wykonać przelew zagraniczny SEPA?

Oprócz tego musisz uzupełnić także okienko z kwotą, na jaką chcesz wykonać przelew, a także rodzaj transakcji – zwykła czy natychmiastowa. Zazwyczaj w przypadku przelewu SEPA nie jest wymagany numer BIC. Dużą zaletą przelewów tego rodzaju jest to, że często w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego są one darmowe, w przeciwieństwie do transakcji SWIFT.

Dane potrzebne do wykonania przelewu natychmiastowego BLIK

Przelew natychmiastowy BLIK zdobył w ostatnich latach ogromną popularność. Wśród jego zalet można wymienić to, że pieniądze natychmiast znajdują się na rachunku odbiorcy, jest to przelew bez opłat, a dodatkowo do jego wysłania potrzebne jest znacznie mniej danych, niż w przypadku innego rodzaju przelewów, ponieważ nie jest wymagany numer konta odbiorcy. Przelew BLIK można wykonać na dwa sposoby:

  • wybrać przelew na telefon – wówczas w odpowiednich okienkach uzupełnia się jedynie numer telefonu, tytuł przelewu kwotę oraz opcjonalnie dane podstawowe odbiorcy. Przelewu nie musisz realizować natychmiast – możesz wybrać datę, kiedy zostanie on wysłany do odbiorcy.
  • z pomocą kodu BLIK – który wykorzystywany jest przy okazji płatności internetowych. Żeby zapłacić rachunki lub uregulować należność za zakupy internetowe, można w bramce płatności wybrać opcję „BLIK”, a następnie zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku. Po naciśnięciu ikonki BLIK uzyskamy unikalny kod, który należy przepisać do bramki internetowej. Po przeprowadzeniu autoryzacji przelewu zostanie on natychmiast wykonany.

Dane do przelewu wykonywanego w aplikacji mobilnej banku

Żeby wykonać przelew w aplikacji mobilnej banku potrzebne będą dane odbiorcy, jego numer konta, kwota i tytuł przelewu. Podczas wpisywania tych informacji należy zaznaczyć także, jaki rodzaj przelewu chcemy wykonać – zwykły czy natychmiastowy. Drugi z wymienionych zazwyczaj jest dodatkowo płatny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za taki przelew w swoim banku, sprawdź tabelę opłat i prowizji na stronie instytucji, w której posiadasz otwarty rachunek. Pamiętaj, że jeżeli przelew bankowy wykonywany jest w obrębie tego samego banku, pieniądze dotrą do odbiorcy natychmiast, a Ty nie będziesz musiał dodatkowo za niego płacić.

Jakich danych potrzebuję, by wykonać przelew tradycyjny?

Jak zrobić przelew tradycyjny? Musisz udać się do punktu stacjonarnego właściwego dla Twojego banku. Na druku, który otrzymasz od pracowników placówki, uzupełnij dane takie jak:

  • tytuł przelewu,
  • kwota, jaka ma wpłynąć na konto odbiorcy,
  • dane odbiorcy przelewu – jego imię i nazwisko, a także numer rachunku,
  • dane nadawcy.

Po wizycie w oddziale banku możesz spodziewać się środków finansowych na koncie odbiorcy najczęściej w następnym dniu roboczym. Maksymalnie przelew może być zaksięgowany dopiero po 4-5 kolejnych dniach.

Warto wiedzieć

  1. Przelew bankowy możesz wykonać na różne sposoby – z pomocą aplikacji mobilnej, bankowości internetowej, przy użyciu kodu BLIK, a także tradycyjnie – czyli osobiście, wypełniając odpowiedni druk w placówce banku.
  2. Dane do przelewu tradycyjnego musisz odręcznie przepisać na kartkę, dlatego jeśli korzystasz z takiej opcji, zawsze sprawdzaj poprawność wprowadzonych informacji. Druk możesz wydrukować też w domu i zanieść do placówki już wypełniony.
  3. Przelewy tradycyjne są często wybieraną metodą na płacenie rachunków przez seniorów.
  4. Wybierając bankowość internetową, zawsze loguj się ze strony głównej lub odnośnika swojego banku. Nie korzystaj z podejrzanych linków i bramek do płatności wysłanych Ci przez nieznajomych.
  5. Adres odbiorcy zazwyczaj jest wyłącznie polem opcjonalnym i w większości przypadków nie jest wymagany do tego, aby zrealizować transakcję.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czego potrzebuję, aby zrobić przelew?

    Żeby zrobić przelew, najczęściej potrzebne są dane takie jak: imię i nazwisko odbiorcy, tytuł i kwota przelewu, numer konta bankowego odbiorcy. Oprócz tego musisz wybrać rodzaj przelewu. Aby wykonać przelew, potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu. Alternatywą jest wizyta w oddziale banku.

  2. Kiedy przychodzi przelew standardowy?

    Jeśli nadawca i odbiorca mają konta w tym samym banku, możesz liczyć na to, że przelew dotrze natychmiast. W innym przypadku pieniądze pojawiają się na docelowym rachunku najczęściej w ciągu doby. W niektórych przypadkach ten okres może się wydłużyć o kilka dni roboczych.

  3. Ile razy dziennie księgowane są przelewy?

    W większości banków, a także w ogólnopolskim systemie obsługującym płatności, sesje wychodzące i przychodzące odbywają się po trzy razy dziennie we wszystkie dni robocze. Przykładowo w mBanku sesje wychodzące odbywają się o godzinach 5:55, 9:55 i 13:25, natomiast w Santander Banku o 8:15, 12:15 i 14:45.

  4. Czy zawsze potrzebny jest numer konta do tego, aby wysłać przelew?

    Żeby wykonać przelew, nie zawsze wymagany jest numer konta. Jeśli masz możliwość zrobienia przelewu na telefon, wystarczy numer telefonu odbiorcy. To niezwykle wygodny rodzaj przelewów, który jest prawdopodobnie najszybszy w wykonaniu.

PORÓWNAJ KREDYTY
Patrycja Wojas
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments