Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu można wyleczyć i cieszyć się pięknym uśmiechem. Niestety nie jest to tanie. Sprawdzamy, ile kosztuje aparat na zęby i jak sfinansować całe leczenie.

Koszty leczenia ortodontycznego w 2023 r. mogą wynieść od 3000 zł do nawet ponad 20 000 zł. Prosimy pamiętać, że poniższy artykuł dotyczy głównie strony finansowej leczenia zębów i nie może być traktowany w kategoriach porady zdrowotnej.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne, czyli leczenie wad zgryzu pozwala wyprostować krzywe zęby i zapewnić ładny uśmiech. Głównym celem leczenia jest poprawa wyglądu pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, że proste zęby i równy zgryz zmniejszają też ryzyko uszkodzenia zębów, ich nierównomiernego ścierania się i niektórych urazów jamy ustnej. Krzywy zgryz warto więc wyleczyć zaczynając od planu leczenia.

Zazwyczaj rozpoczęcie leczenia proponuje stomatolog, który kieruje do ortodonty (są osoby mogące zajmować się oboma zawodami). Z pomocą specjalisty pacjent decyduje o podjęciu leczenia i dowiaduje się, ile kosztuje aparat ortodontyczny. Do wyboru będzie prawdopodobnie:

 • standardowy aparat stały metalowy,
 • bardziej zaawansowany aparat samoligaturujący,
 • różne aparaty estetyczne
 • i najbardziej zaawansowany aparat lingwalny (wewnętrzny, prawie niewidoczny z zewnątrz).

Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów i infekcji jamy ustnej. Następnie mocuje się aparat. Mniej więcej raz na miesiąc należy udawać się na wizyty do ortodonty w celu kontroli postępów leczenia i ewentualnego ponownego ustawienia aparatu.

Czas leczenia to przynajmniej kilkanaście miesięcy u osób dorosłych, czasem nawet 3 lata. W leczeniu ortodontycznym czas ma kluczowe znacznie, ponieważ dziąsła muszą dostosować się do nowego, prawidłowego układu zębów.

Efekt leczenia ortodontycznego jest trwały – nie trzeba go powtarzać, a raz wyprostowane zęby będą już proste. Sprawia to, że naprawa wad zgryzu jest pewną inwestycją w zdrowie i wygląd, która może być warta kwoty jaką musisz na nią przeznaczyć.

Od czego zależy cena aparatu ortodontycznego

Koszt aparatu ortodontycznego zależy przede wszystkim tego jak ten aparat ma wyglądać. Typowe „druciane” modele są znacznie tańsze, ale też mniej estetyczne od bardziej ekskluzywnych i eleganckich rozwiązań. Różnica może wynosić nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

W mniejszym stopniu na cenę wpływają też renoma kliniki dentystycznej i stan uzębienia samego pacjenta.

Ceny leczenia ortodontycznego są wyższe w dużych miastach i u ortodontów z renomą, ale sama cena aparatu ortodontycznego nie jest od nich bezpośrednio zależna.

Warto jednak pamiętać, że sam aparat nie wystarczy, by dać Ci piękny uśmiech. Leczenie zgryzu trwa od 12 do nawet 36 miesięcy. Powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty, dobraniem aparatu. Także po jego założeniu trzeba odbywać wizyty kontrolne raz na miesiąc.

Podczas nich ortodonta nie tylko sprawdza czy wszystko w porządku, ale też ponownie ustawia aparat na zębach. Kształt uzębienia pacjenta zmienia się wraz z postępem leczenia ortodontycznego i brak wizyt kontrolnych mógłby doprowadzić to ponownych zniekształceń.

Najtańszy jest aparat ruchomy, czyli taki, który można zakładać samodzielnie, głównie na noc. Pomaga on jednak przede wszystkim dzieciom, które nie mają w pełni ukształtowanych szczęk. Aparat ruchomy jest też aktualnie dostępny w wersji dla dorosłych.

Koszty aparatu stałego uzależnione są przede wszystkim od wykorzystanych materiałów i sposobu mocowania.

Metalowe „druciane” aparaty są najtańsze. Są one dobrze widoczne przy otwarciu ust. Pod względem funkcjonalnym są równie dobre co aparaty estetyczne. Te drugie wykonuje się z bardziej zaawansowanych materiałów ceramicznych, porcelany i kryształu. Są ładne i znacznie mniej widoczne od standardowych.

Aparaty lingwalne wykorzystują nieco inną technikę mocowania i są umieszczane po wewnętrznej stronie zębów.

Aparaty na zęby wystarczają by wyleczyć nawet bardzo poważne wady zgryzu. Nie znaczy to jednak, że trudność doprowadzenia zębów do stanu pożądanego nie wpływa na cenę i czas leczenia. O kosztach w konkretnym wypadku najlepiej rozmawiać z doświadczonym ortodontą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Ile kosztuje standardowy aparat ortodontyczny

Najprostszy aparat stały, czyli mocowany na zębach drutami, może kosztować w granicach 1500 – 2000 zł za jeden łuk. Taki aparat spełnia swoją rolę, ale nie jest zbyt estetyczny. Łącznie wyleczenie jednego łuku zębowego kosztuje nieco ponad 3000 zł, a w przypadku obu łuków (zęby górne i dolne) aparat będzie kosztować ok. 3000 zł, a całość leczenia 6000-7000 zł. Mimo, że założenie aparatu stałego jest standardową usługą ortodontyczną, pomiędzy klinikami mogą występować znaczne różnice cenowe.

Warto też pamiętać, że oprócz najtańszych modeli są też inne wciąż uznawane na standardowe (z widocznymi zamkami), ale ładniejsze i nieco droższe.

Ile kosztuje estetyczny aparat ortodontyczny

Estetyczne aparaty ortodontyczne to szeroka kategoria aparatów, które założenia wyglądają lepiej i są mniej widoczne od standardowych. Montuje się je podobnie jak standardowe, po zewnętrznej stronie zębów. Mogą kosztować od 2500 zł za jeden łuk i od 5000 zł za oba łuki. Koszty są zróżnicowane i najbardziej eleganckie modele mogą kosztować ponad 2 razy tyle.

Wynika to po części z zastosowania różnych materiałów takich jak: kryształ, porcelana, nowoczesne substancje ceramiczne. Zamki takich aparatów są albo mlecznobiałe, żeby zlewać się z kolorem zębów, albo przezroczyste, by były możliwie najmniej widoczne.

Estetyczne aparaty nie różnią się funkcjonalnością od standardowych – są mocowane na zewnątrz zębów, po prostu wyglądają bardziej estetycznie.

Ile kosztuje lingwalny aparat ortodontyczny

Lingwalny aparat ortodontyczny należy do najdroższych. Może kosztować 6000 – 10000 zł, a całkowity koszt leczenia ortodontycznego nim wyniesie prawdopodobnie ok. 20000 zł. Projektuje się go specjalnie dla pacjenta i trzeba nosić stosunkowo długo, bo typowo około 3 lat. W zamian otrzymuje się bardzo elegancki aparat, któremu trzeba się dokładnie przyjrzeć, by w ogóle dostrzec, że pacjent ma cokolwiek na zębach.

Aparaty lingwalne to ekskluzywny produkt i trudno je porównywać z najbardziej podstawowymi rozwiązaniami tego typu. Przede wszystkim projektuje się je specjalnie dla pacjenta (na podstawie zdjęć rentgenowskich i odlewu zgryzu). Ponadto ich mocowanie po wewnętrznej stronie zębów, sprawia, że są bardzo mało widoczne.

Ile kosztują wizyty kontrolne przy aparacie ortodontycznym?

Leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj od roku do kilku lat i wymaga comiesięcznych wizyt kontrolnych u ortodonty. Każda taka wizyta będzie kosztować od 150 do 300 zł. Efektywnie podnosi to koszt aparatu ortodontycznego o dwa, trzy tysiące, czasami nawet ponad 5000 zł. Decydując się na leczenie wad zgryzu z pomocą aparatu ortodontycznego, trzeba pamiętać, że ostatni powiązany z tym koszt poniesiemy dopiero po jego zdjęciu i zakończeniu wizyt kontrolnych.

Wizyty kontrolne są konieczne, ponieważ w miarę prostowania się zębów ustawienie aparatów musi być nieznacznie modyfikowane. Mimo wysokich kosztów, nie należy ich więc pomijać ani ignorować zaleceń specjalisty. Szkoda byłoby zepsuć efekt całej terapii wspartej drogim aparatem ortodontycznym tylko dlatego, że nie chce się poświęcić 200 zł miesięcznie na wizytę.

Czy warto zaciągnąć pożyczkę na aparat ortodontyczny

Koszty leczenia ortodontycznego są bardzo wysokie. Chcąc wybrać aparat estetyczny i wyprostować zęby w oby szczękach trzeba się liczyć z wydatkiem, na który wielu osób po prostu nie stać. Kredyt gotówkowy lub pożyczka ratalna mogą tu pomóc, ale tylko pod warunkiem, że ich spłata nie będzie problemem dla pacjenta.

Warto pamiętać, że w kolejnych miesiącach będzie on nie tylko spłacał raty, ale też odbywał płatne wizyty kontrolne u ortodonty.

Aparat na zęby jest inwestycją w zdrowie i wygląd, a przez to często też w samopoczucie. Może być warty wydania oszczędności lub zadłużenia się, ale jako decyzję finansową trzeba go dokładnie przemyśleć.

Kredyt lub pożyczka na aparat ortodontyczny

Jeśli zdecydujesz, że potrzebne są Ci dodatkowe środki, możesz wybrać najlepszy kredyt na stronie korzystając z naszego serwisu. Polecamy dokładnie policzyć opłacalność takich rozwiązań. Czasami kredyt lub pożyczka będą tańsze od zakupu aparatu na raty, a ale na pewno nie będą bardziej atrakcyjne niż raty 0%.

Zaciągając pożyczkę/kredyt nie musisz wyjaśniać na jaki cel jest Ci ona potrzebna. Kredyty konsumenckie przyznawane są na dowolny cel. Trudno jednak wyobrazić sobie lepszy powód zaciągnięcia pożyczki niż inwestycja w swoje zdrowie i długotrwałą poprawę samopoczucia.

Warto wiedzieć

 • Aparat ortodontyczny ruchomy stosuje się głównie u dzieci.
 • Istnieje kilka rodzajów stałych aparatów ortodontycznych.
 • Najbardziej atrakcyjnie wyglądają aparaty lingwalne, ale są też najdroższe.
 • Aparat na zęby nosi się 18 do 36 miesięcy.
 • Koszty wizyt kontrolnych stanowią znaczną część kosztów leczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można rozłożyć płatność za aparat ortodontyczny na raty?

  Stosunkowo często pojawiają się oferty aparatów ortodontycznych na raty. Jeśli są to raty 0%, będą najbardziej opłacalnym sposobem sfinansowania zakupu aparatu. Trzeba tylko pamiętać, że oprócz rat trzeba tez płacić za wizyty kontrolne.

 2. Ile kosztuje wizyta u ortodonty?

  Wizyta u ortodonty może kosztować od 150 zł do 300 zł. Zależy od miasta i renomy konkretnego specjalisty.

 3. Na jak długo wystarcza aparat na zęby?

  Leczenie aparatem ortodontycznym trwa przeważnie od półtora roku do 3 lat. Raz ustawiony zgryz powinien być ładny przez resztę życia.

 4. Jakie są dodatkowe koszty leczenia zębów?

  Główne dodatkowe koszty leczenia zębów to wizyty kontrolne i ewentualnie leki przeciwbólowe. Za dodatkowy koszt, ale na pewno warty swojej ceny można też uznać konieczność wcześniejszego wyleczenia wszystkich zębów i infekcji.

 5. Ile kosztuje aparat na zęby 2023?

  Aparat na zęby kosztuje od 500 zł za jeden łuk prostego aparatu ruchomego, do 10 000 zł (z leczeniem i założeniem nawet 20 000 zł) w przypadku eleganckich aparatów robionych na zamówienie.

 6. Czy aparat ortodontyczny jest refundowany przez NFZ?

  Tylko aparat ruchomy i tylko w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia. Dla osób dorosłych aparaty na zęby nie są refundowane.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
6 miesięcy temu

Ja polecam samoligaturujące, bo wychodzą taniej końcowo a efekt jest szybszy, koniec też. Resztę polecam wydać na dobry irygator i szczoteczkę z dużą ilością końcówek. Jedyny minus samoligaturujących to klapki mogą gorzej sie otwierać jak nazbiera się osadu, kamienia. Dopiero po jakimś czasie to zrozumiałem i kupilem irygator o większej mocy. To ładnie już wypłukiwało wszystko…