Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 r.?

Generalny remont mieszkania może generować koszty wymagające zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Sprawdzamy dla Ciebie, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 r. i czy możesz obniżyć ten koszt.

Średni wiek budynków mieszkalnych w Polsce zawiera się w przedziale 40-60 lat. Najstarsze mieszkania są w Łodzi i Katowicach, a najmłodsze w Białymstoku i Rzeszowie.

Ile kosztuje generalny remont mieszkania za m2?

Minimalny koszt remontu mieszkania za m2 to około 1500 zł. Oczywiście nie wliczamy w to „odświeżenia” mieszkania czy totalnej fuszerki, a jedynie remonty, które spełnią swoją rolę i pozwolą wygodnie mieszkać co najmniej przez kolejne 10 lat.

W praktyce koszty mogą być wyższe, jeśli właściciel korzysta z drogich elementów wykończeniowych (płytki, podłogi, systemy oświetleniowe) lub potrzebuje wykonać remont na szybko, w jednym z większych miast kraju.

Dwa, trzy, a nawet cztery tysiące zł za m2 to całkiem typowe ceny remontów mieszkań. Wszystko zależy od tego jaki standard chcesz uzyskać i jak dużo trzeba wymienić. Przykładowo remont mieszkania w kamienicy może być droższy ze względu na wysokość mieszkania, konieczność wymiany starych instalacji i zabezpieczenia całości przed wilgocią.

Jakie koszty składają się na remont mieszkania?

Kosztorys remontu mieszkania powinien zawierać takie elementy jak:

 • Robocizna – Wykonanie remontu wymaga wykwalifikowanej ekipy remontowej. O ile proste prace, jak malowanie ścian czy wyniesienie gruzu, jest w stanie wykonać każdy robotnik, o tyle montaż zabudowy łazienkowej czy oświetlenia należy powierzyć osobom z doświadczeniem. Robocizna jest jednym z głównych kosztów remontu, ale niekoniecznie warto na niej oszczędzać.
 • Materiały budowalne i remontowe – Nawet, jeśli mieszkanie nie jest w stanie deweloperskim, tylko wymaga remontu po latach użytkowania, potrzebne będą: gipsy, kleje, farby, lakiery, materiały uszczelniające, pianki i panele. Wybranie materiałów przeważnie warto pozostawić ekipie remontowej i poprosić, by od początku były one wliczone w cenę.
 • Glazura – Płytki i kafelki warto wyszczególnić jako osobny koszt ponieważ różnice między najtańszymi, a najdroższymi jest bardzo wysoka. Im bardziej ekskluzywne płytki wybierzesz, tym więcej zapłacisz. Dlatego określ maksymalną cenę, jaką możesz zapłacić za płytki już na etapie przygotowania kosztorysu.
 • Elementy zabudowy kuchni i łazienki – Toaleta, wanna, prysznic, zmywarka, pralka, kuchenka, umywalki i bidety – wszystko to kosztuje. Podczas remontu mieszkania trudno jednak nie pomyśleć o wymianie zużytych i przestarzałych urządzeń na nowe. Warto przemyśleć zakup nowych elementów zabudowy i wliczyć je w koszt remontu mieszkania.
 • Wywóz gruzu, sprzątanie po remoncie – Usługi te przeważnie są wliczone w wynagrodzenie ekipy remontowej, ale warto to sprawdzić zawierając umowę. Doprowadzenie mieszkania do porządku należy do prac remontowych, które można wykonać samemu.

Jakie są koszty robocizny przy remoncie mieszkania?

To, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 r. zależy przede wszystkim od kosztów robocizny. W przypadku kuchni i łazienek, robocizna może kosztować ok. 1000 zł za m2. Więcej, jeśli wynajmuje się firmę remontową z renomą, która zaczyna prace wkrótce po zamówieniu. Wyremontowanie mieszkania 60 m2 może wynieść od 30 000 zł w górę za samą robociznę. 50 000 zł też wcale nie będzie kwotą wziętą z kosmosu.

W skład takiej usługi wchodzą zazwyczaj:

 • Skucie starych płytek, zerwanie podłóg,
 • Pomoc w wyborze materiałów i elementów zabudowy,
 • Montaż nowej zabudowy łazienkowej i kuchennej,
 • Położenie nowych płytek i podłóg,
 • Montaż oświetlenia, gniazdek, baterii itp.,
 • Malowanie lub tapetowanie pomieszczeń,
 • Prace porządkowe. Trzeba pamiętać, że firma remontowa doliczy sobie koszty zużytych materiałów.

Jakie są koszty materiałów przy remoncie mieszkania?

Jeśli nie uwzględniać płytek, materiały remontowe stanowią stosunkowo niewielką część kosztów remontu mieszkania. Wykończenie mieszkania czy jego remont wymagają dużej ilości materiałów takich jak klej do płytek (ok. 50 zł za 20 kg), farba uniwersalna (ok. 20 zł za litr), panele podłogowe i ścienne (35-100 zł za metr2). Faktyczna lista i ilości zależne są od tego, w jaki sposób przeprowadzany jest remont mieszkania.

Płytki są wyjątkowym kosztem, ponieważ różnice w cenie pomiędzy różnymi wzorami i rodzajami są ogromne. Tanie, przemysłowe płytki zaczynają się od 30 zł za metr, a wyjątkowo ładne wzory mogą kosztować 300-500 zł również za metr. Uwzględniając, że 10-metrowa kuchnia wymaga ok. 10 m płytek podłogowych i ok. 20 m płytek ściennych, koszt płytek będzie średnio zawierał się w granicach 1500 – 9000 zł.

Jakie są koszty modernizacji mieszkania?

Modernizacja, czyli ulepszenie mieszkania ma w założeniu przyczynić się do polepszenia komfortu funkcjonowania jego mieszkańców. Koszty takiej zmiany zależą od rodzaju i zakresu wykonanych samodzielnie lub zleconych prac remontowych, jak i użytych materiałów.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji to wydatek rzędu 2500-4000 zł, na który składają się zakup klimatyzatora, oraz usługa instalacyjna. Warto pamiętać, że w wielu spółdzielniach/wspólnotach mieszkaniowych trzeba mieć pozwolenie, by instalować klimatyzację w budynkach wielomieszkaniowych.

Ile kosztuje zmiana systemu ogrzewania?

W domu o powierzchni 120 m2, wymiana kotła/pieca może kosztować ok. 10 000 zł. Całkowita zmiana sposobu ogrzewania to koszt nawet 25 000 zł.

Ile kosztuje wymiana podłóg?

Remont mieszkania dość często oznacza zerwanie starej, zniszczonej podłogi i położenie nowej. O ile cenę paneli podłogowych łatwo sprawdzić (30-150 zł za m2), to wycena robocizny będzie już bardziej skomplikowana. Nawet koszt prac rozbiórkowych może wahać się w zakresie 10-30 zł za metr, do tego dochodzą ekspertyza techniczna, przygotowanie podłoża, właściwe układanie podłogi i jej wykończenie (np. cyklinowanie).

Ostatecznie koszt położenia podłogi może wahać się od 100 do 500 zł i więcej za metr. Najdroższe są podłogi z kamienia, najtańsze z prostych paneli dostępnych w marketach budowalnych.

Ile kosztuje wymiana zabudowy kuchennej?

Całkowita wymiana zabudowy kuchennej może kosztować ok. 25 000 zł za kuchnię o powierzchni 10 m2. Kuchnia jest jednym z najdroższych pomieszczeń przy remontach.

Ile kosztuje remont łazienki?

Całkowity remont łazienki może wynieść w granicach 3000-5000 zł za metr. Oczywiście cena ta uwzględnia wymianę zabudowy łazienkowej, położenie nowych płytek i właściwe wykończenie całości. Łazienki są przeważnie najdroższym pomieszczeniem do remontu i ich generalny remont może kosztować kilkadziesiąt tysięcy zł.

Jak obniżyć koszty remontu?

Sprawdzając, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 r. zakładamy, że powierzasz całość wyspecjalizowanym firmom, a elementy zabudowy kuchennej czy łazienkowej wymieniasz na nowe. Orientacyjny koszt remontu mieszkania nie uwzględnia własnej pracy, ani ponownego wykorzystania danego elementu.

Wiele prostych prac remontowych można wykonać samodzielnie. Należą do nich:

 • Zerwanie płytek,
 • Wywiezienie gruzu,
 • Malowanie ścian,
 • Położenie tapet,
 • Sprzątanie. Teoretycznie nawet położenie płytek czy paneli jest w zasięgu majsterkowicza, który ma zbyt wiele wolnego czasu. Ale…

Dlaczego nie warto oszczędzać na koszcie remontu mieszkania?

Wykonując część prac samodzielnie działasz wyjątkowo nieefektywnie. Nie tylko nie masz szansy zrobić remontu mieszkania tak dobrze, jak fachowa ekipa, ale też marnujesz dużo swojego czasu, który mógłby być lepiej wykorzystany. Jeśli koniecznie chcesz poświęcić kilka(dziesiąt) godzin na ciężką pracę, prawdopodobnie bardziej opłaci Ci się zająć w tym czasie zleceniem z branży, w której się specjalizujesz.

Można też śmiało założyć, że próbując zrobić coś samodzielnie, stracisz na to o wiele więcej czasu niż fachowiec. Tak samo, jak gdyby on robił Twoją pracę. Oczywiście, jeśli na co dzień pracujesz w budowlance, na pewno masz odpowiednie kompetencje, ale jeśli jesteś księgowym czy menedżerem ds. szkoleń to lepiej powierz pracę specjalistom. Koszt remontu mieszkania będzie wyższy, ale Ty oszczędzisz cenny czas i uzyskasz lepszą jakość.

Jak sfinansować remont mieszkania?

Oczywiście zawsze najlepiej finansować wydatki z własnych środków. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, a mieszkanie wymaga remontu, możesz wykorzystać:

 • Kredyt hipoteczny – można go zaciągnąć na remont mieszkania. Sprawdza się, gdy potrzebujesz dużej kwoty. Powyżej 50 000 zł jest prawdopodobnie najtańszym i najbardziej praktycznym sposobem finansowania jaki możesz uzyskać.
 • Pożyczka hipoteczna – ponieważ już masz nieruchomość, a nie potrzebujesz jej kupić, to zamiast kredytu możesz też zaciągnąć pożyczkę hipoteczną z firmy pozabankowej. Sprawdzi się ona przy wysokich kwotach, pamiętaj jednak by porównać jej opłacalność z kredytem.
 • Kredyt gotówkowy – dobre rozwiązanie przy stosunkowo niewielkich kwotach. Kredyt możesz zaciągnąć na dowolny cel, a więc także na remont czy modernizację. Wymaga mniej formalności niż rozwiązania oparte na hipotece.
 • Pożyczka gotówkowa – działa tak jak kredyt gotówkowy, tylko nie jest udzielana przez bank. Można ją wykorzystać na dowolny cel. Sprawdza się przy kwotach rzędu kilka-kilkanaście tysięcy zł.
 • Programy pomocowe – oczywiście nie sfinansujesz całego remontu za pomocą środków unijnych, ale czasami możesz dostać dofinansowanie lub tanią pożyczkę, jeśli przy okazji spełniasz istotny cel, taki jak poprawa efektywności energetycznej.

Czy warto zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na remont mieszkania?

Czasami jest to jedyna możliwość. Generalny remont mieszkania w 2023 r. może kosztować 100 000 zł i więcej nawet, gdy nie jest to szczególnie duży lokal. Nie każdy właściciel mieszkania może poświęcić taką kwotę z własnych oszczędności. Jeśli jednak ma rozsądne dochody, bez problemu uzyska kredyt hipoteczny na remont mieszkania.

Kredyt będzie zabezpieczony na remontowanym mieszkaniu, więc bank nie będzie mieć przeciwskazań i w razie potrzeby pożyczy całą potrzebną kwotę. Zaciągając kredyt hipoteczny na remont można negocjować bardzo dobre warunki z bankiem, a w niektórych wypadkach też skorzystać z programów pomocowych.

Natomiast, jeśli do wykonania remontu mieszkania brakuje Ci kilku czy kilkunastu tysięcy zł, to właściwym rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy lub pożyczka ratalna. Oba rozwiązania pozwalają rozłożyć spłatę zobowiązania na raty i w ten sposób ułatwić sobie sfinansowanie remontu.

Gdzie znaleźć najlepsze kredyty na remont mieszkania?

Zapraszamy do naszych stron, gdzie znajdziesz kalkulator kredytu hipotecznego , ranking najlepszych kredytów w danym miesiącu i do kontaktu z naszymi konsultantami pod numerem 22 270 00 00 gdzie uzyskasz fachową pomoc.

Warto wiedzieć

 • Średni koszt remontu mieszkania w 2023 r. wynosi ponad 2000 zł za metr.
 • To, ile kosztuje remont mieszkania zależy głównie od kosztów robocizny i użytych materiałów.
 • Przygotowując kosztorys remontu mieszkania warto uwzględnić ceny płytek już na początku.
 • Możesz sfinansować remont kredytem hipotecznym lub pożyczką hipoteczną.
 • Specjalistów od remontów mieszkań trzeba zamawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje remont mieszkania za m2 2023?

  W granicach 1500 zł – 3000 zł za metr. Oczywiście to, ile kosztuje remont mieszkania zależy od tego jak dużo chcesz w nim wymienić i jaki standard uzyskać.

 2. Ile kosztuje robocizna przy remoncie mieszkania 50 m2?

  Sama robocizna to główny koszt remontu mieszkania. Licz przynajmniej 20 000 zł i spodziewaj się znacznie wyższej kwoty.

 3. Ile kosztuje remont kuchni 2023 r.?

  Koszt remontu kuchni może zaczynać się od 10 000 zł, do nawet 25 000 – 35 000 zł.

 4. Czy mieszkania będą drożeć w 2024 r.?

  Jeśli inflacja się utrzyma, to na pewno tak.

 5. Ile bierze fachowiec za remont mieszkania?

  Gruntowny remont mieszkania może wynieść od 30 000 zł w górę za robociznę, materiały i wywóz gruzu. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments