Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak aktywować kartę w Banku Pocztowym?

Karta płatnicza Banku Pocztowego wymaga aktywacji przed pierwszym użyciem. Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, to sprawdź nasz poradnik. Podpowiadamy jak aktywować kartę Banku Pocztowego krok po kroku. 

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) liczba kart płatniczych w obiegu w Polsce w III kwartale 2022 r. sięgnęła 44,1 mln sztuk. Z tego 31,7 mln to karty aktywne czyli takie za pomocą których została wykonana co najmniej jedna transakcja gotówkowa lub bezgotówkowa w ciągu danego kwartału. 

Najwięcej, bo aż 37,2 mln (84,5% udziałem w rynku) stanowią karty debetowe czyli te, które pozwalają korzystać z własnych pieniędzy gromadzonych na rachunku oszczędnościowo – rozrachunkowym. Drugie miejsce pod względem popularności zajmują karty kredytowe. Ich liczba w obiegu jest już mniej imponująca i w III kwartale 2022 r. wyniosła 4,99 mln sztuk, co przekłada się na 11,3% udział w rynku. Oba  rodzaje kart wymagają aktywacji. Sprawdzamy jak taki proces wygląda w Banku Pocztowym.

W jaki sposób aktywować kartę płatniczą Banku Pocztowego?

Kartę płatniczą oraz PIN do niej bank wyśle do Ciebie pocztą (oczywiście w osobnych kopertach). Pozostaje jeszcze aktywacja – jej instrukcję również znajdziesz w przesyłce pocztowej, dołączoną do karty.

Możesz skorzystać z jednego z trzech sposobów aktywacji karty debetowej Mastercard, którą otrzymałeś w Banku Pocztowym:

 1. Za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej. 
 2. Telefonicznie korzystając z infolinii Banku Pocztowego – numer 52 34-499-499.
 3. Tradycyjnie podczas osobistej wizyty w placówce Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej.

Spośród wyżej wymienionych opcji wybierz tą, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Bez względu na to, które rozwiązanie jest Ci najbliższe, to każdy sposób prowadzi do takiego samego efektu: aktywnej karty debetowej i możliwości posługiwania się nią na co dzień. 

Jak aktywować kartę płatniczą przez internet? 

Aktywacja karty debetowej Banku Pocztowego przez internet jest możliwa za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Po zalogowaniu do jednego z tych rozwiązań, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Wejdź w zakładkę “Karty debetowe” – w przypadku aplikacji mobilnej będzie to sekcja “Karty”.
 2. Wybierz kartę, którą chcesz aktywować.
 3. Kliknij przycisk “Aktywuj kartę” – co spowoduje pojawienie się wizerunku karty i okienka do wpisania kodu SMS. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej, zamiast kodu SMS konieczne będzie wpisanie numeru PIN do aplikacji.
 4. Kolejny krok to ustalenie własnego numeru PIN do karty, którą aktywujesz – aby to zrobić, należy dwukrotnie wprowadzić wybrany numer PIN, zatwierdzić go a następnie autoryzować kodem SMS lub za pomocą kodu PIN do aplikacji w przypadku autoryzacji w aplikacji mobilnej Pocztowy.

Numer PIN przyda się już przy realizacji pierwszej transakcji kartą: np. przy płatności za zakupy w sklepie korzystając z karty po raz pierwszy, koniecznie włóż ją do terminala POS i zatwierdź transakcję nadanym numerem PIN. Przy kolejnych zakupach możesz już użyć karty zbliżeniowo. Konieczność wprowadzenia PIN-u pojawi się również w razie przekroczenia kwoty 100 zł za transakcję.

Chcesz wiedzieć więcej, jak działa karta debetowa? Sprawdź nasz artykuł Jak działa karta debetowa i jak z niej korzystać? | Finanse Rankomat.

Jak aktywować kartę Banku Pocztowego w bankomacie?

Standardowo aktywację karty można przeprowadzić w bankomacie. Dla karty debetowej od Banku Pocztowego wymagane jest jeszcze przeprowadzenie procesu aktywacji opisanego powyżej czyli w ramach jednego z trzech rozwiązań: online, telefonicznie lub osobiście w banku

Pierwsze użycie karty debetowej w bankomacie wymaga włożenia jej do terminala i wprowadzenia nadanego wcześniej numeru PIN. Już przy kolejnej wizycie możliwe jest korzystanie z karty również zbliżeniowo – dzięki karcie Mastercard z logo Poczty Polskiej pieniądze możesz wypłacić zbliżeniowo z bankomatów Euronetu. 

Jak aktywować kartę płatniczą Banku Pocztowego dla dziecka? 

Bank Pocztowy ma w swojej ofercie Konto w Porządku na Start, z którego mogą skorzystać młodzi ludzie w wieku od 13 do 25 roku życia. Dostępna w ramach konta jest Karta płatnicza Mastercard lub Karta Wirtualna Mastercard. Z tej drugiej można korzystać właściwie od razu po zamówieniu. Natomiast Karta Płatnicza Mastercard wymaga standardowej aktywacji przy pomocy jednego z trzech rozwiązań:

 • przez infolinię banku pocztowego
 • przez internet
 • w wybranej placówce banku

W kolejnym kroku konieczne będzie również zatwierdzenie realizowanej stacjonarnie transakcji kodem PIN.  Oznacza to standardowy tryb aktywacji dla karty debetowej bez względu na wiek. W przypadku osób niepełnoletnich natomiast nie ma możliwości uzyskania karty kredytowej. Z tej opcji mogą skorzystać tylko dorośli (czyli osoby, które ukończyły co najmniej 18 lat) z odpowiednią zdolnością kredytową. 

Jak aktywować kartę kredytową w Banku Pocztowym? 

Proces aktywacji karty kredytowej Banku Pocztowego jest niezwykle prosty. Aktywacja nie wymaga bowiem ani wcześniejszej wizyty w banku, kontaktu z infolinią czy logowania za pomocą bankowości elektronicznej, jak ma to miejsce w przypadku karty debetowej wydanej przez Bank Pocztowy. Karta kredytowa nie ma powiązania z osobistym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, zatem logowanie do bankowości elektronicznej nie jest potrzebne. 

Do aktywacji karty kredytowej potrzebny jest tylko kod PIN wysłany wcześniej pocztą na adres, który został podany w umowie kredytowej. Pierwsza transakcja kartą kredytową, która jednocześnie traktowana jest jako aktywacja karty, wymaga potwierdzenia numerem PIN. W praktyce  najczęściej będzie to realizacja płatności za zakupy, kiedy trzeba włożyć kartę do terminala POS i wprowadzić numer PIN. Przy kolejnej transakcji można już spokojnie korzystać z karty zbliżeniowo. 

Aktywacji karty kredytowej można dokonać również podczas wypłaty gotówki z bankomatu, jednak z tej opcji warto korzystać rozważnie. Zwykle taka transakcja kartą kredytową będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.

W jakim terminie trzeba aktywować kartę Banku Pocztowego? 

Bank Pocztowy nie narzuca terminu aktywacji karty.

Termin aktywacji dla karty debetowej w Banku Pocztowym

W przypadku karty debetowej najlepiej zrobić to jak najszybciej od jej otrzymania, tym bardziej że jest to proces dwuetapowy. Tylko aktywna karta pozwoli w pełni korzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie. Dodatkowo brak wymaganej przez Bank aktywności w zakresie realizacji transakcji kartą w cyklu miesięcznym to dodatkowe koszty.

W Banku Pocztowym korzystanie z karty debetowej Mastercard będzie bezpłatne pod warunkiem realizacji transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł w miesiącu. 

Termin aktywacji karty kredytowej w Banku Pocztowym

Termin aktywacji karty kredytowej czyli najczęściej pierwsza płatność przy jej pomocy, zależy zwykle od potrzeb finansowych użytkownika. Natomiast trzymanie się zasad rozliczeń pożyczonej kwoty w okresie bezodsetkowym pozwala na korzystanie z pieniędzy banku praktycznie bezpłatnie. Sprawdź jak to działa. Więcej o karcie kredytowej znajdziesz w artykule Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej? | Finanse Rankomat.

W Banku Pocztowym okres bezodsetkowy wynosi 54 – 55 dni czyli przez 30 – 31 dni korzystasz z przyznanego limitu a potem masz 24 dni na spłatę kwoty, którą wykorzystałeś w tym okresie. Warto również pamiętać, że terminowa spłata zobowiązania buduje pozytywną historię kredytową na przyszłość. Wszystkie te zalety karty kredytowej przemawiają za jej szybką aktywacją. 

Jak nadać PIN do karty płatniczej Banku Pocztowego?

Kod PIN dla nowej karty płatniczej wysyłany jest pocztą na adres korespondencyjny podany w umowie o prowadzenie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w przypadku karty debetowej lub w umowie o korzystanie z karty kredytowej. Wysyłka jest dla bezpieczeństwa zawsze realizowana w innej kopercie i terminie niż sama karta płatnicza. 

Numer PIN do karty można również nadać samodzielnie. W przypadku karty debetowej najprościej można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub mobilnej. Wystarczy wejść w zakładkę Karty, kliknąć w wizerunek tej wybranej i przejść do opcji Nowy PIN.   

Numeru PIN do karty nie powinno się nigdzie zapisywać, tylko od razu zapamiętać. Numer powinien być też tak skonstruowany, żeby nie było go można łatwo odgadnąć – zatem kombinacje typu 1234 lub 0000 najlepiej od razu wykluczyć. 

Ile kosztuje aktywacja karty płatniczej w Banku Pocztowym? 

Aktywacja karty płatniczej – zarówno debetowej, jak i kredytowej jest bezpłatna. Aktywacja jest potrzebna dla rozpoczęcia bezpiecznego korzystania z karty, którą z reguły otrzymujemy pocztą. W razie zagubienia przesyłki dla bezpieczeństwa karta przesyłana jest jako nieaktywna. Wówczas nie ma zagrożenia, że ze środków zgromadzonych na koncie osobistym lub limitu karty kredytowej skorzysta ktoś inny np. realizując płatność zbliżeniową. Taka opcja w przypadku nieaktywnej karty jest po prostu niedostępna. 

Jak zastrzec kartę płatniczą Banku Pocztowego? 

Zgubienie karty lub co gorsza jej kradzież może skończyć się nieprzyjemnym zmniejszeniem stanu konta bankowego. Dlatego w takiej sytuacji trzeba działać szybko. Wystarczy przecież, że osoba, która znalazła kartę skorzysta w sklepie z płatności zbliżeniowej do 100 zł – nie będzie musiała podawać numeru PIN i swobodnie zapłaci za zakupy.  

Dlatego kartę trzeba zastrzec kontaktując się z numerem infolinii Banku Pocztowego: 52 349 94 94. Druga opcja to możliwość zastrzeżenia lub zablokowania karty w bankowości elektronicznej. Trzeba podać również powód zastrzeżenia: zgubienie, kradzież, zniszczenie czy zatrzymanie karty w bankomacie.

Warto pamiętać, że zastrzeżenie karty to opcja nieodwracalna. Konieczne będzie zamówienie nowej, żeby znowu móc znów korzystać z płatności.

Źródła:

 • https://www.pocztowy.pl/indywidualni/karty-platnicze/karta-debetowa-mastercard
 • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/02/q_03_2022.pdf

Warto wiedzieć

 1. Najłatwiej i najszybciej aktywować i nadać PIN do karty debetowej można w systemie bankowości elektronicznej.
 2. Pierwszą transakcją kartą trzeba zatwierdzić z użyciem kodu PIN.
 3. Kartą nieaktywną nie można płacić zbliżeniowo.
 4. Aktywacja karty kredytowej w Banku Pocztowym polega na włożeniu karty do terminala POS np. w kasie sklepu i zatwierdzeniu jej PIN- em.
 5. Można wymienić trzy sposoby aktywacji karty debetowej w Banku Pocztowym: przez internet w aplikacji mobilnej banku lub za pomocą bankowości elektronicznej, w oddziale banku pocztowego oraz dzwoniąc na infolinię banku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak aktywować nową kartę płatniczą?

  Instrukcja aktywacji powinna zostać dostarczona przez bank w przesyłce razem z kartą płatniczą.  Aktywacja zależy od rodzaju karty i procedury banku. Czasem wystarczy by przy pierwszej transakcji kartę włożyć do terminala POS i zatwierdzić numerem PIN, a czasem wymagana jest jeszcze wcześniejsza aktywacja w banku, za pośrednictwem infolinii lub bankowości elektronicznej. 

 2. Czy trzeba aktywować nową kartę do bankomatu?

  Nie trzeba, jednak bez aktywacji nie można korzystać z karty, co przy karcie debetowej w praktyce oznacza ograniczenie możliwości korzystania z własnych pieniędzy. Dodatkowo bank może naliczyć opłatę z tytułu braku wymaganej aktywności, najczęściej płatności bezgotówkowych, w danym miesiącu.

 3. Jak aktywować kartę do bankomatu w Banku Pocztowym?

  W przypadku karty debetowej możliwości są trzy: w oddziale banku, za pomocą infolinii lub online. Dodatkowo pierwsza transakcja musi być zrealizowana np. z wykorzystaniem terminala POS (trzeba włożyć kartę do terminala i potwierdzić kodem PIN), a nie zbliżeniowo lub na odległość.

 4. Jak odblokować kartę w Banku Pocztowym?

  Jeśli zastrzegliśmy kartę np. z powodu jej zagubienia lub kradzieży, żeby ponownie korzystać z płatności trzeba zamówić nową kartę.

 5. Co się stanie, jeśli nie aktywuję karty płatniczej Banku Pocztowego?

  Brak aktywacji oznacza, że karta będzie nieaktywna, czyli po prostu nie będzie można z niej korzystać. Jeśli złożyłeś wniosek o kartę, a potem jej nie używasz, to musisz liczyć się z kosztami. W przypadku karty do Konta w Porządku wystarczy jednak dokonać płatności bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł w miesiącu, żeby nie ponosić dodatkowych opłat. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, Bank pobierze opłatę w wysokości 6,99 zł miesięcznie. 

Porównaj karty kredytowe
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments