Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Jak wpłacić pieniądze na konto?

Podpowiadamy, jak wpłacić pieniądze na konto za pomocą wpłatomatu i karty płatniczej, kodu BLIK, na poczcie, w oddziale banku i sieciach handlowych.

Możliwość wpłaty gotówki i jej wypłacenia należą do najbardziej podstawowych usług bankowych, gwarantowanych przez przepisy o ROR.

Jak wpłacić pieniądze w oddziale banku?

Wpłacenie pieniędzy w oddziale banku jest bardzo proste. Należy skierować się do kasy – na ogół są one dobrze oznaczone. Pracownik może poprosić o dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości wpłacającego. Osoby wpłacające na własne konto w tym samym banku mogą zrobić to bez dalszych formalności i uzyskać od kasjera potwierdzenie wpłaty gotówki w formie wydruku.

Natomiast wpłacając kwotę na inne konto niż własne, należy podać numer konta, które ma zostać zasilone. Pracownik banku potwierdzi czy to na pewno właściwe konto bankowe, a po przekazaniu gotówki, wydrukuje potwierdzenie dokonania wpłaty na wskazany nr konta. Można w ten sposób zapłacić ZUS, fakturę czy przesłać pieniądze na konto członka rodziny.

Bank może pobrać prowizję od wpłaty środków na konto osoby trzeciej, ale nie od wpłacenia ich na swoje własne konto bankowe w tym banku. Można wpłacić pieniądze w nie-swoim banku, ale będzie od tego naliczona prowizja.

W placówkach bankowych można liczyć na profesjonalną obsługę, a sam oddział bankowy jest bezpiecznym miejscem, gdzie nie ryzykuje się np. kradzieży powierzonych środków.

Jak dokonać wpłaty korzystając z wpłatomatu?

Po umieszczeniu karty kredytowej/debetowej we wpłatomacie automatycznie wykryje on w jakim banku użytkownik ma konto i jaki rachunek bankowy powiązany jest z kartą. Chcąc wpłacić pieniądze na to właśnie konto (czyli swoje) należy wybrać opcję wpłaty gotówki na konto przypisane do karty i umieścić banknoty w kieszeni wpłatomatu. Urządzenie przeliczy je, wydrukuje potwierdzenie transakcji i zasili konto. Od operacji może być pobrana prowizja np. jeśli wpłacisz pieniądze we wpłatomacie, którego sieć nie ma podpisanej umowy z Twoim bankiem.

Jeśli chcesz dokonać wpłaty na inne konto niż swoje, możesz to zrobić za pomocą sieci Euronet. Musisz najpierw zarejestrować się w systemie Euronet Online i zdefiniować w nim konta, na które chcesz wpłacić pieniądze. Czyli w aplikacji na telefonie wpisujesz/przeklejasz numer konta i potem korzystając z wpłatomatu możesz wybrać jedno ze zdefiniowanych kont.

Niestety nie ma prostego systemu wpłacania na konta innych osób za pomocą wpłatomatów. Wynika to zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ograniczeń technicznych samych wpłatomatów. Można oczywiście wpłacić na czyjeś konto najpierw wpłacając gotówkę na swoje, a potem dokonując przelewu online i jest to całkiem rozsądne rozwiązanie.

Jak wpłacić na konto przez aplikację mobilną?

Zasadniczo jedyne aplikacje mobilne, które umożliwią Ci wpłatę gotówki we wpłatomacie to BLIK i Euronet Online. Pierwsza pozwala potwierdzić transakcję wygenerowanym kodem BLIK i zrobić to bez użycia karty płatniczej. Druga pozwala określić kilka numerów kont, na które chcesz wpłacać pieniądze, korzystając ze swojej karty. Niestety nie ma sposobów wpłaty pieniędzy bez dostosowanych do tego urządzeń lub punktów.

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo transakcji i ograniczenie możliwości prania brudnych pieniędzy.

Jak skorzystać z wpłatomatu mobilnego?

Wpłatomat mobilny to usługa oferowana przez niektóre banki. Do klienta zamierzającego wpłacić większą gotówkę podjeżdża specjalny pojazd z wbudowanym wpłatomatem. Korzysta on ze standardów bezpieczeństwa właściwych dla przewozu środków bankowych. Oczywiście usługa taka jest płatna.

Mobilnymi wpłatomatami dysponowały między innymi IdeaBank i Euronet. Ze względu na koszty i powszechność stacjonarnych wpłatomatów, wpłatomaty mobilne nigdy nie uzyskały zbyt dużej popularności. Jeśli chcesz z nich skorzystać, skontaktuj się ze swoim bankiem. Pamiętaj, że opłaca się to dopiero przy dużych kwotach.

Jak wpłacić na konto BLIKiem?

Możesz wpłacić pieniądze na swoje konto za pomocą BLIKu i wpłatomatu (bez karty). Musisz wygenerować kod blik i w momencie wpłaty wybrać „wpłata BLIK” po czym wpisać kod BLIK klawiaturą numeryczną wpłatomatu. Potem już normalnie włóż banknoty do kieszeni wpłatomatu. Transakcję musisz potwierdzić PINem do aplikacji bankowej.

Rozwiązanie jest o tyle dobre, że jeśli chcesz wysłać pieniądze na konto kogoś z rodziny, to ten ktoś może wyświetlić swój kod BLIK, przedyktować Ci przez telefon, a potem zatwierdzić na swoim telefonie. Nie można w ten sposób kogoś okraść, bo transakcja BLIK wymaga zatwierdzenia przez użytkownika.

Wpłata pieniędzy za pomocą kodu BLIK sprawdza się też gdy np. zapomnisz karty lub w ogóle nie korzystasz z fizycznej karty płatniczej. Można wykonać całą transakcję bez posiadania karty płatniczej. BLIK to nie tylko płatności bezgotówkowe, ale jedno z najbardziej wszechstronnych rozwiązań w polskiej bankowości.

Czy można wpłacić na konto w sieciach handlowych?

Sieci handlowe takie jak Żabka oferują możliwość dokonania wpłaty gotówki bardzo podobnej jak w przypadku wpłatomatu. Zazwyczaj można wpłacić niewielką kwotę na swoje konto, do którego ma się kartę debetową lub kredytową, albo wygeneruje się na nim kod BLIK. Operacja wymaga wypełnienia swoich danych osobowych i potwierdzenia tożsamości dokumentem (dowód osobisty, paszport).

Można dokonywać wpłat i wypłat gotówki do 500 zł, jest to więc raczej awaryjne rozwiązanie, które nie może zastąpić wpłatomatu czy oddziału banku.

Jak wpłacić pieniądze na konto na poczcie?

Żeby wpłacić pieniądze na poczcie, musisz wypełnić druk przelewu, czyli wpisać tam dane swoje, odbiorcy, oraz numer konta na który chcesz wpłacić daną kwotę. Możesz oczywiście wpisać siebie jako odbiorcę, jeśli chcesz wpłacić środki na własne konto. Gotówkę wpłacisz w okienku kasy na poczcie, lub przekażesz listonoszowi (tylko mniejsze kwoty).

Od wpłaty na konto zapłacisz prowizję: minimum 3,99 zł za przelew zwykły, minimum 7 zł za przelew ekspresowy. Jeśli wpłata/przelew będą wyższe niż 600 zł, zapłacisz 0,7% wpłacanej kwoty przy przelewie zwykłym, a 1,2% przy przelewie ekspresowym. Np. jeśli chcesz ekspresowo wpłacić 10 000 zł, to zapłacisz 120 zł prowizji.

Wpłaty na poczcie są droższe i mniej komfortowe niż wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie czy oddziale swojego banku.

Na poczcie warto wpłacać pieniądze głównie wtedy, gdy masz konto w Banku Pocztowym. Ewentualnie, gdy chcesz wpłacić pieniądze komuś, a nie dysponujesz własnym kontem bankowym (lepiej jest wpłacić we wpłatomacie na swoje i zrobić przelew). Za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłasz pieniądze dokładnie tak samo, jak gdy chcesz opłacić rachunki.

Który sposób wpłaty jest najlepszy? Wady i zalety

Najwygodniejszym sposobem wpłacenia gotówki na swoje konto jest skorzystanie z wpłatomatu. Za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK możesz wpłacić pieniądze i jeśli sieć wpłatomatów ma umowę z Twoim bankiem, od razu zobaczyć kwotę na koncie. Jeśli chcesz wpłacić małą kwotę, to możesz też skorzystać z wpłaty w sieciach handlowych.

Jeśli obsługa wpłatomatu wydaje Ci się trudna, lub obawiasz się pokazywać z gotówką w miejscu publicznym, polecamy udać się do oddziału banku. Można tam wpłacić pieniądze na konto szybciej niż na poczcie, bezpiecznie i w razie potrzeby skorzystać ze wsparcia pracownika banku. Do obowiązków personelu bankowego należy wyjaśnienie Ci jak wpłacić pieniądze na konto, a także jak skorzystać z pozostałych dostępnych dla Ciebie usług bankowych.

Gdy chcesz wpłacić pieniądze na cudze konto, najłatwiej będzie jeśli wpłacisz je na swoje, a potem zrobisz przelew do docelowego odbiorcy. Jeśli nie masz takiej możliwości, udaj się do oddziału banku, w którym odbiorca ma konto, a w ostateczności na pocztę.

Czy wpłacanie pieniędzy na konto zawsze jest bezpieczne?

Zasadniczo pieniądze na koncie są bardziej bezpieczne niż w kieszeni, ale jest kilka przypadków, gdy może nie opłacać się wpłacać ich do banku.

 • Masz konto zajęte przez komornika, a potrzebujesz skorzystać z gotówki, która w innej sytuacji zostałaby wpłacona na konto. Oczywiście, jeśli chcesz spłacić zadłużenie, to wpłacenie pieniędzy na konto jest oczywistym pomysłem, ale w pozostałych przypadkach już nie.
 • Wiesz, że wkrótce musisz wypłacić gotówkę i zapłacić fizycznymi pieniędzmi, a nie będziesz mieć w pobliżu oddziału swojego banku – wypłacanie z bankomatów jest czasochłonne.
 • Wpłata gotówki wiąże się ze znaczącym kosztem, np. na poczcie lub w oddziale instytucji finansowej takiej jak Western Union.
 • Kwota przekracza dzienny limit wpłat ustawiony na koncie i trzeba by rozłożyć ją na kilka dni – w takiej sytuacji lepiej udać się do oddziału banku niż męczyć się z wpłatomatem.

Warto wiedzieć

 • Wpłacić gotówkę na rachunek bankowy można w oddziale banku, na poczcie, we wpłatomacie lub z użyciem wpłatomatu mobilnego.
 • Wpłacając na konto w oddziale swojego banku nie płacisz prowizji, ale na poczcie już tak.
 • Bez karty płatniczej można wpłacić pieniądze we wpłatomacie, dzięki usłudze BLIK.
 • W sieciach takich jak Żabka można wpłacić do 500 zł po wypełnieniu formularza z danymi osobowymi.
 • Wpłaty na konto bankowe do 15 000 euro nie są zgłaszane przez banki do Urzędu Skarbowego, ale te powyżej już tak.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak wpłacić fizyczne pieniądze na konto?

  Najlepiej we wpłatomacie lub oddziale swojego banku.

 2. Czy można wpłacić pieniądze na konto w bankomacie?

  W bankomacie nie, ale we wpłatomacie i urządzeniach łączących obie funkcje już tak.

 3. Jak wpłacić pieniądze na konto bez karty?

  Można to zrobić za pomocą kodu BLIK i wpłatomatu. Bez karty można też wpłacić pieniądze na poczcie lub w oddziale banku na dowolne konto bankowe.

 4. Ile kosztuje wpłata w Żabce?

  Żabka nie pobiera prowizji od wpłaty gotówki. Trzeba natomiast przejść weryfikację tożsamości.

 5. Ile można wpłacić na konto bez kontroli?

  Bank nie informuje Urzędu Skarbowego o wpłatach na konto niższych niż 15 000 euro, co przekłada się na ok. 70 000 zł. Warto pamiętać, że kilka kolejnych wpłat z tego samego źródła na to samo konto, może być odnotowane przez system bankowy jako jedna kwota. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments