Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Najlepsze lokaty bankowe na 1 miesiąc w 2024 r.

Oprocentowanie najlepszych lokat miesięcznych w lutym 2024 r. przekracza 6% w skali. Jednocześnie inflacja, choć wciąż wysoka, obniżyła się znacznie w stosunku do poprzedniego roku. Sprawdź, na jakie warunki możesz liczyć zakładając lokatę bankową na 1 miesiąc.

Lokaty terminowe na jeden miesiąc, to jedne z najkrótszych czasowo produktów oszczędnościowych dostępnych na rynku. Rozwiązanie to sprawdza się w sytuacji, kiedy przewidujesz, że wpłacone na depozyt pieniądze będą Ci potrzebne w najbliższych tygodniach. Krótki okres deponowania pozwala również na bieżąco korzystać z ofert promocyjnych banków, jednak ma to sens jedynie w sytuacji, kiedy średnie oprocentowanie lokat rośnie.

Jak wybrać najlepszą lokatę terminową?

Lokata terminowa jest popularnym, a jednocześnie bardzo ustandaryzowanym produktem bankowym. Stosunkowo często tego typu produkty różnią się od siebie jedynie oprocentowaniem. Oznacza to, że warto przede wszystkim wybierać te lokaty, które gwarantują najwyższe odsetki, a więc i najwyższy zysk.

Czasami może się jednak okazać, że kwota, którą chcesz wpłacić przekracza limit dostępny w danym banku. Co więcej, ewentualnie oprocentowanie lokat będzie różne – wyższe, póki nie przekroczysz limitu i niższe od nadwyżki ponad niego. Dlatego wpłacając duże kwoty, warto mieć rezerwową opcję w innym banku. Oferta lokat bankowych jest bardzo szeroka, a z pomocą naszego kalkulatora z pewnością znajdziesz optymalne rozwiązanie nawet jeśli planujesz wpłacić kilkaset tysięcy zł.

Jeśli masz możliwość zamrożenia środków na dłuższy okres, poważnie rozważ lokaty na 6 miesięcy i dłużej.

Uwaga!

Pamiętaj, że odnawiając lokaty terminowe, przeważnie tracisz promocyjne oprocentowanie właściwe dla lokat na nowe środki. Banki dbają o klientów, którzy przynoszą pieniądze z zewnątrz, ale rzadko pamiętają o tych, którzy są z nimi dłużej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przenoszenie środków do tych banków, które aktualnie oferują najwyższe oprocentowanie.

Czy najlepsza lokata terminowa to ta z najwyższym oprocentowaniem?

Ogólnie rzecz biorąc – tak. Aktualnie większość lokat możesz założyć online. Często nie jest konieczne konto osobiste w tym samym banku. Wszystkie są tak samo bezpieczne. Jedyna różnica, oprócz oprocentowania, to maksymalna kwota jaką możesz wpłacić. Nawet jeśli optymalna dla Ciebie lokata bankowa ma zbyt niski limit, to opłaca się wpłacić na nią środki w maksymalnej wysokości, a dopiero resztę umieścić na innej lokacie.

Okazjonalnie banki oferują promocje, są one jednak przeznaczone głównie dla nowych klientów. Jeśli produkt nazywa się „lokata na nowe środki” to znaczy, że tylko środki, które nie były wcześniej ulokowane w tym samym banku (w jakimkolwiek produkcie oszczędnościowym czy inwestycyjnym) mogą być wpłacone.

Jakie są najlepsze lokaty na 1 miesiąc w lutym 2024 roku?

Wybranie najlepszych lokat na tak krótki okres nie jest łatwe. Wpływa na to zarówno ograniczona ilość ofert, jak i mniejsze zainteresowanie deponowaniem oszczędności na tak krótki okres. . Sprawdziliśmy, na jakie warunki możesz liczyć decydując się na lokatę na 1 miesiąc (oferty zweryfikowane 27.02.2024 r.).

 

Bank Nowy – NOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT

Bank Nowy przygotował promocyjną ofertę lokaty na jeden miesiąc, z której mogą skorzystać wyłącznie nowi klienci tej instytucji finansowej gotowi do założenia rachunku depozytowego. Podstawowe parametry tego depozytu prezentują się następująco:

 • wysokość oprocentowania: 7% w skali roku;
 • typ oprocentowania: stałe;
 • kwota minimalna: 1.000 zł;
 • kwota maksymalna: 10.000 zł;
 • możliwość odnowienia: tak;
 • dostępność: bankowość elektroniczna;
 • konieczność założenia konta osobistego: nie.

Bank Millennium – Lokata Urodzinowa

Bank Millennium przygotował ofertę specjalną dla swoich nowych i dotychczasowych klientów korzystających z aplikacji mobilnej. Możliwość skorzystania z propozycji jest mocno ograniczona – Lokatę Urodzinową możesz założyć w ciągu 30 dni od dnia Twoich urodzin. Podstawowe parametry tego depozytu prezentują się następująco:

 • wysokość oprocentowania: 6% w skali roku;
 • typ oprocentowania: stałe;
 • kwota minimalna: 1.000 zł;
 • kwota maksymalna: 10.000 zł;
 • możliwość odnowienia: nie;
 • dostępność: aplikacja mobilna;
 • konieczność założenia konta osobistego: tak

Toyota Bank – Lokata Plus

Lokata Plus w Toyota Banku oferowana jest na różne okresy. W wariancie jednomiesięcznym możesz liczyć na oprocentowanie w wysokości 5,1% w skali roku. Z oferty skorzystać mogą nowi i dotychczasowi klienci. Toyota Banku. Podstawowe parametry Lokaty Plus prezentują się następująco:

 • wysokość oprocentowania: 5,1% w skali roku (wariant 1 miesięczny);
 • typ oprocentowania: stałe;
 • kwota minimalna: 2.000 zł;
 • kwota maksymalna: 400.000 zł;
 • możliwość odnowienia: tak;
 • dostępność: przez internet;
 • konieczność założenia konta osobistego: tak

BFF Banking Group – Lokata Facto

BFF Banking Group jest największym niezależnym specjalistycznym podmiotem finansowym we Włoszech. Bezpieczeństwo wsadu zabezpieczone jest do 100.000 euro przez włoski fundusz gwarancyjny Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi. Z oferty skorzystać mogą zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci. Podstawowe parametry tego depozytu prezentują się następująco:

 • wysokość oprocentowania: 4,75% w skali roku (wariant 1 miesięczny);
 • typ oprocentowania: stałe;
 • kwota minimalna: 5.000 zł;
 • kwota maksymalna: 12.000.000 zł (dotyczy wszystkich zdeponowanych środków);
 • możliwość odnowienia: nie;
 • dostępność: przez internet;
 • konieczność założenia konta osobistego: nie.

Inbank – Lokata Standardowa

Inbank został założony w Estonii i prowadzi działalność w Polsce poprzez oddział. Lokaty założone w Inbank gwarantowane są przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond (estoński odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Lokata Standardowa dostępna jest dla nowych i dotychczasowych klientów. Podstawowe parametry tego depozytu prezentują się następująco:

 • wysokość oprocentowania: 4% w skali roku (wariant 1 miesięczny);
 • typ oprocentowania: stałe;
 • kwota minimalna: 1.000 zł;
 • kwota maksymalna: 50.000 zł;
 • możliwość odnowienia: tak;
 • dostępność: przez internet;
 • konieczność założenia konta osobistego: nie.

Uwaga!

Atrakcyjną alternatywą dla 1-miesięcznych lokat bankowych może być rachunek oszczędnościowy. Zwłaszcza jeśli zamierzasz powtarzać potem lokatę (przedłuża na kolejne miesiące), ale jeszcze nie wiesz czy środki nie będą Ci potrzebne wcześniej.

Dlaczego duże polskie banki nie oferują lokat na 1 miesiąc? Głównie dlatego, że mają tyle samo pracy z klientem przychodzącym z pieniędzmi na trzy lub pięć miesięcy, jak i z tym którego interesują wyłącznie lokaty miesięczne. Zamiast tego banki oferują rachunki oszczędnościowe lub bardziej zaawansowane produkty inwestycyjno-oszczędnościowe, które są już związane z pewnym ryzykiem.

Co się stanie z moimi pieniędzmi po zakończeniu lokaty?

Gdy minie czas trwania lokaty, pieniądze zostaną zwrócone na Twoje bankowe konto osobiste wraz z odsetkami. Same odsetki zostaną obniżone o automatycznie pobrany podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19% sumy odsetek.

Prawdopodobnie będziesz też mieć możliwość przedłużenia/odnowienia lokaty na kolejny okres, wpłacając albo kwotę pierwotnego kapitału (wtedy odsetki pojawią się na Twoim koncie), albo kwotę powiększoną o zarobione odsetki.

Jeśli zdecydujesz się na zerwanie lokaty i wypłatę środków przed jej zakończeniem, najczęściej nie otrzymasz żadnych odsetek. W najlepszym wypadku bank wypłaci Ci symboliczne tylko odsetki. Jeśli przewidujesz, że w trakcie deponowania będziesz potrzebować tych pieniędzy, to lepiej zastanów się nad kontem oszczędnościowym.

Uwaga!

Pieniądze zgromadzone na lokacie terminowej niemal zawsze bezpiecznie wrócą na twój rachunek. Jeśli jednak Twoje konto bankowe, na które bank dokona zwrotu zostałoby zajęte przez komornika (lub KAS, prokuratora itp.), to nie będziesz mógł skorzystać z wypłaconej kwoty.

Od czego zależy oprocentowanie lokaty bankowej?

Oprocentowanie lokaty bankowej jest zależne od decyzji banku, który w ten sposób określa ramy swojego produktu. Banki nie są ograniczone w zakresie oprocentowania lokat. W praktyce na ostateczny kształt oferty wpływają m.in. takie czynniki jak:

 • poziom inflacji,
 • wysokość stop procentowych,
 • wysokość wskaźników WIBOR.

Ogólnie wszystkie wymienione wyżej elementy są ze sobą powiązane, a wraz z ich wahliwością zmienia się oprocentowanie lokat. Czynnikiem, który wpływa pozytywnie na oprocentowanie lokat jest zwiększone zapotrzebowanie na kredyty. Banki chcą zachęcić więcej klientów do lokat po to, by mieć więcej kapitału, który będą mogły pożyczyć w ramach akcji kredytowej.

Występują też istotne różnice między lokatami dostępnymi w tym samym czasie. Zazwyczaj najlepsze oprocentowanie ma lokata terminowa o dłuższym terminie zapadalności (roczna i dłuższa), gdzie kapitalizacja odsetek odbywa się w cyklu rocznym. Najsłabsze jest oprocentowanie lokat krótkoterminowych – od 1 do 3 miesięcy. Wyjątkiem są tutaj lokaty promocyjne, ale mają one najczęściej ograniczenia np. możesz zdeponować tylko nowe środki lub pojawią się limit maksymalnej kwoty.

W trakcie trwania lokaty z oprocentowaniem stałym nie podlega ono wahaniom. Uważaj jednak nalokaty odnawialne – bank nie ma obowiązku odnawiać ich na tych samych zasadach. Powinien natomiast poinformować Cię o ewentualnych zmianach i pozwolić zdecydować, czy chcesz odnowić produkt i przedłużyć czas trwania lokaty czy też odzyskać środki i rozdysponować je samodzielnie. Prawie zawsze ta druga opcja będzie bardziej opłacalna.

Czym jest kapitalizacja odsetek lokaty bankowej?

Kapitalizacja odsetek następuje np. po miesiącu, po roku lub po całym okresie trwania lokaty. Polega na tym, że naliczane odsetki stają własnością posiadacza lokaty. W zależności od umowy bank może przekazać Ci odsetki na konto lub doliczyć do kapitału lokaty.

Jeśli mówimy o rocznej kapitalizacji odsetek, to są one naliczane według poniższego wzoru:

Z = K*O*(1-P)

Gdzie:

 • Z – Zysk osiągnięty z lokaty
 • K – Kwota złożona na lokacie
 • O – Odsetki, wyrażone jako oprocentowanie w procentach
 • P – Podatek od zysków kapitałowych (zwany też podatkiem Belki)

 

Przykład

Pani Anna wpłaciła 50 000 zł na lokatę roczną której, oprocentowanie wynosi 7%. Odsetki wyniosą 50 000 * 7% = 3500 zł. Po odliczeniu 19% podatku, pani Anna zarobi 2835 zł na rękę. Może odebrać odsetki i kapitał, albo wpłacić je ponownie tym razem wpłacając na lokatę kwotę 52 835 zł.

Jeśli wpłacasz środki na standardową lokatę z okresem krótszym niż 1 rok, otrzymasz proporcjonalnie mniej odsetek. Przykładowo decydując się na lokatę 1-miesięczną. Otrzymasz tylko 1/12 rocznych odsetek.

Przykład

Pan Bogdan wpłacił 50 000 zł na lokatę miesięczną, której oprocentowanie wynosi 7%. Odsetki wyniosą 50 000 * 7% * 1/12 = 291 zł 67 gr. Po odliczeniu 19% podatku, pan Bogdan zarobi 236 zł 25 gr. Oczywiście Pan Bogdan może wpłacić środki na kolejną lokatę. Jeśli doda odsetki do kapitału i wpłaci całość na lokatę na kolejny miesiąc, to w ciągu 12 miesięcy zarobi więcej niż pani Anna z poprzedniego przykładu.

Pan Bogdan mógłby zamiast co miesiąc przedłużać lokatę, wybrać roczną lokatę z miesięczną kapitalizacją odsetek. W praktyce jednak oprocentowanie lokat miesięcznych i lokat z kapitalizacją miesięczną jest znacznie niższe niż lokat na rok z jednorazową kapitalizacją. Ponieważ gwarantują one niewielki zysk co miesiąc i w ten sposób minimalnie zwiększają kapitał na kolejne miesiące, to ostatecznie ich oprocentowanie jest nieco wyższe od nominalnego.

Czym różni się lokata bankowa od konta oszczędnościowego?

Lokaty terminowe i rachunki oszczędnościowe mają zasadniczo wspólny model działania – wpłacasz pieniądze, a po jakimś czasie odzyskujesz je w raz z odsetkami. Lokata terminowa wymaga jednak wpłacenia kwoty mieszczącej się w limicie (np. od 1000 zł do 50 000 zł) i czekania do końca terminu umownego. W przeciwnym wypadku najpewniej stracisz odsetki.

Natomiast w przypadku pieniędzy posiadanych na kontach oszczędnościowych możesz dokonywać wpłat na dowolną kwotę i w dowolnym momencie. Odsetki zostaną naliczone jeśli środki pozostaną na koncie oszczędnościowym pełny miesiąc (i po każdym kolejnym). Konta są więc o wiele bardziej elastyczne.

Jeśli wiesz, że możesz zamrozić daną kwotę na kilka miesięcy, lokata może być lepszym rozwiązaniem. Jeśli sytuacja jest niepewna, a Ty nie wiesz, kiedy będą Ci potrzebne środki ani ile możesz ich bezpiecznie wpłacić na lokatę, rachunek oszczędnościowy zyskuje na atrakcyjności.

Także w sytuacji gdy ciągle ponawiasz lokaty miesięczne i dwumiesięczne, policz czy przypadkiem konto oszczędnościowe nie będzie bardziej korzystne.

Czy warto ulokować oszczędności na lokacie bankowej?

Warto, ale głównie po to, żeby nie tracić pieniędzy, niż traktując ją jako źródło zysku. Oprocentowanie lokat kapitałowych, obniżone jeszcze o podatek od zysków kapitałowych, najczęściej nie pokrywa strat związanych z inflacją. Ewentualnie lokaty bankowe z najlepszym dostępnym aktualnie oprocentowaniem, mogą przynieść minimalny zysk, ale nawet po nich nie należy oczekiwać cudów. Realne korzyści z lokaty to często jedynie 1-2% w skali roku, ponieważ większość zysków „zjadana” jest przez spadek wartości pieniądza w tym samym czasie.

Mimo, że oprocentowanie lokat bankowych nie gwarantuje wysokich zysków, to jednak jest znacznie bardziej opłacalne od trzymania środków na koncie lub w gotówce. Lepiej zarobić 5-6% (po odliczeniu podatku, bez uwzględnienia inflacji) niż ich nie zarobić. Dlatego jeśli masz większą kwotę, a nie planujesz jej wydać w ciągu najbliższych miesięcy, lokata kapitałowa jest korzystnym i bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Przynajmniej nie stracisz (albo nie stracisz aż tyle) z powodu inflacji.

Polecamy lokaty terminowe zwłaszcza osobom, które nie chcą podejmować ryzyka inwestycyjnego, a zamiast tego zbierają na konkretny cel. Bez względu na to czy będzie nim mieszkanie, wkład własny do kredytu, własna firma, czy wymarzone wakacje lokata pomoże w osiągnięciu celów oszczędnościowych.

Jedynym równie bezpiecznym rozwiązaniem co lokaty kapitałowe, są obligacje skarbu państwa. Inne popularne metody inwestowania takie jak m.in. nieruchomości, fundusze inwestycyjne i obligacje korporacyjne zawsze są związane z ryzykiem niepowodzenia.

Michał Mucha Michał Mucha

Czy pieniądze na lokacie są bezpieczne?

Lokaty terminowe należą do najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania i pomnażania majątku. Zysk jest wypłacany, a kapitał zwracany zawsze w terminie. Aktualnie odbywa się to znacznej mierze w sposób zautomatyzowany. Środki na lokacie są chronione nawet na wypadek bankructwa banku komercyjnego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza wypłatę środków do 100 000 euro na osobę. Jest to kwota znacznie wyższa niż wynosi limit wpłat na większości lokat. Można śmiało założyć, że zarówno kapitał złożony na lokacie jak i zysk są w 100% bezpieczne.

 

Źródła:

 1. https://online.banknowy.pl/portal_online/nowydepozyt_wysoki_procent
 2. https://www.bankmillennium.pl/klienci-indywidualni/produkty-oszczednosciowe/lokata-urodzinowa
 3. https://www.toyotabank.pl/lokata-plus
 4. https://lokatafacto.bff.com/
 5. https://inbank.pl/deposit

Warto wiedzieć:

 • Lokaty oszczędnościowe można odnawiać, ale nie zawsze da się to zrobić na tych samych warunkach.
 • Banki wprowadzają limity kwotowe w lokatach z atrakcyjnym oprocentowaniem i jeśli chcesz wpłacić więcej, oferują Ci dwie lokaty: atrakcyjną do limitu i gorszą ponad limit.
 • Środki na lokatach są ubezpieczane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro.
 • Miesięczne lokaty bankowe mają najczęściej oprocentowanie stałe.
 • Oprocentowanie lokat jest komunikowane przez banki w skali roku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy są lokaty miesięczne?

  Lokaty miesięczne oferowane są przez większość banków, które oferują tego typu produkty oszczędnościowe. Okres ten może być odpowiedni dla osób, które przewidują, że będą w ciągu najbliższych tygodni potrzebować tych pieniędzy, jednak nie chcą, aby leżały one na nieoprocentowanym rachunku. 

 2. Jak działa lokata miesięczna?

  Po wybraniu oferty i założeniu lokaty wpłacasz na jej rachunek zdeklarowaną w umowie kwotę, od której przez jeden miesiąc bank będzie naliczać odsetki według ustalonego oprocentowania. W dniu zakończenia (zapadalności) lokaty bank przeleje na wskazany rachunek wpłacony kapitał powiększony o odsetki, których kwota zostanie pomniejszona automatycznie o 19% podatek od zysków kapitałowych.  

 3. Ile można zyskać na lokacie 3 miesięcznej?

  Oferty promocyjne banków skupiają się często na lokatach kwartalnych. Oznacza to, że deponując środki na 3 miesiące można liczyć na ponadprzeciętne oprocentowanie. W lutym 2024 roku najlepsze lokaty kwartalne zapewniały oprocentowanie na poziomie 6-7% w skali roku. 

 4. Ile zarobię na lokacie 7% w skali roku?

  Jeśli wpłacisz na lokatę roczną kwotę 10.000 zł i nie zerwiesz jej do końca obowiązywania umowy, to w dniu jej zapadalności odsetki wynosić będą 700 zł. Bank jednak pomniejszy je automatycznie o 19% podatek od zysków kapitałowych. Ostatecznie na Twoje konto wpłynie około 10.567 zł (10.000 zł kapitału plus 567 zł odsetek). 

 5. Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

  Konto oszczędnościowe jest znacznie bardziej elastyczne od lokaty. Możesz wpłacać ile chcesz i kiedy chcesz. Odsetki będą naliczone za każdy pełny miesiąc, gdy pieniądze są na koncie. Niestety banki mogą pobierać wysokie prowizje za przelewy z konta oszczędnościowego.  

   

   

Porównaj lokaty
Michał Mucha
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments