Bez smartfona to jak bez ręki. A nawet bez dwóch rąk i nogi. Nie potrzebujemy już komputerów, papierowych wersji książek, mp4, telewizorów…. wszystko mamy w telefonie. Nawet nie musimy mieć portfela ani karty debetowej, wystarczy że mamy naładowanego smartfona ze skonfigurowanymi płatnościami mobilnymi. Nie wiesz jak to działa? Usiądź wygodnie, zapoznaj się z naszym poradnikiem i od dziś płać telefonem.
Płatności mobilne – z czym to się je?
Płatności mobilne to bezgotówkowe formy przeprowadzania transakcji, zwane również m-płatnościami. Dokonywać ich można za pomocą urządzenia mobilnego, czyli smartfona lub tabletu połączonego z siecią telekomunikacyjną GSM oraz internetem.
- Dzięki tym technologiom można dokonywać zakupu towarów oraz usług, jak również przelewać gotówkę pomiędzy rachunkami bankowymi. Są to płatności zbliżeniowe, polegające na zsynchronizowaniu urządzenia mobilnego osoby płacącej (kupującego) z terminalem sprzedawcy.
Znamy kilka rodzajów i systemów takich płatności – poniżej omówimy kilka z nich.
Zbliż telefon i płać – czym jest NFC?
NFC (czyli z angielskiego komunikacja bliskiego zasięgu) to jedne z bardziej popularnych płatności mobilnych dokonywanych za pomocą smartfona.
- Wystarczy włączyć odpowiednią funkcję w telefonie, posiadać specjalną kartę SIM NFC (która działa jak wirtualna karta do konta i jest wydawana przez bank lub przez operatora) oraz aktywować usługę płatności u swojego operatora. NFC dostępne jest w sieci T-mobile oraz w Orange.
- A jak działają płatności? Wystarczy zbliżyć smartfon do czytnika i gotowe, szybko, bez problemów i tracenia czasu.
BLIK, czyli polski system płatności mobilnych
BILK używany jest przez użytkowników smartfonów oraz pozwala na dokonywanie płatności w sklepach oraz punktach usługowych, a także na wypłacania z bankomatów i przeprowadzanie transkacji internetowych.
- Aby jednak korzystać z systemu BLIK, trzeba być klientem jednego z banków realizujących tego typu płatności (czyli: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski).
- Płatności dokonywane w BLIK-u opierają się na kodach jednorazowych generowanych przez system Polskiego Standardu Płatności na żądanie banku.
Jak odbywa się cała operacja?
- Najpierw klient generuje za pomocą telefonu sześciocyfrowy kod (od 0 do 9) ważny przez dwie minuty.
- Następnie jest on wprowadzany w punkcie akceptacji – czyli do terminala lub bankomatu.
- Kolejnym krokiem jest autoryzacja kodu oraz jego weryfikacja i przekazanie do banku – bank również go autoryzuje i przekazuje odpowiedź do akceptanta.
Całość nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund.
Host Card Emulation
HCE to kolejna z technologii pozwalająca na używanie telefonów jako bezstykowych kart płatniczych. Działa w podobny sposób jak NFC, ale nie wykorzystuje do tego karty SIM.
- Dane z karty płatniczej pobierane podczas zbliżenia telefonu do czytnika zapisywane są w aplikacji mobilnej banku.
- Aby móc korzystać z HCE, należy posiadać smartfona z funkcją NFC, zainstalowanego Androida w wersji przynajmniej 4.4. oraz aplikację bankową z opcją aktywacji karty HCE. Kwoty powyżej 50 zł należy zatwierdzić PIN-em.
- Realizacja płatności może dokonywać się w trybie offline.
Inne metody płacenia telefonem
Wyżej przedstawione trzy sposoby należą do najbardziej podstawowych i najpopularniejszych w Polsce. Banki jednak przygotowują specjalne aplikacje, które także pozwalają na dokonywanie płatności za pomocą smartfona.
- Np. Alior Bank i Getin Bank oferują swoim klientom aplikację IKASA, dzięki której można płacić telefonem w sklepach sieci Biedronka.
- Bank Pekao przygotował aplikację PeoPay, za pomocą której również można dokonywać zakupów w Biedronce oraz w paru innych punktach usługowych, a PKO oferuje właścicielom konta Inteligo aplikację IKO umożliwiającą płacenie telefonem w wybranych punktach.
- Zarówno PeoPay, jak i IKO pozwalają na wypłacenie gotówki z bankomatów.
- Także posiadacze karty kredytowej lub debetowej MasterCard mogą korzystać z usługi Master Card Mobile integrującej systemy szybkich płatności. Pozwala ona na dokonywanie płatności mobilnych przy zakupie biletów do kina, opłat za komunikację miejską, parkingi, regulowanie rachunków i innych drobnych wydatków. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. Ta usługa dostępna jest tylko dla klientów Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Banku oraz Raiffeisen Polbanku.
Czy płatności mobilne są bezpieczne? ABC dokonywania opłat smartfonem
Coraz więcej osób przekonuje się do płacenia telefonem – bo to szybkie, wygodne, nie trzeba nosić ze sobą portfela. Jednak drugą część społeczeństwa gryzie dylemat – czy korzystanie z takich usług jest bezpieczne? Oczywiście, pod warunkiem że zachowa się podstawowe środki ostrożności.
- Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą lub utratą telefonu poprzez jego blokadę hasłem lub pinem (ale skomplikowanym, trudnym do odgadnięcia).
- Koniecznością jest także instalacja oprogramowania antywirusowego na telefonie oraz aktualizacja oprogramowania (starsze wersje są łatwiejszym celem hakerów).
- Nie warto też korzystać z publicznych sieci Wi-Fi (to dość ryzykowne), a oddając telefon do serwisu najlepiej wyczyścić wszystkie dane dotyczące płatności (historię, dane przeglądarki, SMS-y otrzymane od banku) i wylogować się z aplikacji bankowych.
Bądź mobilnym klientem
Płacenie za zakupy, usługi, rachunki za pomocą telefonu jest niezwykle wygodne. Warto tę opcję przetestować, sprawdzić.
- Przydaje się zwłaszcza w podróży – gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na kradzieże portfeli, a zatem gotówki i kart płatniczych.
- Zachowując podstawowe środki ostrożności, możemy śmiało płacić za pomocą smartfona. Oczywiście, pod warunkiem że posiadamy telefon w odpowiedniej sieci i konto w odpowiednim banku.
A jak je wybrać? Wystarczy zapoznać się z naszym rankingiem kont osobistych i wybrać taki rachunek, który pozwala na korzystanie z płatności mobilnych, a także dopasować do innych swoich wymogów. A potem już wygodnie płacić za wszystko telefonem.
Ja nigdy nie zapłacę telefonem a mam 20 lat
Ja zdecydowanie wybieram płatności BLIKiem, to rozwiązanie dla nowoczesnych i zabieganych oraz tych którzy lubią mieć wszystko w jednym miejscu czyli w swoim telefonie. Przepisujesz tylko kod wygenerowany w aplikacji Twojego banku na telefonie i już masz zapłacone. Świetne rozwiązanie i nie trzeba już pamiętać o karcie płatniczej.