Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Zostaw portfel w domu, płać telefonem – o płatnościach mobilnych słów kilka

Bez smartfona to jak bez ręki. A nawet bez dwóch rąk i nogi. Nie potrzebujemy już komputerów, papierowych wersji książek, mp4, telewizorów…. wszystko mamy w telefonie. Nawet nie musimy mieć portfela ani karty debetowej, wystarczy że mamy naładowanego smartfona ze skonfigurowanymi płatnościami mobilnymi. Nie wiesz jak to działa? Usiądź wygodnie, zapoznaj się z naszym poradnikiem i od dziś płać telefonem.

Płatności mobilne – z czym to się je?

Płatności mobilne to bezgotówkowe formy przeprowadzania transakcji, zwane również m-płatnościami. Dokonywać ich można za pomocą urządzenia mobilnego, czyli smartfona lub tabletu połączonego z siecią telekomunikacyjną GSM oraiphone-624709z internetem.

 • Dzięki tym technologiom można dokonywać zakupu towarów oraz usług, jak również przelewać gotówkę pomiędzy rachunkami bankowymi. Są to płatności zbliżeniowe, polegające na zsynchronizowaniu urządzenia mobilnego osoby płacącej (kupującego) z terminalem sprzedawcy.

Znamy kilka rodzajów i systemów takich płatności – poniżej omówimy kilka z nich.

Zbliż telefon i płać – czym jest NFC?

NFC (czyli z angielskiego komunikacja bliskiego zasięgu) to jedne z bardziej popularnych płatności mobilnych dokonywanych za pomocą smartfona.

 • Wystarczy włączyć odpowiednią funkcję w telefonie, posiadać specjalną kartę SIM NFC (która działa jak wirtualna karta do konta i jest wydawana przez bank lub przez operatora) oraz aktywować usługę płatności u swojego operatora. NFC dostępne jest w sieci T-mobile oraz w Orange.
 • A jak działają płatności? Wystarczy zbliżyć smartfon do czytnika i gotowe, szybko, bez problemów i tracenia czasu.

BLIK, czyli polski system płatności mobilnych

BILK używany jest przez użytkowników smartfonów oraz pozwala na dokonywanie płatności w sklepach oraz punktach usługowych, a także na wypłacania z bankomatów i przeprowadzanie transkacji internetowych.

 • Aby jednak korzystać z systemu BLIK, trzeba być klientem jednego z banków realizujących tego typu płatności (czyli: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski).
 • Płatności dokonywane w BLIK-u opierają się na kodach jednorazowych generowanych przez system Polskiego Standardu Płatności na żądanie banku.nfc-2

Jak odbywa się cała operacja?

 1. Najpierw klient generuje za pomocą telefonu sześciocyfrowy kod (od 0 do 9) ważny przez dwie minuty.
 2. Następnie jest on wprowadzany w punkcie akceptacji – czyli do terminala lub bankomatu.
 3. Kolejnym krokiem jest autoryzacja kodu oraz jego weryfikacja i przekazanie do banku – bank również go autoryzuje i przekazuje odpowiedź do akceptanta.

Całość nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Host Card Emulation

HCE to kolejna z technologii pozwalająca na używanie telefonów jako bezstykowych kart płatniczych. Działa w podobny sposób jak NFC, ale nie wykorzystuje do tego karty SIM.

 • Dane z karty płatniczej  pobierane podczas zbliżenia telefonu do czytnika zapisywane są w aplikacji mobilnej banku.
 • Aby móc korzystać z HCE, należy posiadać smartfona z funkcją NFC, zainstalowanego Androida w wersji przynajmniej 4.4. oraz aplikację bankową z opcją aktywacji karty HCE. Kwoty powyżej 50 zł należy zatwierdzić PIN-em.
 • Realizacja płatności może dokonywać się w trybie offline.

Inne metody płacenia telefonem

Wyżej przedstawione trzy sposoby należą do najbardziej podstawowych i najpopularniejszych w Polsce. Banki jednak przygotowują specjalne aplikacje, które także pozwalają na dokonywanie płatności za pomocą smartfona.

 • Np. Alior Bank i Getin Bank oferują swoim klientom aplikację IKASA, dzięki której można płacić telefonem w sklepach sieci Biedronka.
 • Bank Pekao przygotował aplikację PeoPay, za pomocą której również można dokonywać zakupów w Biedronce oraz w paru innych punktach usługowych, a PKO oferuje właścicielom konta Inteligo aplikację IKO umożliwiającą płacenie telefonem w wybranych punktach.
 • Zarówno PeoPay, jak i IKO pozwalają na wypłacenie gotówki z bankomatów.
 • Także posiadacze karty kredytowej lub debetowej MasterCard mogą korzystać z usługi Master Card Mobile integrującej systemy szybkich płatności. Pozwala ona na dokonywanie płatności mobilnych przy stocksnap_zom5qyeimvzakupie biletów do kina, opłat za komunikację miejską, parkingi, regulowanie rachunków i innych drobnych wydatków. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. Ta usługa dostępna jest tylko dla klientów Alior Banku, T-Mobile Usługi Bankowe, Getin Banku oraz Raiffeisen Polbanku.

Czy płatności mobilne są bezpieczne? ABC dokonywania opłat smartfonem

Coraz więcej osób przekonuje się do płacenia telefonem – bo to szybkie, wygodne, nie trzeba nosić ze sobą portfela. Jednak drugą część społeczeństwa gryzie dylemat – czy korzystanie z takich usług jest bezpieczne? Oczywiście, pod warunkiem że zachowa się podstawowe środki ostrożności.

 • Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą lub utratą telefonu poprzez jego blokadę hasłem lub pinem (ale skomplikowanym, trudnym do odgadnięcia).
 • Koniecznością jest także instalacja oprogramowania antywirusowego na telefonie oraz aktualizacja oprogramowania (starsze wersje są łatwiejszym celem hakerów).
 • Nie warto też korzystać z publicznych sieci Wi-Fi (to dość ryzykowne), a oddając telefon do serwisu najlepiej wyczyścić wszystkie dane dotyczące płatności (historię, dane przeglądarki, SMS-y otrzymane od banku) i wylogować się z aplikacji bankowych.

Bądź mobilnym klientem

Płacenie za zakupy, usługi, rachunki za pomocą telefonu jest niezwykle wygodne. Warto tę opcję przetepayment-systems-1169825stować, sprawdzić.

 • Przydaje się zwłaszcza w podróży – gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na kradzieże portfeli, a zatem gotówki i kart płatniczych.
 • Zachowując podstawowe środki ostrożności, możemy śmiało płacić za pomocą smartfona. Oczywiście, pod warunkiem że posiadamy telefon w odpowiedniej sieci i konto w odpowiednim banku.

A jak je wybrać? Wystarczy zapoznać się z naszym rankingiem kont osobistych i wybrać taki rachunek, który pozwala na korzystanie z płatności mobilnych, a także dopasować do innych swoich wymogów. A potem już wygodnie płacić za wszystko telefonem.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sara
Sara
4 miesięcy temu

Ja nigdy nie zapłacę telefonem a mam 20 lat

goshula
goshula
6 lat temu

Ja zdecydowanie wybieram płatności BLIKiem, to rozwiązanie dla nowoczesnych i zabieganych oraz tych którzy lubią mieć wszystko w jednym miejscu czyli w swoim telefonie. Przepisujesz tylko kod wygenerowany w aplikacji Twojego banku na telefonie i już masz zapłacone. Świetne rozwiązanie i nie trzeba już pamiętać o karcie płatniczej.