Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Płatności zbliżeniowe – jak działają i czy są bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe są niezwykle wygodne i szybkie – wystarczy tylko zbliżyć kartę do terminala, w tym kartę wirtualną zapisaną w smartfonie, aby uregulować należność, a cały proces trwa sekundę. Jak dokładnie działa taka transakcja? Czy jest bezpieczna? Czy warto płacić zbliżeniowo? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy wiesz, że Polacy znajdują się w czołówce światowej, jeśli chodzi o popularność płatności bezgotówkowych? Raport „Preferencje płatnicze Polaków 2024” przygotowany przez PolCard potwierdza, że aż 75% Polaków regularnie wybiera płatności bezgotówkowe. Wiele z nich to płatności zbliżeniowe. Co więcej, prawie połowa przebadanych jest zainteresowana innowacyjnymi usługami, takimi jak płatność odciskiem palca. Dlatego ten rynek na pewno będzie się jeszcze rozwijać.

Czym są i jak działają płatności zbliżeniowe?

Płatność zbliżeniowa (bezstykowa) to sposób na szybkie i bezdotykowe płacenie za zakupy w punktach wyposażonych w odpowiedni terminal płatniczy (POS). Karta płatnicza z funkcją zbliżeniową ma chip, na którym zakodowane są jej dane oraz antenę pozwalającą na przesyłanie informacji.

Gdy zbliżasz ten chip do terminala płatniczego wyposażonego w czytnik zbliżeniowy, informacje niezbędne do przeprowadzenia transakcji są do niego przesyłane za pomocą indukcji elektromagnetycznej. Dzięki temu nie trzeba wkładać karty do szczeliny czytnika, a cała operacja trwa dosłownie sekundę.

Jak działają karty zbliżeniowe?

Gdy swoją kartę płatniczą zbliżasz do czytnika z wbitą i zatwierdzoną przez sprzedawcę kwotą transakcji, uruchamiana jest procedura płatności. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej działa na odległości 5 cm lub mniejszej. Wówczas cewka w terminalu pobudza cewkę w karcie i zasila układ RFID, który wysyła do czytnika sygnał z danymi takimi jak:

  • numer karty,
  • data ważności,
  • kod dynamiczny, który autoryzuje transakcję zbliżeniową.

Uwaga!

Co ważne, przepływ danych pomiędzy kartą a terminalem płatniczym jest szyfrowany. Utrudnia to ich przejęcie i ogranicza ryzyko realizacji nieautoryzowanych transakcji przez osoby trzecie.

Płatność zbliżeniowa nie tylko kartą – inne popularne sposoby na dokonywanie płatności zbliżeniowych

Karty zbliżeniowe stanowią cały czas najpopularniejsze narzędzie do dokonywania płatności bezstykowych, ale po piętach depczą im inne rozwiązania. Wszystko dlatego, że karta płatnicza z funkcją zbliżeniową może mieć również wirtualną postać. Pozwala to na zapisanie jej w odpowiedniej aplikacji (np. Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay), a następnie przeprowadzanie transakcji za pomocą smartfonu, smartwatcha lub innego nośnika pozwalającego na płatności zbliżeniowe (np. breloka, naklejki zbliżeniowej).

Płatności zbliżeniowe dokonywane za pomocą smartfonu czy zegarka umożliwia technologia NFC (ang. Near Field Communication), czyli bezdotykowej i bezprzewodowej technologii komunikacyjnej. Wykorzystuje ona fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji i wysyłania ich na odległość do około 20 cm. To wystarczy, aby zapłacić zbliżeniowo smartfonem lub innym urządzeniem wyposażonym w taką technologię.

Podsumowując, płatności zbliżeniowych możesz dokonywać:

  • kartą płatniczą z funkcją płatności zbliżeniowych, w tym debetową, kredytową i przedpłaconą,
  • urządzeniem z modułem NFC (Near-Field Communication), np. smartfonem lub smartwatchem
  • naklejką zbliżeniową, do umieszczenia np. na telefonie lub brelokiem zbliżeniowym.

Spróbuj tego

Współcześnie dostępne są nawet implanty podskórne NFC do dokonywania płatności zbliżeniowych, które pozwalają zrezygnować nie tylko z kart płatniczych, ale też z innych gadżetów, takich jak smartfony, inteligentne zegarki czy breloki płatnicze. Sam jednak oceń, czy dążenie do wygody jest wystarczającą przesłanką, aby dobrowolnie zdecydować się na implant pozwalający na płatności zbliżeniowe.

Porównaj najlepsze

karty kredytowe

Sprawdź oferty

Co jest potrzebne do płatności zbliżeniowej telefonem lub innym inteligentnym urządzeniem?

Jak realizować płatności zbliżeniowe telefonem lub innym urządzeniem typu „smart”? Przede wszystkim w Twoim sprzęcie potrzebny jest moduł NFC. Sprawdź w specyfikacji urządzenia, czy Twój model go posiada, a następnie upewnij się, że jest włączony (może być konieczne aktywowanie go w ustawieniach).

Potrzebujesz też odpowiedniego oprogramowania. Większość aplikacji banków pozwala mieć wirtualną kartę zbliżeniową w telefonie. Tym sposobem zrealizujesz transakcje zbliżeniowe z użyciem środków zgromadzonych na swoim koncie. Czasami możliwe jest również korzystanie z rachunku karty kredytowej. Innym sposobem na płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu jest zainstalowanie jednej z aplikacji pozabankowych systemów płatniczych, takich jak Apple Pay czy Google Pay.

Umożliwiają one, podobnie jak banki, stworzenie wirtualnej karty płatniczej, np. w telefonie. Z odpowiednią aplikacją będziesz mógł dokonać płatności zbliżeniowej zawsze wtedy, gdy masz przy sobie telefon (lub np. smartwatch), a więc będziesz mógł zrezygnować z noszenia portfela.

Czy karty płatnicze bezstykowe (karty zbliżeniowe) są bezpieczne?

Gdy płatności zbliżeniowe po raz pierwszy pojawiły się na rynku, wiele osób było sceptycznych co do ich bezpieczeństwa. Z czasem okazało się jednak, że są one bardzo bezpieczne, a wszelkie mity dotyczące płatności zbliżeniowych ucichły. Aby doszło do transakcji, terminal musi zbliżyć się do chipu karty na odległość maksymalnie 5 cm. To w praktyce eliminuje przeprowadzenie niepożądanej transakcji, czyli np. kradzieży środków z Twojego konta.

Ponadto potwierdzenie transakcji kodem PIN jest potrzebne zawsze wtedy, gdy jej kwota przekracza 100 zł oraz dodatkowo od czasu do czasu przy mniejszych transakcjach. W ten sposób ryzyko jakichkolwiek nadużyć, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe kartą, jest praktycznie wyeliminowane.

Bezpieczne są także pozostałe płatności bezstykowe, np. te realizowane telefonem. W tym przypadku dokonanie transakcji wymaga uruchomienia odpowiedniej funkcji w urządzeniu, zbliżenia go do terminala płatniczego, a następnie potwierdzenia, np. kodem PIN czy odciskiem palca.

Ponadto przekazywane dane są szyfrowane oraz chronione przez klucze jednorazowe transakcji. Zdalne odczytanie danych zapisanych na karcie nie jest w zasadzie niemożliwe, co czyni tę formę płatności bardzo bezpieczną.

Gdzie można płacić zbliżeniowo?

W Polsce płatności zbliżeniowe i ogólnie transakcje bezgotówkowe są bardzo popularne. Dlatego z takiej możliwości skorzystasz w większości punktów handlowych czy usługowych. Program Polska Bezgotówkowa upowszechnił terminale zbliżeniowe nawet w najmniejszych miejscowościach. Obecnie trudniej jest znaleźć miejsce, w którym nie da się zapłacić zbliżeniowo kartą czy np. telefonem.

Za granicą możesz jednak spotkać inną rzeczywistość. Pomimo mitów o „rozwiniętym Zachodzie”, akurat w krajach Europy Zachodniej płatności zbliżeniowe są często mniej rozpowszechnione niż w Polsce. Czasami są możliwe jedynie tradycyjne płatności kartą, ale w wielu miejscach w ogóle nie ma terminali.

Spróbuj tego

Dlatego, jeśli wybierasz się za granicę, nie warto polegać tylko na płatnościach zbliżeniowych. To samo dotyczy również innych państw świata, choć oczywiście nie wszystkich. W Chinach np. bez problemu zapłacisz zbliżeniowo nawet u ulicznego handlarza, choć tamtejsza ludność praktycznie w ogóle nie korzysta z kart, w zamian wybierając płatności zbliżeniowe za pomocą smartfonów.

Jak postępować, gdy płatności zbliżeniowe nie działają?

Może się również zdarzyć, że płatności zbliżeniowe nie działają. Taka sytuacja może być wynikiem np.:

  • chwilowych problemów z terminalem lub łącznością z siecią;
  • chwilowej awarii sieci lub prac konserwacyjnych czy też naprawczych w jej obrębie;
  • fizycznego uszkodzenia anteny zbliżeniowej zatopionej w karcie;
  • awarii funkcji NFC w smartfonie lub innym inteligentnym urządzeniu;
  • wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowych karty użytkownika (poprzez dyspozycję w banku lub np. aplikacji)

Jeżeli nie możesz skorzystać z karty zbliżeniowej, spróbuj zapłacić w sposób tradycyjny, poprzez jej wsunięcie do szczeliny terminala. Jeśli problem leży właśnie w uszkodzonej antenie, powinno to być możliwe. Innym rozwiązaniem jest wypróbowanie innej karty lub urządzenia komunikującego się z terminalem przez moduł NFC.

Czy warto płacić zbliżeniowo?

W Polsce w ciągu roku przeprowadzane są miliardy transakcji bezstykowych. Tak duża popularność tej formy płatności sugeruje, że ma ona wiele zalet. Konsumenci ceniący sobie płatności kartą zbliżeniową, telefonem itp. chwalą je przede wszystkim ze względu na szybkość i wygodę. Uregulowanie płatności zbliżeniowo jest możliwe praktycznie „w biegu”.

Drobne transakcje (poniżej 100 zł) zwykle można realizować bez podawania kodu PIN, co dodatkowo przyspiesza przebieg całej procedury i ułatwia życie. Wymieniając zalety płatności zbliżeniowych, nie można też zapomnieć o ich bezpieczeństwie. Niektórzy cenią też fakt, że karta zbliżeniowa pozwala na zachowanie wyższego poziomu higieny.

Nie bez powodu płatności zbliżeniowe były zalecane okresie pandemicznym. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala, bez jego dotykania, aby dokonać płatności, wyłączając oczywiście transakcje wymagające autoryzacji kodem PIN. Zawsze higieniczne są jednak płatności zbliżeniowe telefonem lub zegarkiem, których autoryzacji dokonuje się na własnym urządzeniu.

Źródła:

  • https://www.polcard.pl/content/dam/polcard_pl/pl/pl/pdf/raporty/Raport_Fiserv_final.pdf

Warto wiedzieć

  1. Płatności zbliżeniowe pozwalają na szybkie i bezdotykowe płacenie za zakupy. Wystarczy przyłożyć kartę płatniczą do terminala, a transakcja jest realizowana w sekundę.
  2. Polska jest jednym ze światowych liderów płatności zbliżeniowych. Dominujemy pod względem ich popularności oraz możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych (oferuje ją niemal 100% terminali używanych w naszym kraju).
  3. Płatności bezstykowe są bezpieczne. O bezpieczeństwo Twoich środków dba w tym przypadku kilka różnych typów zabezpieczeń.
  4. Bez podawania kodu PIN można realizować tylko transakcje zbliżeniowe o wartości poniżej 100 zł.
  5. W Polsce zapłacisz zbliżeniowo w większości punktów handlowych i usługowych. Dostępność terminali płatniczych jest bardzo szeroka.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Do jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo?

    Płatności zbliżeniowe można realizować bez limitu kwotowego. Jedynym ograniczeniem jest dostępność środków. Ponadto transakcje o wartości do 100 zł co do zasady nie wymagają autoryzacji kodem PIN (może ona być jednak wymagana losowo).

  2. Na czym polega płatność zbliżeniowa? Jak zapłacić zbliżeniowo?

    Aby zapłacić zbliżeniowo, wystarczy przyłożyć kartę lub urządzenie pozwalające na realizację tego typu płatności do terminala. Czasami potrzebne jest również potwierdzenie transakcji kodem PIN.

  3. Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje płatności zbliżeniowe?

    Aby Twój telefon mógł realizować płatności zbliżeniowe, musi mieć moduł NFC. Jego obecność możesz sprawdzić w specyfikacji modelu lub te w ustawieniach urządzenia. W tym celu wejdź w ustawienia, a na pasku wyszukiwania wpisz „NFC”. Jeśli widzisz opcje NFC, Twój telefon ma możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych.

  4. Jak włączyć płatności zbliżeniowe w telefonie?

    Jeżeli chcesz realizować płatności zbliżeniowe telefonem, musisz w nim włączyć funkcję NFC. W tym celu wejdź w ustawienia i znajdź opcje NFC. Będziesz potrzebować także aplikacji swojego banku, do którego podepniesz kartę wirtualną lub innej aplikacji płatniczej, takiej jak Apple Pay lub Google Pay.

  5. Do jakiej kwoty można płacić bez podawania PIN-u?

    Przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych do 100 zł nie ma konieczności ich autoryzacji kodem PIN. Dotyczy to wszystkich kart płatniczych i wszystkich banków w Polsce. Dla zwiększenia bezpieczeństwa losowe płatności poniżej 100 zł również wymagają potwierdzenia PIN-em.

  6. Jak sprawdzić, czy karta jest zbliżeniowa?

    Karty płatnicze z funkcją płatności zbliżeniowych najczęściej mają na froncie charakterystyczny symbol rozchodzących się fal. Może też pojawić się nazwa funkcji odpowiedniej dla danego operatora „Visa payWave” lub „Mastercard PayPass”.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments