Musisz zapłacić podatek dochodowy? Zrobisz to za pomocą przelewu podatkowego do urzędu skarbowego (US). Podatek od czynności cywilnoprawnych też odprowadzisz do skarbówki, ale już na inny numer konta. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie są zasady płatności różnego rodzaju danin dla fiskusa.
- 1. Czym jest przelew do urzędu skarbowego?
- 1.1. Jakie są rodzaje przelewów podatkowych?
- 2. W jakich sytuacjach wykonuje się przelew do urzędu skarbowego?
- 3. Jak krok po kroku zrobić przelew podatkowy?
- 4. Czym różni się przelew podatkowy od standardowego?
- 5. Czym jest indywidualny rachunek podatkowy?
- 6. Jakie są sposoby, aby opłacić zobowiązania podatkowe?
- 7. Czy opłata za mandat to przelew do urzędu skarbowego?
- 8. Warto wiedzieć
Stawka PIT to 12% przy dochodach do 120 000 zł rocznie. W imieniu osób zatrudnionych na umowę podatek dochodowy przelewają płatnicy, czyli ich pracodawcy. Przedsiębiorcy z kolei sami wykonują przelew na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.
Czym jest przelew do urzędu skarbowego?
Przelew do urzędu skarbowego to tak naprawdę zwykły przelew, jakim opłacasz np. rachunek za telefon. Różnica jest taka, że przelewem do urzędu odprowadzasz daniny na rzecz budżetu państwa oraz musisz pamiętać, aby wskazać odpowiedni numer rachunku.
Opłaty za PIT, VAT i CIT przelewasz na swój mikrorachunek podatkowy (o którym więcej w dalszej części artykułu), a pozostałe płatności na konto konkretnego urzędu.
Jakie są rodzaje przelewów podatkowych?
Nie istnieje wiele rodzaju przelewów. Każdy przelew to po prostu przelew dokonywany na poczet różnych zobowiązań należnych państwu. Zobowiązania podatkowe mają inne symbole formularza (tytuły płatności), których celem jest ich identyfikacja, czyli za co został odprowadzony podatek. Np. podatek od darowizny ma symbol SD.
W jakich sytuacjach wykonuje się przelew do urzędu skarbowego?
Jeżeli prowadzisz firmę, to można powiedzieć, że przelewy do US to dla Ciebie chleb powszedni. W zależności od wybranej formy rozliczeń wykonujesz je co najmniej raz w miesiącu lub raz na kwartał. Jednak daniny do urzędu skarbowego odprowadzają nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby, które nie mają nic wspólnego z własną działalnością.
Sytuacji, kiedy wykonanie przelewu do skarbówki będzie konieczne, jest sporo. Najczęściej spotykane dotyczą zapłaty:
- podatku dochodowego (PIT),
- podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
- podatku od darowizny (SD),
- akcyzy.
Jak krok po kroku zrobić przelew podatkowy?
Przelewu podatkowego dokonasz poprzez bankowość internetową albo w aplikacji mobilnej swojego banku. Co więcej, nie musisz znać numeru konta US, ponieważ banki je znają (numery są „zaszyte” na bankowych serwerach). W większość aplikacji mobilnych i stron banków przelanie pieniędzy do urzędu wygląda podobnie.
Jak wykonać przelew do skarbówki krok po kroku?
- Zaloguj się do serwisu bankowości internetowej.
- Z zakładki Finanse lub Płatności wybierz Przelew do urzędu skarbowego/Przelew podatkowy.
- Wskaż właściwy identyfikator zobowiązania, odpowiedni urząd skarbowy oraz kilka innych informacji, które zobaczysz w oknie.
- Wpisz kwotę podatku, potwierdź i… już. Środki z Twojego konta są w drodze do fiskusa.
Czym różni się przelew podatkowy od standardowego?
Przelew standardowy nie różni się niczym od przelewu podatkowego. Oba rodzaje przelewów księgowane są w takim samym czasie. Jeśli zlecisz przelew zwykły, zaksięguję się on w US zgodnie z rozkładem sesji bankowych (tj. tego samego lub kolejnego dnia roboczego).
Gdy zależy Ci, aby urząd skarbowy otrzymał należność natychmiast (np. masz ostatni dzień płatności), wybierz przelew natychmiastowy.
Czym jest indywidualny rachunek podatkowy?
Mikrorachunek podatkowy to indywidualny numer konta przypisany do danej osoby. Wygenerujesz go w dowolnym urzędzie skarbowym lub przez generator na stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/. Na stronie internetowej ministerstwa finansów znajduje się słuszne ostrzeżenie, aby nie generować mikrorachunku przez inne aplikacje czy strony, ponieważ mogą to być oszustwa.
Jeśli prowadzisz działalność, jesteś zarejestrowany jako czynny podatnik VAT lub jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne albo zdrowotne, do wygenerowania musisz podać swój NIP. Wszystkie inne osoby wprowadzają numer PESEL.
Numer mikrorachunku służy wyłącznie przyjmowaniu danin z tytułu PIT, CIT i VAT. Pozostałe należności opłacisz poprzez zlecenie przelewu do US ze strony banku lub jako zwykły przelew (z ręcznym wpisaniem numeru konta).
Co się stanie, jeśli omyłkowo zrobisz przelew podatkowy na ogólny numer konta urzędu skarbowego zamiast na przypisany do Ciebie wygenerowany numer? Zasadniczo sprawę odkręcisz w urzędzie. Problem może być, jeśli w wyniku błędnego przelewu utworzyła się zaległość podatkowa na Twoim koncie.
Wygenerowanie numeru trwa dosłownie sekundę i jest darmowe. Jeżeli zapomnisz, jaki jest Twój indywidualny mikrochunek, możesz go wygenerować kolejny raz. Za każdym razem wpisując ten sam PESEL lub NIP, generuje się ten sam ciąg znaków.
Jakie są sposoby, aby opłacić zobowiązania podatkowe?
Wpłatę do urzędu skarbowego zrobisz:
- przelewem (ze swojego konta bankowego, placówki banku, poczty),
- w kasie urzędu skarbowego.
Kasy wszystkich US w Polsce przyjmują płatności zarówno gotówką, jak i kartą.
Czy opłata za mandat to przelew do urzędu skarbowego?
To zależy, za co wystawiony został mandat. Np. mandat za brak biletu komunikacji płaci się na rachunek ZTM, MZK czy innej instytucji, która go wystawiła. Podobnie jest z mandatami nałożonymi przez Straż Miejską – te opłaca się na konto właściwego urzędu wojewódzkiego.
Do urzędu skarbowego należy uiszczać opłaty za mandaty wystawione przez samą skarbówkę lub przez policję. Ale uwaga – wszystkie mandaty policyjne wpłaca się na konto US w Opolu lub w Nysie – tylko te dwa urzędy w Polsce zajmują się mandatami z policji bez względu na to, w jakim mieście zostały wystawione. Z kolei mandat do skarbówki trzeba wpłacić do urzędu, który go wystawił – numer konta jest podany na druku.
Aby nie przesłać pieniędzy na konto niewłaściwej instytucji, najlepiej znaleźć odpowiedni numer rachunku na druczku z mandatem, a jeśli ten zaginął, skontaktować się z podmiotem wystawiającym.
Warto wiedzieć
- Na mikrorachunek podatkowy przelewa się opłaty za podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) i z tytułu VAT.
- Inne należności do skarbówki należy zapłacić przelewem do US z poziomu aplikacji mobilnej, strony banku lub za pomocą zwykłego przelewu (takiego, w którym numer konta wpisuje się ręcznie).
- Numer mikrorachunku należy wygenerować poprzez stronę: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/ lub bezpośrednio w US.
- Wszystkie kasy urzędów skarbowych przyjmują płatności gotówką i kartami.
- Mandaty wystawione przez policję opłaca się do urzędu w Opolu albo Nysie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak przelać pieniądze na konto urzędu skarbowego?
Można zrobić przelew ze strony banku (wskazać typ przelewu: Przelew do US) bez wpisywania numeru konta lub zrobić zwykły przelew. Taki, jakim opłaca się np. rachunki.
Co należy wpisać w tytule przelewu do urzędu skarbowego?
Identyfikator zobowiązania, typ identyfikatora podatnika (czyli nr PESEL lub NIP) i rok podatkowy (jeśli opłacamy np. podatek za dany rok).
Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego PIT?
Przelew za podatek PIT należy obowiązkowo wykonać na numer mikrorachunku.
Jaki okres wpisać przy przelewie do US PCC-3?
Podajemy tam datę powstania obowiązku podatkowego, czyli np. datę zakupu samochodu.
Co wpisać w tytule przelewu do urzędu skarbowego PCC-3?
Wystarczy numer PESEL lub NIP podatnika.
Co wpisać w Identyfikacja zobowiązania PCC-3?
Należy wpisać identyfikator podatku, czyli symbol formularza: PCC-3.
Muszę dopłacić 1zl do urzędu skarbowego Ina mojej stronie bankowej nie mogę wpisać urzędu skarbowego do którego muszę to zrobić