Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Aion Bank przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Masz konto osobiste w Aion Banku i chcesz wiedzieć, czy przelew od nadawcy trafi na Twój rachunek jeszcze przed weekendem. A może musisz sprawdzić, czy wysłane przez Ciebie pieniądze dotrą na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Twoje wątpliwości rozwieje lektura naszego poradnika.

Aion Bank jest nowoczesną instytucją finansową, która świadczy usługi za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie. Z uwagi na całkowicie cyfrowy charakter prowadzonej działalności, Aion Bank nie posiada fizycznych oddziałów. Sprawdzamy, jak realizowane są przelewy Elixir w tym banku i czy jest możliwość przyspieszenia przekazywania pieniędzy zarówno w dni robocze, jak i w weekendy i święta.

Czym są sesje w Aion Banku?

Krajowe przelewy w złotych polskich (PLN) realizowane są w ramach tzw. sesji Elixir. Jest to nazwa elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych, w którym Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przeprowadza operacje według obowiązującego harmonogramu – co opiszemy szczegółowo w dalszej części tekstu. W ramach rozliczeń krajowych przelewów w PLN wyróżniamy:

 • sesje przychodzące – określają godziny, w którym środki przekazane przez nadawcę przelewu księgowane są na rachunku odbiorcy;
 • sesje wychodzące – określają godziny, w których środki opuszczają bank nadawcy przelewu i trafiają do systemu rozliczeń międzybankowych.

W sytuacji, kiedy to Ty inicjujesz krajowy przelew w PLN, w pierwszej kolejności powinny zainteresować Cię godziny sesji wychodzących. Dzięki temu dowiesz się, o której dokładnie godzinie Twój przelew „opuści” Aion Bank i trafi do międzybankowego systemu rozliczeń Elixir. Natomiast moment księgowania środków na rachunku odbiorcy sprawdzisz za pomocą analizy godzin sesji przychodzących w jego banku.

Pamiętaj, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w dni robocze od poniedziałku do piątku. Pieniądze nie są zatem przekazywane pomiędzy bankami w weekendy i święta. W pilnych sytuacjach rozwiązaniem mogą być przelewy natychmiastowe realizowane w systemie Express Elixir.

Ile jest sesji Elixir?

Każdego dnia roboczego realizowalnych jest 6 sesji w systemie Elixir – 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące. Jeśli masz konto w Aion Banku możesz bez przeszkód sprawdzić, jak długo będziesz czekać na przelew lub kiedy pieniądze z Twojego rachunku trafią na rachunek odbiorcy. W takiej sytuacji musisz sprawdzić zarówno godziny sesji Elixir w Aion Banku, jak i w banku nadawcy lub odbiorcy przelewu. Jedyna trudność polega na tym, że są one różne w poszczególnych bankach.

Liczba sesji Elixir w dniu roboczym
Sesje wychodząceSesje przychodzące
Sesja ISesja I
Sesja IISesja II
Sesja IIISesja III

Sytuacja staje się dużo prostsza, kiedy przekazujesz złote polskie pomiędzy własnymi kontami w Aion Banku (np. robisz przelew z rachunku ROR na rachunek oszczędnościowy) lub odbiorca przelewu ma konto w tym samym banku. W takim układzie masz do czynienia z tzw. przelewami wewnętrznymi. Nie dość, że są one w Aion Banku bezpłatne, to ich księgowanie trwa do kilku minut.

Jak wygląda harmonogram sesji Elixir?

Na stronie internetowej KIR sprawdzisz wszystkie szczegóły dotyczące systemu Elixir wraz z listą banków uczestniczących w takiej formie rozliczeń. Jak wspomnieliśmy KIR weryfikuje i rozlicza przelewy krajowe w złotych polskich od poniedziałku do piątku – z wykluczeniem weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy. Operacje realizowane są według harmonogramu zamieszczonego w poniższej tabeli.

Harmonogram sesji Elixir
EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00
(dzień poprzedni)
9:30
(dzień rozliczeniowy)
13:30
(dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30  – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30  – 11:0014:30 – 15:0017:00  – 17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

Pamiętaj, że 24 grudnia i w ostatnim dniu roboczym w roku KIR realizuje tylko 1. i 2. sesję rozliczeniową Elixir.

W systemie Elixir realizowane są wyłącznie przelewy krajowe w złotych polskich. Wartość pojedynczego przelewu nie może przekroczyć 1 mln zł, a bank odbiorcy i bank nadawcy transferu muszą należeć do tego systemu.

W jakich godzinach są sesje wychodzące w Aion Banku?

Sesje wychodzące w Aion Banku są ważne w sytuacji, kiedy chcesz sprawdzić, kiedy pieniądze zostaną przekazane z Twojego konta do systemu międzybankowego. Jeśli wzbogacisz swoją wiedzę o godziny sesji przychodzących obowiązujących w banku odbiorcy przelewu, to określisz czas, w którym otrzyma on środki. Godziny sesji wychodzących w Aion Banku znajdziesz w poniższej tabeli.

Aion Bank sesje wychodzące Elixir
I sesja wychodząca Elixir9:10
II sesja wychodząca Elixir13:10
III sesja wychodząca Elixir15:10

W jakich godzinach są sesje przychodzące w Aion Banku?

W lustrzanym scenariuszu to właśnie Ty oczekujesz na krajowy przelew w złotych polskich. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności sprawdź, w jakich godzinach bank nadawcy ustalił swoje sesje wychodzące. Następnie zobacz, jakie godziny sesji przychodzących obowiązują w Aion Banku. Znajdziesz je w poniższej tabeli.

Aion Bank sesje przychodzące Elixir
I sesja przychodząca Elixir10:30
II sesja przychodząca Elixir14:30
III sesja przychodząca Elixir16:30

Zestawiając sesje przychodzące i wychodzące obowiązujące w Aion Banku z harmonogramem KIR, zauważysz, że sesje wychodzące w banku Aion Banku realizowane się wcześniej niż sesje rozliczeniowe w systemie międzybankowym, a sesje przychodzące później.

Czy Aion Bank oferuje przelewy zagraniczne?

Jeśli chcesz wykonać z konta w Aion Banku przelew zagraniczny w walucie obcej, to w zależności od parametrów płatności, możesz zlecić tradycyjny przelew SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) lub SEPA (ang. Single Euro Payments Area).

Przelew SEPA realizowany jest w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro, na który składa się łącznie 36 państw (wszystkie należące do Unii Europejskiej plus Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria i Islandia). Pamiętaj, że sposób realizacji przelewów zagranicznych różni się od rozliczeń przelewów krajowych rozliczanych w systemie Elixir.

W jakich walutach można dokonywać przelewów w Aion Banku?

Oprócz przelewów realizowanych w złotych polskich, Aion Bank daje swoim klientom możliwość realizacji płatności w 13 walutach obcych takich takich jak:

 • dolar amerykański (USD)
 • dolar australijski (AUD)
 • dolar kanadyjski (CAD)
 • frank szwajcarski (CHF)
 • korona czeska (CZK)
 • korona duńska (DKK)
 • euro (EUR)
 • funt brytyjski (GBP)
 • forint węgierski (HUF)
 • jen japoński (JPY)
 • korona norweska (NOK)
 • lej rumuński (RON)
 • korona szwedzka (SEK).

Jeśli chcesz zlecić przelew do kraju, w którym obowiązuje inna waluta, to skontaktuj się z Aion Bankiem i zapytaj, czy jest możliwość realizacji takiej transakcji i jakie będą jej warunki.

Jakie są godziny graniczne przelewów wychodzących w Aion Banku?

Wiesz już, o której godzinie „wychodzą” z Aion Banku przelewy krajowe w złotych polskich. W przypadku przelewów zagranicznych obowiązują zupełnie inne zasady. Przelewy wychodzące SEPA w Aion Banku realizowane są w ramach 5 sesji, które prezentują się następująco:

 • 05:30
 • 08:15
 • 10:45
 • 13:15
 • 15:15.

Natomiast godziny graniczne dla przelewów SWIFT w UE lub poza UE, zależą od wybranej waluty. Obowiązujące godziny graniczne prezentują się tak:

 • korona czeska (CZK): 10:20
 • korona duńska (DKK): 13:20
 • korona norweska (NOK): 13:20
 • korona szwedzka (SEK): 13:20
 • lej rumuński (RON): 11:20
 • złoty polski (PLN): 11:20
 • frank szwajcarski (CHF): 13:20
 • forint węgierski (HUF): 11:00
 • dolar austrlijski (AUD): 16:50
 • euro (EUR): 15:15
 • jen japoński (JPY): 07:50
 • dolar kanadyjski (CAD): 16:50
 • funt brytyjski (GBP): 16:50
 • dolar amerykański (USD): 16:50.

Jeśli zlecisz przelew po godzinie granicznej, to Twoja dyspozycja zostanie przyjęta do realizacji w następny dzień roboczy. Pamiętaj również, że bank potrzebuje dodatkowego czasu, aby zaksięgować przelew.

Pamiętaj, że wszystkie przelewy zagraniczne w Aion Banku realizowane są z opcją kosztową SHA (ang. shared). Oznacza to, że koszty takiej operacji są dzielone. Ty pokrywasz opłaty w Aion Banku, a odbiorca przelewu pokrywa koszty swojego banku i banków pośredniczących.

Jak działają przelewy natychmiastowe w Aion Banku?

Sposobem na błyskawiczne przekazanie pieniędzy na konto odbiorcy jest skorzystanie z przelewu natychmiastowego. Transfery tego typu realizowane są w systemie Express Elixir i wykonywane są również w weekendy i święta. W niektórych bankach obowiązują jednak przerwy, więc nie zawsze można mówić o dostępie do systemu w trybie ciągłym. Posiadacze konta w Aion Banku mogą jednak korzystać z takiego dostępu.

Przelewy natychmiastowe w Aion Banku realizowane są przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Możesz korzystać z przelewów natychmiastowych, jeśli spełnione są łącznie dwa poniższe warunki:

 1. Bank odbiorcy korzysta z systemu Express Elixir – sprawdzisz to w tym miejscu.
 2. Przelew realizowany jest w złotych polskich.

Dzięki przelewom natychmiastowym pieniądze na koncie odbiorcy mogą pojawić się w ciągu kilku minut. Jest to przydatne, kiedy nie zdążysz zlecić płatności przed weekendem lub dniem ustawowo wolnym od pracy. Z drugiej strony możesz o dowolnej porze otrzymać pieniądze od nadawcy niemal w czasie rzeczywistym.

Jakie dane są potrzebne do przelewu w Aion Banku?

Złożenie skutecznej dyspozycji przelewu w Aion Banku wymaga uzupełnienia szeregu danych identyfikujących odbiorcę transferu. Zlecając standardowy przelew Elixir w złotych polskich wpisz w odpowiednie pola:

 • nazwę odbiorcy przelewu – najczęściej będzie to imię i nazwisko lub nazwa firmy;
 • numer konta bankowego – polskie rachunki bankowe składają się z 26 cyfr;
 • kwotę przelewu – pamiętaj, że kwota transferu musi mieć pokrycie w saldzie rachunku;
 • tytułu przelewu – ułatwi to zarówno Tobie, jak i odbiorcy płatności identyfikację przelewu lub odnalezienie go w przyszłości, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Nieco inny zestaw danych wymagany jest, kiedy planujesz zlecić przelew zagraniczny. W takim wariancie musisz wskazać:

 • numer konta w formacie IBAN – składa się on z numeru konta, który poprzedzony jest kodem kraju. Dla Polski będzie to „PL”;
 • kod BIC/SWIFT banku beneficjenta przelewu;
 • kwotę przelewu zagranicznego;
 • nazwę odbiorcy przelewu;
 • adres odbiorcy przelewu;
 • tytuł przelewu.

Ile kosztują przelewy w Aion Banku?

Aion Bank oferuje swoje usługi w ramach miesięcznych subskrypcji. Pierwotnie dostępne były trzy pakiety i każdy z nich miał być odpowiedzią na unikalne potrzeby posiadacza konta. Można było skorzystać z darmowego konta Light, pakietu Smart za 29,99 zł miesięcznie lub pakietu All Inclusive za 49,99 zł miesięcznie.

Aktualnie w Aion Banku możesz założyć konto z tzw. Członkostwem Easy, które wiąże się z opłatą na poziomie 5 zł miesięcznie. Możesz uniknąć tej opłaty, jeśli twoje saldo na rachunkach oszczędnościowych wynosi minimum 5.000 PLN przez cały okres, za który jest ona należna. Z uwagi na charakter naszego poradnika przygotowaliśmy – na podstawie tabeli opłat i prowizji obowiązującej od 15 września 2023 roku – zestawienie kosztów przelewów w Aion Banku.

Opłaty za przelewy w Aion Banku (stan na 14.12.2023 r.)
Rodzaj przelewuCzłonkostwo Easy
Przelewy między rachunkami klietna0 zł
Przelewy wewnętrzne między rachunkami prowadzonymi w Aion Banku0 zł
Przelewy krajowe Elixir0 zł
Przelewy europejskie SEPA0 zł
Natychmiastowe przelewy europejskie SEPA4,99 zł
Przelewy międzynarodowe SWIFT4,99 zł

Pamiętaj, że podczas realizacji przelewów walutowych mogą pojawić się dodatkowe opłaty banków pośredniczących i nie zależą one od Aion Banku. Koszty tego typu mogą obciążyć Twój rachunek lub pomniejszyć kwotę przelewu.

Warto wiedzieć

 • Sesje przelewów przychodzących i wychodzących w systemie Elixir realizowane są wyłącznie w dni robocze. Wykluczone są weekendy i dni ustawowo wolne.
 • Przelewy przychodzące zasilają Twoje konto. Przelewy wychodzące to środki, które wysyłasz na rachunki w innych bankach.
 • System Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który obsługiwany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową.
 • Każdego dnia roboczego obowiązują 3 przychodzące sesje Elixir i 3 wychodzące sesje Elixir. Wyjątkiem jest 24 grudnia i ostatni dzień roboczy w roku, kiedy KIR realizuje tylko 1. i 2. sesję rozliczeniową Elixir.
 • Sesje Elixir pozwalają określić, o której godzinie dojdzie przelew zlecony w złotych polskich.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Kiedy dojdzie przelew w Aion Banku?

  Sesje Elixir w Aion Banku odbywają się o ściśle określonych godzinach. Jeśli masz konto w Aion Banku i jesteś odbiorcą przelewu, to powinny interesować Cię sesje wychodzące w banku nadawcy i sesje przychodzące w Twoim banku. Natomiast kiedy zlecasz przelew, to sprawdź sesje wychodzące z Aion Banku i sesje przychodzące w banku odbiorcy przelewu. 

 2. Czy Aion Bank realizuje przelewy w weekendy?

  Aion Bank pozwala przekazywać pieniądze w weekendy za pomocą przelewów natychmiastowych. Pamiętaj jednak, że transfery tego typu muszą być realizowane w złotych polskich, a bank odbiorcy musi działać w systemie Express Elixir. Aion Bank pobiera opłatę za przelew natychmiastowy. Na dzień 14 grudnia było to 4,99 zł za sztukę.

 3. Na jaką maksymalną kwotę można zlecić przelew Elixir w Aion Banku?

  System Elixir pozwala na realizację przelewów przychodzących i wychodzących na maksymalną kwotę 1 miliona złotych polskich dla pojedynczego przelewu. W przypadku wyższej kwoty należy zlecić przelew SORBNET. Dla przelewów natychmiastowych SEPA maksymalna kwota transferu wynosi 1.000 EUR.

   

 4. Jak sprawdzić, czy nadawca wysłał przelew?

  Jedynym sposobem na sprawdzenie złożenia dyspozycji przelewu przez nadawcę jest poproszenie go o przekazanie potwierdzenia wykonania takiej operacji. Zalecana jest jednak duża ostrożność, bo bez trudu można sfałszować taki dokument. Dużo bezpieczniej jest zaczekać, aż środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie.

 5. Gdzie znaleźć szczegóły przelewu w Aion Banku?

  Jeśli chcesz sprawdzić szczegóły przelewu, to zaloguj się do aplikacji Aion Bank, wybierz odpowiednie konto w sekcji „Finanse”, a następnie wybierz „Historię transakcji”. Klikając w poszczególne przelewy zobaczysz ich szczegóły. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments