Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Czy kredyt na 30 lat to dobry pomysł?

Zdecydowanie najkorzystniej jest brać możliwie najkrótsze kredyty oraz tylko do wartości, która faktycznie jest wymagana w danych okolicznościach. W praktyce kredyty hipoteczne brane są na okres około 20-25 lat. Na potrzeby dzisiejszej publikacji skupimy się jednak na kredycie na 30 lat, który zostanie przez nas opisany przez pryzmat różnych kwestii i okoliczności.

Spis treści:
Rozwiń

Kredyt na 30 lat. Jaka rata i ile wyniesie całkowity koszt kredytu?

W tym miejscu warto jest wskazać, że kredyt na 30 lat często wiąże się z tym, że należy oddać zdecydowanie więcej pieniędzy niż zostało pierwotnie pożyczone. Dla przykładu należy wskazać takie parametry (przy założeniu, że kredyt jest zaciągany na 30 lat, w wysokości 300000 zł oraz z wkładem własnym na poziomie 10%), wówczas:

 • rata w przypadku kredytu na 30 lat wyniesie około 2200-2500 zł.
 • całkowity koszt kredytu na 30 lat wyniesie około 797000-947000 zł.

Powyższe wyliczenia mają charakter poglądowy i powinny stanowić wyłącznie punkt orientacyjny. Warto jest skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów kredytów hipotecznych.

Z jakiej oferty banku można skorzystać, wnioskując o kredyt na 30 lat?

W praktyce za zasadne należy uznać sprawdzenie sporej ilości oferty z różnych banków. Wybór oferty powinien być poprzedzony wnikliwą analizą każdej z ofert i poprawnym przeliczeniem jej warunków. Sugerowanym jest skorzystanie z oferty, która najlepiej odpowiada naszej sytuacji finansowej. Warto jest również podjąć próbę dodatkowego negocjowania warunków wybranej oferty bezpośrednio z bankiem, w celu uzyskania możliwie najkorzystniejszego kredytu hipotecznego (najtańszy kredyt hipoteczny z punktu widzenia naszych interesów finansowych).

Ranking kredytów hipotecznych – jak korzystać?

W przestrzeni internetowej funkcjonuje bardzo wiele rankingów kredytów hipotecznych. Warto z nich korzystać, jednakże przy założeniu, że porównujemy oferty o tych samych parametrach. Należy sprawdzić czy taki ranking charakteryzuje się właśnie takim podejściem.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Aby dostać kredyt hipoteczny należy przejść wnikliwą weryfikację, którą dokonuje bank. Bank ocenia naszą zdolność kredytową i finalnie podejmuje decyzję odnośnie tego, czy udzielić danej osobie kredytu, na jakich warunkach etc. Zdecydowanie korzystnie wpływające parametry na zaciągnięcie kredytu hipotecznego to m.in.:

 • stabilna umowa o pracę;
 • wysokie zarobki;
 • dodatkowe dochody;
 • posiadanie innej nieruchomości;
 • młody wiek kredytobiorcy (25-40 lat);
 • dobra historia kredytowa (informacje z biura informacji kredytowej).

Kredyt 150 tys. na 35 lat, a zdolność kredytowa

Należy wskazać, że tak niskie kredyty na 35 lat są rzadkością. Jednakże występują one w przestrzeni finansowej. Młoda osoba, która ma zarobki na poziomie wyższym niż 4000 zł brutto, nie powinna mieć problemu, aby uzyskać taki kredyt na 35 lat.

Kredyt hipoteczny – na co można przeznaczyć środki z kredytowania?

W przypadku kredytu hipotecznego pieniądze muszą być przeznaczone na cel ściśle określony w umowie o kredyt hipoteczny (kwestie związane z nieruchomością). Pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego nie powinny być przeznaczone na realizację innego niż umownego celu.

Kredyt hipoteczny na 30 lat – ile trzeba zarabiać, aby go dostać?

Zdolność kredytowa uzależniona jest od tego ile zarabiamy. Jeżeli nasze zarobki są na poziomie około 4000-5000 zł brutto, wówczas nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy bank przeliczy naszą zdolność kredytową, gdyż ten parametr określa to ile pieniędzy bank będzie nam gotowy pożyczyć na 30 lat.

Jaka rata przy kredycie na 150 tys. na 35 lat?

W ogólnym założeniu taka rata nie powinna przekraczać około 1200-1500 zł. Jednakże należy podkreślić, że wartość ta uzależniona jest każdorazowo od indywidualnych parametrów oferty banku lub kredytobiorcy.

Ile wynosi rata kredytu hipotecznego na 30 lat?

Wysokość raty kredytu hipotecznego na 30 lat uzależniona jest od wysokości kredytu. W przypadku kredytu na 250 000 zł jest to rata w okolicach 1500-2000 zł. Wartości te mogą się różnić w zależności od indywidualnych parametrów oferty, kredytobiorcy etc.

Jak obliczyć ratę kredytu na 30 lat?

W tym celu najlepiej jest:

 1. Umówić się na rozmowę z doradcą kredytowym;
 2. Umówić się na wizyty w różnych bankach w celu poznania szczegółów paru ofert;
 3. Skorzystać z kalkulatora rat kredytu hipotecznego na 30 lat.

Kredyt 150 tys. na 35 lat – czy wymagany jest wkład własny?

Banki co do zasady wymagają wkładu własnego. Kredyt na 35 lat i na wartość 150 000 zł jest stosunkowo niskim kredytem. Jednakże również w takiej sytuacji bank może wymagać wkładu własnego. Najczęściej jest to na poziomie 10-20%.

W jakim banku złożyć wniosek o kredyt na 30 lat?

Na tak postawione otwarte pytanie należy odpowiedź – w zasadzie w każdym banku można złożyć wniosek o kredyt na 30 lat. W tym zakresie nie ma żadnych przeciwwskazań. Z okoliczności sprawy może się okazać, że dany wniosek zostanie odrzucony ze względu na różnego rodzaju przeciwności, okoliczności, sytuację finansową etc.

Kredyt hipoteczny na 30 lat – kiedy można wnioskować o taki kredyt?

O kredyt hipoteczny na 30 lat najczęściej wnioskują osoby w wieku od 25-40 lat. Wskazać należy, że kredyt na 30 lat może nie zostać udzielony osobie, która osiągnęła dany wiek. Każdorazowo jest to okoliczność, która jest indywidualnie analizowana przez bank. Z praktycznego punktu widzenia należy wskazać, że osobie np. po 50 roku życia może być niezwykle trudno uzyskać dobry kredyt na 30 lat (bank może odmówić takiego okresu kredytowania bądź zaproponować inne rozwiązanie etc.).

Kredyt hipoteczny a rodzaj umowy – co warto wiedzieć?

Zdecydowanie najbezpieczniejszym z punktu widzenia interesów banków są umowy o pracę. W takich sytuacjach stabilna umowa o pracę może przełożyć się na korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego. Sytuacja jest również dobra w momencie, gdy udzielenie kredytu dotyczy osoby, która od wielu lat prowadzić działalność gospodarczą i ma regularne dochody na wysokim poziomie. Dodatkowo taka osoba może zabezpieczyć ewentualne ryzyko braku spłaty rat w innej formie (np. zabezpieczenie innej nieruchomości, weksel etc.).

Kto może wziąć kredyt na 30 lat?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedź bardzo ogólnie – w zasadzie każdy, jednakże im osoba wnioskująca o kredyt na 30 lat jest młodsza, tym większe są szanse na pozytywne rozpatrzenie jej wniosku. Kredyt na 30 lat jest zdecydowanie sugerowany osobom w wieku od 25 do 40 lat.

Czy warto brać kredyt na 30 lat?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć przez pryzmat indywidualnych sytuacji każdego z kredytobiorców. Każda sytuacja jest inna, każda zdolność kredytowa może mieć inną wartość. To właśnie przez pryzmat tego ile chcemy pożyczyć od banku pieniędzy, ile możemy miesięcznie spłacać kredytu hipotecznego oraz ile mamy lat – od tego zależy nasza decyzja i zdolność kredytowa. Warto jest każdorazowo wnikliwie i indywidualnie przenalizować każdą ofertę i dokonać optymalnego wyboru z punktu widzenia ekonomiki.

Jaka rata kredytu na 30 lat jest najlepsza?

Również na to pytanie nie da się jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Warto jest przeanalizować konkretne modele i wybrać ten, który najlepiej pasuje do naszej aktualnej i przyszłościowej sytuacji finansowej. Możemy wybrać albo raty stałe albo raty malejące – wszystko zależy od tego jakie są nasze zdolności finansowe (rozumiane jako aktualna sytuacja i sytuacje mogące wystąpić w przyszłości, gdyż kredyt hipoteczny jest instrumentem finansowym długoletnim, podczas którego trwania może dojść do wielu zmiennych).

Jaki jest maksymalny okres spłaty kredytu hipotecznego?

Kwestię tę należy indywidualnie ustalać z bankiem. Co do zasady kredyty hipoteczne nie są udzielane na okres dłuższy niż 35-40 lat. Należy jednak wskazać, że jest to kwestia stricte indywidualna i należy w takiej sytuacji kontaktować się bezpośrednio z bankiem.

Kredyt hipoteczny krok po kroku – jak zaciągnąć?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego można podzielić na parę kroków:

 1. Podjęcie decyzji o sprawdzeniu ofert banków;
 2. Analiza ofert banków, doradców kredytowych etc. (należy sprawdzić aktualne oferty kredytów hipotecznych);
 3. Negocjacje najlepszej oferty z bankiem;
 4. Uzyskanie pozytywnej opinii banku w zakresie możliwości otrzymania kredytu na podstawie wnikliwe analizy i zdolności kredytowej;
 5. Końcowa analiza naszych możliwości finansowych (własna ocena z punktu widzenia ekonomiki);
 6. Podpisanie umowy o kredyt hipoteczny;
 7. Zakup nieruchomości ze środków pochodzących z umowy kredytu hipotecznego (wpis do księgi wieczystej nieruchomości kredytu hipotecznego).

Jaka zdolność kredytowa jest wymagana przy kredycie hipotecznym?

Zdolność kredytowa uzależniona jest od tego ile chcemy pożyczyć pieniędzy od banku. Kwestia ta jest indywidualna i zależy od sytuacji każdego potencjalnego kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny na 30 lat – na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty?

Warto jest zwrócić uwagę na takie kwestie jak m.in.:

 • wysokość rat kredytu hipotecznego;
 • kwotę kredytu (kwota kredytu ma istotne znaczenie podczas porównywania ofert – ważne, aby była tożsama dla każdej z ofert);
 • długość okresu kredytowania (dłuższy okres kredytowania wpływa na zwiększone koszty kredytowe);
 • rodzaj rat kredytu hipotecznego (stałe lub malejące);
 • wymagalność dodatkowych zabezpieczeń (np. weksle etc.);
 • kwestie ubezpieczenia kredytu hipotecznego;
 • wysokość opłat dodatkowych i prowizji;
 • posiadanie ewentualnego innego kredytu (kredyt gotówkowy etc.);
 • warto jest sprawdzić naszą zdolność kredytową przez pryzmat również własnej oceny sytuacji naszego portfela i widoków na przyszłość w tym zakresie;
 • kontakt i udzielanie wyjaśnień przez doradcę kredytowego;
 • łatwość procedowania w przypadku podjęcia decyzji o wcześniejszej spłacie;
 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania;
 • ocena zasadności skorzystania z dodatkowych produktów banku (czy faktycznie instrumenty te będą dla nas potrzebne – dotyczy to dodatkowych kart kredytowych, ubezpieczeń etc.);
 • warto jest zapoznać się wcześniej z pełnymi warunkami kredytu hipotecznego i zadawać pytania w momencie, gdy pojawiają się uzasadnione wątpliwości lub gdy dane postanowienie umowne nie jest dla nas jasne.

Czy można obniżyć ratę kredytu na 30 lat?

Kredytobiorca może wystąpić z wnioskiem do banku w celu obniżenia raty kredytu na 30 lat. W takiej sytuacji bank indywidualnie ocenia sytuację każdego z kredytobiorców (wnioskujących). Jednakże okoliczność ta nie jest niemożliwa do zaistnienia – w praktyce zdarzają się sytuacje, w których możliwe jest obniżenie raty kredytu. Rata kredytu może zostać obniżona np. w sytuacji, gdy kredytobiorca nadpłaci w sporej części swój aktualny kredyt hipoteczny, wówczas rata kredytu może ulec pomniejszeniu.

Kredyt na 30 lat. Jaka rata i ile wyniesie całkowity koszt kredytu?

Są to indywidualne kwestie, które możliwe są do określenia dopiero po wskazaniu takich parametrów jak wysokość kredytu hipotecznego, rodzaj rat (stałe lub malejące), rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego etc. W tym celu najlepiej jest kwestię tę ustalić bezpośrednio z pracownikiem banku lub z doradcą kredytowym.

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest również od indywidualnych cech/okoliczności potencjalnego kredytobiorcy. Oprocentowanie kredytu hipotecznego w formie stałej jest rozwiązaniem, które zapewnia większą przewidywalność kosztów w długim czasie. Oprocentowanie kredytu w formie zmiennej jest najczęściej wybierane, jednakże powoduje większy stan niepewności – w przypadku zmiany wysokości stóp procentowych, zmianie ulegnie również wysokość raty kredytu hipotecznego. Podejmując taką decyzję należy sprawdzić oba rozwiązania i dokonać świadomego i racjonalnego wyboru, mając na uwadze aktualny stan finansów oraz zakładany stan finansów w przyszłości.

Ile się czeka na kredyt hipoteczny 2023?

Udzielenie kredytu hipotecznego następuje dość sprawnie. W praktyce już w ciągu kilku tygodni możliwe jest zawarcie umowy kredytowej. Procedowanie może się wydłużyć np. w sytuacji, gdy w tym samym czasie procedowane są większej ilości wnioski z programów rządowych, które ostatnimi czasy cieszą się rosnącym powodzeniem – kwestia ta może nieco wydłużyć finalne procedowanie kredytu.

Spłata kredytu hipotecznego – jak to wygląda i jakie są dostępne opcje?

Spłacić kredyt możemy na różne sposoby. Do najpopularniejszych zaliczamy m.in.:

 • jednorazowa spłata kredytu hipotecznego;
 • częściowa spłata kredytu hipotecznego (w częściach/transzach);
 • nadpłacanie kredytu przy każdej spłacanej racie kredytu hipotecznego (nadpłata w stałej lub zmiennej wysokości co miesiąc).

Kredyty hipoteczne 2023 – oferty największych banków w Polsce

Kredyty hipoteczne w 2023 r. są oferowane przez większość banków funkcjonujących na naszym rynku. Do takich banków zaliczamy np.:

 • City Handlowy;
 • Bank BPS;
 • ING Bank Śląski;
 • Bank Pekao;
 • Alior Bank;
 • PKO BP;
 • BNP Paribas Bank;
 • Bank Millennium;
 • BOŚ;
 • Credit Agricole;
 • Santander Bank;
 • mBank;
 • Velo Bank.

Kredyt hipoteczny – co to za oferta?

Oferta kredytu hipotecznego to złożenie propozycji finansowej obejmującej możliwość skorzystania z określonej kwoty pieniędzy na ściśle określonych warunkach, które przedstawia bank (warunki te czasem można negocjować).

Kredyt hipoteczny – wniosek. Jak napisać?

Wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego jest sporządzany na formularzach, które obowiązują w danym banku. W praktyce oznacza to, że to właśnie pracownik banku sporządza taki wniosek wraz z potencjalnym kredytobiorcą. Potencjalny kredytobiorca potwierdza dane, które zawarte są we wniosku, który przekazywany jest dalej do procedowania.

Bank Millennium kredyt hipoteczny

Bank Millennium jest jednym z banków, które oferują kredyty hipoteczne. Aby zapoznać się z jego ofertą należy:

 • udać się do oddziału banku;
 • zostawić swój kontakt na stronie banku;
 • zapytać doradcę kredytowego o ofertę z tego konkretnego banku.

Rządowe programy wsparcia kredytowania mieszkań

W chwili obecnej na popularności zyskuje rządowy program wsparcia kredytowania mieszkań pn.: „Kredyt 2%”. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą zdecydować się na zakup swojej pierwszej nieruchomości.

Innym rodzajem rządowego programu są np. wakacje kredytowe, które z powodzeniem funkcjonowały obecnie oraz w poprzednich latach.

Warto wiedzieć

 1. Decydując się na kredyt hipoteczny warto jest zadbać o dobrą historię kredytową w biurze informacji kredytowej.
 2. Wybór kredytu hipotecznego powinien być poprzedzony wnikliwą analizą domowego budżetu.
 3. Warto jest zastanowić się nad wyborem rodzaju stóp procentowych (oprocentowanie stałe lub oprocentowanie zmienne) i rodzaju rat (malejące lub stałe).
 4. Warto jest podejmować próby negocjacji oferty danego banku w odniesieniu do kredytu hipotecznego.
 5. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe – wymaga od nas wnikliwej analizy stanu obecnego oraz przyszłego.

Najczęściej zadawane pytania:

 1. Jak zabezpieczyć terminową spłatę zobowiązania?

  Zasadnym jest regularne planowanie swoich wydatków i odkładanie wymaganej kwoty na spłatę zobowiązania.

 2. Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny?

  W celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego najlepiej jest udać się do oddziału banku lub skontaktować się z doradcą finansowym.

 3. Jak sprawdzić całkowity koszt kredytu hipotecznego?

  Całkowity koszt kredytu hipotecznego można sprawdzić w banku, w umowie kredytu hipotecznego (uwaga na element zmienny jakim jest oprocentowanie kredytu – zmienne stopy procentowe) oraz przy pomocy kalkulatorów kredytu hipotecznego.

 4. Co należy zrobić w pierwszej kolejności, gdy chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny?

  W pierwszej kolejności należy sprawdzić i porównać oferty z kilku banków. Następnie wybrać najlepsze i postarać się doprowadzić do indywidualnych negocjacji zaproponowanych warunków. Jeżeli to się nie uda – rozważyć wybór oferty najkorzystniejszej. Porównując oferty zawsze należy zestawiać je z tymi samymi parametrami.

 5. Czy warto jest wybrać kredyt mieszkaniowy?

  Odpowiedź na to pytanie jest kwestią indywidualną. Kredyt hipoteczny jest jedną z metod sfinansowania wymarzonego lokum i jest chętnie wybierany przez kredytobiorców.

 6. Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny?

  Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto jest sprawdzić dokładnie jego warunki i zestawić je z możliwościami finansowymi.

 7. Dlaczego kwota kredytu jest istotnym parametrem?

  Kwota kredytu realnie wpływa na wysokość miesięcznych rat. Racjonalnym podejściem jest dążenie, aby rata kredytu hipotecznego była relatywnie na niskim poziomie, który nie powinien wpływać negatywnie na miesięczny budżet danego gospodarstwa domowego.

 8. Co jeżeli nie mam zdolności kredytowej?

  W przypadku braku zdolności kredytowej warto jest odstąpić od poszukiwania innych instrumentów finansowych w celu sfinansowania zakupu nieruchomości.

 9. Czy brak spłaty kredytu gotówkowego może mieć wpływ na zdolność kredytową?

  Tak. Brak spłaty innych zobowiązań finansowych powoduje, że nasza historia kredytowa niekorzystnie wpływa na ocenę naszego wniosku przez bank.

 10. Czy każdy bank ma w swojej ofercie kredyty hipoteczne?

  Co do zasady praktycznie każdy bank funkcjonujący w Polsce posiada w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Są to jedne z najpopularniejszych instrumentów finansowych w naszym kraju.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments