Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Czy Polaków stać na Święta?

Polacy nie chcą brać kredytów na organizację Gwiazdki – prawie 90% z nas wykorzystuje bieżące dochody. Święta na kredyt to rozwiązanie zaledwie dla 2% Polaków. W tym roku planujemy wydać zaledwie 60 zł więcej niż w tamtym, aby przygotować Święta, a ceny rosną. 

Zastaw się, a postaw się – szczególnie pod koniec roku częściej słyszymy to zdanie. Dlaczego? Podobno Polacy mają skłonność do imponowania innym, np. przez organizowanie wystawnych przyjęć, bez liczenia się z własną sytuacją finansową. Już w 1997 roku Maciej Samcik pisał w Gazecie Wyborczej: „Gwiazdka skłania do zakupów według zasady zastaw się, a postaw się. Banki to zauważyły i zaczęły reklamować specjalne świąteczne kredyty”. 

Czy dziś Polaków stać na Święta i czy biorą kredyty organizację Bożego Narodzenia? 

Z roku na rok wydajemy na Święta więcej 

Związek Banków Polskich każdego roku publikuje raport „Świąteczny Portfel Polaków”. W tym roku przeciętny Polak planuje wydać w sumie na Święta 1 490 zł. Rok temu było to 1 427 zł, a dwa lata temu 1 415 zł. Na same artykuły spożywcze i organizację Gwiazdki przeznaczymy w tym roku średnio 697 zł – w 2022 roku ta kwota wynosiła 585 zł, a 2 2021 roku 557 zł. 

czy polaków stać na święta

czy polaków stać na święta

Co z prezentami? W 2021 roku planowaliśmy wydać na nie 557 zł, rok później 585 zł, a w tym roku 697 zł. 

czy polaków stać na święta

Zgodnie z obliczeniami, 4-osobowa rodzina, składająca się z rodziców i dwójki dzieci, wyda na Święta w tym roku około 3739,70 zł. 

Skąd pieniądze na Święta? 

W tegorocznym „Świątecznym Portfelu Polaków” czytamy, że 86% badanych wykorzysta bieżące dochody, aby pokryć świąteczne wydatki – rok temu było to 84%, a dwa lata temu 79%. Spora część Polaków sięgnie po swoje oszczędności – pieniądze na święta zorganizuje w ten sposób 27% z nas. 

czy polaków stać na święta

Święta na kredyt? Tylko 2% badanych twierdzi, że pójdzie do banku po kredyt konsumencki na ten cel, a tylko 1% zapowiada, że pożyczy pieniądze w firmach chwilówkowych. 

czy polaków stać na święta

Dodatkowo, według badania Minds&Roses dla Monitora Bankowego z października 2023 roku, zaledwie 6% kredytobiorców pożycza pieniądze, aby kupić prezenty. Choć spora grupa, bo aż 54% bierze kredyt na bieżące wydatki – organizacja Gwiazdki może być jednym z takich wydatków. 

czy polaków stać na święta

Czy stać nas na karpia, choinkę i inne produkty? 

Karp w różnej formie wciąż jest jedną z najpopularniejszych potraw świątecznych. Nie wyobrażamy sobie też Bożego Narodzenia bez choinki. Obliczyliśmy, ile kilogramów żywego karpia i ile sztuk choinek można kupić w tym roku i porównaliśmy do lat ubiegłych. 

czy polaków stać na święta

czy polaków stać na święta

czy polaków stać na święta

W 2021 roku za najniższą pensję Polak mógł kupić 110 kg karpia, a w tym roku tylko 93 kg. Jeśli chodzi o średnią wypłatę, także widzimy spadek – 210 kg w 2021 roku i 175 kg w tym roku. Co z choinkami? W 2021 roku za najniższą krajowa mogliśmy kupić 44 choinki. W 2023 roku jest to 56 choinek. Biorąc pod uwagę średnią krajową, w 2021 roku stać nas było na 84 choinki, a w tym roku na 105 choinek. 

czy polaków stać na święta

czy polaków stać na święta

czy polaków stać na święta

Sprawdziliśmy też ceny innych popularnych produktów, które Polacy chętnie kupują przed Świętami. Zdrożało praktycznie wszystko – mięso, nabiał, produkty sypkie słodycze itd. Czy są jakieś spadki? Na przykład za litr miodu lipowego musieliśmy zapłacić w 2022 roku średnio 48 zł, a w tym 40 zł. Tańsze jest też masło – rok temu było to ok. 9,5 zł za 200 g, a dziś jest 7 zł. 

Porównaliśmy koszyk świąteczny z podstawowymi produktami, za które w tym roku przyjdzie nam zapłacić 443,70 zł. Rok temu za te same produkty musieliśmy wydać 362,20 zł. Warto przypomnieć, że inflacja w październiku wynosiła odpowiednio: 6.8% w 2021 roku, 17.9% w 2022 roku i 6.6% w 2023 roku. W tym roku ceny rosną wolniej niż w ubiegłym, ale wciąż są to istotne wzrosty. 

Catering zamiast stania przy garach? 

Większość Polaków wciąż stawia sobie samodzielne przyrządzenie Wigilii za punkt honoru. Jednak zamówienie świątecznych potraw z roku na rok jest coraz popularniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że restauracje i firmy cateringowe szacują, że w tym roku ceny pójdą w górę. Badanie „Świąteczny Portfel Polaków” wskazuje, że w tym roku za kilogram smażonego fileta karpia trzeba zapłacić średnio 144 zł, a rok temu to było 133 zł. Dorsz po grecku kosztuje około 100 zł/kg, natomiast śledź pod pierzynką z buraków 90 zł/kg. 

Trudno wyobrazić sobie święta bez czerwonego barszczu, którego cena w tym roku wynosi 36 zł za litr. Do tego trzeba doliczyć uszka z kapustą i grzybami, za które zapłacimy średnio 3 zł za sztukę. W niektórych domach zamiast barszczu jada się krem grzybowy z borowikami. Koszt takiej zupy to 48 zł za litr. 

Przygotowując Święta warto przede wszystkim pamiętać o umiarze. Z badań, które przeprowadzone zostały w ramach „Programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności” wynika, że Polki i Polacy w ciągu roku marnują niemal pięć milionów ton żywności. Jak wynika z sondażu Kantar Public dla firmy Too Good to Go, aż 39% ankietowanych przyznaje się, że wyrzuciło do kosza potrawy świąteczne. Dlaczego? Głównie dlatego, że się zepsuły – tak twierdzi 52% badanych. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments