Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Ile zapłacimy za przelewy zagraniczne?

Przelewy zagraniczne to sposób na jednorazowe przekazanie pieniędzy dziecku na wakacjach, jak i stała pomoc członkom rodziny za granicą. Bez względu na przeznaczenie środków, przelewy zagraniczne zwykle są dość kosztowne. Sprawdź, ile zapłacisz za przelew w banku, placówce pocztowej czy kantorze internetowym.


Przesłanie pieniędzy za granicę jest możliwe nie tylko w banku. Większy wybór oznacza możliwość obniżenia kosztów. Dlatego zanim wyślesz zagraniczny przelew porównaj różne możliwości i sposoby przekazywania środków za granicę, uwzględniając koszty transakcji, a także czas, który musisz przeznaczyć na realizację danej opcji.

Od czego zależą koszty przelewu za granicę?

Koszty przelewu zagranicznego zależą od kilku czynników. Wśród tych najważniejszych można wymienić:

 • wysokość przelewu – dla przelewów realizowanych w standardzie SWIFT prowizja zwykle liczona jest jako procent od kwoty przelewu,
 • rodzaj waluty – jeśli dojdzie do przewalutowania, to do transakcji trzeba jeszcze doliczyć koszty związane z tą operacją, wysokość spreadu powinna być niższa, jeśli przelew zagraniczny realizujesz przy pomocy kantoru internetowego,
 • kraj przelewu – przelewy zagraniczne realizowane poza Jednolity Europejski Obszar Płatniczy w walucie innej niż euro będą kosztowały znacznie więcej niż zwykły przelew SEPA,
 • czas dostarczenia środków – możliwa jest opcja standardowa, pilna lub ekspresowa – dwie ostatnie opcje są szybsze, ale też kosztują więcej.

Kto pokrywa koszty przelewu? Odpowiedź wcale nie jest tak oczywista. Bowiem w przypadku przelewów zagranicznych koszty można podzielić pomiędzy odbiorcę i nadawcę przelewu.

Możliwe są trzy opcje:

 • SHE – z ang. share czyli dzielić

Oznacza podział kosztów pomiędzy dwie strony transakcji. Jako nadawca pokrywasz opłaty i prowizje swojego banku, a odbiorca pozostałe koszty. W praktyce może to jednak oznaczać, że bank adresata przelewu może obciążyć Cię częścią prowizji i innych opłat.

 • OUR – z ang. our czyli nasz

W tej opcji wszystkie koszty pokrywane są przez nadawcę przelewu.

 • BEN – z ang. beneficiary czyli beneficjent

Oznacza, że wszystkie koszty przelewu ponosi odbiorca przelewu. Czyli przekazana do banku odbiorcy kwota zostanie pomniejszona o wartość prowizji jego banku, Twojego banku jako nadawcy i wszystkich banków, które pośredniczyły w realizacji transakcji.

Ile kosztuje przelew zagraniczny w standardzie SWIFT?

SWIFT z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication oznacza Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Przelew zagraniczny SWIFT to przelew walutowy, który umożliwia przekazanie pieniędzy na konto w każdej walucie i do każdego kraju na świecie. Tak szerokie możliwości przekazania środków są jednak dość kosztowne.

Zwykle cena przelewu SWIFT określona jest jako procentowa wartość transakcji (od 0,2% do 0,5%). Banki określają też minimalną i maksymalną wartość opłaty, która waha się w przedziale od kilku złotych do nawet 250 zł. Ale to nie wszystko. Do tego mogą dojść koszty banków pośredniczących w przelewie.

W poniższej tabeli prezentujemy koszty standardowego przelewu w systemie SWIFT w ośmiu bankach – aktualne na dzień 10.08.2023 r.

Nazwa bankuKoszt operacji
Alior Bank- 50 zł w oddziale
- 30 zł - w bankowości internetowej i telefonicznej
Citi Handlowy- 0,25% kwoty przelewu min. 10 PLN, maks. 100 PLN
ING Bank Śląski- 40 zł - w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej
- 50 zł w placówce banku
mBank0,35% kwoty przelewu min. 25 zł, max. 200 zł
PKO BP- 25 zł w serwisie internetowym lub infolinii
- 50 zł w oddziale banku
Pekao SAopłata składa się z:
- stawki podstawowej 0,50% min 30,00 zł max 250,00 zł,
- opłaty za komunikat SWIFT - 22,00 zł
- zryczałtowanej opłaty stanowiącej pokrycie kosztów banku zagranicznego lub krajowego od 20 zł do 0,20 % min 50,00 zł max 450,00 zł
Millennium Bank- 0,5% min 20 PLN max 125 PLN, a dodatkowo 60 zł, jeśli koszty przelewu wybrano w opcji OUR
Bank Credit Agricole- 0,25% min. 60 zł, max. 300 zł

Wybór strony, która pokryje koszty przelewu jest dowolny. Dostępne są wszystkie trzy opcje:

 • OUR (koszty po stronie nadawcy),
 • SHA (koszty dzielone między nadawcę i odbiorcę),
 • oraz BEN (koszty po stronie odbiorcy).

Ile kosztuje zagraniczny przelew SEPA?

Przelew SEPA jest realizowany w walucie euro w ramach Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (ang. Single Euro Payments Area – czyli SEPA). Oznacza on gwarancję rozliczeń na takich samych zasadach we wszystkich państwach należących do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro.

Przelew SEPA może dotyczyć zlecenia przekazu środków klienta polskiego banku na rachunek bankowy odbiorcy prowadzony w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Monako, Norwegii i Szwajcarii lub zleconego z rachunku bankowego wymienionych państw na rzecz klienta banku polskiego.

Standardowy czas realizacji takiego przelewu to 1 dzień roboczy.

Realizacje przelewu SEPA możesz zlecić po zalogowaniu się do bankowości internetowej, w aplikacji mobilnej, przez infolinię lub w osobiście w placówce banku. Zaletą tego rozwiązania jest brak banków pośredniczących w transferze środków, dzięki temu koszty transakcji są niskie.

Opłaty za przelewy SEPA są dzielone według konstrukcji SHA – czyli koszty pokrywają nadawca i odbiorca, każdy w swoim banku.

Wysokość prowizji pobieranej z tytułu przelewu SEPA zależy od polityki prowadzonej przez daną instytucję finansową, dlatego koszty mogą się różnić w zależności od tego, gdzie masz rachunek bankowy.

W poniższej tabeli przedstawiamy koszty standardowego przelewu SEPA w ośmiu bankach – aktualne na dzień 10.08.2023 r.

Nazwa bankuKoszt operacji
Alior BankOd 0 zł do 8 zł
- 8 zł w oddziale
- 5 zł za pośrednictwem infolinii
- 0 zł za pomocą bankowości elektronicznej
Citi Handlowy- 0 zł w usłudze bankowości elektronicznej i w automatycznym bankierze w usłudze CitiPhone
- 30 zł u doradcy w usłudze CitiPhone lub w oddziale banku
ING Bank Śląski- 0 zł w Moim ING
mBank- 0 zł
PKO BPKonto za Zero
- 10 zł w placówce i infolinii banku
- 0 zł w serwisie internetowym iPKO i aplikacji mobilnej IKO
Pekao SA- 9,90 zł
Millennium Bank- 0 zł w aplikacji mobilnej
- 7,99 zł w placówce banku
Bank Credit Agricole- 0 zł

Czy jest alternatywa dla bankowych przelewów zagranicznych?

Przelew bankowy za granicę to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, żeby przekazać pieniądze rodzinie czy znajomym. Alternatywą może być korzystanie z usług firm specjalizujących się w tego typu operacjach i to, co ciekawe, nawet bez posiadania rachunku zarówno przez nadawcę, jak i odbiorcę gotówki. Poniżej trzy przykłady.

Przelew zagraniczny w Western Union

Western Union to chyba jedna z najbardziej znanych firm, która zajmuje się przekazywaniem pieniędzy na całym świecie. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług Western Union możesz liczyć na dostarczenie gotówki nawet, jeśli odbiorca Twojego przekazu nie posiada rachunku bankowego.

Placówki Western Union w Polsce to m.in. punkty w Banku PEKAO SA, PKO BP, Stefczyk Finanse, SKOKi, placówki banków spółdzielczych i inne. Pełną listę punktów w Twoim mieście znajdziesz na stronie internetowej WU.

Firma oferuje trzy sposoby na przelew środków za granicę:

 • odbiór i nadanie pieniędzy w placówce agencyjnej
 • przelew bankowy bezpośrednio na rachunek odbiorcy
 • Mobile Wallet czyli aplikacja powiązana z numerem telefonu

Wybór sposobu przekazania środków zależy od Ciebie i od możliwości ich odbioru przez adresata przelewu.

Na koszty składają dwa elementy:

 • opłata za przekaz
 • różnice w kursie walut

Pieniądze do adresata trafią w walucie kraju do którego jest realizowany przekaz. Western Union zarabia na wymianie walut. Kurs przeliczenia waluty jest mniej korzystny, niż gdyby wymiany dokonać samodzielnie np. za pomocą internetowego kantoru.

Ostateczne koszty zależą od kilku czynników, w tym również kraju adresata przelewu czy wyboru sposobu dostarczenia środków.

Przykład

 • Przelew środków do Chin realizowany na konto bankowe
 • Kwota przekazu: 5.000 zł
 • Odbiorca otrzyma 8747,58 CNY
 • Kurs wymiany stosowany przez Western Union: 1 zł = 1,7495 CNY
 • Opłata za przekaz: 4,90 zł
 • Średni kurs CNC na dzień 09.08.2023 r. 1 zł = 1,77 CNY

Stosując średni kurs adresat powinien otrzymać 8850 CNY, a otrzyma 8747,58 CNY
Różnica w tym przypadku wynosi 102,42 CNY, co można potraktować jako część wynagrodzenia Western Union.

Dla takich samej kwoty i kraju adresata, ale środków do odbioru w gotówce koszty będą trochę inne:

 • Opłata za przekaz: 9,90 zł
 • Odbiorca otrzyma: 8685,19 CNY
 • A kurs wymiany waluty to 1 zł = 1,7370 CNY.

W tym przypadku koszty będą jeszcze wyższe. Biorąc pod uwagę różnice kursów można uznać, że wynagrodzenie Western Union wyniesie 164,81 CNY plus opłata za przekaz.

Przelew zagraniczny Ria Money Transfer

Ria Money Transfer umożliwia przekazywanie środków za granicę przy pomocy swojej aplikacji, którą możesz pobrać ze sklepu Play Lub App Store. Realizacja przelewów nie wymaga posiadania konta bankowego. Opłatę za przekaz możesz uiścić w najbliższym bankomacie sieci Euronet.

Koszty przekazu zależą od kwoty i waluty, w jakiej dostarczany jest przelew. Szczegółowe koszty sprawdzisz bezpośrednio w aplikacji.

Przelew zagraniczny MoneyGram

MoneyGram to kolejne rozwiązanie na wysyłkę pieniędzy za granicę. Firma oferuje dwie opcje nadania i odbioru środków:

 • za pomocą aplikacji
 • lub w placówce.

W Polsce MoneyGram współpracuje z Pocztą Polską, Grupą BPS (Banki Spółdzielcze i Bank BPS), Bankiem Pocztowym i firmą Travex – to właśnie w tych miejscach możesz nadać pieniądze do adresata za granicą. Najbliższą placówkę w Twoim mieście znajdziesz na stronie internetowej MoneyGram.

Koszty przekazu można oszacować na stronie MoneyGram i podobnie jak w Western Union są one powiązane z kursem walut.

Przykład:

 • Przelew środków do Chin
 • Kwota przekazu: 5.000 zł
 • Odbiorca otrzyma: 8.754,20 CNY
 • według kursu: 1 zł = 1,7508 CNY i danych na dzień 09.08.2023 r.

Wychodzi więc nieco taniej niż w Western Union. Trzeba jednak jeszcze doliczyć opłatę za przelew w wysokości 13 zł. Oferta dotyczy przekazania środków bezpośrednio na konto bankowe odbiorcy.

Jednak ostateczny koszt i oferowany kurs wymiany warto sprawdzić tuż przed wysyłką.

Przelew zagraniczny za pomocą PayPal – czy to się opłaca?

PayPal to nie tylko sposób na bezpieczne płatności w internecie. Jego zastosowanie jest szersze i obejmuje również możliwość przekazywania pieniędzy za granicę. Przesłanie środków jest możliwe, jeśli zarówno nadawca, jak i odbiorca przekazu posiada konto PayPal.

Pieniądze można przekazać nie tylko za granicę, ale również do znajomych czy rodziny w Polsce. Jeśli nie dojdzie do przewalutowania czyli przekazujesz kwotę w złotówkach i odbiór również będzie w walucie polskiej, to taka operacja nie wiąże się z żadnymi kosztami. Bezpłatna wysyłka jest możliwa również w razie przekazania kwoty w euro do odbiorcy w Unii Europejskiej. Koszty pozostałych transakcji sprawdzisz bezpośrednio w aplikacji.

Ile kosztują przelewy zagraniczne w kantorze internetowym?

Przelewy zagraniczne są również możliwe za pośrednictwem kantorów internetowych. Ich ofertę warto rozważyć, ze względu na niższy spread (różnicę między ceną sprzedaży a ceną kupna waluty) niż ten, który proponują banki, tradycyjne kantory wymiany walut czy firmy zajmujące się przekazywaniem środków za granicę.

Dodatkowym atutem tej drogi przekazywania środków jest krótki termin ich dostarczenia (od 15 min. przy przelewach natychmiastowych do maksymalnie 48 godzin), bezpieczeństwo i oszczędność czasu.

Jednym z bardziej znanych na rynku polskim kantorów internetowych jest Cinkciarz.pl, który oferuje możliwość złożenia polecenia przelewu na portfel walutowy, adres e-mail, numer telefonu, na rachunek bankowy w Polsce i poza Polską. Koszty przelewu zależą od wybranej metody wysyłki lub odbioru przekazu.

Przykład:

Prowizja podstawowa wynosi:

 • dla polecenia przelewu wewnętrznego (na portfel walutowy, adres e-mail, numer telefonu) – 0 zł
 • dla przelewu na rachunek w Polsce w PLN prowizja za transakcję to – 0,2% a maksymalnie 250 zł
 • dla przelewu na rachunek poza Polską (SWIFT) dla określonych walut – prowizja za transakcję to 0,2% maksymalnie 250 zł – a za przelew 0,25% (min. 40 zł, max. 2500 zł)
 • za polecenie przelewu SEPA – 0,2% maksymalnie 250 zł za transakcję i 5 zł za przelew

Dodatkowo zapłacisz za ekspresową transakcję płatniczą oraz wybraną metodę płatności.
Trzeba też być przygotowanym na dodatkowe opłaty niezależne od kantoru, czyli przede wszystkim prowizje banków pośredniczących (mogą wynieść od 10 do 50 USD).

Zmian w cenniku trzeba się spodziewać niedługo – nowa tabela opłat i prowizji ma zacząć obowiązywać od 18.09.2023 r.

Przelewy środków za granicę oferują również inne internetowe kantory wymiany walut m.in. kantor internetowy TOP FX, walutomat.pl czy internetowykantor.pl. Ich działalność daje Ci możliwość ograniczenia kosztów związanych z przewalutowaniem nie tylko kiedy potrzebujesz wymienić złotówki na obcą walutę na czas wakacyjnych wojaży, ale również kiedy chcesz po prostu przesłać pieniądze za granicę.

Czy można przelać pieniądze za granicę przekazem pocztowym?

Przelewy zagraniczne na poczcie? To jak najbardziej możliwe. Pieniądze możesz nadać w dowolnej placówce pocztowej. Usługa Poczty Polskiej aktualnie umożliwia przekazanie środków finansowych do 50 państw na całym świecie.

Odbiorca przelewu zagranicznego może wypłacić pieniądze w placówce pocztowej – zatem bez konieczności posiadania rachunku bankowego. Średni czas dostarczenia środków tą drogą to 5-6 dni roboczych. Przekaz może również trafić bezpośrednio na konto adresata – tu czas oczekiwania jest krótszy. Pieniądze powinny zostać zaksięgowane na rachunku odbiorcy w ciągu 2-3 dni roboczych.

Opłata za pocztowy przekaz zagraniczny na dzień 10.08.2023 r. wynosi 23 zł plus 1% wartości przekazu.

Jak najtaniej zrobić przelew za granicę?

Jednoznacznie trudno jest wskazać, który sposób na realizację przelewu zagranicznego jest najtańszy. Ostateczne koszty zależą od wielu czynników: kraju do którego chcesz przekazać pieniądze, to czy w transakcji będą uczestniczyć banki pośredniczące, od wysokości przesyłanej kwoty, a także to czy zdecydujesz się na przelew ekspresowy, generujący dodatkowe koszty czy standardowy, ale tańszy.

Najtaniej wyjdzie przelew SEPA czyli ten realizowany w euro w krajach należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Jego zastosowanie jest jednak ograniczone terytorialnie oraz związane tylko z jedną walutą. W przypadku konieczności przewalutowania środków warto zwrócić uwagę na ofertę przelewów zagranicznych realizowanych przez kantory internetowe, w których różnice kursowe są niższe.

Warto wiedzieć

 1. Przelewy zagraniczne zwykle wiążą się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.
 2. Koszt przelewu zagranicznego zależy od wielu czynników: kwoty przelewu, waluty, sposobu nadania i odbioru pieniędzy czy rodzaju transakcji – np. przelew ekspresowy będzie kosztował więcej niż w wersji standard.
 3. Przelewy zagraniczne można zrealizować w banku, ale również na poczcie, za pośrednictwem kantorów internetowych, usługi PayPal czy firm specjalizujących się w przekazach pieniężnych typu Western Union.
 4. Najdroższe są przelewy w standardzie SWIFT.
 5. Najmniej zapłacisz za przelew SEPA.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje przelew do innego kraju?

  Koszty mogą być zróżnicowane w zależności od wybranej waluty, kwoty przelewu i kraju odbiorcy. Dodatkowo koszty przelewów zagranicznych mogą różnić się wysokością w różnych bankach.

 2. Jak najlepiej przelać pieniądze za granicę?

  Wysyłanie pieniędzy za granicę „najlepiej” powinno znaczyć najtaniej, najszybciej i najwygodniej.  Uwzględniając te wszystkie czynniki trzeba znaleźć własne rozwiązanie adekwatne do danej sytuacji. W przypadku jednorazowego przelewu zagranicznego dla oszczędności czasu można wybrać najwygodniejszy przelew z własnego banku lub inną opcję internetową. Szersze porównanie cen zawsze warto zrobić w przypadku powtarzających się przelewów zagranicznych.

   

 3. Czy płaci się za przelew zagraniczny?

  Tak realizacja przelewów zagranicznych wiąże się zwykle z dodatkowymi kosztami, które są uzależnione m.in. od cennika banku, kwoty i waluty przelewu, wyboru opcji przelewu standardowego lub ekspresowego.

 4. Kto płaci za przelew zagraniczny?

  Są trzy opcje:  OUR, która oznacza, że nadawca przelewu pokrywa wszystkie koszty przelewu zagranicznego, BEN gdzie wszystkie koszty pokrywa odbiorca oraz SHA, gdzie koszty pokrywa odbiorca wraz z nadawcą. Ta trzecia opcja jest obowiązkowo stosowana przy przelewach SEPA.

 5. Jak najtaniej wysłać pieniądze za granicę?

  Trzeba porównać różne możliwości. Koszty uzależnione są od kraju adresata przelewu, wybranego sposobu przekazania i odebrania pieniędzy, wysokości przelanej kwoty. Najtańsze będą przelewy SEPA. W przypadku konieczności przewalutowania środków warto sprawdzić ofertę przelewów zagranicznych oferowanych przez kantory walutowe.  

 6. Czy można przelać pieniądze za granicę do osoby, która nie ma konta bankowego?

  Tak. Można skorzystać z usług Poczty Polskiej lub firm typu Western Union. Odbiorca przelewu wypłaci pieniądze w jednej z placówek pocztowych lub placówce firmy, za pośrednictwem której pieniądze zostały wysłane. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments