Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak zrobić przelew przez Internet krok po kroku?

W poniższym artykule dowiesz się jak zrobić przelew przez Internet krok po kroku w bankowości elektronicznej. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.

 

Bankowość internetowa na stałe weszła do użycia w wielu gospodarstwach domowych. Według Związku Banków Polskich w 2022 roku aż 22 miliony użytkowników korzystało z bankowości internetowej. Co więcej, 12,5 mln użytkowników zostało scharakteryzowanych jako “mobile only”. Oznacza to, że załatwiają oni swoje sprawy bankowe wyłącznie przez Internet. Jak widać, korzystanie z bankowości internetowej wydaje się bardzo powszechne.

Na czym polega przelew przez Internet?

Przelew bankowy przez Internet jest wygodnym sposobem na wykonanie płatności. Za pomocą aplikacji mobilnej albo bankowości internetowej można bardzo szybko zapłacić rachunki czy uregulować czynsz. Przelewem można także błyskawicznie dokonać płatności na rachunek odbiorcy.

Przelewy internetowe działają na takich samych zasadach jak standardowy przelew dokonany w placówce bankowej. Klient ma możliwość wykonania tej operacji samodzielnie ze smartfonu, tabletu lub komputera z dostępem do Internetu. Zapewnia to wygodę oraz prywatność. Po wykonaniu przelewu trafia on albo do krajowego lub zagranicznego systemu rozliczeniowego.

Krajowy system nazywa się ELIXIR. Środki rozlicza się za pośrednictwem trzech sesji: porannej, popołudniowej i wieczorowej. Z tego powodu przelewy zewnętrzne nie są realizowane od razu, ale dopiero podczas najbliższej sesji ELIXIR. System ten jest rozwijany przez KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa).

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że każdy bank ma własne godziny księgowania operacji. Mogą one być różne od „ELIXIR-owych”. Informację o godzinach księgowania przelewów można znaleźć na stronie internetowej banku. Można się też dowiedzieć o czasie księgowania w placówce banku lub po kontakcie z infolinią.

Jakie są rodzaje przelewów przez Internet?

Dokonując przelewu przez Internet, mamy szeroki wybór sposobów realizacji transakcji. Można wyróżnić m.in. przelew:

  • standardowy,
  • ekspresowy,
  • cykliczny,
  • zagraniczny,
  • na rachunek własny w tym samym banku,
  • na numer telefonu,
  • zdefiniowany,
  • walutowy.

Przelew standardowy to zwykły przelew bankowy, który będzie wykonany w normalny sposób w ramach sesji ELIXIR. Oznacza to, że pieniądze trafią na określony rachunek odbiorcy w dowolnym banku na terenie całego kraju. Przelew pojawi się na rachunku odbiorcy po zaksięgowaniu operacji przez banki. Z reguły ma to miejsce w ciągu 24 godzin od zlecenia płatności. W weekendy i święta standardowe przelewy internetowe nie są księgowane.

Przelew ekspresowy jest usługą, która umożliwia znacznie szybsze przelanie środków. Może to być spowodowane wyjątkową sytuacją. Kiedy zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z przelewu ekspresowego. Taki przelew omija standardowe sesje ELIXIR. Dzięki temu transakcja przebiega bardzo szybko. Z reguły środki pojawiają się na rachunku w ciągu kilku albo kilkunastu minut.

Przelew cykliczny jest to zlecenie stałe. Możesz skorzystać z funkcji regularnego płacenia za rachunki. Wspomniany typ przelewu jest realizowany automatycznie w określonych odstępach czasu. Przykładem może być stałe zlecenie przelewu z tytułu płacenia czynszu dla właściciela mieszkania. Przelew cykliczny można bardzo prosto stworzyć w systemie bankowości internetowej i mobilnej.

Przelew zagraniczny jest zupełnie innym rodzajem przelewu niż krajowy. Wynika to z tego, że trzeba wpisać zupełnie inne dane, aby przelew został wykonany. Informacja o przelewie najczęściej jest przekazywana przez system komunikacji międzybankowej SWIFT. Przelew zagraniczny z reguły trwa o wiele dłużej niż standardowy przelew krajowy. Co więcej, jest droższy. Wynika to m.in. z tego, że podczas przelewu bank korzysta się z zewnętrznej infrastruktury. Poniesione koszty musi przerzucić na klientów.

Przelew na rachunek własny w tym samym banku jest rozliczany w wewnętrznym systemie banku. Dzięki temu środki niemal natychmiast trafiają na Twoje konta. Przelewy wewnętrzne są darmowe. Dlaczego niektóre osoby dokonują tego rodzaju operacji? Może to być spowodowane przelaniem środków na rachunek walutowy prowadzony w tym samym banku lub na konto oszczędnościowe.

Przelew na numer telefonu jest jednym ze sposobów błyskawicznego przelewu środków do odbiorcy. Nie trzeba znać numeru konta. Wystarczy, że znasz numer telefonu. Przelew na telefon działa dzięki usłudze BLIK, która należy do Polskiego Systemu Płatności. Ten typ przelewu można wykonać tylko w wybranych bankach. Wśród nich wymienić można m.in.:

Przelew zdefiniowany pozwala na oszczędzenie czasu w przypadku wykonania płatności przez Internet następnym razem. Wystarczy, że często powtarzające się transakcje zostaną zapisane w bankowości internetowej jako polecenie przelewu zdefiniowanego. Następnym razem wystarczy, że do wcześniej przygotowanego szablonu wpiszesz kwotę i zmienisz tytuł przelewu. Pozwala to znacznie oszczędzić czas potrzebny do wykonania całej operacji.

Przelew walutowy jest wykonywany na takiej samej zasadzie co przelew zagraniczny. Nawet jeśli wykonywany jest między dwoma bankami działającymi w Polsce. Z tego powodu trzeba się liczyć z wyższymi kosztami przeprowadzenia transakcji oraz dłuższym czasem realizacji.

Jakie dane potrzebne są do zrobienia przelewu przez Internet?

Wykonanie przelewu internetowego wymaga uzupełnienia szablonu, który ma służyć do przeprowadzenia transakcji w bezproblemowy sposób. Bank prosi o uzupełnienie następujących informacji:

  • dane odbiorcy,
  • adres odbiorcy,
  • numer konta odbiorcy,
  • tytuł przelewu,
  • kwota przelewu,
  • data przelewu,
  • typ przelewu.

Większość z wymienionych informacji poniżej jest koniecznych do wykonania przelewu. Opcjonalna jest informacja na temat adresu odbiorcy.

Dane odbiorcy to jego imię i nazwisko, albo nazwa organizacji lub firmy, do której wykonujesz przelew. Jeśli popełnisz literówkę albo wpiszesz nieprawidłowe informacje to najprawdopodobniej nic się nie stanie. Banki nie weryfikują nazwy odbiorcy.

Wpisanie numeru konta odbiorcy należy wprowadzić bardzo dokładnie. W przypadku, kiedy wpiszesz zły numer konta, środki trafią w niewłaściwe miejsce (jeśli taki numer konta istnieje). Nie ma wtedy znaczenia, że dane odbiorcy nie zgadzają się z właścicielem konta. Konieczny będzie kontakt z bankiem w celu wycofania przelewu (o ile jest to możliwe).

Tytuł przelewu jest wymagany, ale nie ma znaczenia, co tam wpiszesz. Najlepiej jednak będzie on odnosił się do realizowanej transakcji. Pozostałe informacje to określenie kwoty przelewu, podanie daty wykonania oraz wybranie czy przelew internetowy ma być wykonany w standardowy sposób, czy w ekspresowy.

Jak zrobić standardowy przelew przez Internet – krok po kroku?

Wykonanie przelewu jest bardzo proste. Wystarczy dostęp do Internetu i bankowości internetowej lub mobilnej. Wtedy można zalogować się na rachunek bankowy za pomocą komputera, tabletu czy smartfonu. Zwłaszcza ten ostatni sposób bardzo ułatwia przeprowadzanie przelewów praktycznie z dowolnego miejsca na świecie.

Po zalogowaniu się na rachunek bankowy należy wybrać opcję „Płatności”. Następnie wybrać opcję „Przelew”. Oczywiście w każdym banku nazwy mogą się nieco różnić. Po wybraniu przelewu standardowego trzeba uzupełnić formularz widoczny na ekranie.

Na samym początku bank poprosi o podanie danych odbiorcy. Jeśli jest to osoba prywatna, to wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko odbiorcy przelewu. W przypadku, kiedy przelewasz środki na rachunek firmy, podaj jej nazwę i adres.

Następnie bank poprosi o podanie numeru rachunku bankowego. Wpisz go uważnie w wyznaczone pole. Błąd we wprowadzeniu danych spowoduje, że przelew nie zostanie wykonany albo środki trafią do innej osoby. Kolejnym krokiem jest podanie tytułu przelewu.

Kluczową informacją jest także podanie kwoty przelewu. Bank poinformuje Cię, jeśli przelew przekroczy dostępne środki na rachunku. Po wybraniu daty przelewu wybierz, kiedy przelew ma zostać zrealizowany. Następnie potwierdź transakcję. Czasem bank będzie wymagał potwierdzenia dwuetapowego. System może poprosić np. o podanie kodu przesłanego SMS-em na telefon komórkowy.

Jak zrobić przelew ekspresowy przez Internet?

Przelew natychmiastowy przez Internet wykonuje się w taki sam sposób, jak w przypadku standardowego przelewu ELIXIR. Najpierw należy zalogować się do bankowości internetowej. Następnie wybrać opcję „Przelew”. Kolejne kroki są takie same jak w przypadku przelewu standardowego. Jedynym wyjątkiem jest konieczność zaznaczenia opcji przelewu ekspresowego. Czasami jest on także nazywany natychmiastowym.

Przelew ekspresowy jest dodatkowo płatny. Wynika to z tego, że takie zlecenie nie jest rozliczane przez standardowe sesje ELIXIR. Bank za wykonanie takiego zlecenia ponosi opłaty, które następnie przerzuca na swoich klientów. Według danych KIR, w marcu 2023 roku wykonano 28,05 mln przelewów (+71% r/r) o wartości 16,02 mld zł (+41% r/r). Można trafić na oferty kont osobistych z określoną liczbą bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Jak zlecić przelew zagraniczny przez Internet?

Przelew zagraniczny znacząco różni się od zwykłego przelewu. Nie potrzebujesz konta walutowego, aby go wykonać. Jednak w takim wypadku będziesz ponosić opłaty za przewalutowanie. Na samym początku musisz wybrać opcję przelew zagraniczny. Następnym krokiem jest podanie następujących danych:

  • dane odbiorcy,
  • adres odbiorcy,
  • kod BIC (SWIFT) banku,
  • kraj odbiorcy,
  • numer IBAN.

Kod BIC to najczęściej 8 znakowy kod, który pomaga zidentyfikować bank w systemie SWIFT. Jest on niezbędny do wykonania prawidłowego przelewu zagranicznego. Informacje o numerze BIC znajdziesz na stronie internetowej banku lub w oddziale banku. Przykładowo dla PKO BP kod BIC to: BPKOPLPW.

Numer IBAN to międzynarodowy numer konta bankowego. W przypadku polskich rachunków bankowych jego numer jest bardzo prosty. Wystarczy dodać PL przed numerem swojego konta bankowego.

Dlaczego przelew zagraniczny wymaga innych danych niż przelew standardowy? Powodem jest to, że korzysta z zupełnie innej infrastruktury. Przykładowo przelewy do USA będą wymagały skorzystania ze SWIFT oraz CHIPS (Clearing House Interbank Payments System). Z kolei przelew w ramach Unii Europejskiej Islandii, Lichtensteinie, Norwegii, Szwajcarii będą przechodzić przez SEPA.

SEPA to akronim od Single Euro Payment Area. Przelewy za pośrednictwem tego systemu najczęściej są rozliczane w następnym dniu roboczym. W przypadku przelewu SEPA transakcje rozliczane są w euro. Z tego powodu, jeśli dokonamy przelewu z rachunku polskiego (w złotówkach) na szwedzki (w koronach szwedzkich), nastąpią dwa przewalutowania. Z PLN na EUR. Następnie z EUR na SEK (korona szwedzka).

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Siedziba organizacji mieści się w Brukseli. Warto zauważyć, że jest to organizacja, której właścicielami są banki oraz inne instytucje finansowe. W przypadku SWIFT przelew bankowy może trwać kilka dni a czasami ponad tydzień. Może to zależeć od kraju, do jakiego idzie przelew. Przelew bankowy za pomocą SWIFT może być wykonany w dowolnej walucie akceptowanej przez tę organizację pomiędzy kontami prowadzonymi w zrzeszonych w SWIFT instytucjach.

Jak zrobić przelew na numer telefonu w usłudze BLIK?

Jest to opcja dostępna tylko dla instytucji współpracujących z BLIK. Zlecenie przelewu na telefon jest bardzo proste. Wystarczy, że wybierze się opcję „Przelew na telefon”. Następnie wybiera się numer telefonu. Można wybrać go z listy kontaktów albo wpisać ręcznie.

Następnie wpisujemy nazwę odbiorcy oraz tytuł przelewu. Ostatnim krokiem jest wpisanie kwoty, jaką chcemy przelać innej osobie. Bank najprawdopodobniej poprosi nas o potwierdzenie transakcji. W Banku Pekao przelew BLIK dla osoby indywidualnej jest darmowy. W przypadku firm przelew na telefon kosztuje 1,5 zł.

Jak zrobić przelew z karty kredytowej przez Internet?

Istnieje możliwość przelewu z karty kredytowej. Jeśli posiadasz kartę kredytową, możesz przelać pieniądze na rachunek własny lub zewnętrzny. Wystarczy, że zalogujesz się do bankowości elektronicznej banku oraz złożysz dyspozycję przelewu z rachunku przypisanego do karty kredytowej.

Polecenie przelewu można zrealizować w ramach limitu swojej karty. Najczęściej banki pobierają prowizję za przelew z karty kredytowej. Może ona wynosić nawet kilka procent wartości transakcji. Bardzo często jest możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego w ramach przelewu z karty kredytowej.

Ja zrobić przelew do ZUS i urzędu skarbowego przez Internet?

Banki umożliwiły w łatwy sposób dokonanie przelewów do ZUS albo urzędu skarbowego. Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę w bankowości internetowej. Następnie wskazać interesujący nas typ przelewu (np. za PIT-37 czy VAT-7). Oraz uzupełnić następujące informacje:

  • numer indywidualnego rachunku podatkowego,
  • typ zobowiązania,
  • okres jakiego dotyczy zobowiązanie,
  • kwotę,
  • identyfikacja zobowiązania (np., z powodu indywidualnej decyzji organu skarbowego/celnego).

Ostatni podpunkt jest opcjonalny. Nie ma konieczności jego wypełniania. W przypadku indywidualnego rachunku podatkowego to może nim być tak zwany mikrorachunek. Służy do rozliczania płatności podatkowych z urzędem skarbowym. W przypadku przelewu do ZUS środki przelewamy na indywidualny rachunek składkowy.

 

Źródła:

  1. https://konsument.gov.pl/faq/co-to-jest-numer-iban-i-numer-bic-swift-code/
  2. https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/
  3. https://www.zus.pl/eskladka

Warto wiedzieć

  • Standardowe przelewy zewnętrzne przechodzą przez system ELIXIR.
  • Można dokonać błyskawicznego przelewu na zewnętrzny rachunek. Środki znajdą się na koncie odbiorcy w ciągu kilkunastu minut.
  • Przelewy zagraniczne trwają znacznie dłużej niż standardowy przelew krajowy.
  • Jeśli zarówno Ty, jak i odbiorca przelewu macie BLIK, to pojawia się możliwość przelania środków na numer telefonu.
  • Pomyłka w nazwie odbiorcy nie ma wpływu na zatwierdzenie przelewu przez system bankowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy możliwy jest anonimowy przelew przez Internet?

    Anonimowy przelew przez Internet nie jest możliwy. Wynika to z tego, że nie ma możliwości założenia rachunku bankowego bez konieczności podania swoich danych osobowych. Każdy przelew internetowy podaje informacje, z jakiego rachunku trafiły środki. Podane zostają także dane nadawcy.

  2. Czym różni się zwykły przelew od przelewu online?

    Zlecenie zwykłego przelewu wymaga wizyty w oddziale banku, co jest zajęciem czasochłonnym i często obarczonym dodatkową opłatą. Przelew online można zrealizować za pomocą smartfonu, tabletu lub komputera z dostępem do Internetu. To rozwiązanie prostsze, a w przypadku standardowych przelewów ELIXIR zazwyczaj bezpłatne.

  3. Czy w przelewie wystarczy numer konta?

    Nie. Jeśli nie podasz żadnej nazwy odbiorcy przelewu, to nie zostanie on wykonany przez system bankowy. Oznacza to, że aby zlecić przelew trzeba jedynie wypełnić rubrykę “nazwa odbiorcy”, jednak treść, którą tam wprowadzimy nie jest istotna.

  4. Czy bank sprawdza dane odbiorcy przelewu?

    Bank nie weryfikuje, czy dane odbiorcy przelewu rzeczywiście przypisane są do wskazanego numeru rachunku. Najważniejsze jest prawidłowe wypełnienie numeru rachunku bankowego.

  5. Czy przekazywanie danych do przelewu jest bezpieczne?

    Oczywiście, że tak. Dane przekazane do przelewu są potrzebne do rozliczenia transakcji. Nie ma obawy, że dane zostaną sprzedane przez bank. Przelew powyżej 15 000€ spowoduje, że bank przekaże informacje o przelewie do Urzędu Skarbowego.

  6. Ile czasu trwa przelew przez Internet?

    Przelew na własnych rachunek bankowy jest wykonywany od razu. Przelew na telefon i natychmiastowy jest rozliczany do kilkunastu minut. Przelew krajowy jest rozliczany przez ELIXIR i będzie zrealizowany najczęściej w ciągu 1 dnia roboczego. Przelew zagraniczny przy wykorzystaniu SWIFT może „iść” nawet ponad tydzień. Przelew zagraniczny przy użyciu SEPA jest rozliczany w ciągu 1 dnia roboczego.

Porównaj konta osobiste
Aleksander Borzęcki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments