Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Przelew na błędny numer konta bankowego – co zrobić?

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ułatwia odzyskanie pieniędzy przelanych na błędny numer konta bankowego. Sprawdziliśmy, jakie kroki podjąć, aby zwiększyć szansę na odzyskanie omyłkowo przekazanych pieniędzy.

załamana kobieta przed komputerem
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Zgodnie z Raportem NetB@nk na koniec I półrocza 2018 r. odnotowano 16,8 mln aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej, czyli osób logujących się do systemu przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli dodamy, że każdy z tych klientów dokonywał kwartalnie średnio 6 przelewów, łatwo wyobrazić sobie, że pomyłki związane z błędnym wprowadzeniem numeru rachunku muszą się zdarzać. W celu zwiększenia szansy na odzyskanie pechowo „utraconych” środków w lipcu br. wprowadzono zmiany w problematycznych przepisach.

Przelew na błędny rachunek – procedury bankowe kiedyś i teraz

W czasach poprzedzających nowelizację ustawy o usługach płatniczych, przelew zlecony na niewłaściwy numer rachunku mógł stać się bardzo kosztowną lekcją dla nieuważnego płatnika. Wynikało to z faktu, że banki powołując się na tajemnicę bankową nie mogły udzielać informacji o beneficjencie przelewu, który bezprawnie wszedł w posiadanie naszych pieniędzy. Jedynym rozwiązaniem, jakie mogła zastosować instytucja finansowa, to przypomnienie odbiorcy pieniędzy, że ciąży na nim odpowiedzialność cywilna za bezpodstawne wzbogacenie.

 

Art. 405. kc
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

 

Problem pojawiał się w sytuacji, kiedy odbiorca przelewu nie wykazywał woli współpracy. W takich okolicznościach osoba poszkodowana najczęściej zostawała z niczym. Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają odstępstwo od dochowania tajemnicy bankowej, co ostatecznie pozwala dowiedzieć się, kto powiększył swój stan posiadania naszym kosztem.

Odzyskiwanie omyłkowo przekazanych środków – krok po kroku

Stało się – przekazaliśmy do realizacji przelew na nieprawidłowy numer rachunku. W tej sytuacji kluczowe jest, kiedy zauważyliśmy błąd. Jeśli tuż po zatwierdzeniu transferu, to jest duża szansa na bezproblemowe odzyskanie środków. Naszym sprzymierzeńcem są tu sesje ELIXIR określające pory, o jakich pieniądze opuszczają jeden bank i trafiają do drugiego. Szybka reakcja pozwala zatrzymać przelew zanim ten zostanie przekazany do innej instytucji.

O pechu mogą mówić osoby, które przetransferowały środki w ramach jednej instytucji finansowej, skorzystały z opcji przelewu natychmiastowego (w obu przypadkach księgowanie następuje w przeciągu kilkunastu sekund) albo zauważyły pomyłkę na następny dzień roboczy. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak uruchomić procedurę odzyskiwania środków, a wygląda ona następująco:

  • zgłaszamy w banku zaistniałą pomyłkę – można zrobić to w oddziale, telefonicznie, a w niektórych przypadkach przez system bankowości internetowej,
  • bank w ciągu 3 dni kontaktuje się z odbiorcą przelewu i informuje go o błędnie zrealizowanym dyspozycji. Jeśli osoba ta zdecyduje się na oddanie pieniędzy, to transfer zwrotny zrealizowany zostanie najpierw na rachunek techniczny, a później na nasze konto. Dzięki temu dane osobowe osoby wplątanej w całą sytuację nie zostaną ujawnione. Zwrot środków nastąpić ma w terminie do 30 dni roboczych,
  • w przypadku, kiedy odbiorca przelewu nie wyrazi woli na zwrot otrzymanych środków, osoba poszkodowana otrzyma jego dane osobowe, które dają możliwość wskazania pozwanego i przekazania sprawy do sądu.

 

 

Warto każdorazowo sprawdzać numer rachunku bankowego

W czasach bankowości mobilnej, BLIKa czy przelewów na telefon, każdorazowe sprawdzanie poprawności rachunku bankowego trąci myszką. Wszystko jednak wskazuje na to, że warto poświęcić moment i oszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów. Nawet jeśli beneficjent pechowego przelewu okaże się osobą uczciwą i zdecyduje się na zwrot środków, to w świetle prawa ma na tę czynność aż 30 dni roboczych od momentu otrzymania informacji od banku. Jeśli w grę wchodził przelew na wysoką kwotę, to dopuszczalny termin może mocno ograniczyć naszą płynność finansową.

Należy także pamiętać, że omawiane przepisy znajdą zastosowanie tylko w sytuacji, kiedy sami omyłkowo wprowadzimy zły numer rachunku bankowego. Jeśli przelew zostanie przekierowany do niewłaściwej osoby np. w wyniku zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem, to najpewniej możemy pożegnać się z utraconymi pieniędzmi. Nasze środki prawdopodobnie zasilą konto założone „na słupa”, który o przestępczym procederze może nie mieć zielonego pojęcia.

 

Czytaj też: Alerty BIK – ogranicz ryzyko wyłudzenia kredytu na swoje nazwisko

Czytaj też: Cashback – łatwa wypłata gotówki ze sklepowej kasy

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o