Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

ING Bank Śląski przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące

Kiedy przyjdzie przelew w ING Banku Śląskim? W ustaleniu odpowiedzi na takie pytanie pomoże znajomość sesji Elixir – przychodzących i wychodzących. To rozwiązanie standardowe stosowane dla przelewów zlecanych za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej.

Standardowe korzystanie z konta bankowego obejmuje możliwość zlecenia przelewu na konto innego odbiorcy – prywatnego i instytucjonalnego, jak i odbioru takiego przelewu. Typowe zlecenie, które nie ma charakteru przelewu natychmiastowego, realizowane jest w ramach systemu Elixir. W praktyce oznacza to, że termin “wyjścia” lub “przyjścia” przelewu zależy od godzin księgowania, które w bankach korzystających z systemu Elixir odbywa się trzy razy dziennie w ramach sesji wychodzących i przychodzących.

Czym są sesje Elixir?

System Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych opracowany i rozwijany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jest on wykorzystywany do realizacji płatności pomiędzy bankami – warunkiem jest ich uczestnictwo w systemie. Bezpieczeństwo i integralność danych zapewnia szyfrowanie podpisem elektronicznym Szafir, a sam system jest zgodny z europejskimi standardami rozliczeń międzybankowych.

Co prawda wymiana danych, które są przesyłane w ramach systemu Elixir jest możliwa o każdej porze dnia, to samo rozliczenie przelewu będzie realizowane w ramach jednej z trzech sesji rozliczeniowych od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni wolnych od pracy. W praktyce możesz zatem zlecić przelew np. za pomocą aplikacji mobilnej czy bankowości elektronicznej w sobotę, ale faktycznie zostanie on zrealizowany w poniedziałek, jeśli ten jest dniem pracującym.

Rozliczenia w systemie KIR odbywają się w trzech sesjach. Godziny sesji w systemie Elixir kształtują się następująco:

EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00 (dzień poprzedni)9:30 (dzień rozliczeniowy)13:00 (dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30 – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30 – 11:0014:30 – 15:0017:00 – 17:30
Wyjścieod 11:00od 15:00od 17:30
Raportypo 11:00po 15:00po 17:30

Jakie są sesje Elixir w ING Bank Śląski?

W banku ING, podobnie jak w innych instytucjach należących do systemu opracowanego przez KIR, Sesje Elixir dzielą się na:

 • przychodzące
 • wychodzące

Każda z nich obejmuje trzy sesje realizowane w ciągu dnia. Wyjątek to 24 grudnia i ostatni dzień roboczy każdego roku – w tych dniach realizowane są dwie sesje rozliczeniowe: tylko pierwsza i druga.

Godziny sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach różnią się, ale różnice nie są zbyt duże. Poszukując odpowiedzi na pytanie “o której przyjdzie przelew” warto sprawdzić godziny realizacji sesji we własnym i banku i tym, z którego przelew zostanie wysłany.

Godziny sesji Elixir w ING Banku Śląskim

Sesje wychodzące ING Bank Śląski czyli przelewy realizowane w złotówkach na rachunki bankowe w innych bankach w Polsce.

Godzina zlecenia przelewu (w dni robocze)Sesja wychodząca - realizacja zlecenia
do 8.10I sesja wychodząca Elixir w bieżącym dniu roboczym
8:11 - 11:30II sesja wychodząca Elixir w bieżącym dniu roboczym
11:31 - 14:30III sesja wychodząca Elixir w bieżącym dniu roboczym
po 14:30I sesja wychodząca Elixir w kolejnym dniu roboczym

Złożenie zlecenia w dniu wolnym od pracy oznacza realizację przelewu w ramach I sesji wychodzącej w najbliższym dniu roboczym.

Sesje przychodzące czyli księgowanie przelewów przychodzących realizowanych w złotówkach z rachunków bankowych innych banków w Polsce na koncie w ING Banku Śląskim.

Sesja przychodząca (godziny księgowania)Moment wysłania przelewu z innego banku
po 11:00Środki wysłane przed I sesją Elixir
po 15:00Środki wysłane przed II sesją Elixir
po 17.30Środki wysłane przed III sesją Elixir

Sesje Elixir a przelewy zagraniczne w ING Banku Śląskim – jak to działa?

Przelewy w systemie Elixir dotyczą rozliczeń między bankami w Polsce w złotówkach. W jaki sposób realizowane są przelewy zagraniczne? Służą temu:

 • przelewy SEPA – realizowane w walucie euro w ramach Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego w systemie Euro Elixir – standardowo na ich realizację trzeba poczekać 1 dzień roboczy.
 • przelewy SWIFT – przy ich pomocy można przekazać pieniądze na rachunek bankowy w każdym kraju i każdej walucie – to zaleta. Minusem są koszty – znacznie wyższe niż związane z przelewem SEPA z uwagi na uczestnictwo w procesie banków pośredniczących.

Jaka jest alternatywa dla sesji Elixir?

Alternatywą dla tradycyjnego przelewu realizowanego za pomocą III sesji Elixir wychodzących i przychodzących może być:

 • BLIK – kod BLIK umożliwia przelew na telefon, płatność za zakupy w sklepie stacjonarnym, jak i przez internet. BLIK daje też możliwość wypłaty środków z bankomatu. Nie trzeba przy tym karty płatniczej czy portfela. Wystarczy telefon z aktywną aplikacją banku, w którym masz konto. Przelew na telefon BLIK to alternatywa dla przelewu natychmiastowego. Pieniądze trafią do odbiorcy właściwie tuż po potwierdzeniu transakcji przez osobę zlecającą.
 • Przelew natychmiastowy – realizowany w systemie Express Elixir lub BlueCash. W ING Banku Śląskim przelewy natychmiastowe wysyłane i odbierane są w trybie ciągłym 24h na dobę przez cały rok. Ten rodzaj przelewu jest dodatkowo płatny – opłata wynosi 5 zł.
 • Przelew wewnętrzny – realizowany poza systemem Elixir. Oznacza zaksięgowanie kwoty z jednego konta na innym w ramach tego samego banku. Realizowany jest w czasie rzeczywistym.

Jak działa przelew natychmiastowy w ING Banku Śląskim?

Przelewy natychmiastowe czyli te realizowane praktycznie w czasie rzeczywistym, działają w ramach Systemu Express Elixir. Mogą być dodatkowo płatne – praktyka banków w tym zakresie jest zróżnicowana.

Godziny realizacji przelewów ekspresowych realizowanych w złotówkach na rachunki bankowe w Polsce w ING Banku Śląskim wyglądają następująco:

Termin zlecenia przelewuSesja wychodząca
Zlecenia w ramach przelewów natychmiastowych przyjmowane są w trybie ciągłym czyli 24 h/ 7 dni w tygodniu/365 dni w rokuPrzelewy wysyłane są bezpośrednio po złożeniu zlecenia w trybie ciągłym czyli 24 h/ 7 dni w tygodniu/ 365 dni w roku

Powyższe terminy realizacji dotyczą przelewów ekspresowych w systemie Express Elixir i BlueCash i zostały opracowane na podstawie danych ING Banku Śląskiego aktualnych na dzień 07.11.2023 r.

Warto podkreślić, że pomimo możliwości, jakie daje system Express Elixir w zakresie ciągłego systemu przyjmowania i wysyłania przelewów natychmiastowych, nie wszystkie banki dają taką możliwość. Oferta ING Banku Śląskiego daje swoim klientom możliwość wysyłania i odbierania przelewów ekspresowych w maksymalnym zakresie.

Ile kosztują przelewy w ING Banku Śląskim?

Opłaty za przelewy zależą od rodzaju przelewu, sposobu zlecenia (te zlecane w placówce banku będą na pewno droższe) czy rodzaju posiadanego rachunku bankowego.

Przykłady:

Przelew krajowy w złotówkach na rachunek w innym banku:

 • złożony poprzez usługę bankowości elektronicznej jest darmowy bez względu na rodzaj posiadanego konta
 • złożony poprzez usługę bankowości elektronicznej – przelew na telefon kosztuje 0 zł bez względu na rodzaj posiadanego konta
 • złożony poprzez usługę bankowości elektronicznej przelew Express ELIXIR lub przelew BlueCash kosztuje 5 zł ze wszystkich rachunków poza Konto z Lwem Active – gdzie stawka 0 PLN obowiązuje dla pierwszych 5 przelewów w okresie miesiąca liczonego od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca, każdy kolejny za opłatą 5 PLN

Przelew w walucie EUR na rachunek w innym banku poza krajem na terenie jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA):

 • złożony w miejscu spotkań – 9 zł dla każdego rachunku poza Kontem z Lwem Future i Kontem z Lwem Komfort , gdzie stawka 0 PLN obowiązuje dla pierwszego polecenia przelewu SEPA na rachunek w innym banku w kraju albo na rachunek w innym banku poza krajem albo pierwszego przelewu w walucie EUR na rachunek w innym banku poza krajem na terenie jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA) w okresie miesiąca liczonego od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca, każdy kolejny za opłatą 9 PLN.
 • złożony poprzez usługę bankowości elektronicznej – 0 zł

Przelew w walucie EUR na rachunek w innym banku poza krajem i poza terenem jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA) oraz przelew w walucie innej niż EUR na rachunek w innym banku poza krajem:

 • złożony w miejscu spotkań – koszt 50 zł bez względu na rodzaj konta
 • złożony przez usługę bankowości elektronicznej – opłata wynosi 40 zł bez względu na rodzaj konta.

Jak szybko zrobić przelew w ING Banku Śląskim?

Jeśli chcesz szybko przelać pieniądze na konto w innym banku skorzystaj z przelewu natychmiastowego. Choć jest on dodatkowo płatny, to jednak masz pewność, że pieniądze zostaną zaksięgowane szybko. Inną opcją jest też przelew na telefon BLIK. Tu jednak mogą pojawiać się ograniczenia w zakresie wysokości kwoty, którą można przelać.

Szybki będzie również przelew wewnętrzny. Przelewy wewnętrzne czyli zlecane pomiędzy różnymi rachunkami prowadzonymi przez bank ING realizowane są również w czasie rzeczywistym.

Źródła: 

 • https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

Warto wiedzieć

 1. Tradycyjne przelewy wychodzące i przychodzące są realizowane w ramach systemu Elixir. Przelewy natychmiastowe obsługiwane są w ramach systemu Express Elixir.
 2. Standardowe przelewy w banku ING ( w systemie Elixir) wysyłane są od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.
 3. Godziny sesji Elixir wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach mogą się nieznacznie różnić.
 4. ING Bank Śląski daje swoim klientom możliwość wysyłania i odbierania przelewów ekspresowych w systemie ciągłym czyli 24h na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.
 5. Przelewy wewnętrzne czyli te realizowane z konta tym samym banku (czyli np. w Banku ING na inne konto banku ING) nie czekają na odpowiednią sesję wychodzącą czy przychodzącą systemu Elixir, ale są księgowane praktycznie w czasie rzeczywistym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. O której godzinie najpóźniej może przyjść przelew z ING Bank Śląski?

  Przelew wysłany z Banku ING do godziny 14.30 zostanie zrealizowany w ramach 3 sesji Elixir w dniu bieżącym. Przelew zlecony po godzinie 14.30 zostanie zrealizowany w ramach I sesji Elixir w kolejnym dniu roboczym. Zaksięgowanie przelewu w innym banku zależy od ustalonych przez niego godzin dotyczących 3 sesji przychodzącej.

 2. W jakich godzinach są sesje w ING Banku Śląskim?

  Przelewy przychodzące księgowane są w ramach trzech sesji po 11.00, po 15.00 i po 17.30. Natomiast sesje wychodzące realizowane są w zależności momentu złożenia zlecenia przelewu od 8.30 do 14.30. Szczegółowe godziny przelewów wychodzących i przychodzących zostały opisane w artykule. 

 3. Ile idzie przelew Elixir ING?

  Przelewy są realizowane standardowo w ramach trzech sesji Elixir wychodzących i przychodzących. Termin wyjścia z banku i nadejścia do banku zależy od godziny zlecenia i od godzin realizowanej sesji. 

 4. Jak długo trwa sesja przychodząca?

  Trzecia sesja przychodząca w ING Banku Śląskim oznacza księgowanie przelewów przychodzących po godzinie 17.30. 

 5. Kiedy dotrze przelew z banku ING Banku Śląskiego?

  To zależy od tego kiedy przelew został wysłany z innego banku. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments