Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak sprawdzić, ile kredytu zostało do spłaty? 

Powodów do korzystania z kredytów i pożyczek może być dużo: remont mieszkania, wczasy czy kupno nowego samochodu. Czasami może się zdarzyć, że dana osoba nie pamięta do kiedy będzie spłacać kredyty i pożyczki w poszczególnych bankach. Jak sprawdzić, ile kredytu zostało do spłaty? Na szczęście banki umożliwiają swoim klientom bezpłatny dostęp do wszystkich informacji o danym kredycie. 

Harmonogram spłaty kredytu jest bardzo istotnym dokumentem. Informacje zawarte w nim pozwalają dowiedzieć się o szczegółach danego kredytu. Znajdziemy tam informacje na temat wysokości najbliższej raty oraz informacje o tym ile wynosić będzie spłata kapitału, a ile odsetki. W tym artykule pojawią się wskazówki, jak sprawdzić ile kredytu zostało do spłaty.

Kiedy sprawdzić, ile rat kredytu zostało do spłaty?

Czasami dłużnicy zawieszają spłaty kredytu albo nadpłacają część kredytu. Wtedy może pojawić się problem z zapamiętaniem ile jeszcze rat i kapitału pozostało do spłaty. Kolejnym powodem, aby sprawdzić liczbę rat pozostałą do spłaty jest sytuacja, kiedy staramy się o nowy kredyt. Harmonogram spłaty kredytu jasno pokaże, jak wygląda stan naszego zadłużenia.

Im mniej obciążeń finansowych tym większa szansa na pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku starania się o kredyt hipoteczny.

Należy pamiętać, że znaczne opóźnienie zapłaty raty może skutkować pogorszeniem się ratingu w BIK. Utrudni to zaciągnięcie kolejnych pożyczek w przyszłości. Z tego powodu warto spłacać swoje zobowiązania w terminie.

Gdzie sprawdzić, ile kredytu mam do spłaty?

Jest rzeczą normalną, że różne kredyty i pożyczki mają inny termin całkowitej spłaty zobowiązania. Informacje o tym ile rat zostało do spłaty, znajdują się w dokumencie znanym jako harmonogram spłaty kredytu hipotecznego lub gotówkowego.

Harmonogram spłat kredytu pokaże po porostu, jak wygląda plan spłaty zadłużenia. Będą tam informacje o tym, czy raty są malejące, czy stałe. Do najpopularniejszych sposobów dotarcia do szczegółowych informacji na temat kredytu należą:

  • szukanie informacji w bankowości online,
  • skorzystanie z aplikacji mobilnej,
  • zadzwonienie na infolinię banku,
  • udanie się do placówki bankowej.

Jak zweryfikować harmonogram spłat z pozostałym zadłużeniem?

Najprostszym sposobem jest pobranie informacji na temat kredytu lub pożyczki. Wśród kluczowych wartości potrzebnych do wyliczenia raty są:

  • kwota początkowa zadłużenia,
  • rodzaj rat (malejąca lub równa),
  • oprocentowanie kredytu,
  • liczba rat.

Następnym krokiem jest skorzystanie z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych. Część banków umożliwia wyliczenie raty kredytu w oparciu o określone kryteria. Można także skorzystać z Excela. Na YouTube są darmowe filmy pozwalające stworzyć samemu swój własny kalkulator.

W większości przypadków kredyty i pożyczki udzielane są po zmiennej stopie oprocentowania. W Polsce najczęściej jest to WIBOR. Zmiana poziomu tego wskaźnika powoduje zmianę oprocentowania kredytu. To z kolei wpływa na wysokość raty do spłaty, ponieważ rośnie część odsetkowa raty.

Jak sprawdzić, ile zostało mi kredytu w wybranych bankach?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z harmonogramu spłat, który banki muszą aktualizować po każdej zmianie oprocentowania kredytu. Banki informują o każdej zmianie wysokości raty. Mogą to zrobić za pomocą wiadomości wysłanej do klienta drogą elektroniczną, albo listownie. Drugi wariant jest coraz rzadziej stosowany. Część banków umożliwia informowanie o zmianach harmonogramu za pomocą komunikacji internetowej.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w Alior Banku?

Aby dowiedzieć się, ile rat zostało do spłaty, można zalogować się do bankowości internetowej Alior Online. Kwota, jaka pozostała do spłaty będzie widoczna po wybraniu opcji „szczegóły produktu”.

Kolejną możliwością, jaką ma klient jest pozyskanie wspomnianej informacji:

  • w oddziale banku;
  • aplikacji mobilnej banku;
  • za pomocą kontaktu z Wirtualną Asystentką.

Z infolinią można się skontaktować pod numerem 19 502. Wirtualna Asystentka poinformuje Cię o najbliższym terminie spłaty, całkowitej kwocie do spłaty, ewentualnych zaległościach. Za pomocą tej usługi można także zamówić harmonogram spłat.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w PKO Banku Polskim?

W PKO Banku Polskim bardzo łatwo sprawdzić, ile rat zostało do spłaty. Wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej banku iPKO. Następnie wybrać zakładkę Moje Produkty. Potem trzeba wejść w pole kredyty i pożyczki.

Kolejny krok to wybór kredytu, który nas interesuje. W panelu pojawia się informacja o harmonogramie spłaty kredytu. Po kliknięciu w poszczególną ratę otrzymamy szczegółowe informacje na temat wysokości raty kapitałowej i odsetkowej. Podsumowanie informacji na temat kredytu możemy znaleźć po kliknięciu zobacz więcej. Wtedy wyświetlą się informacje m.in o:

  • wysokości udzielonego kredytu,
  • oprocentowaniu kredytu,
  • pozostałego kapitału do spłaty.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w BNP Paribas?

Aby uzyskać informacje o kredycie, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej GO24. Po zalogowaniu trzeba wybrać zakładkę Moje finanse, następnie Kredyty. Aby uzyskać szczegółowe informacje o zadłużeniu, należy wybrać szczegóły. W przypadku wybrania opcji harmonogram zostanie przedstawiony plan spłaty kredytu albo pożyczki. Oczywiście jest możliwość pozyskania informacji w oddziale banku.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w Pekao?

Również i w tym wypadku można skorzystać z usług bankowości internetowej lub mobilnej. Klient może zalogować się na swój rachunek w serwisie Pekao24. Inną możliwością jest skorzystanie z aplikacji PeoPay. W aplikacji należy wybrać opcję Produkty, a następnie wybrać kredyty. Po wybraniu określonego kredytu pojawi się szczegółowa informacja.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w Credit Agricole?

Bieżące saldo zadłużenia można sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej CA24 Mobile. Po wybraniu zakładki Majątek, a następnie kliknięciu w panel Kredyty. Można także skorzystać z serwisu internetowego CA24 eBank. Informacje są widoczne po wybraniu Moje Produkty, a następnie kredyty. Oprócz tego klient może się dowiedzieć o warunkach umowy kredytowej w oddziale banku albo na infolinii.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w Banku Millennium?

Informacji o zadłużeniu można dowiedzieć się w placówce albo na infolinii. Można także skorzystać z Millenetu. Aby dowiedzieć się szczegółów, należy nacisnąć pole Moje finanse. Oczywiście można także skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w mBanku?

W mBanku informacje na temat kredytów i pożyczek są dostępne online i offline. Offline to udzielenie informacji o produktach w placówce banku albo telefonicznie. Online to skorzystanie z bankowości internetowej albo aplikacji mobilnej. Po wybraniu kredytu lub pożyczki pojawią się szczegółowe dane dotyczące zadłużenia.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty w ING Banku Śląskim?

Najszybciej jest to zrobić za pomocą bankowości internetowej. Należy zalogować się do serwisu Moje ING. Następnie kliknąć pole Kredyty i nacisnąć szczegóły kredytu. Wtedy użytkownik dostanie szczegółowe informacje o saldzie zadłużenia, terminach płatności, oprocentowaniu itp.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty Santander Banku?

Informacji można się dowiedzieć poprzez zalogowanie się do serwisu banku. Tam wystarczy wybrać kredyt oraz wybrać Warunki spłaty kredytu. Czasami bank po zawarciu umowy pożyczkowej albo kredytowej wysyła harmonogram tradycyjną pocztą albo e-mailem. Tak jak i reszta banków, możliwe jest także sprawdzenie szczegółów dotyczących kredytu w placówce banku.

Jak sprawdzić, ile rat zostało mi do spłaty Banku Pocztowym?

Przez internet możliwe jest to za pośrednictwem serwisu Pocztowy24. Aby dowiedzieć się szczegółowych informacji, należy wybrać opcję Oszczędności/Zobowiązania.

Czy mogę obliczyć, ile zostało mi kredytu?

Oczywiście można skorzystać z harmonogramu spłat albo skorzystać z kalkulatora online. Można to także zrobić tradycyjną metodą, czyli samodzielnie obliczyć wyniki za pomocą Excela. Przy ostatnim sposobie należy najpierw sprawdzić, czy raty są malejące czy stałe.

Rodzaj rat ma wpływ na łączne koszty odsetkowe, jakie poniesie dłużnik. W przypadku rat stałych proporcja między odsetkami i kapitałem zmienia się wraz z upływem czasu. Na początku większość raty to odsetki. Z czasem kapitał spłacany przez dłużnika ma coraz większy udział w racie kapitałowo-odsetkowej.

W przypadku rat malejących rata kapitałowa jest stała. W przypadku rat malejących łatwiej wyliczyć „na piechotę” ile pozostało kapitału do spłaty. Wystarczy pomnożyć liczbę spłaconych rat przez wartość części kapitałowej raty. Następnie odjąć wartość wziętego kredytu przez obliczoną wcześniej wartość.

Sprawdzanie, ile rat zostało do spłaty – o czym jeszcze pamiętać?

Samo sprawdzenie ile pozostało rat, to jeszcze za mało, aby wiedzieć jak będą kształtować się koszty kredytu. Im dłuższy kredyt (np. kredyt hipoteczny) tym zmiana stóp procentowych mocniej oddziałuje na wysokość raty (przy oprocentowaniu zmiennym). Oczywiście kredyt ze stałą stopą procentową jest nieczuły na zmiany polityki pieniężnej przez bank centralny.

Kolejną kwestią, jaką należy się przyjrzeć to całkowitej kwocie pozostałej do spłaty. Jest to inaczej wartość pozostałego do spłacenia kapitału.

Warto także dowiedzieć się, jakiego są to typu raty. Malejące są korzystniejsze jeśli kredytobiorca spodziewa się długiego cyklu podwyżek stóp procentowych. Plusem rat malejących są także niższe łączny poziom odsetek.

Warto wiedzieć

  1. Liczbę rat do spłaty można sprawdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej albo metodą tradycyjną (list, infolinia, oddział banku).
  2. Harmonogram spłaty rat kredytu zawiera informacje o najbliższych płatnościach oraz szczegółów dotyczących raty kapitałowo-odsetkowej.
  3. Najpopularniejszymi metodami spłaty są raty równe oraz raty malejące.
  4. Wysokość raty można obliczyć za pomocą kalkulatorów internetowych czy programu Excel.
  5. Nieterminowa spłata rat zadłużenia może niekorzystnie odbić się na raporcie BIK dłużnika.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak sprawdzić, ile ma się kredytu? 

    Można to zrobić dzięki bankowości internetowej. Wystarczy zalogować się na konto. W odpowiednich zakładkach powinno znaleźć się podsumowanie produktów bankowych, z jakich korzysta klient. W przypadku kredytów i pożyczek pojawi się informacja o pozostałym kredycie do spłaty.

  2. Jak sprawdzić swój kredyt? 

    Logując się na rachunek przez internet w banku, który udzielił kredytu. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie najświeższego harmonogramu spłat, który może być wysyłany drogą elektroniczną lub listownie.

  3. Jak sprawdzić swoje raty? 

    Najprościej zrobić to za pomocą harmonogramu spłaty, który jest widoczny w dedykowanych zakładkach serwisu każdego banku posiadającego bankowość elektroniczną.

  4. Jak sprawdzić, ile zostało do spłaty kredytu w Santander? 

    Skorzystaj z serwisu banku lub aplikacji mobilnej. Wystarczy wybrać zakładkę Warunki spłaty kredytu, aby uzyskać dostęp do harmonogramu spłat kredytu.

  5. Jak sprawdzić, ile zostało kredytu do spłaty w PKO? 

    Najłatwiej zrobić to za pomocą aplikacji mobilnej iPKO. Wystarczy wybrać panel Moje Produkty, a następnie przejść do zakładki kredyty. Szczegóły produktu znajdą się po wybraniu interesującej nas pożyczki.

  6. Jak sprawdzić, ile zostało kredytu do spłaty w ING? 

    Należy zalogować się do serwisu Moje ING. Następnie kliknąć pole Kredyty i nacisnąć szczegóły kredytu. Tam będzie widoczny harmonogram spłaty kredytu.

PORÓWNAJ KREDYTY
Aleksander Borzęcki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments