Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Jak zamknąć konto w PKO BP?

Jeśli planujesz zamknąć konto w PKO BP to bank przygotował na tę okazję kilka możliwości. Opisujemy krok po korku każdy ze sposobów na zamknięcie rachunku. Sprawdzamy również, co z pieniędzmi pozostawionymi na likwidowanym koncie i jakie informacje uwzględnić w wypowiedzeniu umowy rachunku w PKO BP.

Zgodnie z wynikami finansowymi za I kwartał 2023 roku PKO Bank Polski (PKO BP) obsługiwał 11,7 mln klientów. Liczba rachunków prowadzonych przez bank w tym okresie przekraczała 9 mln sztuk. Pomimo różnorodnej i nowoczesnej oferty, możesz podjąć decyzję o zamknięciu konta w PKO PB i przeniesieniu się do innego banku. Rozwiązanie umowy o rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie jest trudne i wszystkie formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

Jak zamknąć konto w PKO BP przez Internet w iPKO?

Jednym z najwygodniejszych sposobów na zamknięcie konta w PKO BP jest złożenie dyspozycji w bankowości internetowej iPKO. Do systemu możesz zalogować się za pomocą komputera, tabletu lub smartfonu z dostępem do Internetu. Aby zamknąć konto w PKO BP podążaj w serwisie iPKO poniższą ścieżką:

  • Moje produkty → Konta → Dyspozycje i zaświadczenia → Zamknięcie konta.

W kolejnym kroku wskaż rachunek, który chcesz zlikwidować, podaj powód rezygnacji i zatwierdź operację. Pamiętaj, że nie musisz podawać konkretnych powodów rozstania z bankiem i wskazać bardzo ogólną przyczynę.

Możesz wskazać również numer rachunku w PKO BP lub w innym banku, na który przekazane zostaną środki z zamykanego konta zaraz po upływie terminu wypowiedzenia umowy. Bank powinien też przekazać Ci pisemną informację o realizacji Twojej dyspozycji.

Jak zamknąć konto w PKO BP przez aplikację mobilną IKO?

Drugim sposobem na zamknięcie konta w PKO BP przez Internet, jest złożenie dyspozycji w aplikacji mobilnej IKO. Zrobisz to wykonując kolejno poniższe kroki:

  1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej IKO.
  2. Kliknij opcję „Więcej” – to trzy kropki w dolnym rogu ekranu po prawej stronie.
  3. W sekcji „Moje sprawy” wybierz „Dyspozycje i zaświadczenia”.
  4. Następnie wybierz „Konta” i „Zamknięcie konta”.
  5. Wybierz konto, które chcesz zamknąć – może być to Twój ROR, konto walutowe, konto oszczędnościowe.
  6. Wskaż, czy pozostałe na koncie pieniądze mają być przekazane na konto w PKO Banku Polskim, czy na konto w innym banku.
  7. Wybierz sposób powiadomienia o statusie Twojej dyspozycji – wiadomość SMS, e-mail lub informacja w aplikacji IKO.

Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie smartfonu. Cała procedura nie powinna zająć Ci więcej niż kilka minut.

Jak zamknąć konto w PKO BP listownie?

Jeśli nie korzystasz z bankowości internetowej w PKO BP, lub z innych powodów nie chcesz zamykać konta osobistego w kanale online, możesz to zrobić drogą korespondencyjną. Takiej procedury nie przeprowadzisz już bez wychodzenia z domu, ale może okazać się całkiem sensowna, jeśli mieszkasz daleko od najbliższego oddziału PKO BP.

Aby zamknąć konto w PKO BP korespondencyjnie w pierwszej kolejności przygotuj odpowiednie pismo. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru przygotowanego przez bank (opiszemy go szczegółowo w dalszej części tekstu). Pamiętaj, że decydując się na taką opcję poniesiesz koszty wysyłki listu.

Twój podpis na wypowiedzeniu umowy rachunku w PKO BP musi być zgodny z podpisem, który złożyłeś na karcie wzorów podpisów podczas zakładania konta osobistego. Najbezpieczniej wysłać wypowiedzenie umowy rachunku listem poleconym z potwierdzeniem odbioru – może być ono dowodem w sytuacji, kiedy nie dojdzie do zamknięcia konta zgodnie z Twoją dyspozycją. List wyślij na adres banku:

PKO Bank Polski Spółka Akcyjna

ul. Puławska 15

02-515 Warszawa

Jeśli posiadasz kartę debetową podpiętą do konta osobistego w banku PKO BP, to zostanie ona zamknięta razem z rachunkiem. Przy okazji zastanów się, czy nie posiadasz innych produktów banku, których nie używasz i chciałbyś z nich zrezygnować przy okazji wysyłania listu.

Jak zamknąć konto w placówce banku PKO BP?

Dyspozycję zamknięcia rachunku możesz złożyć również w placówce banku PKO BP. Rozwiązanie to może być sensowne, jeśli mieszkasz niedaleko oddziału banku lub cenisz sobie bezpośredni kontakt z pracownikiem banku. Pamiętaj, że bank PKO BP obsługuje niemal 12 milionów klientów, co oznacza, że w oddziałach mogą pojawić się kolejki.

Czas samej obsługi możesz przyspieszyć przynosząc ze sobą przygotowane wcześniej wypowiedzenie umowy rachunku osobistego. Najlepiej w dwóch egzemplarzach, aby na jednym z nich pracownik banku potwierdził przyjęcie dyspozycji. Jeśli masz tylko jedno pismo, poproś o potwierdzenie na kserokopii.

Najbliższą placówkę PKO BP znajdziesz za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej banku. Wystarczy, że podasz miejscowość i ulicę, a system wskaże Ci najbliższe oddziały i agencje PKO Banku Polskiego, wraz z adresami, numerami telefonów, gadzinami otwarcia i odległością od wskazanego przez Ciebie punktu.

Ile czasu zajmuje zamknięcie konta w PKO BP?

Zamknięcie rachunku w banku PKO BP nie zostanie zrealizowane z dniem złożenia dyspozycji. Obowiązuje okres wypowiedzenia, który wynosi 30 dni. Okres liczony jest od momentu otrzymania przez bank Twojego wniosku o likwidację konta. W tym czasie możesz w dalszym ciągu swobodnie korzystać z rachunku i powiązanych z nim produktów.

W okresie wypowiedzenia bank pobierze należne opłaty, dlatego pamiętaj, aby pozostawić na rachunku kwotę, która pokryje potencjalne zobowiązania. Dla pewności możesz zostawić na koncie wyższą kwotę niż wynika z tabeli opłat i prowizji, ponieważ nadwyżkę bank i tak przekaże do wybranego przez Ciebie banku.

W okresie wypowiedzenia możesz uporządkować swoje sprawy finansowe związane z posiadaniem rachunku w PKO BP np. pobrać kompletną historię konta lub potwierdzenia konkretnych operacji. Możesz poinformować również pracodawcę, urząd skarbowy i inne podmioty posiadające Twój numer konta o planowanej zmianie.

W okresie wypowiedzenia może skontaktować się z Tobą pracownik banku i przedstawić Ci ofertę, która być może spowoduje, że nie zrezygnujesz z konta w PKO BP.

Co z pieniędzmi pozostałymi na koncie w PKO BP podczas zamykania rachunku?

Jeśli chcesz zamknąć konto w PKO BP, zostaniesz poproszony o wskazanie numeru rachunku, na który zostaną przekazane Twoje pieniądze. Oczywiście możesz przelać środki samodzielnie, ale nie zapominaj, że w okresie wypowiedzenia bank może pobrać np. opłatę za prowadzenie konta lub kartę debetową.

Wyzerowanie salda rachunku nie pozwoli na uregulowanie zobowiązań wobec banku, co może być przeszkodą do skutecznego zamknięcia rachunku. Jeśli nie wskażesz numeru konta, na które mają być przelane Twoje pieniądze, to trafią one na rachunek techniczny w PKO BP. Można je wypłacić w oddziale banku, ale może się to wiązać z dodatkową prowizją.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy rachunku w PKO BP?

Wypowiedzenie umowy rachunku w PKO BP możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowego dokumentu udostępnianego na stronie internetowej banku. Z myślą o obcokrajowcach bank przygotował również wypowiedzenie w języku angielskim. Dokument ten powinien uwzględniać:

  • nazwę miejscowości,
  • datę,
  • oznaczenie oddziału banku,
  • imię i nazwisko posiadacza rachunku,
  • dzień wypowiedzenia rachunku,
  • nazwę rachunku,
  • numer rachunku,
  • długość okresu wypowiedzenia,
  • walutę i sposób wypłaty środków zgromadzonych na rachunku – w gotówce lub przelewem na wskazany rachunek bankowy,
  • podpis posiadacza rachunku lub przedstawiciela ustawowego.

Ponadto, jeśli posiadasz lokaty terminowe w PKO BP to zdecyduj, czy pozostawić je w banku na dotychczasowych warunkach, czy może zerwać je przed terminem (wiąże się to najczęściej z całkowitą utratą wypracowanych odsetek). Określ również czy w okresie wypowiedzenia bank ma nadal wykonywać wcześniejsze zlecania stałe.

Na co zwrócić uwagę podczas zamykania konta w PKO BP?

Bez względu na wybrany sposób zamknięcia konta w PKO BP zadbaj o potwierdzenie złożenia takiej dyspozycji. Likwidując rachunek w bankowości elektronicznej lub mobilnej może mieć one formę wiadomości e-mail, ale bank może dodatkowo wysłać potwierdzenie pocztą.

Jeśli wysyłasz dyspozycję zamknięcia konta listem, to wybierz przesyłkę poleconą z potwierdzeniem odbioru (to żółty kartonik, który wróci do Ciebie, jeśli przesyłka zostanie skutecznie dostarczona). Jest to rozwiązanie droższe niż nadanie listu zwykłego, ale zyskujesz potwierdzenie dostarczenia wypowiedzenia na adres centrali banku.

Składając wypowiedzenie umowy rachunku w oddziale poproś pracownika przyjmującego dyspozycję o potwierdzenie takiej czynności. Aby przyspieszyć cały proces przed wizytą w banku przygotuj wypowiedzenie w dwóch kopiach. Drugą, z potwierdzeniem złożenia w banku, zachowaj dla siebie.

Pamiętaj, że wraz z kontem zlikwidowana zostanie również podpięta pod rachunek karta debetowa. Jeśli korzystasz z limitu w koncie to przed zamknięciem rachunku musisz spłacić całe zobowiązanie wobec banku. Zostaw również na koncie środki pozwalające pokryć ewentualne koszty, które powstaną w okresie wypowiedzenia. Jeśli kwota osadu będzie zbyt niska to powstanie niedopuszczalne saldo ujemne i bank nie zamknie konta.

Wskaż także numer konta w banku PKO BP lub w innym banku, na które trafią pieniądze, które zostaną na rachunku podczas jego likwidacje. Jeśli tego nie zrobisz środki zostaną przekazane na konto techniczne. Ich odbiór będzie możliwy w oddziale banku PKO BP po okazaniu ważnego dowodu osobistego.

 

Źródła:

  1. https://www.pkobp.pl/media_files/3d74194d-8561-4152-b03d-f489e3e4814c.pdf
  2. https://media.pkobp.pl/75939-pko-w-liczbach
  3. https://www.pkobp.pl/poi/

Warto wiedzieć

  • Adres oddziału lub agencji PKO Banku Polskiego szybko i wygodnie znajdziesz w wyszukiwarce dostępnej na stronie banku.
  • Zamknięcie konta bankowego oznacza najczęściej likwidację powiązanych z nim produktów finansowych i usług.
  • Konto firmowe w PKO Banku Polskim możesz zamknąć listownie lub w oddziale. Nie zlikwidujesz takiego rachunku w bankowości elektronicznej.
  • Składając wypowiedzenie umowy rachunku w oddziale, poproś pracownika banku o potwierdzenie założenia takiej dyspozycji.
  • Dyspozycję zamknięcia konta osobistego, walutowego i oszczędnościowego w PKO BP możesz złożyć w serwisie internetowym iPKO i aplikacji mobilnej IKO.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak zamknąć konto w iPKO przez Internet?

    Aby zamknąć konto w iPKO zaloguj się do bankowości elektronicznej i wybierz kolejno: Moje produkty → Konta → Dyspozycje i zaświadczenia → Zamknięcie konta. W taki sposób zamkniesz konto osobiste, walutowe i oszczędnościowe.

  2. Ile kosztuje zamknięcie konta w PKO BP?

    Samo zamknięcie konta w PKO BP jest bezpłatne, ale pamiętaj, że obowiązuje okres wypowiedzenia, w którym bank może pobrać np. opłaty za prowadzenie konta i posiadane karty debetowej.

  3. Jak zamknąć konto walutowe i konto oszczędnościowe w PKO BP?

    Konto walutowe i konto oszczędnościowe możesz zamknąć w taki sam sposób jak podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony przez bank PKO BP. W bankowości internetowej należy wybrać kolejno: Moje produkty → Konta → Dyspozycje i zaświadczenia → Zamknięcie konta.

  4. Czy można zamknąć konto w PKO BP w trybie natychmiastowym?

    Możliwość zamknięcia konta w trybie natychmiastowym dostępna jest m.in. w sytuacji, kiedy bank zmieni taryfę opłat i prowizji lub regulamin. Jeśli nie zgadzasz się z nowymi warunkami i postanowieniami regulaminu to możesz zlikwidować konto bez okresu wypowiedzenia.

  5. Ile trwa okres wypowiedzenia przy zamykaniu konta w PKO BP?

    W PKO BP konta zamykane są z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest on liczony od dnia złożenia wypowiedzenia umowy rachunku. W szczególnych sytuacjach konto może być zamknięte szybciej np. kiedy zmieni się taryfa opłat i prowizji.

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ania
ania
4 miesięcy temu

Dziękuję za artykuł,
Szkoda że nie ma opcji w iPKO żeby zamknąć konto bez podania innego konta! Nie ma też opcji podania innego rachunku typu zagraniczny , co jest w dzisiejszych czasach dziwne i PKO powinno nad tym poracować. Pozdrawiam