Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na 15 lat – czy jest możliwy?

Czy banki udzielają kredytów gotówkowych na 15 lat? W ofercie żadnego banku w Polsce nie pojawia się kredyt gotówkowy na 15 lat. 10 lat jest górną granicą dla tradycyjnych kredytów gotówkowych. Czy w takim razie uzyskanie finansowania, którego spłata jest rozłożona na tak długi okres jest możliwa i opłacalna? 

W porównywarce kredytów gotówkowych rankomat.pl znajdziesz najlepsze kredyty na rynku. Będą one jednak miały jedna wspólną cechę – maksymalny okres kredytowania nie będzie w ich przypadku wyższy niż 10 lat. Ograniczenie to zniknie jednak w przypadku kredytów hipotecznych.

Kredyt gotówkowy na 15 lat, czy to możliwe? 

Teoretycznie bank mógłby udzielić kredytu gotówkowego na 15 i więcej lat. W praktyce jednak nie ma takich ofert. Z punktu widzenia kredytobiorcy nie ma więc możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego na 15 lat. Tak długi termin spłaty możliwy jest jedynie w przypadku dobrze zabezpieczonych kredytów celowych. 

Najbardziej popularnych kredytów gotówkowych nie można uzyskać na 15 lat. Nie ma też na rynku pożyczek w firmach pozabankowych, których spłata rozłożona jest na tak długi okres.  

Maksymalny okres spłaty kredytów niezabezpieczonych dodatkowo wynosi 10 lat w większości banków i nic nie wskazuje, by sytuacja ta miała się zmienić.  

Po co zaciągać kredyt gotówkowy na 15 lat? 

Spłacanie rat kredytu przez 15 lat nie wydaje się zachęcającą perspektywą. Kredytobiorca musi mieć bardzo dobrą motywację, żeby zaciągnąć takie zobowiązanie. Na pewno chodzi o dużą kwotę, ale też cel zaciągnięcia kredytu. Może nim być: 

Zakup nieruchomości – Prawdopodobnie największy zakup jakiego dokona w życiu większość kredytobiorców, dotyczyć będzie właśnie nieruchomości. W tym wypadku właściwym rozwiązaniem będzie jednak kredyt hipoteczny, a nie droższy od niego kredyt gotówkowy.  

Własny biznes – Założenie firmy i doinwestowanie jej może wymagać bardzo dużej kwoty, a jednocześnie być na tyle opłacalne, by warto było zaciągnąć kredyt na 15 lat. W praktyce jednak znacznie lepszy od kredytu gotówkowego będzie tu kredyt inwestycyjny.  

Inwestycja – Potencjalnie tak duża kwota i okres spłaty mogłyby dotyczyć sytuacji, gdy kredytobiorca chce zainwestować w coś innego niż nieruchomości lub własną firmę (kryptowaluty, akcje). Większość tego typu inwestycji powinno zwrócić się jednak znacznie szybciej niż po 15 latach. 

Sytuacje losowe – Bardzo duża kwota może być potrzebna kredytobiorcy także z przyczyn losowych. Przykładowo koszty operacji mogą pochłonąć setki tysięcy zł. W praktyce jednak nie można wówczas liczyć na kredyt, ponieważ z punktu widzenia banku sytuacja finansowa kredytobiorcy nie jest stabilna. 

 

Dlaczego banki nie oferują kredytów gotówkowych na 15 lat? 

 Banki nie udzielają kredytów gotówkowych na więcej niż 10 lat przede wszystkim ze względu na ryzyko. Wynika ono zarówno z wysokości pożyczonej kwoty, długiego okresu spłaty i niepewności co do sytuacji rynkowej. 

W ciągu 15 lat sytuacja finansowa kredytobiorcy może się diametralnie zmienić, uniemożliwiając mu spłatę kredytu. Jeśli kredyt nie jest dodatkowo zabezpieczony, może nawet dość do sytuacji, gdy kredytobiorca ogłosi bankructwo, a bank nie będzie mieć możliwości ściągnięcia. 

Ryzyko dotyczy także zabezpieczenia takiego kredytu. Obligacje nie są wydawane na tak długi okres (maksymalnie 12 lat, w większości wypadków do 10 lat). Rzeczy ruchome jak pojazdy i maszyny tracą swoją wartość w tak długim okresie. Najlepszym zabezpieczeniem kredytów na 15 lat są nieruchomości, co prowadzi nas do kredytów hipotecznych.  

 

Jaki można zaciągnąć kredyt na 15 lat? 

Na 15 lat można zaciągnąć jedynie dobrze zabezpieczone kredyty celowe, przede wszystkim kredyty hipoteczne i inwestycyjne. Zabezpieczeniem staje się wówczas nieruchomość lub przedsiębiorstwo, na którego rozwój środki zostały przeznaczone. Dla banku oznacza to ograniczenie ryzyka do akceptowalnego poziomu, dla kredytobiorcy większą dostępność kredytu i lepsze warunki jego spłaty. 

 

Kredyt hipoteczny na 15 lat 

Właściciele nieruchomości są w stanie pożyczyć od banku pieniądze na 15 i więcej lat, pod warunkiem, że ustanowią zabezpieczenie hipoteczne.  Kredyt hipoteczny na 15 lat pozwala w takiej sytuacji pożyczyć maksymalnie do 80% wartości posiadanej nieruchomości. Ponieważ zabezpieczeniem kredytu będzie nieruchomość już będąca własnością kredytobiorcy,  uzyskane z kredytu środki można przeznaczyć na dowolny cel podobnie jak w tradycyjnym kredycie gotówkowym. 

Niestety w Polsce nie są dostępne kredyty hipoteczne na 15 lat ze stałym oprocentowaniem w całym okresie spłaty. Oznacza to, że kredytobiorca będzie w przyszłości spłacał kwotę zależną od wysokości stóp procentowych. 

Podsumowanie

Nie można zaciągnąć kredytu gotówkowego na 15 lat, ale dostępne są kredyty hipoteczne z takim okresem spłaty.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kredyt konsolidacyjny może być rozciągnięty na 15 lat?

  Tylko jeśli jego zabezpieczeniem będzie hipoteka. 

 2. Kto udziela kredytów gotówkowych na najdłuższy okres?

  Większość banków komercyjnych w Polsce udziela kredytów na 10 lat. 

 3. Czy w innych krajach dostępne są kredyty gotówkowe na 15 lat?

  System bankowy w Unii Europejskiej jest coraz bardziej zunifikowany. W innych krajach mogą pojawić się kredyty gotówkowe z długim okresem spłaty, ale 10 lat jest pewnym standardem w określaniu maksymalnego okresu spłaty kredytów gotówkowych. 

 4. Jaki kredyt na 15 lat?

  Osoby poszukujące zobowiązania z długim okresem spłaty mają do dyspozycji przede wszystkim kredyt hipoteczny. Bo maksymalny okres spłaty kredytu gotówkowego wynosi tylko 10 lat. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments