Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kredytów firmowych

Kredyt na otwarcie firmy – co oferują banki?

Getty Images

Otwarcie firmy może wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. Oznacza to konieczność zainwestowania sporej kwoty, która jest trudna do precyzyjnego oszacowania na wstępnym prowadzenia przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji warto zapoznać się z takimi rozwiązaniami, jak kredyt na otwarcie firmy, kredyt obrotowy i kredyt inwestycyjny. Każde z nich pozwoli Ci pozyskać środki na start w biznesie. 

Aby podejmować świadome decyzje związane z zaciągnięciem zobowiązań finansowych na otwarcie firmy, musisz dysponować odpowiednią wiedzą na ich temat. Początkujący przedsiębiorca jest łakomym kąskiem instytucji finansowych spoza sektora bankowego. Dlatego zawsze pamiętaj o możliwych zagrożeniach związanych z zaciąganiem zobowiązań na otwarcie firmy.

Czym jest kredyt na otwarcie firmy (kredyt dla nowych firm)?

Kredyt na otwarcie firmy to nic innego jak finansowe wsparcie dla nowej działalności gospodarczej (dzięki kredytom na start firmy możesz pozyskać finansowanie niezbędne dla Twojego biznesu). Jest to zagadnienie, które budzi wiele kontrowersji – szczególnie ze względu na fakt, iż niewiele banków oferuje tego typu wsparcie dla początkujących przedsiębiorców.

Prowadząc np. jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) musisz pamiętać, że początki często są trudne i uzyskanie adekwatnego wsparcia finansowego może być bardzo ograniczone. Szczególnie warto starać się o uzyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego, głównie na inwestycje lub innowacje, które mają zoptymalizować Twój biznes i zmaksymalizować zyski i/lub zminimalizować ewentualne straty.

Założenie firmy wiąże się z ryzykiem oraz wysokimi kosztami, dlatego ważne jest, abyś miał wiedzę na ten temat oraz zweryfikował koszty kredytu firmowego, rodzaje kredytów firmowych i potencjalne zagrożenia związane z zaciąganiem zobowiązań.

Czy kredyt na otwarcie firmy jest szansą na dobry początek działalności gospodarczej?

Zaciąganie kredytów na początku działalności często nie jest oceniane jako dobre rozwiązanie. W praktyce jednak spora część firm tak właśnie zaczyna swoje działania w biznesie. Kredyt na otwarcie firmy jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli decyzja o jego zaciągnięciu poprzedzona jest:

  • dokładną analizą potrzeb Twojej firmy;
  • precyzyjnym określeniem celu, na który mają być przeznaczone środki finansowe pochodzące z kredytu (kredyt na innowacyjne rozwiązania, optymalizację procesów itd.);
  • rzetelną weryfikacją rynku i branży, w której Twoja firma funkcjonuje;
  • dokładnie sporządzonym biznesplanem, który oddaje rzeczywiste i realne plany działania Twojej firmy;
  • sporządzeniem alternatywnych rozwiązań na wypadek braku spełnienia przyjętych założeń (nie da się przewidzieć wszystkich okoliczności, jednakże powinieneś mieć plan na pewne wydarzenia, które mogą Cię zaskoczyć przy prowadzeniu biznesu).

Dlaczego podstawą uzyskania kredytu na otwarcie firmy jest dobry plan działania (biznes plan)?

Biznesplan zawsze jest kluczowym elementem prowadzenia firmy. Tym samym jest to niezwykle istotny dokument związany z możliwością zaciągania zobowiązań – w szczególności, gdy dotyczy ubiegania się o finansowanie zewnętrzne (kredyt firmowy, kredyt gotówkowy, kredyty obrotowe).

Biznesplan to dokument ujmujący plan rozwoju Twojej firmy. W przypadku nowych przedsięwzięć jest to także dokument związany z planem ich realizacji. Sporządzany jest na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa – m.in. w celu pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji, rozwoju firmy, innowacyjnych projektów, pokrywania bieżących wydatków.

Kluczem do sukcesu będzie w takim przypadku Twoje konsekwentne, świadome i przemyślane działanie, nieszablonowe/innowacyjne podejście oraz postępowanie zgodnie z ustalonym planem działania.

Porównaj najlepsze

konta firmowe

Sprawdź oferty

Dlaczego banki nie chcą udzielać finansowania młodym przedsiębiorcom?

Chodzi przede wszystkim o ryzyko. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że aktualnie prowadzenie biznesu jest obarczone wieloma ryzykami i własny biznes często oznacza możliwość popadnięcia w jeszcze większe kłopoty finansowe. Oczywiście prowadzenie biznesu daje również ogromne perspektywy, ale to właśnie ryzyka związane z prowadzeniem firmy są dla banków najistotniejsze. I to na nich bank skupia swoją największą uwagę.

To właśnie ryzyko powoduje, że banki nie są chętne, aby udzielać kredytów na start działalności gospodarczej. W praktyce, jeżeli bank będzie chciał udzielić Ci takiego kredytu, to będą to kwoty dosyć niskie (w zależności od oferty danego banku może to być około 30 000,00 złotych lub maksymalnie 120 000,00 złotych pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami).

Kredyt na start działalności gospodarczej – czy jest to w ogóle możliwe?

Jest to zadanie trudne, jednakże możliwe do realizacji przez początkującego przedsiębiorcę. Aby ubiegać się o kredyt na start działalności powinieneś sprawdzić oferty banków, dokładnie sczytać warunki kredytów i wzory umów kredytowych.

Pamiętaj, że kwota kredytu na start biznesu nie będzie zbyt wysoka, ale sama opcja jego uzyskania jest możliwa. Nie jest to jednak rozwiązanie popularne. Z analizy rynku wynika, że w zasadzie tylko kilka banków oferuje tego typu wsparcie dla młodych przedsiębiorców. Dokładniejszy opis aktualnych ofert znajdziesz w dalszej części poradnika.

Które banki oferują kredyt od pierwszego dnia działalności gospodarczej?

Kredyt na otwarcie firmy jest mało popularnym produktem finansowym i dość trudnym do uzyskania. Oto dwa banki, które oferują tego typu rozwiązania – wraz z krótką charakterystyką (aktualne na dzień sporządzania poradnika – 28 października 2024 r.):

Pożyczka na start w PKO Banku Polskim

Krótki opis pożyczki:

Jest to pożyczka na start dla firm, z której możesz skorzystać jeżeli potrzebujesz środków na założenie lub rozwój swojego biznesu.

Wybrane parametry oferty:

  • możesz uzyskać do 100 000,00 złotych z możliwością złożenia wniosku już od pierwszego dnia działalności gospodarczej;
  • długi okres spłaty do 60 miesięcy;
  • wakacje kredytowe – możesz zawiesić na miesiąc spłatę kapitału i odsetek w ciągu każdego roku kalendarzowego.

Kredyt na start dla Twojej firmy w mBanku

Krótki opis pożyczki:

Chodzi o kredyt w rachunku bieżącym lub kredyt obrotowy. Kredyt możesz zyskać na bieżące potrzeby lub na rozwój swojej firmy.

Wybrane parametry oferty:

  • musisz prowadzić firmę co najmniej 3 miesiące, ale nie dłużej niż 12 miesięcy;
  • kredyt obrotowy do 120 000,00 złotych na maksymalnie 60 miesięcy;
  • zabezpieczenie gwarancją BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego);
  • uproszczona kwalifikacja: wystarczy, że posiadasz w mBanku konto osobiste z regularnymi wpływami od co najmniej 6 miesięcy;
  • prosta weryfikacja: rejestr lekarzy, prawników, farmaceutów lub inny odpowiedni dokument (prawo do wykonywania zawodu od min. 5 lat).

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu na otwarcie firmy?

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu na otwarcie firmy możesz zastosować się do kilku praktycznych wskazówek:

  • rzetelnie przygotuj realistyczny i szczegółowy biznesplan (bez szczegółowego biznesplanu Twoje szanse zdecydowanie zmaleją);
  • dokładnie opisz swoje mocne strony i doświadczenie w branży, w której prowadzisz działalność gospodarczą;
  • sprawdź wcześniej, że masz dobrą historię kredytową (Twoją prywatną historię kredytową, gdyż bank zapewne przeanalizuje rejestry BIK);
  • przygotuj wszystkie dokumenty formalno-prawne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • przygotuj możliwe formy zabezpieczenia kredytu na otwarcie firmy (oszczędności, kapitał zakładowy, nieruchomości itd.);
  • skonsultuj swoje dążenia w zakresie możliwości uzyskania kredytu na otwarcie firmy z różnymi doradcami finansowymi (np. skorzystaj z doświadczeń niezależnego eksperta);
  • sprawdź oferty różnych banków i dokładnie czytaj oferty oraz umowy kredytowe przed ich podpisaniem;
  • unikaj zaciągania kredytów w instytucjach pozabankowych.

Czy warto jest ubiegać się o pożyczkę na nowy biznes w instytucjach pozabankowych?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco, ale pod pewnymi warunkami. Z praktycznego punktu widzenia musisz wiedzieć, że zewnętrzne finansowanie jest dobrym pomysłem tylko w sytuacji, gdy zostało to dokładnie przemyślane, rozpisane, wyliczone i przeanalizowane.

Uwaga!

Modelowo najlepiej jest sfinansować swój biznes z oszczędności lub z pieniędzy, które należą do Ciebie. Często jednak nie jest to możliwe, dlatego zewnętrzne finansowanie może być wskazane, ale tylko wtedy, kiedy jest to dokładnie przemyślane i policzone w różnych wariantach.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie czytać umowy kredytowe i świadomie podejmować decyzje finansowe – szczególnie te związane z przyszłością i kondycją finansową Twojej firmy.

Pożyczka w instytucjach innych niż banki może być ryzykowana, dlatego sugerowanym jest, aby była to ostateczność. Taka decyzja powinna być również przemyślana i dokładnie przeliczona, gdyż warunki takiej pożyczki często mogą być mało korzystne dla Ciebie jako początkującego przedsiębiorcy.

Jakie są inne sposoby na uzyskanie finansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Do innych sposób na uzyskanie finansowego wsparcia na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz zaliczyć m.in.:

  • sprzedaż wybranych składników Twojego majątku (np. samochodu). Zdecydowanie odradza się sprzedaż nieruchomości, gdyż jest to element, który może generować zyski i zwiększać Twój dochód pasywny. W praktyce część młodych przedsiębiorców rezygnuje z lepszego samochodu na rzecz gorszego w celu uzyskania większych środków na prowadzenie firmy. W przyszłości, gdy firma rozwinie się – kupują dużo lepszy samochód, gdyż jest ich na to realnie stać i nie odczuwają już tak kosztów jego zakupu;
  • pożyczka pozabankowa (uwaga na potencjalne zagrożenia i dużo wyższe koszty dla Twojej firmy);
  • pożyczka od najbliższej rodziny lub bliskich (opcja zdecydowanie wybierana jako ostateczność);
  • zawarcie umowy ze wspólnikiem, który będzie dysponować wkładem finansowym na rozwój firmy (opcja do rozważenia i dokładnego przeanalizowania z punktu widzenia prawnego oraz biznesowego).

Warto wiedzieć

  1. Nieliczne banki oferują kredyty od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Uzyskanie kredytu na otwarcie firmy jest trudne, ponieważ banki często wymagają określonego stażu działalności oraz stabilnych wpływów na konto Twojej firmy.
  2. Pożyczki na otwarcie firmy są również dostępne w instytucjach pozabankowych (firmy pożyczkowe), jednakże powinieneś na nie uważać i zawsze dokładnie czytać warunki umowy.
  3. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu przedstaw namacalne dowody na doświadczenia w branży, przygotuj realistyczny i rzetelny biznesplan, pochwal się dobrą prywatną historię kredytową, przygotuj kompletną dokumentację firmy i solidne zabezpieczenie dla banku (np. własność nieruchomości).

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy możliwe jest otrzymanie kredytu od pierwszego dnia działalności gospodarczej?

    Tak. Jednakże musisz pamiętać, że jest to bardzo trudne. Tylko kilka banków oferuje tego typu instrumenty finansowe dla nowych przedsiębiorstw/firm.

  2. Dlaczego banki wymagają prowadzenia przez 6, 12 lub 18 miesięcy działalności gospodarczej, zanim przyznają kredyt?

    Chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa. Jeżeli Twoja firma funkcjonuje na rynku już jakiś czas, to dla banku będzie bardziej wiarygodna. W takiej sytuacji bank podejmuje relatywnie niższe ryzyko i może rozważyć udzielenie finansowania początkującemu przedsiębiorcy.

  3. Ile można dostać kredytu na otwarcie firmy?

    Na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W praktyce możesz otrzymać około 30 000,00 – 120 000,00 złotych. Wszystko zależy od oferty i podejścia banku oraz od zabezpieczenia, które jesteś w stanie przedstawić w banku.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Taras
Taras
24 days ago

Super 🤩