Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt dla firm na oświadczenie – czy banki oferują takie rozwiązanie?

Klienci indywidualni banków już od dawna mogą pożyczać pieniądze w prosty i szybki sposób, bez konieczności dokumentowania dochodów. A co z klientami firmowymi? Czy banki oferują wygodny kredyt dla firm na oświadczenie? Jeśli tak, to które z nich i na jakich zasadach?

Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, mogą korzystać z wielu różnych produktów kredytowych. Część z nich służy do finansowania konkretnych przedsięwzięć, takich jak zakup nieruchomości czy samochodu, inne natomiast dają pełną swobodę w wydatkowaniu środków. Wśród tych ostatnich jest tak zwany kredyt na oświadczenie, który pozwala łatwo i wygodnie pozyskać środki na dowolne wydatki. Od pewnego czasu banki oferują go również przedsiębiorcom, którzy mogą dzięki temu szybko reagować na problemy z płynnością finansową.

Jak działa kredyt dla firm na oświadczenie?

Kredyt na oświadczenie pozwala klientom indywidualnym pożyczyć pieniądze bez konieczności przedstawiania zaświadczenia o zarobkach; wystarczy podać we wniosku wielkość swoich dochodów, a bank przyjmie ją do wyliczenia zdolności kredytowej. Jeśli chodzi natomiast o kredyt dla firm na oświadczenie, to nazwa ta odnosi się najczęściej do produktu, który nie wymaga okazywania zaświadczenia o braku zaległości wobec ZUS i US. Te proste udogodnienia znacznie ułatwiają i przyspieszają starania o finansowanie, co doceni każdy, kto potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki.

Kredyt na oświadczenie to najczęściej kredyt gotówkowy, tyle tylko, że przyznawany na uproszczonych zasadach. Po przejściu przez szybką ocenę zdolności kredytowej, kredytobiorca otrzymuje na rachunek bieżący przelew określonej kwoty, a następnie spłaca zobowiązanie w ramach comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. Głównym kosztem pożyczenia pieniędzy są tu odsetki, a najczęściej również prowizja naliczana od sumy finansowania.

Kredytem na oświadczenie może być jednak również inny produkt kredytowy, na przykład kredyt odnawialny w koncie. Pojawienie się określenia „na oświadczenie” oznacza po prostu, że dany produkt nie wymaga przedstawiania pewnych dokumentów finansowych.

Kredyt dla firm na oświadczenie, czyli szybka gotówka od banku

Konieczność uzyskania zaświadczenia z ZUS-u lub urzędu skarbowego, czy innych dokumentów finansowych oznacza dodatkowe koszty i zaangażowanie czasowe; inna sprawa, że na niektóre z pism trzeba czekać nawet kilka dni, co znacznie wydłuża starania o finansowanie. Kredyt dla firm na oświadczenie pozwala uniknąć tych niedogodności, ale jednocześnie nie daje przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia. Inaczej mówiąc, informacji podawanych we wniosku kredytowym nie trzeba dokumentować, jednak muszą być one zgodne ze stanem faktycznym.

Zaletą kredytu dla firm na oświadczenie jest również fakt, że najczęściej można ubiegać się o niego nie tylko w oddziale banku, ale również drogą internetową. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kredytodawcy, przedstawić ewentualne dokumenty, a następnie poczekać na decyzję i ewentualnie umowę kredytową. Bank udostępnia środki od razu po otrzymaniu podpisanego dokumentu.

Warto zaznaczyć, że jeśli klient ubiega się o kredyt w banku, w którym ma założony rachunek bieżący, cała procedura kredytowa może być jeszcze prostsza i szybsza. W tym wypadku bank ma łatwy wgląd do wszystkich istotnych danych, natomiast klient może potwierdzać dyspozycje, takie jak złożenie wniosku czy zawarcie umowy, bezpośrednio z poziomu swojego konta bankowego.

Kwota finansowania i warunki kredytu na oświadczenie

Kredyt bez zaświadczeń jest kierowany przede wszystkim do klientów, dla których priorytetem jest szybki dostęp do dodatkowych środków. Ta mniejsza ilość formalności i uproszczone procedury oznaczają jednak dla banków większe ryzyko, a to, znajduje odzwierciedlenie zarówno w potencjalnej kwocie, jak i warunkach finansowania. Te mniej korzystne rozwiązania obejmują zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Kredyt na oświadczenie pozwala pozyskać znacznie mniejsze sumy, niż klasyczny kredyt gotówkowy czy limit kredytowy w rachunku. W ramach tych ostatnich klient firmowy może zapewnić sobie dostęp nawet do kilkuset tysięcy i więcej złotych, natomiast w tym wypadku nie więcej niż kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Minusem jest też to, że kredyt bez zaświadczeń zwykle wypada mniej atrakcyjnie pod względem kosztowym – wiąże się z wyższym oprocentowaniem i większą prowizją.

Gdzie można dostać kredyt dla firm na oświadczenie?

Kredyty bez zaświadczeń są łatwo dostępne przede wszystkim dla klientów indywidualnych. Firmy generują wyższe ryzyko, dlatego banki uważniej przyglądają się ich wnioskom kredytowym. Co więcej, przedsiębiorcy znacznie częściej spotykają się też z ofertami kredytów, które nie przypominają typowych kredytów na oświadczenie. Zdarza się, że kredytodawca używa takiej nazwy, ale rozumie przez nią na przykład brak konieczności przedstawiania biznesplanu, czy też prognoz finansowych.

W praktyce, przedsiębiorca zwykle nie ma co liczyć, że bank pożyczy mu pieniądze bez zaglądania do wyciągu z konta, PIT-u lub KPiR. Jeśli chce pozyskać kapitał, ale znajduje się w kiepskiej sytuacji finansowej lub zależy mu na czasie i minimum formalności, może za to skorzystać z oferty firm pożyczkowych. Pożyczki pozabankowe dla firm nie wymagają przedstawiania zaświadczeń z ZUS i US, ani innych dokumentów finansowych. W porównaniu do kredytów bankowych są jednak znacznie droższe, a przy tym pozwalają pożyczyć jedynie kilka, kilkanaście tysięcy złotych.

Kredyt dla firm na oświadczenie – podsumowanie

Kredyt dla firm na oświadczenie każdy bank rozumie na swój sposób, dlatego zawsze warto uważnie zapoznać się z jego szczegółowymi wymaganiami. I choć w przypadku niskich kwot finansowania większość instytucji stosuje uproszczone procedury pożyczkowe, to jednak różnego rodzaju wymogi dokumentacyjne pojawiają się praktycznie zawsze. Z drugiej strony, mimo konieczności przedstawiania dokumentów, przedsiębiorca może dziś stosunkowo łatwo przebrnąć przez proces kredytowy i szybko otrzymać potrzebne środki.

PORÓWNAJ KREDYTY
Marcin Kowalczyk
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments