Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy – czy są takie oferty?

Oferta produktów finansowych skierowana do firm jest dość szeroka. Jednak uzyskanie pieniędzy przez przedsiębiorcę, który posiada krótki staż działalności, wcale nie jest proste. Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy zwykle wymaga spełnienia dodatkowych warunków, a liczba takich ofert dostępnych na rynku jest mocno ograniczona.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2020 r. banki dość restrykcyjnie trzymały się kryteriów w zakresie kredytów udzielanych dla firm, w szczególności tych największych. W stosunku do małych i średnich przedsiębiorstw polityka banków w tym zakresie była zróżnicowana. Jednak niektóre oferty dostępne na rynku miały wyższą marżę czy większe wymagania w zakresie zabezpieczenia kredytu.

Przyczyną takiej polityki była przede wszystkim niepewność i pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce, w szczególności niektórych branż, które najbardziej cierpią w związku z pandemią. Dlatego wymóg dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania przy kredycie dla firm poniżej 12 miesięcy nie powinien szczególnie dziwić.

Czytając ten tekst dowiesz się:

 • Czym są kredyty dla firm?
 • Czy na rynku są oferty dla firm działających poniżej 12 miesięcy?
 • Jakie warunki powinien spełnić początkujący przedsiębiorca, aby uzyskać kredyt?
 • Jakie oferty kredytów dla firm poniżej 12 miesięcy oferuje rynek?

Czym są kredyty dla firm?

Kredyt dla firm, to forma wsparcia finansowego skierowana do przedsiębiorców. Na finansowanie mogą liczyć zarówno spółki, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą jednoosobowo. Uzyskane środki można przeznaczyć zarówno na bieżące finansowanie prowadzonej działalności, zachowanie płynności finansowej czy inwestycje.

Rodzaje kredytów dla firm, które najczęściej można spotkać na rynku to:

Kredyty dla firm różnią się od tych skierowanych do konsumentów, przede wszystkim wysokością – są zwykle wyższe i obarczone są koniecznością spełnienia większej liczby formalności. Klient indywidualny może zazwyczaj wykorzystać pożyczone pieniądze na dowolny cel (poza kredytem hipotecznym i kredytem samochodowym), natomiast w przypadku kredytów firmowych cel jest często ściśle określony.

Czy na rynku są oferty dla firm działających poniżej 12 miesięcy?

Najczęściej spotykane oferty kredytów dla firm są skierowane do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą co najmniej 12 lub 18 miesięcy. Krótszy okres działalności może wiązać się z dodatkowymi wymogami np. poręczeniem innego podmiotu.

Taki stan rzeczy wynika z większego ryzyka związanego z finansowaniem przedsiębiorstw, które na początku prowadzenia działalności zazwyczaj nie mogą pochwalić się odpowiednią zyskownością czy majątkiem pozwalającym zabezpieczyć spłatę potencjalnego zobowiązania.

Wśród ofert kredytów dla firm można również spotkać propozycje na start – czyli praktycznie od pierwszego dnia prowadzenia biznesu. Choć tu często oferta skierowana jest do osób fizycznych, które kontynuują swoją dotychczasową pracę, tylko w zmienionej formie czyli w ramach działalności gospodarczej, a nie jak wcześniej na podstawie umowy o pracę.

Przykład:

Kredyt na Dobry Start w BNP Paribas, z którego można skorzystać już od pierwszego dnia działalności. Jest on jednak skierowany tylko dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które pracowały (na umowę o pracę lub umowę zlecenie) przed rozpoczęciem działalności na własny rachunek, w tym samym sektorze gospodarczym – do tego grona zaliczani są również specjaliści.

Przedsiębiorca może bez zabezpieczeń uzyskać do 30.000 zł. Dodatkowy warunek, który stawia bank, to posiadanie lub otwarcie rachunku bankowego w BNP Paribas. Środki pochodzące z kredytu można przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów działalności czy zakup środków związanych z prowadzoną działalnością.

Jakie warunki powinien spełnić początkujący przedsiębiorca, aby uzyskać kredyt?

Procedura uzyskania kredytu dla firm, bez względu na okres prowadzenia działalności, rozpoczyna się od złożenia wniosku i oceny zdolności kredytowej. Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku można podzielić na:

 • identyfikujące kredytobiorcę: w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy dowód osobisty, a przy spółkach wymagana jest zwykle umowa spółki i decyzja o nadaniu numeru NIP,
 • finansowe: w zależności od sposobu rozliczania firmy bank może wymagać np. przy Książce Przychodów i Rozchodów PIT 36/36L, przy ryczałcie PIT 28, przy karcie podatkowej – aktualną decyzję o wymiarze podatku i oświadczenie o wysokości przychodów i kosztów,
 • inne, potrzebne dla ustalenia zdolności kredytowej: np. zaświadczenie o dochodach w przypadku osiągania wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę czy wyciąg bankowy z innego banku, na który wpływa wynagrodzenie.

Dla uzyskania kredytu niekiedy będzie potrzebne zabezpieczenie spłaty zobowiązania – w szczególności przy wyższej kwocie kredytu i krótkim okresie prowadzenia działalności. Może być to np. zabezpieczenie na majątku trwałym, cesja z wartościowego z punktu widzenia banku kontraktu lub umowy albo poręczenie podmiotu posiadającego wystarczającą zdolność kredytową.

Bank może także wymagać otwarcia rachunku bankowego w swoim oddziale. Mogą się również pojawiać dodatkowe wymogi czy ograniczenia np. co do formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej.

Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy – oferty dostępne na rynku

Liczba dostępnych na rynku finansowym kredytów dla firm, które działają poniżej 12 miesięcy, nie jest duża. Oferty, które się pojawiają, wiążą się zwykle ze spełnieniem dodatkowych warunków. Kredyt dla firm, które krótko prowadzą działalność gospodarczą znajdziesz m.in. w ING Banku Śląskim.

Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy w ING Banku Śląskim – warunki oferty

Kredyt dla firm w banku ING może uzyskać przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą minimum 6 miesięcy, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Kredyt bez zabezpieczenia jest osiągalny dla przedsiębiorców obecnych na rynku od co najmniej roku. Drugim warunkiem wymaganym przez bank jest konto firmowe otwarte od co najmniej 6 miesięcy.

Kredyt jest dostępny dla firmy prowadzonej w jednej z następujących form prawnych:

 • spółki cywilnej osób fizycznych,
 • spółki jawnej osób fizycznych,
 • spółki partnerskiej osób fizycznych,
 • a także dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą indywidualnie.

Dla uzyskania kredytu bank wymaga założenia konta bankowego w ING. Pożyczkę przeznaczyć można na dowolny cel, poprawę płynności finansowej, realizację pomysłów związanych z rozwojem firmy lub na finansowanie inwestycji. ING Bank Śląski nie pobiera prowizji od złożonego wniosku czy wcześniejszej spłaty zobowiązania. Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy można uzyskać na dowolny cel w kwocie do 1,2 mln zł.

Do złożenia wniosku wymagane jest przedstawienie:

 • dokumentów identyfikacyjnych,
 • dokumentów finansowych,
 • innych dokumentów wymaganych przez bank np. przy posiadaniu innego konta firmowego, z którego opłacany jest ZUS trzeba przedstawić wyciąg bankowy za 6 ostatnich miesięcy.

W przypadku osób samozatrudnionych, pożyczkę dla firm w ING Banku Śląskim można uzyskać nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Warunki są jednak nieco inne:

 • kontynuacja w ramach działalności gospodarczej obowiązków pracowniczych świadczonych na podstawie umowy o pracę bezpośrednio przed samozatrudnieniem,
 • okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy obejmował co najmniej 12 miesięcy,
 • umowa o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z ostatnim pracodawcą wynosi co najmniej 12 miesięcy.

Podsumowanie

Kredyt dla firm, które prowadzą swoją działalność krócej niż 12 miesięcy jest dla banku obarczony większym ryzykiem. Brak pełnych danych finansowych za co najmniej rok prowadzonej działalności to większa niepewność co do dalszego rozwoju firmy i jej istnienia na rynku. Przekłada się to na mniejszą liczbę ofert kredytowych, niższą dostępną kwotę kredytu i dodatkowe wymagania w zakresie zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments