Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty firmowe

Kredyt w rachunku bieżącym – czym jest i gdzie go dostać?

Wysokość prowizji za udzielenie finansowania, czy wymagania co do czasu prowadzonej działalności gospodarczej, to nie jedyne różnice opisujące kredyt w rachunku bieżącym dla firm. Ile wynosi oprocentowanie kredytu? Czy posiadanie konta dla tego typu produktu jest wymagane? Sprawdź, gdzie dostaniesz najlepszy kredyt w rachunku bieżącym.

Korzystanie z kredytów w rachunku bieżącym w 2019 r. deklarowało 33 % małych i 39 % średnich firm – według danych Centrum Badań Marketingowych INDICATOR. W 2020 r. popyt na kredyty dla przedsiębiorców (zarówno te krótko jak i długoterminowe) był niższy od prognozowanego, przede wszystkim z uwagi na zaostrzenie polityki kredytowej przez banki i niepewność sytuacji gospodarczej w związku z pandemią koronawirusa.

Kredyty dla firm a kredyty dla konsumentów

Oferta kredytów dla firm to przede wszystkim możliwość uzyskania wyższej kwoty finansowania niż w ramach kredytu konsumenckiego. Różnice można zauważyć także w zakresie dokumentów potrzebnych do udzielenia kredytu – przedsiębiorca musi liczyć się z większą liczbą formalności. Dodatkowo konsument może zwykle przeznaczyć pożyczone pieniądze dowolnie, a przedsiębiorca na określony cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm – główne cechy

To produkt finansowy, który polega na udostępnieniu przedsiębiorcy określonej kwoty pieniędzy w ramach prowadzonego rachunku bankowego. Odsetki naliczane są tylko od kwoty wykorzystanego limitu, a każda wpłata na konto w pierwszej kolejności przeznaczona jest na spłatę kredytu.

Kredyt w rachunku bieżącym pozwala przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Przyznany limit może być wykorzystany wielokrotnie w razie potrzeby i odnawia się przez cały okres trwania umowy. Przedsiębiorca może przeznaczyć uzyskane środki na dowolny cel: zarówno na finansowanie bieżącej działalności jak i np. inwestycje.

Kredyt w rachunku bieżącym – ranking:

Podstawą do przygotowania rankingu kredytów w rachunku bieżącym dla firm była wysokość kosztów: przede wszystkim prowizji z tytułu udzielenia czy odnowienia kredytu i innych przewidzianych przez bank. Pod uwagę braliśmy również dostępną dla przedsiębiorcy kwotę limitu. Oferta jest skierowana głównie do firm, które prowadzą działalność gospodarczą co najmniej 12 miesięcy.

Kredyt w rachunku bieżącym w Banku Citi Handlowy

Pierwsze miejsce zajęła oferta banku Citi Handlowy z uwagi na niskie koszty udzielenia finansowania. Bank nie nalicza prowizji z tytułu uruchomienia kredytu czy rozpatrzenia wniosku. W przypadku wykorzystania tylko części dostępnego limitu, przedsiębiorca też nie musi się martwić prowizją. Dostępna kwota finansowania to do 60.000 zł bez zabezpieczeń.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm w Alior Bank

Na drugim miejscu plasuje się oferta Alior Banku z uwagi na wysoką dostępną kwotę finansowania – do 1.000.000 zł. Klient musi się jednak liczyć z poniesieniem kosztów zarówno z tytułu rozpatrzenia wniosku: minimum 300 zł, jak i prowizji przygotowawczej z tytułu przyznania kredytu: 2,5% minimum 1.500 zł. W razie niewykorzystania pełnej kwoty kredytu, bank pobierze prowizję od niewykorzystanej części w wysokości 1,5%.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm w ING Banku Śląskim

Na podium znalazła się również oferta Banku ING z uwagi na zerową prowizję od niewykorzystanej kwoty kredytu. Przedsiębiorca może uzyskać maksymalnie do 500.000 zł, przy czym bez zabezpieczenia do 100.000 zł. Przyznanie, jak i odnowienie linii kredytowej to koszt 2% przyznanej kwoty – minimum 200 zł. Taka sama prowizja zostanie naliczona w przypadku podwyższenia lub obniżenia wysokości kredytu.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm w Idea Banku

Oferta warta uwagi ze względu na wysoką kwotę limitu bez zabezpieczeń – do 500.000 zł i brak konieczności składania zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego przez przedsiębiorcę. Prowizja za uruchomienie i odnowienie kredytu zaczyna się stawką od 1,99% i jest indywidualnie określana przez bank. Kredytobiorca musi się także liczyć z prowizją za gotowość w wysokości 0,15% miesięcznie.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm w mBank

Wysokość linii kredytowej to maksymalnie 500.000 zł. Przedsiębiorca musi być przygotowany na prowizję z tytułu udzielenia (od 0 do 8%), jak i odnowienia kredytu (2,5%) oraz dodatkowo 3% w skali roku od niewykorzystanej kwoty limitu (przy wykorzystaniu mniej niż 50% przyznanego limitu).

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm w Santander Bank Polska

Wysokość linii kredytowej jest obliczana indywidualnie, zgodnie z potrzebami i zdolnością kredytową przedsiębiorcy. Oferta przewiduje prowizję z tytułu udzielenia lub odnowienia kredytu w wysokości ustalanej indywidualnie, ale minimum 3,5%. Dodatkowo bank dolicza prowizję za gotowość: 0,0069% za każdy dzień.

Kredyt w rachunku bieżącym dla firm w Banku Millennium

Oferta obejmuje limit do 150.000 zł. Najwyższy koszt to prowizja przygotowawcza: 2% od przyznanej kwoty nie mniej niż 200 zł. Bank nalicza również prowizję pobieraną miesięcznie od zaangażowania w wysokości 1 % (liczona od kwoty kredytu nieuruchomionego).

BankProwizja przyznanie/odnowienie kredytuProwizja za rozpatrzenie wnioskuInne opłatyKwota kredytuWarunki uzyskania
Citi Handlowy - 0%- brak- brak- do 60.000 zł bez zabezpieczeń
- do 500.000 zł z gwarancją BGK
- działalność gospodarcza min. 1 pełny rok obrotowy
- rezydencja podatkowa w Polsce
Alior Bank- przyznanie kredytu 2,5% min. 1.500 zł  
- odnowienie kredytu od 1,5% do 6% - min. 1.000 zł
- rozpatrzenie wniosku - min. 300 zł - prowizja od zaangażowania (od niewykorzystanej kwoty kredytu) - 1,5 %- maksymalnie do 1.000.000 zł- brak informacji
ING Bank Śląski- przyznanie 2% min. 200 zł
- odnowienie 2% min. 200 zł
- brak- podwyższenie obniżenie kwoty - 2% min. 200zł- maksymalnie do 500.000 zł
- do 100.000 zł bez zabezpieczenia
- rachunek firmowy w dowolnym banku od min. 6 m-cy
- dla ofert bez zabezpieczenia do 200.000 zł - działalność prowadzona co najmniej 12 miesięcy
Idea Bank- uruchomienie i odnowienie kredytu od 1,99%- brak- prowizja za gotowość środków - 0,15% miesięcznie-  do 500.000 zł bez zabezpieczeń- działalność gospodarcza prowadzona minimum 1 rok
mBank- udzielenie od 0 do 8% 
- odnowienie 2,5%
- brak- prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu (przy mniej niż 50% przyznanego limitu) 3 %
- podwyższenie od 0 do 8%
- maksymalnie do 500.000 zł- działalność gospodarcza aktywna i nie zawieszona
Santander Bank Polska- udzielenie lub odnowienie - min. 3,5%- brak- prowizja za gotowość 0,0069% (za każdy dzień)- indywidualna propozycja kredytu dobrana do potrzeb klienta- działalność gospodarcza prowadzona minimum 1 rok
Bank Millennium-prowizja przygotowawcza - 2% min. 400 zł
- odnowienie 1% min. 100 zł
- brak- prowizja od zaangażowania: 1% w skali roku (pobierana miesięcznie) - do 150.000 zł bez zabezpieczeń- działalność gospodarcza prowadzona minimum 1 rok

Podsumowanie

Wybór najlepszej oferty kredytu w rachunku bieżącym dla firm, zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Najtańszy produkt nie zawsze będzie satysfakcjonujący pod względem wysokości limitu. Kryterium, które zawsze warto sprawdzić to potencjalne koszty związane z niewykorzystaniem pełnej kwoty kredytu czy wysokość prowizji za gotowość.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments