Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty

Kredyty dla lekarzy – co trzeba o nich wiedzieć?

Preferencyjne warunki kredytowe to hasło, które może kojarzyć się z kredytem dla lekarzy. Warto jednak wiedzieć na czym polega ta forma finansowania, kto może z niej korzystać, a także co tak naprawdę mogą zyskać kredytobiorcy.

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 3 stycznia 2022 r. w Polsce mamy 185.286 lekarzy i dentystów wykonujących zawód. Co ciekawe kobiet pracujących w zawodzie jest więcej (łącznie 114.876) niż mężczyzn (łącznie 70.409). Najwięcej lekarzy mieszka i pracuje w województwie mazowieckim (32.114) i śląskim (21.427). Na jakie korzyści ze strony sektora bankowego może liczyć ta prestiżowa grupa zawodowa?

Czym jest kredyt dla lekarzy?

Kredyt dla lekarza to najczęściej oferta finansowania skierowana do szerszego grona osób wykonujących wolne zawody, w tym również lekarzy wszystkich specjalności. Dla jego uzyskania konieczne jest dołączenie do wniosku kredytowego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu. Ponadprzeciętne zarobki, prestiż związany z wykonywanym zawodem, niskie ryzyko związane z utratą dochodów to czynniki, które pozwalają na skorzystanie z oferty kredytowej na preferencyjnych warunkach.

Czy lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu?

Preferencje mogą dotyczyć różnych kwestii:

 • wyższej maksymalnej kwoty kredytu,
 • niższych kosztów kredytu,
 • niższych wymagań w zakresie zabezpieczeń spłaty zobowiązania,
 • uproszczonej procedury kredytowej,
 • preferencyjnych warunków oceny zdolności kredytowej,
 • dodatkowych bonusów typu: indywidualna opieka pracownika banku, serwis concierge, brak opłat za wypłaty z bankomatów i inne.

Gdzie szukać kredytu dla lekarzy?

Ofert kredytowych dla lekarzy warto szukać przez internet. Daje to możliwość szybkiego i łatwego porównania oferowanych warunków. Przy czym zamiast kredytu dla lekarzy w wyszukiwarkę warto wpisać “kredyt dla wolnych zawodów”.

Lekarze, z racji osiągania wysokich zarobków i ponadprzeciętnej zdolności kredytowej, mogą również liczyć na finansowanie w ramach indywidualnych ofert kierowanych dla klientów VIP.

Ile wynosi kredyt dla lekarzy?

Wysokość kredytu zależy od indywidualnej oferty banku. Najczęściej kredytodawcy określają maksymalną wysokość zobowiązania lub uzależniają wysokość finansowania od potrzeb kredytobiorcy i posiadanej przez niego zdolności kredytowej, bez wskazania maksymalnej dostępnej kwoty. Można się jednak spodziewać, że będą to kwoty wyższe niż te proponowane w ramach standardowej oferty, z której może skorzystać każdy.

Jak złożyć wniosek o kredyt dla lekarzy?

Wniosek o kredyt można złożyć na kilka sposobów:

 • standardowo w placówce banku, który posiada taką ofertę,
 • telefonicznie, podczas rozmowy z konsultantem,
 • online – najwygodniej dla klientów, którzy już mają rachunek bankowy w banku, w którym składają wniosek. Przez internet wniosek o kredyt mogą złożyć także nowi klienci, a umowę do podpisania przywiezie im kurier.

Lekarz może korzystać właściwie z każdej  dostępnej w banku drogi złożenia wniosku o kredyt. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą też korzystać z pomocy indywidualnego doradcy bankowego, który pomoże wybrać najlepszą ofertę finansową, ale również przeprowadzi przez cały proces kredytowy od momentu złożenia wniosku, do uzyskania finansowania.

Kredyt dla lekarzy – aktualne oferty banków

Aktualnie dostępna oferta kredytów bankowych skierowana do osób wykonujących wolne zawody nie jest zbyt szeroka. Kredyt dla lekarzy oferują m.in.:

Kredyt dla lekarzy w mBanku

Lista kodów PKD, które kwalifikują firmę do korzystania z oferty: “Ja – Profesjonalista” jest imponująca i obejmuje m.in. takie branże jak działalność związana z oprogramowaniem, fotografią, rachunkowo-księgowa, w zakresie architektury, prawnicza, maklerska, związana z tłumaczeniami, weterynaryjna czy wreszcie lekarska: ogólna, specjalistyczna, dentystyczna, a także fizjoterapeutyczna, praktyki pielęgniarek i położnych.

Oferta obejmuje m.in.:

 • możliwość uzyskania kredytu do 500.000 zł,
 • preferencyjną ocenę kredytową,
 • bezpłatne usługi maklerskie,
 • wsparcie indywidualnego eksperta,
 • serwis concierge,
 • możliwość bezpłatnych wypłat gotówki w placówkach mBanku,
 • możliwość bezpłatnych wypłat gotówki z konta Aquarius ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Kredyt dla lekarzy w Plus Banku

“Kredyt dla Profesjonalistów” to oferta nie tylko dla lekarzy, ale przede wszystkim dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które kwalifikują się do kategorii wolnych zawodów czyli adwokaci, aptekarze, księgowi, notariusze, radcy prawni czy weterynarze. Przedstawiciel wolnych zawodów, w tym lekarz, może zyskać w mBanku:

 • kredyt do maksymalnie 300.000 zł z przeznaczeniem na zakup środków trwałych,
 • zobowiązanie do 100.000 zł bez zabezpieczeń rzeczowych,
 • okres kredytowania do 60 miesięcy,
 • stałe oprocentowanie w całym okresie kredytowania,
 • uproszczoną procedurę kredytową m.in. kredyt może zostać udzielony w oparciu o oświadczenie wnioskodawcy o uzyskiwanych dochodach,
 • indywidualne podejście i stałą opiekę doradcy.

Kredyt dla lekarzy w Getin Banku

Bank oferuje kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów, do których zalicza:

przy działalności gospodarczej:

 • lekarzy wszystkich specjalności
 • stomatologów
 • radców prawnych
 • notariuszy
 • tłumaczy przysięgłych
 • księgowych

zatrudnionych na umowę o pracę:

 • lekarzy, stomatologów
 • prawników, radców prawnych
 • księgowych

Oferta obejmuje możliwość uzyskania finansowania do 200.000 zł, a dodatkowo możliwość dobrania dodatkowej kwoty w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą również rozszerzyć kredyt o kwotę kosztów ubezpieczeń od nieprzewidzianych zdarzeń.

Kredyt dla lekarzy a wymagane dokumenty

Obowiązuje standardowa procedura oceny zdolności kredytowej klienta w oparciu o dokumenty finansowe, ale dodatkowo wymagany jest dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu zaliczanego do grona tych uprzywilejowanych przez bank.

Do wniosku o kredyt dla lekarza najczęściej potrzebne będą:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
 • dokument potwierdzający prawo wykonywanie zawodu,

dokumenty finansowe potwierdzające wysokość osiąganych dochodów, m.in.:

 • potwierdzenie wpływów na rachunek bankowy za wymagany przez bank okres,
 • dokumentacja zgodna z prowadzoną działalnością i formą rozliczeń,
 • PIT 36/36L za ubiegły rok obrachunkowy.

W zależności od oferty banku lekarze mogą liczyć również na uproszczenie procesu składania wniosku kredytowego czy ograniczenie liczby potrzebnych dokumentów (np. kredyt na oświadczenie klienta o dochodach zamiast dokumentów finansowych).

Czy kredyt dla lekarzy dotyczy także weterynarzy?

To bank przygotowując swoją ofertę wskazuje jakie zawody mogą być objęte tego rodzaju kredytem. Weterynarz może, choć nie musi zostać objęty preferencyjnymi warunkami. Najczęściej jednak weterynarze wymieniani są jako odrębna, obok lekarzy, kategoria zawodów zaliczanych do grupy wolnych zawodów.

Kredyt dla lekarzy stomatologów

Sytuacja ze stomatologiem wygląda podobnie jak z weterynarzem. To od banku zależy czy ta grupa zawodowa zostanie objęta ofertą kredytu dla wolnych zawodów. Najczęściej stomatolog wymieniany jest jako osobna kategoria zawodów, obok lekarzy, uprawnionych do skorzystania z takiej formy finansowania.

Kredyt hipoteczny dla lekarzy

Rynek finansowy oferuje głównie kredyty gotówkowe dla lekarzy czy przedstawicieli innych wolnych zawodów. Preferencje w zakresie kredytu hipotecznego dla lekarzy, nawet pomimo braku oferty bezpośrednio kierowanej do tej grupy zawodowej, mogą dotyczyć np. niższego oprocentowania czy prowizji z uwagi na wysoką zdolność kredytową takiej osoby, a co za tym idzie dobrą pozycję negocjacyjną.

Kredyt dla lekarzy – alternatywy

Lekarz, jako klient zamożny, charakteryzujący się wysoką zdolnością kredytową, może liczyć na preferencyjne warunki finansowania nie tylko w ramach kredytu dla wolnych zawodów. Alternatywą może być “zwykły” kredyt gotówkowy, ale na korzystniejszych warunkach wynegocjowanych dzięki wysokich i pewnych dochodach lub taki kierowany dla klientów VIP bez wskazania wykonywanego zawodu. Dodatkowo lekarze prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z finansowania adresowanego do przedsiębiorców.

 

Źródła:

https://nil.org.pl/uploaded_files/1641220880_za-grudzien-2021-zestawienie-nr-01.pdf

https://nil.org.pl/uploaded_files/1641220880_za-grudzien-2021-zestawienie-nr-02.pdf

Warto wiedzieć

 1. Kredyt dla lekarzy to tak naprawdę oferta skierowana do szerszego grona tzw. wolnych zawodów, do których zaliczają się również m.in. prawnicy, programiści, księgowi, maklerzy, doradcy finansowi czy pielęgniarki.
 2. Lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytowe w zakresie kwoty zobowiązania, kosztów kredytu, okresu spłaty, a także dodatkowe bonusy typu serwis concierge, wsparcie indywidualnego eksperta banku, bezpłatne usługi maklerskie i inne.
 3. Alternatywą dla kredytu dla wolnych zawodów może być oferta kierowana przez banki dla klienta zamożnego, a także “zwykłe” kredyty gotówkowe czy kredyty dla przedsiębiorców.
 4. Wśród dodatkowych formalności wymaganych do uzyskania kredytu dla lekarza jest konieczność przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu, a czasem również aktywność zawodowa przez określony czas.
 5. Na preferencyjne warunki kredytowe mogą liczyć lekarze wszystkich specjalności.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego banki przygotowują specjalne oferty kredytowe dla lekarzy i przedstawicieli innych wolnych zawodów?

  Powód jest dość prosty. Przede wszystkim ze względu na wysokie, stabilne zarobki i dobrą zdolność kredytową. Dodatkowo lekarze postrzegani są jak rzetelni kredytobiorcy, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania, dlatego udzielenie im kredytu wiąże się dla banku z niższym ryzykiem kredytowym.

 2. Czy oprócz dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu bank wymaga od lekarzy spełnienia dodatkowych warunków do uzyskania kredytu?

  Mogą pojawić się wymagania w zakresie określonego stażu pracy w zawodzie np. co najmniej pół roku.

 3. Lekarze jakich specjalności mogą liczyć na kredyt dla wolnych zawodów?

  Najczęściej preferencyjne warunki dotyczą lekarzy wszystkich specjalności, również stomatologów czy weterynarzy. Jednak ostateczna decyzja w tym zakresie zależy od oferty banku.

 4. Czy kredyt może otrzymać lekarz prowadzący działalność gospodarczą czy również ten zatrudniony na umowę o pracę?

  Zwykle obie formy zatrudnienia są akceptowane przez bank.

 5. Na co oprócz kredytu na preferencyjnych warunkach mogą liczyć lekarze?

  Pakiet dodatkowych korzyści dla tej grupy zawodowej jest szeroki i zależy od oferty banku. Zwykle będzie to indywidualna opieka eksperta bankowego, usługi concierge, bezpłatne usługi maklerskie, bezpłatne korzystanie z bankomatów w Polsce i na świecie i inne.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nefrol
Nefrol
5 lat temu

Rzeczowe zestawienie, ale nie jest do końca tak kolorowo jak jest napisane. Potrzebowałem 800.000 zł. W Idea – kredyty drogie jak leczenie mukopolisacharydozy. Byłem już prawie dogadany w BGŻ, ale przy finalizacji okazało się, że bez zabezpieczenia się nie obejdzie, więc zrezygnowałem. Ostatecznie padło na Medikfinance – bez zabezpieczeń i na samo oświadczenie.