Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Kredyty dla lekarzy – czy są na preferencyjnych warunkach?

Nie jest tajemnicą, że określone grupy zawodowe postrzegane są przez banki jako bardziej wiarygodne i mniej ryzykowne. Na uproszczone procedury i preferencyjne warunki finansowania mogą liczyć m.in. lekarze. Sprawdziliśmy, kto proponuje specjalne oferty dla medyków.

 

Lekarze cieszą się znacznym respektem, a przede wszystkim solidnymi i stałymi zarobkami. Już samo to pozwala zaliczyć przedstawicieli tego zawodu do grona najbardziej pożądanych klientów banku. W zakresie przyznawania kredytów, pojawia się też drugi istotny element – zaufanie. Bank czy fundusz pożyczkowy zakładają, że lekarz ma zbyt wiele do stracenia w sytuacji gdyby próbował unikać spłaty pożyczki. Dlatego zdolność kredytowa lekarzy określana jest przeważnie jako bardzo wysoka, a oni sami mogą niekiedy liczyć na specjalne traktowanie w postaci:

 • niższego oprocentowania kredytów;
 • przyznawania wyższej kwoty kredytu bez dodatkowego zabezpieczenia;
 • braku konieczności korzystania z ubezpieczeń spłaty kredytu.

Takie drobne przywileje dotyczą przede wszystkim kredytów gotówkowych oferowanych przez banki, a w znacznie mniejszym stopniu kredytów hipotecznych i pożyczek pozabankowych. Lekarze mogą także liczyć na niewielkie bonusy od dealerów samochodowych i ubezpieczycieli majątkowych.

Kiedy lekarz potrzebuje kredytu gotówkowego?

Kredyty dla lekarzy to przede wszystkim kredyty gotówkowe. Mogłoby wydawać się dziwne, że potrzebują ich osoby o wysokich i stabilnych dochodach. Przecież inwestycję we własny gabinet czy spółkę medyczną mogą sfinansować kredytem inwestycyjnym, a zakup domu bardzo tanim obecnie kredytem hipotecznym. Kredyt gotówkowy jest jednak odpowiedzią na nagłe i prawdopodobnie krótkotrwałe trudności finansowe. Dotyczą one między innymi osób, które inwestują znaczne kwoty, nie pozostawiając sobie oszczędności. Długoterminowo ich inwestycje mogą przynosić większe dochody, ale zanim tak się stanie, narażają inwestorów na tymczasowy brak funduszy i konieczność posiłkowania się kredytem.

Lekarze nie obawiają się zaciągać kredytów. Wiedzą, że ich zarobki pozwolą na spłatę rat, zwłaszcza, że dotyczą ich niższe prowizje za przyznanie kredytu.

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Przedstawiciele wolnych zawodów

Na „prezenty” mogą liczyć przede wszystkim przedstawiciele tzw. wolnych zawodów (np. artyści, prawnicy, architekci, lekarze, weterynarze, psycholodzy, księgowi, geodeci). Znacznie rzadziej preferencyjne warunki zakupu czy kredytu oferowane są dziennikarzom, duchownym, pracownikom administracji państwowej lub samorządowej, pracownikom służb mundurowych (np. policjantom, żołnierzom zawodowym), nauczycielom lub zatrudnionym w sektorze finansowym.

Skąd ta „miłość” do przedstawicieli wybranych profesji? Otóż stąd, że w obszarze kont osobistych konkurencja jest tak wielka, że ciężko pozyskać nowych klientów. Duże możliwości są za to na polu ofert kredytowych. Trwa więc walka o „najlepszych” klientów, czyli tych, którzy mają pewne dochody lub z racji wykonywania zawodów „zaufania publicznego” raczej nie będą unikali terminowego regulowania swoich zobowiązań. Z resztą wieloletnie doświadczenia banków w obsłudze tego typu klientów potwierdzają, że cechują się oni znacznie niższym ryzykiem kredytowym.

Procent tu, procent tam

Czego dotyczą owe preferencje? Na ogół jest to 1-2 procent zniżki przy zakupie nowego auta, 1-2-procentowa obniżka prowizji bankowej lub niższe oprocentowanie kredytu. Bywa, że banki mają wobec wybranych grup zawodowych niższe wymagania, co do zabezpieczeń (np. od pracowników szeroko rozumianej sfery budżetowej nie oczekują ubezpieczenia na wypadek utraty pracy), oferują dłuższe „wakacje kredytowe”, albo rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy bez żadnych opłat.

Regułą jest, że przedstawiciele preferowanych przez bank zawodów nie muszą dostarczać mnóstwa dokumentów potwierdzających ich dochody. Ich wnioski kredytowe rozpatrywane są w ramach procedury uproszczonej i wystarczy okazanie dowodu osobistego, dokumentu świadczącego o zatrudnieniu w określonej branży (w przypadku wolnych zawodów oczekiwany jest na ogół dyplom potwierdzający określone kwalifikacje lub prawo wykonywania zawodu) oraz złożenie oświadczenia o dochodach.

Preferencje dla medyków

Wśród grup zawodowych mogących liczyć na preferencyjne warunki kredytu są też lekarze, pielęgniarki, położne i przedstawiciele innych zawodów medycznych. Wykonujący tę profesję postrzegani są jako osoby rzetelne, sumienne i odpowiedzialne, a to przekłada się na niższe ryzyko kredytowe dla kredytodawcy.

Co ciekawe, przy ustalaniu preferencyjnych warunków kredytowania dla medyków nie ma znaczenia czy są zatrudnieni w ramach umowy o pracę (etat), kontraktu czy też prowadzą własny gabinet medyczny. Lekarze prowadzący działalność gospodarczą bądź będący udziałowcami spółek zajmujących się działalnością medyczną, mogą liczyć nie tylko na „zwykły” kredyt gotówkowy, ale i kredyt inwestycyjny na wyposażenie czy modernizację gabinetu, zakup niezbędnych urządzeń i aparatury medycznej.

Kredyt dla młodych lekarzy

Na początku swojej kariery lekarze nie mają tak wysokiej zdolności kredytowej co później. Wynika to oczywiście z różnicy w zarobkach. Sam staż pracy nie jest aż tak istotny z punktu widzenia banku. Ponieważ większość osób, które zaczyna pracę w branży medycznej, pracuje w niej przynajmniej kilkanaście lat, początkujący lekarze są uważani za wiarygodnych kredytobiorców. Na specjalne oferty dla lekarzy można załapać się już po 3 miesiącach pracy w zawodzie. Dla porównania, początkujące firmy z innych branż muszą czekać 12 lub 18 miesięcy na pierwszy kredyt, który będą mogły zaciągnąć.

Oferty specjalne

Banki nie chwalą się zanadto swoimi ofertami dla „uprzywilejowanych”. Udało się nam znaleźć tylko kilka instytucji, które wprost komunikują swoje propozycje kredytów dla lekarzy na preferencyjnych warunkach. Oto one:

 • Idea Bank proponuje lekarzom kredyt w wysokości do 500 tys. zł, zapewniając o minimum formalności i możliwości wypłaty środków nawet w dniu złożenia wniosku kredytowego. Kredytu należy szukać w ofercie dla wolnych zawodów.
 • Alior Bank zdecydował się na przygotowanie specjalnej oferty kredytu inwestycyjnego dla lekarzy otwierających własne placówki medyczne lub inwestujących w rozwój już działających. Potencjalnie od Alior Banku pożyczyć można nawet 3 miliony zł.
 • Getin Bank przygotował specjalną ofertę dla przedstawicieli wolnych zawodów. Uwzględnia ona lekarzy wszystkich specjalności i pozwala pożyczyć do 200 000 zł.

Oferty pożyczek od firm innych niż popularne banki komercyjne

Obsługą kredytów i pożyczek dla lekarzy i branży medycznej w ogóle zajmują się często wyspecjalizowane instytucje finansowe. Ich oferta porównywalna jest z ofertą typowych banków komercyjnych, z których skorzystać mogą lekarze.
Lekarze mogą znaleźć unikalne produkty dla siebie między innymi w ofercie:

Siemens – Pożyczka Siemens SimplyLoan skierowana jest przede wszystkim do osób i firm kupujących sprzęt medyczny, który oczywiście zakupić można także w Siemens.

OneCredit.pl – Firma oferuje lekarzom dwa rodzaje kredytów, w tym kredyt na oświadczenie do 250 000 zł i kredyt gotówkowy do 650 000 zł. Oferta uwzględnia gwarancje UE dla branży medycznej.

Medfinance, będąca częścią BFF Banking Group, chętnie pożyczy lekarzom do 300 tys. zł na dowolny cel związany z prowadzoną przez nich działalnością. Oferuje minimum formalności, nie wymaga poręczycieli i dodatkowych opłat, zabezpieczeń czy usług. Proponuje też darmową poradę eksperta, który pomoże w wyborze najkorzystniejszej formy finansowania planowanego przedsięwzięcia. Firma ma też sporo do zaoferowania w zakresie kredytów inwestycyjnych w kwotach nawet do 10 000 000 zł.

Wyspecjalizowane usługi świadczą też firmy leasingowe, jak choćby Santander Leasing, który oferuje pożyczkę na zakup samochodu dla lekarzy.

Podsumowanie

Lekarze są dla banków dobrymi klientami, którym można zaufać w zakresie kredytów. Ich zdolność kredytowa jest przeważnie oceniania bardzo dobrze. Tylko niektóre z banków mają jednak dla swoich klientów-lekarzy jakąś specjalną ofertę. Czasem jest ona powiązana z ofertą kredytową dla wolnych zawodów w ogóle, kiedy indziej dotyczy wyłącznie branży medycznej. Oprócz popularnych banków komercyjnych, kredytów dla lekarzy udziela też kilka wyspecjalizowanych instytucji.

Czytaj też: Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku?

Czytaj też: Oprocentowanie ukryte w skrótach – WIBOR, WIBID, LIBOR i EURIBOR

Warto wiedzieć

 • Lekarze i medycy są traktowani przez banki z dużym zaufaniem.
 • Kilka banków ma ofertę specjalnie dla lekarzy lub bardziej ogólną dla wolnych zawodów.
 • Będąc lekarzem łatwo uzyskać kredyt inwestycyjny, zwłaszcza na zakup sprzętu medycznego.
PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nefrol
Nefrol
3 lat temu

Rzeczowe zestawienie, ale nie jest do końca tak kolorowo jak jest napisane. Potrzebowałem 800.000 zł. W Idea – kredyty drogie jak leczenie mukopolisacharydozy. Byłem już prawie dogadany w BGŻ, ale przy finalizacji okazało się, że bez zabezpieczenia się nie obejdzie, więc zrezygnowałem. Ostatecznie padło na Medikfinance – bez zabezpieczeń i na samo oświadczenie.