Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na prawo jazdy – czy banki udzielają kredytów gotówkowych na podstawie prawa jazdy?

Choć przecięty Polak posiada kilka dokumentów z danymi osobowymi i zdjęciem, nie każdy z nich może zostać wykorzystany do potwierdzenia tożsamości. Jednym z takich dokumentów jest prawo jazdy, które często w naszym mniemaniu traktujemy jako zamiennik dowodu osobistego. Zgodnie z polskim prawem nasze myślenie jest jednak błędne. 

 Jak podaje CEPiK, prawo jazdy ma obecnie ponad 22 mln Polaków. Certyfikat ten nie tylko uprawnia nas do legalnego wsiadania za kierownicę, ale jest także nośnikiem wielu ważnych danych osobowych. W związku z tym często traktowany jest jako dokument, który może potwierdzić naszą tożsamość. Niestety, według polskich przepisów, prawo jazdy poświadcza wyłącznie naszą zdolność prawną do prowadzenia pojazdu i nie może być używane jako podstawowe narzędzie służące do weryfikacji naszej tożsamości. 

Dokument tożsamości w rozumieniu polskiego prawa

Dokument tożsamości to urzędowy dokument, który ma potwierdzać, że jego posiadacz rzeczywiście jest tą osobą, za którą się podaje. Na dokumencie tym powinny znaleźć się takie dane jak imię i nazwisko jego właściciela, data urodzenia, pesel oraz płeć. Każdy dokument tożsamości ma także swój indywidualny numer identyfikacyjny. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, za dokument służący potwierdzeniu tożsamości przyjmuje się dowód osobisty lub paszport. 

 • Legitymując się dowodem osobistym możemy potwierdzić swoją tożsamość zarówno na terenie Polski, jak i np. innych państw należących do Unii Europejskiej. 
 • Paszport poświadcza posiadane przez nas obywatelstwo głównie poza granicami kraju, chociaż w szczególnych przypadkach można też posługiwać się nim na terenie RP. 

Kredyt gotówkowy bez dowodu osobistego – czy to możliwe?

Aby uzyskać kredyt w banku musimy posiadać i okazać dowód osobisty. Na podstawie tego dokumentu nie tylko potwierdzamy swoją tożsamość, ale także udostępniamy dane potrzebne do sporządzenia umowy kredytowej. Co więcej, informacje z dowodu osobistego służą także do odtworzenia naszej dotychczasowej historii kredytowej oraz weryfikacji naszych danych w bazach dłużników. Banki mogą poprosić o drugi dokument potwierdzający tożsamość, np. paszport, ale robią to bardzo rzadko.  

Nigdy nie otrzymamy kredytu w banku na podstawie dokumentu tożsamości innego niż dowód osobisty. Jeśli bank dodatkowo poprosi np. o paszport, zawsze w raz z nim będzie trzeba okazać dowód osobisty. 

Czy można wziąć kredyt na prawo jazdy?

Mając na uwadze fakt, że kredyt może być udzielony wyłącznie na podstawie dowodu osobistego, zaciągnięcie takiego zobowiązania na podstawie dokumentu prawa jazdy jest zatem niemożliwe.  

Jak już wspomnieliśmy, obok dowodu osobistego, drugim dokumentem potwierdzającym tożsamość jest paszport. Nie każdy obywatel posiada jednak taki dokument. W takim wypadku więc, jeśli bankowi zależy, abyśmy okazali drugi dokument z danymi, można wykorzystać w tym celu prawo jazdy. 

Kredyt nigdy nie zostanie jednak udzielony wyłącznie na podstawie samego dokumentu prawa jazdy. 

 Kto może starać się o kredyt na prawo jazdy? 

Banki nie mogą udzielać kredytów na podstawie prawa jazdy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wnioskować o kredyt, który pozwoli nam sfinansować kurs nauki jazdy i zdobyć uprawnienia potrzebne do prowadzenia samochodu. 

Choć banki nie posiadają w swojej ofercie produktów finansowych przeznaczonych stricte na prawo jazdy, osoby poszukujące takiego finansowania mogą w tym celu sięgnąć po klasyczny kredyt gotówkowy.  

Aby skorzystać z kredytu gotówkowego z przeznaczeniem na prawo należy: 

 • posiadać ważny dowód osobisty, 
 • odznaczać się odpowiednią zdolnością kredytową, 
 • posiadać stałe źródło dochodu, 
 • złożyć wniosek o kredyt w wybranym banku, 
 • dostarczyć do banku wszystkie wymagane w ramach danej oferty kredytu dokumenty. 

Przed udzieleniem kredytu gotówkowego banki sprawdzą także naszą wiarygodność finansową, oceniając ją na podstawie danych zgromadzonych przez takie rejestry jak np. BIK. 

Jakie są warunki udzielania kredytów na prawo jazdy?

Każda osoba wnioskująca o kredyt gotówkowy z myślą o sfinansowaniu kursu prawa jazdy powinna posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Innymi słowy, stosunek jej dochodów do wydatków powinien pozwalać na bezproblemową spłatę takiego kredytu, jak i ponoszenie stałych kosztów życia.  

W ocenie zdolności kredytowej bank weźmie  pod uwagę np. takie czynniki jak: 

 • wysokość wynagrodzenia, 
 • dochody otrzymywane z innych źródeł, 
 • aktualne zadłużenia z tytułu kredytów czy pożyczek, 
 • stałe wydatki klienta, np. rachunki za media, 
 • liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy, 
 • wiek klienta, 
 • stan cywilny. 

Dochody czerpane z wynagrodzenia za pracę bądź innych źródeł muszą być na tyle wysokie, aby bez problemu pokryły one zobowiązania wynikające z innych kredytów bądź miesięcznych rachunków. Co ważne, bank dodatkowo weźmie pod uwagę także liczbę członków rodziny pozostających na utrzymaniu wnioskującego o kredyt oraz koszty wynikające z tego tytułu.  

Wydatki ponoszone przez kredytobiorcę w różnych obszarach życia zostaną zestawione z osiąganymi przez niego dochodami. Jeśli okaże się, że środki finansowe pozostałe po podliczeniu wszystkich wydatków są wystarczające, aby pokryć ratę nowego kredytu, bank będzie skłonny udzielić takiego finansowania. 

Aby uzyskać kredyt na prawo jazdy, przyszły kredytobiorca musi także złożyć wniosek online bądź stacjonarnie i dostarczyć wymagane przez bank dokumenty. 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc uzyskać kredyt na prawo jazdy?

Aby uzyskać kredyt gotówkowy na prawo jazdy należy przygotować takie dokumenty jak: 

 • dowód osobisty – będzie potrzebny do potwierdzenia naszej tożsamości oraz sporządzenia umowy kredytowej; 
 • zaświadczenie o dochodach –  musi być wydane przez pracodawcę, 
 • wniosek o kredyt – można go złożyć online lub stacjonarnie. 

Niektóre banki nie wymagają od klienta zaświadczeń o dochodach. Uzyskanie takiego dokumentu generuje bowiem dodatkowe formalności i wydłuża czas uzyskania finansowania. W zamian za to, często wystarczy jedynie oświadczenie kredytobiorcy o osiąganych zarobkach, potwierdzone własnym podpisem.  

Michał Mucha Michał Mucha

Osoby wnioskujące o kredyt w banku, w którym posiadają jednocześnie konto osobiste, zwykle nie muszą dostarczać żadnych dokumentów potwierdzających dochód. Bank widzi bowiem wpływy na konto oraz wydatki danego klienta i na ich podstawie jest w stanie oszacować dostępną dla takiej osoby kwotę kredytu.  

 • Finansowanie tego typu można uzyskać składając wniosek z poziomu swojej bankowości elektronicznej.  
 • Zwykle wystarczy jedynie potwierdzić chęć wzięcia kredytu, a środki na koncie mogą znaleźć się jeszcze tego samego dnia. 

Kredyt na prawo jazdy – jaką kwotę można pożyczyć?

Koszty uczestnictwa w kursie prawa jazdy oscylują zazwyczaj wokół kwoty 2000 zł. Do tej sumy trzeba jednak doliczyć jeszcze opłaty za egzamin(y), badania lekarskie czy wydanie prawa jazdy. Tym samym minimalna kwota kredytu na prawo jazdy będzie wynosiła ok. 3000 zł. 

Wspomnianą sumę bez problemu można pożyczyć w każdym banku. Banki oferują pożyczki gotówkowe i kredyty opiewające nawet na sumę 200 000 zł. Oczywiście, oferty mogą różnić się między sobą np. wymaganiami stawianymi potencjalnemu kredytobiorcy bądź też szybkością uzyskania finansowania. Z tego względu przed złożeniem wniosku o kredyt w konkretnym banku, warto porównać dostępne aktualnie oferty tego typu produktów. 

Gdzie można uzyskać kredyt gotówkowy na prawo jazdy?

Kredyt na prawo jazdy można uzyskać w każdym banku oferującym kredyty gotówkowe dla osób indywidualnych. Poniżej prezentujemy ranking aktualnych kredytów gotówkowych, które można wykorzystać do zdobycia środków na sfinansowanie kursu nauki jazdy. 

Zobacz ranking kredytów gotówkowych

Jakie inne finansowanie można uzyskać na prawo jazdy?

Wspomnieliśmy już, że jedynym dokumentem tożsamości uprawniającym do uzyskania kredytu czy pożyczki w banku jest dowód osobisty. Podobną politykę stosują firmy pozabankowe – w takim miejscach również klient może skorzystać z finansowania, o ile posiada dowód osobisty.  

Jeżeli więc jakaś instytucja finansowa oferuje nam pożyczkę wyłącznie na prawo jazdy, powinniśmy mieć się na baczności, ponieważ najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. 

Kredyt na prawo jazdy dla obcokrajowca – czy to jest możliwe?

Podobnie jak Polacy, tak i obcokrajowcy w naszym kraju nie mogą zaciągnąć kredytu na podstawie prawa jazdy. Choć w ich przypadku procedura uzyskania takiego finansowania wygląda nieco inaczej, wymaga większej liczby formalności i niekiedy całkowicie innych dokumentów, nigdy nie uzyskają oni finansowania na podstawie dokumentu prawa jazdy. 

Kredyt na skradzione prawo jazdy – jak się przed tym bronić?

Wiemy już, że zaciągnięcie kredytu wyłącznie na podstawie prawa jazdy jest niemożliwe. Z tego względu, jeśli utracimy ten dokument, nie musimy obawiać się, że ktoś weźmie na nasze dane kredyt lub pożyczkę. Dane z tego dokumentu mogą być jednak wykorzystane w nieuczciwy sposób. Dla bezpieczeństwa, zawsze warto więc zgłosić fakt utraty prawa jazdy w systemie Dokumenty Zastrzeżone. 

Warto wiedzieć:

 1. Jedynym dokumentem tożsamości, na podstawie którego banki mogą udzielić kredytu jest dowód osobisty.  
 2. Banki mogą poprosić o drugi dokument potwierdzający tożsamość. Dokumentem, który należy okazać w takim przypadku jest paszport. 
 3. Banki nie posiadają w swojej ofercie osobnego kredytu przeznaczonego na sfinansowanie kursu prawa jazdy. Osoby potrzebujące dodatkowych środków na ten cel mogą skorzystać z tradycyjnego kredytu gotówkowego. 
 4. Należy zachować ostrożność wobec instytucji finansowych oferujących pożyczki wyłącznie na podstawie prawa jazdy. Najprawdopodobniej jest to próba oszustwa. 
 5. Jeżeli dokument prawa jazdy został skradziony lub zgubiony, nie trzeba obawiać się, że ktoś wykorzysta go do wyłudzenia kredytu. W przypadku wnioskowania o kredyt banki zawsze proszą o okazanie dowodu osobistego. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie szukać kredytu na prawo jazdy, jeśli chce za jego pomocą opłacić kurs?

  Banki nie posiadają w swojej ofercie typowego kredytu na prawo jazdy. Kurs ten można jednak sfinansować za pomocą tradycyjnego kredytu gotówkowego. 

 2. Zgubiłem prawo jazdy. Czy muszę zgłosić to do banku?

  Jeśli prawo jazdy zostało skradzione lub zgubione, zawsze warto zgłosić ten fakt do systemu Dokumenty Zastrzeżone. Zgłoszenia tego można dokonać za pośrednictwem np. banku. 

 3. Czy banki akceptują prawo jazdy jako dodatkowy dokument potwierdzający tożsamość?

  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość. Niemniej jednak w szczególnych przypadkach, oprócz dowodu osobistego, banki mogą poprosić o okazanie także innego dokumentu z danymi, np. prawa jazdy. 

 4. Czy banki udzielają pożyczek na podstawie prawa jazdy?

  Nie, jedynym dokumentem potwierdzającym tożsamość klienta, jaki akceptują banki, jest dowód osobisty. 

 5. Czy ogłoszenia o pożyczkach na prawo jazdy są bezpieczne?

  Należy zachować ostrożność wobec ogłoszeń tego typu. Zwykle bywają one próbą oszustwa. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments