Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty samochodowe

Kredyt na samochód elektryczny

Marzysz o samochodzie elektrycznym, ale to zbyt duży wydatek dla Ciebie? Pomyśl o wzięciu kredytu na taki pojazd. Dodatkowo możesz się ubiegać o dofinansowanie z rządowego programu i odzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak mówią dane z raportu PEVO Index, na koniec 2023 r. w Polsce zarejestrowanych było ponad 51 000 elektrycznych samochodów osobowych. Oznacza to, że w ciągu jednego roku ich liczba zwiększyła się o 68%. Elektryki generują niższe koszty użytkowania i nie emitują szkodliwych substancji, co przyczynia się do wzrostu ich popularności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie wziąć kredyt na auto elektryczne i jak wnioskować o dofinansowanie.

Na czym polega kredyt na samochód elektryczny?

Kredyt na samochód elektryczny to finansowanie kupna pojazdu z napędem elektrycznym, hybrydowym lub wodorowym. Od kredytów gotówkowych i tradycyjnych samochodowych odróżnia go niższe oprocentowanie. Banki w ten sposób promują i wspierają ekologiczne rozwiązania. Pozyskane środki możesz wykorzystać zarówno na zakup nowego samochodu, jak i używanego.

Specjalny kredyt na samochód elektryczny znajduje się w ofercie nielicznych instytucji, np. w VeloBank S.A., BNP Paribas S.A. i Banku Spółdzielczym w Limanowej. To nie znaczy, że tylko tam pożyczysz pieniądze na elektryka. Każdy „zwykły” kredyt samochodowy może być przeznaczony na zakup samochodu elektrycznego.

Kto może skorzystać z kredytu na samochód elektryczny?

Z kredytu samochodowego na pojazd elektryczny możesz skorzystać, jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i udowodnisz swoją wypłacalność. Zdolność kredytowa na zakup auta elektrycznego oceniana jest w ten sam sposób, jak i przy innego rodzaju pożyczkach.

Tzn. musisz wykazać, że:

 • masz stałe dochody wystarczające na spłatę rat,
 • terminowo spłacasz swoje dotychczasowe zobowiązania.

Banki najprzychylniej patrzą na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale honorują też umowy czasowe i cywilnoprawne – ważne, żeby otrzymywane wynagrodzenie miało charakter stały.

Z kolei zobowiązania to nie tylko kredyty gotówkowe i inne. Zaliczają się do nich także rachunki (za internet, telefon itd.), mandaty (np. za przejazd komunikacją bez biletu) i inne opłaty (za czesne na uczelni, karnet na siłowni itp.). Jeżeli masz niespłacone zobowiązania tego typu (lub spłacone z opóźnieniem) wierzyciel ma prawo wpisać Cię do rejestru dłużników, co może utrudnić Ci wzięcie kredytu.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na samochód elektryczny?

Zakładamy, że Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca, aby pożyczyć środki na zakup samochodu. Pozytywna decyzja banku zależy jednak od spełnienia dodatkowych warunków. Takim wymogiem charakterystycznym dla kredytów samochodowych jest umowa o ubezpieczenie.

I nie chodzi tutaj o ubezpieczenie kredytu, ale o Autocasco (AC). Z zasady wykupienie polisy AC jest dobrowolne, ale nie w przypadku kredytu na auto. Bank ma prawo wymagać, jako warunek zawarcia umowy kredytowej, podpisania umowy o ubezpieczenie Autocasco.

Oprócz polisy AC, wymagane jest także OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych, więc musisz o nim pamiętać bez względu na to, czy zakup elektryka finansujesz z własnych środków, czy z kredytu.

Uwaga – jeżeli kupujesz używane auto elektryczne, powinno mieć ono ważne ubezpieczenie OC zawarte przez sprzedającego (dotychczasowego właściciela samochodu). W takiej sytuacji możesz zachować polisę zbywcy, ale wygaśnie ona w dniu przewidzianym umową. To znaczy, że musisz zawrzeć nową polisę odpowiednio wcześniej, aby nie było przerwy w ochronie. Już za jeden dzień bez OC możesz dostać grzywnę.

Kary dla osobowych samochodów spalinowych i elektrycznych są takie same. Wysokość mandatu zależy od liczby dni bez OC. Do 30 czerwca 2024 r. obowiązuje aktualny taryfikator grzywien, a 1 lipca nastąpi podwyżka.

Mandaty za brak OC:

 • od 1 do 3 dni: 1 400 zł (do 30 czerwca)/1 700 zł (od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.).
 • od 4 do 14 dni: 3 490 zł/4 240 zł.
 • powyżej 14 dni: 6 980 zł/8 480 zł.

Banki mogą też żądać zgody Twojego współmałżonka, o ile macie wspólnotę majątkową. Dolny limit kredytu wymagającego zgody małżonka na zaciągnięcie zobowiązania ustala bank. Np. w VeloBank S.A. jest to 75 000 zł, więc biorąc pod uwagę, ile kosztują nowe samochody elektryczne, zgoda współmałżonka jest dość często wymagana.

Jakie dokumenty przygotować do wniosku o kredyt na samochód elektryczny?

Ubiegając się o kredyt samochodowy na elektryka, musisz przedstawić w banku odpowiednie dokumenty. Każdy kredytodawca może mieć swój pakiet wymagań w tym zakresie, ale wśród najczęściej akceptowanych i wymaganych można wymienić:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach (czasem zamiast zaświadczenia o dochodach wystarczy wyciąg z rachunku, na który wpływa Ci pensja),
 • wyciąg z KPiR i zaświadczenie o braku zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym – w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Ile można pożyczyć na kupno samochodu elektrycznego?

Maksymalna kwota kredytu zależy od zasad w danym banku:

 • VeloBank S.A. – 300 000 zł (do 850 000 zł dla przedsiębiorców),
 • BNP Paribas S.A. – 500 000 zł,
 • Bank Spółdzielczy w Limanowej – 100 000 zł.

Powyższe oferty są aktualne na dzień 20.03.2024 r. 

Powyższe kwoty dotyczą kredytów samochodowych. Nie widzisz tam np. banku Pekao S.A., ponieważ ten bank nie ma w swojej ofercie tego rodzaju kredytu. Możesz jednak ubiegać się tam o pożyczkę gotówkową, która jest na dowolny cel i sfinansować nią zakup auta elektrycznego.

Jakie są koszty kredytu na samochód elektryczny?

Czasem myśląc o koszcie kredytu, bierzemy pod uwagę tylko oprocentowanie. To błąd. Jego koszty obejmują też:

 • prowizję – to jednorazowa opłata za udzielenie kredytu,
 • ubezpieczenie – zarówno koszty składki na OC i AC, jak i ubezpieczenia kredytu (jeżeli bank takiego wymaga),
 • opłaty dodatkowe – mogą to być np. opłaty za przygotowanie umowy.

Sprawdzając, ile kosztuje kredyt, ważna jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Ten wskaźnik powie Ci o wszystkich kosztach danego kredytu, czyli o oprocentowaniu i pozostałych opłatach.

Przykładowe koszty kredytów:

 • VeloBank S.A. – kwota kredytu 72 040,00 zł; liczba rat: 60; wysokość raty: 1 696,93 zł (pierwsza rata w wysokości 1 785,29 zł); całkowita kwota do spłaty 101 886,75zł.
 • BOŚ Bank S.A. – Pożyczka Elastyczna przeznaczona na pojazd elektryczny w wysokości 72 000,00 zł; liczba rat: 72; raty po 1 443,68 zł (ostatnia 1 443,63 zł); całkowita kwota kredytu do spłaty: 103 944,91 zł.

Jak złożyć wniosek o kredyt na samochód elektryczny?

Wniosek o udzielenie kredytu samochodowego złożysz:

 • przez internet,
 • telefonicznie,
 • w oddziale banku.

Wiele zależy od kwoty kredytu i tego, czy bank, w którym ubiegasz się o kredyt to ta sama instytucja, w której prowadzisz konto. Jeżeli tak jest, to masz ułatwione formalności – często musisz tylko zalogować się do bankowości internetowej i wypełnić formularz.

Złożenie wniosku przez internet przyspiesza decyzję kredytową, ale może opóźnić uruchomienie kredytu. To dlatego, że niektóre banki mają jeszcze w zwyczaju przekazywanie dokumentów przez kuriera. To znaczy, że musisz poczekać co najmniej 1 lub 2 dni na przesyłkę z umową, podpisać ją i odesłać do banku.

Gdzie można znaleźć oferty kredytów na samochód elektryczny?

Oferty na kredyty samochodowe znajdziesz tam, gdzie oferty na inne kredyty: na stronach internetowych banków, jako wyniki w wyszukiwarce internetowej itd. Możesz skorzystać też z rankingu kredytów samochodowych, czyli zestawień ofert wielu instytucji finansowych.

Zaletą tego typu rankingów jest możliwość łatwego porównania warunków kilku kredytów w jednym miejscu. Zobaczysz, który kredyt jest najtańszy i który bank ma dogodny okres kredytowania. Niestety – z racji często zmieniających się zasad panujących w bankach – takie zestawienia są nieraz nieaktualne.

Lepszym wyjściem jest znalezienie kredytu poprzez kalkulator kredytów. Ma on co najmniej kilka zalet:

 • pokazuje oferty dopasowane do Twojej zdolności kredytowej,
 • umożliwia porównanie ofert banków,
 • jest zawsze aktualny.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie na samochód elektryczny?

Kredyt na zakup samochodu elektrycznego jest zazwyczaj zobowiązaniem rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc wymaga poważnego podejścia do tematu. Na początku przemyśl, czy w czasie trwania umowy wolisz płacić niskie raty, czy wyższe. Małe raty oznaczają dłuższy okres kredytowania i wyższy koszt kredytu. Z kolei wysoka rata to większe zobowiązanie miesięczne, ale szybciej uwolnisz się od pożyczki.

Ponadto przed zakupem samochodu elektrycznego:

 • skorzystaj z narzędzi typu porównywarka kredytów na samochód elektryczny i sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt,
 • dowiedz się, jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki i wybierz to, które odpowiada Ci najbardziej (zabezpieczeniem kredytu może być cesja z polisy AC, zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie),
 • sprawdź możliwości uzyskania pozakredytowego finansowania na zakup elektryka – więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym akapicie.

Jak inaczej sfinansować kupno samochodu elektrycznego?

W 2021 r. ruszył rządowy program „Mój elektryk”, którego celem jest wsparcie osób kupujących pojazdy elektryczne. Z programu możesz skorzystać niezależnie od formy finansowania zakupu: kredytem czy z własnych środków.

Program nie przewiduje żadnego kryterium dochodowego. Jedyne ograniczenia dotyczą:

 • rodzaju napędu – dofinansowanie nie obejmuje hybryd ani pojazdów z napędem wodorowym,
 • kategorii samochodu – dofinansowanie przeznaczone jest na zakup samochodów elektrycznych kategorii M1 (przedsiębiorcy dostaną finansowanie także na kategorie N1 oraz L1e-L7; opisy kategorii znajdziesz w załączniku nr 2 do ustawy Prawo drogowe),
 • ceny – koszt samochodu nie może przekraczać 225 000 zł brutto (limit nie dotyczy osób z Kartą Dużej Rodziny).

Dotację można otrzymać wyłącznie na pojazd nowy.

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy – co wybrać?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym – weźmiesz go tylko na zakup pojazdu. Natomiast kredyt gotówkowy przeznaczony jest na dowolny cel. Możesz zatem wydać otrzymane środki na kupno elektryka, czy na co tylko chcesz – banku nie będzie to interesowało.

Pod względem finansowym kredyt na samochód jest korzystniejszy. To dlatego, że banki wymagają szeregu zabezpieczeń przy tego rodzaju kredycie i rekompensują to niższym RRSO.

Nie wszystkie banki mają w ofercie kredyt na samochód. Coraz więcej instytucji wycofuje się z nich (np. pod koniec 2022 r. zrezygnował z nich mBank S.A.) i kieruje zainteresowanych klientów ku kredytom lub pożyczkom gotówkowym.

Na czym polegają dopłaty do samochodu elektrycznego?

Dopłaty w programie Mój elektryk dla osób fizycznych wynoszą (bez względu na cenę samochodu):

 • 18 750 zł,
 • 27 000 zł (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny).

Przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie nawet 70 000 zł.

Dotacje są bezzwrotne i żaden urząd nie ingeruje, jak zostaną wydatkowane. Pozyskane środki możesz wydać na nadpłacenie kredytu lub wykorzystać w dowolny sposób.

Jak skorzystać z programu „Mój elektryk”?

Dotacje przyznawane są po zakupie samochodu. Nie możesz złożyć wniosku i decyzji o zakupie auta uzależniać od dofinansowania.

Aby złożyć wniosek i uzyskać dofinansowanie, musisz najpierw założyć konto na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ gdyż tylko tą drogą przyjmowane są zgłoszenia.

Po zalogowaniu postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

 • Kliknij ikonę Nowy wniosek o dofinansowanie -> Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych.
 • Z list rozwijanych wybierz: Dziedzina: Ochrona klimatu i atmosfery; Program priorytetowy: 6.2 Zeroemisyjny transport Mój elektryk; Nabór: 6.2. Nabór wniosków w ramach Programu priorytetowego „Mój elektryk”, polegający na zakupie pojazdu zeroemisyjnego.
 • Wypełnij poszczególne karty wniosku – wpisz swoje dane i pojazdu, kwotę dotacji i numer rachunku bankowego, na który urząd przeleje Ci środki.
 • Załącz wymagane załączniki: skan faktury za zakup samochodu elektrycznego, wydruk z CEPiK potwierdzający rodzaj jego napędu, skan dowodu rejestracyjnego, skan polisy OC i AC oraz oświadczenie dotyczące rozliczenia podarku VAT.

Wnioski są oceniane pod kątem zgodności z zasadami i warunkami programu. Wobec tego, jeśli w programie są wolne środki i Twój zakup spełnia kryteria naboru – dostaniesz dofinansowanie.

Źródła:

 • https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/o-programie
 • pspa.com.pl/2024/informacja/pevo-index-prawie-6-tys-punktow-ladowania-na-koniec-2023-r-w-polsce 

Warto wiedzieć

 1. Specjalny kredyt na samochód elektryczny można wziąć w nielicznych bankach, ale zakup elektryka można też sfinansować z kredytu gotówkowego lub zwykłego samochodowego.
 2. Kredyty samochodowe są tańsze niż gotówkowe.
 3. Aby otrzymać kredyt należy mieć stałe dochody oraz dobrą historię kredytową.
 4. W przypadku kredytu na samochód trzeba wykupić polisę AC, która – z zasady – jest dobrowolna.
 5. Aktualnie trwa program „Mój elektryk” w ramach którego można dostać dofinansowanie na auto elektryczne w wysokości 18 750 zł (27 000 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Dotacje nie są przyznawane na pojazdy używane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile wynosi dopłata do samochodu elektrycznego?

  Dla osób fizycznych jest to 18 750 zł lub 27 000. zł, jeżeli wnioskodawca ma Kartę Dużej Rodziny. Natomiast przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet do 70 000 zł.

 2. Czy opłaca się brać kredyt na samochód elektryczny?

  Każdy kredyt wiąże się z kosztami. Jeżeli kogoś stać, aby kupić auto elektryczne za własne środki, kredyt jest niepotrzebnym wydatkiem. 

 3. Jaki kredyt można wziąć na kupno samochodu elektrycznego?

  Zakup takiego samochodu można sfinansować kredytem na samochód elektryczny, zwykłym kredytem samochodowym lub gotówkowym.

 4. Czy można kupić używany samochód elektryczny na kredyt?

  Tak. Należy jednak wiedzieć, że na używany samochód nie można ubiegać się o dotację z programu „Mój elektryk”.

 5. Ile można pożyczyć w ramach kredytu na samochód elektryczny?

  Maksymalna kwota kredytu to około 500 000 zł. Aby tyle otrzymać, trzeba wykazać odpowiednio wysokie dochody.

PORÓWNAJ KREDYTY
Justyna Czerwińska
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments