Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?

kobieta wyglądająca przez okno samochodu pokazuje zawieszone na palcu kluczyki
Źródło zdjęcia: depositphotos

Czasy, kiedy zakup używanego samochodu nierozerwalnie kojarzył się z niedzielną wycieczką na giełdę, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wypchaną banknotami saszetkę zastąpił kredyt samochodowy. Podpowiadamy, co zrobić i na co zwrócić uwagę, aby wybrać rozwiązanie w pełni dostosowane do twoich potrzeb.

 

Już na wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, że decydując się na zakup pojazdu, skorzystać można zarówno z kredytu gotówkowego, jak i z kredytu samochodowego. Przewagą pierwszego rozwiązania jest niesłychana elastyczność w wydatkowaniu środków, gdyż finansowanie udzielane jest na dowolny cel. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić nawet wiekowy już pojazd.

Z kolei kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, przeznaczonym na zakup konkretnego pojazdu np. samochodu, motocykla czy przyczepy kempingowej. Przedmiot finansowania staje się dla banku zabezpieczeniem kredytu, obniżając tym samym ryzyko związane z brakiem spłaty zobowiązania. To głównie z tego powodu kredyt samochodowy zazwyczaj jest rozwiązaniem tańszym od kredytu gotówkowego.

Przeprowadź konkurs piękności

W środowisku wzmożonej konkurencji, banki nieustannie dostosowują ofertę kredytową, starając się dopasowywać do zmieniających się oczekiwań rynku. Regularna analiza parametrów poszczególnych rozwiązań jest czasochłonna i może przyprawić o ból głowy. Z tego powodu wybór najlepszej oferty warto wesprzeć porównywarką kredytów samochodowych. Narzędzie to pozwala w szybki sposób zawęzić obszar poszukiwań i skupić się na rozwiązaniach dopasowanych do bieżących oczekiwań i sytuacji finansowej klienta.

Porównaj najważniejsze koszty związane z kredytem

Kiedy wyłonimy już interesujące nas oferty, warto porównać ze sobą elementy wpływające bezpośrednio na koszt zobowiązania. Zwróćmy uwagę na takie parametry jak oprocentowanie, prowizja, a także na Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową (RRSO). Warto prześwietlić również koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Dotyczy to w szczególności polisy AC, z której to cesja na rzecz banku jest jednym z zabezpieczeń kredytu. Dzięki temu finansujący ma pewność odzyskania środków finansowych w przypadku kradzieży czy uszkodzenia pojazdu.

Sprawdź pozostałe warunki

Nie oszukujmy się. Kredyt na samochód nowy, zawsze będzie tańszy od kredytu na samochód używany. W końcu pojazd prosto z salonu, każdorazowo będzie lepszym zabezpieczeniem niż samochód kilkuletni. Planując zaciągnięcie kredytu na pojazd używany, należy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Kredytobiorca partycypując w zakupie pojazdu, zmniejsza tym samym ryzyko spłaty długu. W zależności od kondycji finansowej klienta, wkład własny może wahać się od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu.

Kolejnym, istotnym aspektem jest maksymalny okres, na jaki bank udzieli nam finansowania. Działa tu często zasada – im starszy pojazd, tym krótszy okres kredytowania. I tak decydując się na sfinansowanie 5 letniego pojazdu w mBanku, liczyć możemy na maksymalny okres kredytu wynoszący 96 miesięcy. Z kolei zaciągając kredyt na pojazd 10 letni musimy liczyć się ze skróceniem tego okresu do 36 miesięcy. Inne podejście prezentuje Santander Bank, który sfinansuje zakup auta w wieku do 12 lat, przy czym nie starszego niż 16 lat w momencie spłaty ostatniej raty.

 

Porównaj kredyty samochodowe w 45 sekund

Pamiętaj o zabezpieczeniu kredytu  

Wspominaliśmy wcześniej, że zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest najczęściej sam przedmiot finansowania. W tym celu banki stosują:

  • przewłaszczenie częściowe, gdzie bank w 49% staje się współwłaścicielem pojazdu. Zabezpieczeniu często towarzyszy depozyt karty pojazdu, co uniemożliwia potencjalną sprzedaż lub przerejestrowanie pojazdu,
  • zastaw rejestrowy, gdzie finansowany pojazd zgłoszony jest do rejestru zastawów prowadzonego przez sąd rejonowy. W przypadku zaprzestania spłaty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu i sprzedać w celu zaspokojenia roszczeń,
  • cesję z praw polisy AC, stosowaną jako dopełnienie przewłaszczenia  lub zastawu rejestrowego. Dzięki temu odszkodowanie, będące następstwem szkody, trafia bezpośrednio w ręce banku.

W zależności od sytuacji finansowo- ekonomicznej klienta, kredytodawca może zażądać dodatkowego zabezpieczenia np. poręczenie osoby trzeciej czy weksel. Poszukując najlepszej oferty kredytowej, warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jakiego rodzaju zabezpieczenia oczekuje bank.

Kredyt samochodowy na używany pojazd – tak czy nie?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od samego pojazdu, którego zakup zamierzamy sfinansować przy pomocy kredytu. W przypadku przedmiotów wiekowych, może okazać się, że są zbyt stare i nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia potencjalnego zobowiązania. Do tego relacja ceny leciwego pojazdu do kosztów związanych z obowiązkową polisą AC, prowizją i kosztami ustanowienia innych zabezpieczeń, może okazać się rozwiązaniem nieopłacalnym. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kredycie gotówkowym. W pozostałych przypadkach zaciągnięcie kredytu samochodowego, może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem.

 

Czytaj też: Co się bardziej opłaca: leasing czy kredyt na samochód?

Czytaj też: Specjaliści mają lepiej, czyli o kredytach bankowych dla wolnych zawodów

avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
asd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asd
Gość
asd

ubezpieczenie kredytu haha już bank naciąga klienta hahaa