Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Jak wybrać najlepszy kredyt na zakup używanego samochodu?

Czasy, kiedy zakup używanego samochodu nierozerwalnie kojarzył się z niedzielną wycieczką na giełdę, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wypchaną banknotami saszetkę zastąpił kredyt samochodowy. Podpowiadamy, co zrobić i na co zwrócić uwagę, aby wybrać rozwiązanie w pełni dostosowane do twoich potrzeb.

Już na wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, że decydując się na zakup pojazdu, skorzystać można zarówno z kredytu gotówkowego, jak i z kredytu samochodowego. Przewagą pierwszego rozwiązania jest niesłychana elastyczność w wydatkowaniu środków, gdyż finansowanie udzielane jest na dowolny cel. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić nawet wiekowy już pojazd.

Z kolei kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, przeznaczonym na zakup konkretnego pojazdu np. samochodu, motocykla czy przyczepy kempingowej. Przedmiot finansowania staje się dla banku zabezpieczeniem kredytu, obniżając tym samym ryzyko związane z brakiem spłaty zobowiązania. To głównie z tego powodu kredyt samochodowy zazwyczaj jest rozwiązaniem tańszym od kredytu gotówkowego.

Przeprowadź konkurs piękności

W środowisku wzmożonej konkurencji, banki nieustannie dostosowują ofertę kredytową, starając się dopasowywać do zmieniających się oczekiwań rynku. Regularna analiza parametrów poszczególnych rozwiązań jest czasochłonna i może przyprawić o ból głowy. Z tego powodu wybór najlepszej oferty warto wesprzeć porównywarką kredytów samochodowych. Narzędzie to pozwala w szybki sposób zawęzić obszar poszukiwań i skupić się na rozwiązaniach dopasowanych do bieżących oczekiwań i sytuacji finansowej klienta.

Porównaj najważniejsze koszty związane z kredytem

Kiedy wyłonimy już interesujące nas oferty, warto porównać ze sobą elementy wpływające bezpośrednio na koszt zobowiązania. Zwróćmy uwagę na takie parametry jak oprocentowanie, prowizja, a także na Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową (RRSO). Warto prześwietlić również koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Dotyczy to w szczególności polisy AC, z której to cesja na rzecz banku jest jednym z zabezpieczeń kredytu. Dzięki temu finansujący ma pewność odzyskania środków finansowych w przypadku kradzieży czy uszkodzenia pojazdu.

Sprawdź pozostałe warunki

Nie oszukujmy się. Kredyt na samochód nowy, zawsze będzie tańszy od kredytu na samochód używany. W końcu pojazd prosto z salonu, każdorazowo będzie lepszym zabezpieczeniem niż samochód kilkuletni. Planując zaciągnięcie kredytu na pojazd używany, należy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Kredytobiorca partycypując w zakupie pojazdu, zmniejsza tym samym ryzyko spłaty długu. W zależności od kondycji finansowej klienta, wkład własny może wahać się od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Kolejnym, istotnym aspektem jest maksymalny okres, na jaki bank udzieli nam finansowania. Działa tu często zasada – im starszy pojazd, tym krótszy okres kredytowania. I tak decydując się na sfinansowanie 5 letniego pojazdu w mBanku, liczyć możemy na maksymalny okres kredytu wynoszący 96 miesięcy. Z kolei zaciągając kredyt na pojazd 10 letni musimy liczyć się ze skróceniem tego okresu do 36 miesięcy. Inne podejście prezentuje Santander Bank, który sfinansuje zakup auta w wieku do 12 lat, przy czym nie starszego niż 16 lat w momencie spłaty ostatniej raty.

Porównaj kredyty samochodowe w 45 sekund

Pamiętaj o zabezpieczeniu kredytu  

Wspominaliśmy wcześniej, że zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest najczęściej sam przedmiot finansowania. W tym celu banki stosują:

  • przewłaszczenie częściowe, gdzie bank w 49% staje się współwłaścicielem pojazdu. Zabezpieczeniu często towarzyszy depozyt karty pojazdu, co uniemożliwia potencjalną sprzedaż lub przerejestrowanie pojazdu,
  • zastaw rejestrowy, gdzie finansowany pojazd zgłoszony jest do rejestru zastawów prowadzonego przez sąd rejonowy. W przypadku zaprzestania spłaty kredytu, bank może zająć przedmiot zastawu i sprzedać w celu zaspokojenia roszczeń,
  • cesję z praw polisy AC, stosowaną jako dopełnienie przewłaszczenia  lub zastawu rejestrowego. Dzięki temu odszkodowanie, będące następstwem szkody, trafia bezpośrednio w ręce banku.

W zależności od sytuacji finansowo- ekonomicznej klienta, kredytodawca może zażądać dodatkowego zabezpieczenia np. poręczenie osoby trzeciej czy weksel. Poszukując najlepszej oferty kredytowej, warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jakiego rodzaju zabezpieczenia oczekuje bank.

Alternatywne rozwiązanie – kredyt gotówkowy

Osoby ceniące sobie wygodę oraz swobodę w wydatkowaniu otrzymanych od banku środków, mogą sfinansować zakup pojazdu korzystając z klasycznego kredytu gotówkowego. Z uwagi na brak konieczności ustanawiania zabezpieczenia na finansowanym samochodzie, lista dokumentów wymaganych od potencjalnego kredytobiorcy jest wyraźnie krótsza.

Aby ułatwić poszukiwania przygotowaliśmy zestawienie wartych rozważenia ofert. Modelowe zobowiązanie w wysokości 25 000 zł zaciągane jest na okres 48 miesięcy. Z kolei potencjalny kredytobiorca zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę i osiąga dochód w wysokości 3000 zł na rękę. Jest to jego jedyne źródło dochodów.

Pożyczka Gotówkowa udzielana przez Citi Handlowy charakteryzuje się oprocentowaniem nominalnym na poziomie 5,99% oraz prowizją za udzielenie finansowania w wysokości 6,00%. RRSO tego kredytu to 9,36%. Osoba zaciągająca 4-letnie zobowiązanie w kwocie 25 tys. złotych musi wygospodarować w swoim budżecie domowym sumę 621,88 zł na spłatę comiesięcznej raty.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-07-31

Wartą uwagi ofertą jest pożyczka gotówkowa Mini Ratka oferowana przez PKO Bank Polski. Ofertę charakteryzuje oprocentowanie nominalne w wysokości 8,99% oraz prowizja za udzielenie kredytu na poziomie 5,99%. RRSO tego zobowiązania to 12,77%. Proponowane przez bank warunki cenowe przekładają się miesięczną ratę sięgającą 659,27 zł.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-07-31

BNP Paribas Bank Polska oferuje kredyt gotówkowy z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 9,99%. Dodatkowo potencjalny kredytobiorca musi zaakceptować prowizję za udzielenie finansowania na w wysokości 6,00%. RRSO kredytu gotówkowego w BNP Paribas to 13,92%. Wymienione parametry przekładają się na miesięczną ratę sięgającą 671,98 zł.

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-07-31

Zaciągając Pożyczkę standardową bez ubezpieczenia w Alior Banku liczyć można na oprocentowanie nominalne w wysokości 9,99%. Prowizja za udzielenie kredytu z kolei wynosi 6,90%, a RRSO tego zobowiązania to 14,44%. Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z tej oferty musi liczyć się z miesięczną ratą w wysokości 677,69 zł

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta aktualna na dzień: 2021-07-31

Kredyt samochodowy na używany pojazd – tak czy nie?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od samego pojazdu, którego zakup zamierzamy sfinansować przy pomocy kredytu. W przypadku przedmiotów wiekowych, może okazać się, że są zbyt stare i nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia potencjalnego zobowiązania. Do tego relacja ceny leciwego pojazdu do kosztów związanych z obowiązkową polisą AC, prowizją i kosztami ustanowienia innych zabezpieczeń, może okazać się rozwiązaniem nieopłacalnym. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kredycie gotówkowym. W pozostałych przypadkach zaciągnięcie kredytu samochodowego, może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Czytaj też: Co się bardziej opłaca: leasing czy kredyt na samochód?

Czytaj też: Specjaliści mają lepiej, czyli o kredytach bankowych dla wolnych zawodów

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asd
asd
1 rok temu

ubezpieczenie kredytu haha już bank naciąga klienta hahaa