Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty samochodowe

Finansowanie samochodu: kredyt, pożyczka a może leasing?

Zakup auta wymaga zgromadzenia odpowiednich oszczędności lub skorzystania z odpowiedniej oferty banku i firmy leasingowej. W przypadku finansowania samochodu do wyboru mamy m.in. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, pożyczkę hipoteczną, leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy. Sprawdziliśmy, czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań i kto może skorzystać z danego finansowania samochodu.

Wysoka inflacja, zerwane łańcuchy dostaw, a co za tym idzie problemy z produkcją nowych samochodów to tylko niektóre elementy powodujące, że zakup wymarzonego auta może być sporym wyzwaniem. Z raportu “Branża motoryzacyjna” przygotowanego przez PZPM i KPMG wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Natomiast w trzech pierwszych miesiącach 2022 r. wyprodukowano w Polsce 50,8 tys. samochodów osobowych – o 37,2% mniej niż rok wcześniej. Problemy na rynku motoryzacyjnym potwierdza również sytuacja w segmencie aut używanych.

Zgodnie z danymi przygotowanymi przez markę AAA AUTO w czerwcu 2022 r., w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim, rynek samochodów używanych skurczył się o 12.073 aut. Na przestrzeni roku wzrosła też o 5.000 zł mediana ceny samochodów używanych – z 19.500 zł do 24.500 zł.

Panujący aktualnie trend powoduje, że zakup nowego samochodu staje się coraz bardziej wymagającym przedsięwzięciem. Nie lepiej jest, kiedy chcemy kupić auto używane. Aby choć trochę ułatwić całe przedsięwzięcie, sprawdziliśmy, jak sfinansować zakup auta i które rozwiązania są najlepsze w określonych przypadkach.

Finansowanie samochodu kredytem samochodowym

Zastanawiając się nad zakupem auta w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy kredyt samochodowy. W końcu nazwa tego produktu naturalnie kojarzy się z planowanym przedsięwzięciem. Wbrew pozorom kredyt samochodowy pozwala sfinansować nie tylko zakup auta osobowego, ale także innego pojazdu np. motocykla, ciężarówki, skutera, quada, przyczepy czy łodzi motorowej.

W zależności od oferty zobowiązanie to można zaciągnąć na auto nowe, używane lub sprowadzone z zagranicy. Sprzedawcą może być dealer, komis albo osoba fizyczna. Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, dlatego nie mamy swobody w wydatkowaniu pożyczonych do banku środków. Pieniądze muszą być przeznaczone na zakup pojazdu.

Jakie są zabezpieczenia kredytu samochodowego?

Kiedy zaciągamy kredyt samochodowy, przedmiot finansowania staje się zabezpieczeniem spłaty kredytu. Do najczęściej stosowanych sposobów zabezpieczenia spłaty zobowiązania zaliczamy:

 • zastaw rejestrowy (informacja o zastawie widnieje w dowodzie rejestracyjnym),
 • przewłaszczenie na zabezpieczenie (bank figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel pojazdu),
 • cesja na rzecz banku z polisy autocasco,
 • depozyt karty pojazdu.

Czy wiek auta może przekreślić szansę na kredyt samochodowy?

Tak. Trzeba też pamiętać, że banki udzielające kredytów samochodowych stosują ograniczenia dotyczące maksymalnego wieku pojazdów. Limity w wybranych instytucjach finansowych prezentują się następująco (stan na 15 lipca 2022 r.):

 • Santander Consumer Bank — zakup auta w wieku do 12 lat, przy czym nie starszego niż 16 lat w momencie spłaty ostatniej raty.
 • BNP Paribas Bank Polska — pojazd na zakończenie spłaty kredytu może mieć maksymalnie 20 lat.
 • mBank – samochód w wieku do 14 lat (kredyt samochodowy online).

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Z uwagi na sposób spłaty zobowiązania wyróżnić możemy następujące rodzaje kredytów samochodowych:

 • standardowy,
 • jednoratowy,
 • z ratą balonową.

Najbardziej popularny jest wariant standardowy, w którym zobowiązanie spłacanie jest w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Spłata zadłużenia przypomina kredyt gotówkowy. Różnicą może być konieczność posiadania wkładu własnego, ale nie zawsze jest taka konieczność.

Wariant jednoratowy wymaga zgromadzenia odpowiednich środków własnych, np. w opcji 50/50 konieczne jest opłacenie z góry 50% wartości samochodu, a pozostała część spłacana jest jednorazowo w terminie ustalonym w umowie. Kredyt tego typu nie jest oprocentowany, co może być przeważającą zaletą.

Kredyt samochodowy z ratą balonową pozwala na spłacanie w całym okresie finansowania stosunkowo niskiej raty, natomiast na końcu pojawia się rata balonowa o wartości odpowiadającej nawet kilkudziesięciu procent wartości samochodu. Rozwiązanie to opisaliśmy szczegółowo w teście: Kredyt balonowy – czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć?

Finansowanie samochodu kredytem gotówkowym

Tak. Zaletą kredytów gotówkowych jest swoboda w wydatkowaniu otrzymanych od banku środków. Oznacza to, że pożyczone pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby w taki sposób sfinansować zakup auta nowego i używanego.

Kredyt gotówkowy pozwala zatem na zakup samochodu w każdym wieku, każdej marki i z dowolnego legalnego źródła. Do tego dostępność kredytu gotówkowego jest dużo większa, ponieważ produkt ten znajdziemy w ofercie niemal wszystkich banków komercyjnych działających w Polsce. Duża różnorodność pozwala lepiej dopasować warunki finansowania do bieżącej sytuacji i potrzeb.

Jakie są zalety zakupu samochodu z wykorzystaniem kredytu gotówkowego?

Do zalet kredytu gotówkowego, którego przeznaczeniem ma być zakup auta osobowego, zaliczamy:

 • szybkie i proste procedury kredytowe,
 • brak konieczności ustanowienia zabezpieczeń,
 • brak wpłaty własnej,
 • niewymagana polisa autocasco,
 • możliwość zakupu dowolnego pojazdu,
 • możliwość swobodnego dysponowania samochodem.

Pomimo braku zabezpieczeń, kredyt gotówkowy nie zawsze musi być droższy od kredytu samochodowego zaciąganego na taką samą kwotę i z takim samym okresem spłaty. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać dostępne na rynku oferty i sprawdzić ich szczegółowe parametry. Przykładowo oprocentowanie kredytu samochodowego może wzrastać wraz z wiekiem pojazdu, zatem kredyt na stare auto będzie droższy niż na nowe.

Kredyt gotówkowyKredyt samochodowy
Celdowolnyzakup samochodu lub innego pojazdu
Zabezpieczenienietak np. zastaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC
Wpłata własnanietak
Własność samochodukredytobiorcabank może być współwłaścicielem auta do czasu spłaty zadłużenia

Czy kredyt samochodowy jest tańszy od kredytu gotówkowego?

Utarło się, że dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu na kredytowanym pojeździe, kredyt samochodowy powinien być tańszy od niezabezpieczonego kredytu gotówkowego. Wzmożona konkurencja pomiędzy bankami, a także cykliczne oferty promocyjne spowodowały, że nie zawsze tak jest. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porównywarki kredytów samochodowych i porównywarki kredytów gotówkowych. Dopiero szczegółowa analiza kosztów pozwoli dowiedzieć się, która opcja jest tańsza.

Można sprawdzić także ofertę banków samochodowych, jak Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Trzeba mieć jednak na uwadze, że banki te skupiają są głównie na określonych markach samochodów. Korzystna oferta może jednak zmienić nasze pierwotne założenia.

Czy można sfinansować zakup auta pożyczką hipoteczną?

Kolejny sposób pozwalający pozyskać środki na zakup samochodu osobowego dotyczy osób posiadających wolną od jakichkolwiek obciążeń nieruchomość, która posłuży jako zabezpieczenie spłaty pożyczki hipotecznej. Rozwiązanie to, podobnie jak zwykły kredyt gotówkowy, można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny.

Dzięki zastosowaniu wartościowego zabezpieczenia pożyczka hipoteczna jest tańsza niż kredyt gotówkowy i samochodowy. Trzeba się jednak nastawić na bardziej skomplikowane i czasochłonne procedury bankowe.

Wynikają one głównie z konieczności skutecznego ustanowienia zabezpieczenia. Pociąga to za sobą dodatkowe koszty związane m.in. ze wpisaniem hipoteki na rzecz banku czy sporządzeniem operatu szacunkowego nieruchomości. W efekcie nie opłaca się zaciągać pożyczki hipotecznej na niskie kwoty, ponieważ koszty takiego rozwiązania są zbyt wysokie. Natomiast trzeba pamiętać wartość zabezpieczenia często pozwala na zakup samochodu klasy premium.

Pożyczkę hipoteczną zaciągnąć można na kwotę odpowiadającą nawet 80% wartości nieruchomości z okresem spłaty przekraczającym 20 lat. Oferty pożyczek hipotecznych w wybranych bankach w tym zakresie prezentują się następująco (stan na 15 lipca 2022 r.):

ING Bank Śląski

 • kwota pożyczki do 80% wartości zabezpieczenia,
 • okres kredytowania do 25 lat.

Santander Bank Polska

 • kwota pożyczki do 60% wartości zabezpieczenia,
 • okres kredytowania do 20 lat.

PKO Bank Polski

 • kwota pożyczki do 60% wartości zabezpieczenia,
 • okres kredytowania do 20 lat.

Bank Pocztowy

 • kwota pożyczki do 70% wartości zabezpieczenia,
 • okres kredytowania do 30 lat.

Oznacza to, że dysponując nieruchomością wycenioną na 300 tys. zł możemy pożyczyć w banki kwotę od 180 tys. zł do nawet 240 tys. zł.

Jaka jest różnica w racie pomiędzy kredytem samochodowym, gotówkowym i pożyczką hipoteczną?

Sprawdźmy orientacyjne koszty pożyczki hipotecznej, kredytu samochodowego i kredytu gotówkowego. Załóżmy, że chcemy pozyskać kwotę 100 tys. zł na zakup nowego samochodu. Planowany okres spłaty to 7 lat. Brak dodatkowych ubezpieczeń. Oprocentowanie zmienne. W obliczeniach wykorzystaliśmy kalkulatory kredytowe dostępne na stronie banków (stan na 15.07.2022 r.).

Porównujemy pożyczkę hipoteczną oferowaną przez Santander Bank Polska oraz kredyt samochodowy online i kredyt gotówkowy w promocji (bez prowizji) oferowane przez mBank.

Kredyt samochodowy online (mBank)Kredyt gotówkowy (mBank)Pożyczka hipoteczna (SBP)
Oprocentowanie nominalne9,99%12,99%10,59%
RRSO12,9%13,79%13,03%
Miesięczna rata1.776 zł1.819 zł1.691 zł

Z uwagi na zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości najniższą miesięczną ratą cechuje się pożyczka hipoteczna – 1.691 zł. Rata kredytu samochodowego jest o 85 zł wyższa. Kredyt gotówkowy jest droższy o 128 zł miesięcznie.

Jest jednak szereg elementów, które mogą wpłynąć na zmianę kwoty miesięcznej raty. Przykładowo dla samochodów starszych niż 7 lat oprocentowanie nominalne kredytu w mBanku wzrasta do 10,39%, co powoduje wzrost raty do 1.798 zł. Wiek samochodu nie wpływa na wysokość raty przy kredycie gotówkowym i pożyczce hipotecznej, bo pożyczone środki można spożytkować na dowolny cel.

Z drugiej strony można wydłużyć okres spłaty pożyczki hipotecznej do 20 lat. W takim wariancie miesięczna rata spadnie do 1.004 zł. Niestety ruch ten spowoduje wzrost całkowitego kosztu pożyczki z 47.709 zł do 150.267 zł, czyli o 102.558 zł więcej.

Finansowanie samochodu kredytem odnawialnym

Kolejnym sposobem pozwalającym na zakup samochodu osobowego jest kredyt odnawialny, który powiązany jest bezpośrednio z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). W najprostszym rozumieniu to elastyczny dostęp od dodatkowych środków finansowych w ramach przyznanego limitu, bez konieczności składania odrębnych wniosków kredytowych.

Jak ustalana jest wysokość limitu kredytu odnawialnego?

Wysokość dostępnego limitu ustalana jest w toku analizy zdolności kredytowej. Są banki, w których klient indywidualny może wnioskować o kredyt odnawialny na kwotę nawet 100 tys. zł. Umowa obowiązuje najczęściej przez 12 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne lata.

Bank nalicza odsetki tylko od wykorzystanej kwoty limitu, a zasilenie konta powoduje odnowienie dostępnej kwoty zobowiązania. Środki z kredytu odnawialnego przeznaczyć można na dowolny cel – w tym zakup samochodu.

Przed skorzystaniem z kredytu odnawialnego trzeba sprawdzić, jakie są warunki przedłużenia umowy na kolejny rok. Lepiej uniknąć sytuacji, w której bank zażąda całkowitej spłaty limitu, jako warunku niezbędnego do przedłużenia kontraktu. Oferta kredytów odnawialnych w wybranych bankach prezentuje się następująco (stan na 15.07.2022 r.):

BNP Paribas Bank Polska

 • kwota limitu: od 1 000 zł do 100 000 zł,
 • okres kredytowania: 12 miesięcy z możliwością odnowienia,
 • RRSO: 21,84%.

Alior Bank

 • kwota limitu: ustalana indywidualnie,
 • okres kredytowania: 12 miesięcy z możliwością odnowienia,
 • RRSO: 27,13%.

PKO Bank Polski

 • kwota limitu: do 100 000 zł (klienci indywidualni), do 150 000 zł (bankowość osobista),
 • okres kredytowania: 12 miesięcy z możliwością odnowienia,
 • RRSO: 26,1%.

Kredyt odnawialny często stawiany jest na równi z debetem w rachunku. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ drugie rozwiązanie najczęściej pozwala skorzystać z limitu w wysokości kilku tysięcy złotych z 30-dniowym terminem spłaty. W większości przypadków nie będzie to najlepszy sposób na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego.

Zakup auta a leasing konsumencki

Panuje przekonanie, że leasing jest rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla przedsiębiorców. Faktycznie, może być to atrakcyjna forma finansowania dla firm z uwagi na możliwe odpisy podatkowe, jednak wiele firm oferuje ten produkt także klientom indywidualnym (leasing konsumencki oferowany jest od 2011 roku). Dlatego przed wyborem formy finansowania warto sprawdzić również ofertę leasingu konsumenckiego.

Leasing konsumencki (prywatny, osobisty) zawierany jest na podstawie umowy cywilnoprawnej określającej prawa i obowiązki leasingodawcy (finansującego) i leasingobiorcy (klienta). Na jej podstawie firma leasingowa przekazuje klientowi samochód w użytkowanie w zamian na uiszczenie konkretnych opłat – w tym comiesięcznej raty leasingowej.

Przez cały okres finansowania właścicielem samochodu jest firma leasingowa i do całkowitej spłaty zobowiązania widnieje w dowodzie rejestracyjnym, jako właściciel pojazdu.

Czym jest wykup samochodu w leasingu konsumenckim?

Umowa najczęściej przewiduje możliwość wykupu pojazdu przez klienta. Wykup określony jest jako określony procent od początkowej wartości pojazdu. Niektóre firmy leasingowe oferują wykup na poziomie 1% pierwotnej wartości samochodu, ale ostatecznie to klient decyduje czy chce skorzystać z tego typu rozwiązania. Innym wariantem jest zwrot pojazdu do salonu/firmy leasingowej.

Jakie opłaty występują przy leasingu konsumenckim?

Decydując się na leasing konsumencki trzeba, poza miesięczną ratą, przygotować się na inne obciążenia, choć ostateczny kształt oferty zależy od konkretnej firmy leasingowej. Trzeba przygotować się na opłatę wstępną, która wynosić może od zera do kilkudziesięciu procent wartości samochodu. Im więcej wpłacimy na samym początku, tym niższe będą raty leasingowe, ponieważ odsetki naliczane są od niższej kwoty (zakładając, że nie skrócimy okresu spłaty i nie zmienią się inne parametry umowy).

Leasing samochodu oznacza również konieczność ubezpieczenia pojazdu. Obowiązek ten leży najczęściej po stronie klienta, który może skorzystać z zestawu polis przygotowanych przez finansującego lub samodzielnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Leasingobiorca może być również poproszony o wniesienie kaucji (depozytu gwarancyjnego) na poczet ewentualnych roszczeń. Kaucja ma charakter zwrotny i trafia na konto klienta po zakończeniu umowy.

Jakie są zalety leasingu konsumenckiego?

Finansowanie samochodu leasingiem konsumenckich ma szereg zalet. Zaliczamy do nich m.in.:

 • uproszczone procedury i wsparcie doradcy leasingowego na każdym etapie rozpatrywania wniosku,
 • możliwość załatwienia wszystkich formalności w jednym miejscu,
 • szybka decyzja o przyznaniu finansowania,
 • konkrecyjną wysokość miesięcznej raty w porównaniu do kredytów samochodowych i gotówkowych,
 • elastyczność w wyborze przedmiotu leasingu,
 • możliwość częstej wymiany auta na nowe,
 • wsparcie firmy leasingowej w obsłudze samochodu (rejestracja pojazdu, serwisowanie, wymiana opon, ubezpieczenie),
 • nie trzeba przejmować się sprzedażą auta w przyszłości – można oddać je firmie leasingowej.

Jakie są wady leasingu konsumenckiego?

Leasing samochodu adresowany do konsumentów ma też naturalnie swoje wady. Wśród nich możemy wymienić:

 • właścicielem pojazdu jest firma leasingowa,
 • konieczność ubezpieczenia pojazdu w pakiecie OC+AC, a często także NW,
 • brak możliwości osiągania korzyści podatkowych,
 • miesięczny limit kilometrów określony w umowie,
 • zgodę firmy leasingowej na wyjazd pojazdu za granicę.

Zakup auta a wynajem długoterminowy

Alternatywą dla leasingu konsumenckiego jest wynajem długoterminowy pojazdów dla osób fizycznych, pozwalający na szybkie i wygodne korzystanie z używanego lub nowego samochodu. W najprostszym rozumieniu jest to auto na abonament. Miesięczna rata obejmuje np.:

 • obowiązkowe przeglądy,
 • wymianę części eksploatacyjnych,
 • ubezpieczenie OC, AC, NNW,
 • samochód zastępczy,
 • wymianę opon i ich przechowywanie,
 • pakiet assistance.

Wynajem długoterminowy auta to wygoda związana z przerzuceniem większości kosztów i usług związanych z utrzymaniem pojazdu na firmę wynajmującą auto. Trzeba tylko pilnować ustalonego w umowie limitu kilometrów, np. 20 tys. km rocznie. W przypadku przekroczenia limitu konieczna będzie dopłata, tzw. nadprzebieg, za każdy dodatkowo przejechany kilometr.

Jakie opłaty stosowane są przy wynajmie długoterminowym?

Koszt wynajmu długoterminowego zależy przede wszystkim od modelu i wyposażenia samochodu, z którego chcemy skorzystać. Na wysokość miesięcznej raty będzie wpływać m.in. planowany wkład własny, okres umowy oraz usługi dodatkowe, jak przeglądy serwisowe, wymiana i przechowywanie opon czy pakiet OC/AC/NW. Pod kątem podatkowym wynajem długoterminowy auta to leasing operacyjny bez konieczności wykupu pojazdu na koniec umowy.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego dla konsumenta?

Do zalet wynajmu długoterminowego dla klientów indywidualnych zaliczyć można:

 • koszty eksploatacji samochodu zawarte w kwocie miesięcznej raty,
 • szeroki wybór samochodów i opcji wyposażenia,
 • skorzystanie z oferty nie wpływa na zdolność kredytową,
 • uproszczone procedury związane z zawarciem umowy,
 • możliwość skorzystania z oferty bez wkładu własnego.

Jakie są wady wynajmu długoterminowego dla konsumenta?

Wynajem długoterminowy samochodu ma też swoje wady, takie jak:

 • właścicielem pojazdu do końca trwania umowy jest firma wynajmująca samochód,
 • umowa uwzględnia limit kilometrów – po jego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty,
 • mogą pojawić się ograniczenia związane z wyjazdem samochodu za granicę czy przewozem zwierząt,
 • mogą pojawić się dodatkowe opłaty, kiedy nie utrzymujemy samochodu w odpowiednim stanie, np. karoseria ma wiele rys.

Aby stać się właścicielem wynajmowanego samochodu konieczny jest jego wykup. W przypadku leasingu wartość wykupu auta może wynosić nawet 1% jego pierwotnej wartości. Korzystając z wynajmu długoterminowego musimy przygotować się na wykup odpowiadający aktualnej wartości rynkowej samochodu, to będzie z reguły rozwiązaniem droższym.

Zakup auta osobowego za gotówkę

To zdecydowanie najłatwiejszy sposób na zakup samochodu, jednak biorąc pod uwagę ceny aut nowych i używanych, nie jest to wariant dostępny dla każdego. Szczególnie w sytuacji zmniejszonej dostępności pojazdów. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób ceniących sobie pełną własność i swobodę w dysponowaniu zakpionym pojazdem.

Jednorazowy wydatek kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych może być kłopotliwy. Mowa tu przykładowo o sytuacji, kiedy spłacamy lub zamierzamy zaciągnąć dodatkowe zobowiązanie, np. na zakup mieszkania. Wydając całe oszczędności pozbawiamy się poduszki finansowej przydatnej na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Nie można zapominać, że posiadając samochód na własność to właśnie na nas spoczywają koszty eksploatacyjne i wydatki na nieplanowane naprawy pojazdu. Sami też musimy zająć się odsprzedażą samochodu. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy salon lub sprzedawca indywidualny nie przyjmie naszego starego auta w rozliczeniu.

 

Źródła:

https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Roczniki-i-raporty/Raport-kwartalny-PZPM-i-KPMG-Branza-motoryzacyjna-Edycja-Q2-2022

https://www.aaaauto.pl/pl/informacje-prasowe/czerwiec-z-duzym-spadkiem-liczby-aut-i-wzrostem-cen-na-wtornym-rynku/article.html?id=46672

Warto wiedzieć

 1. Kredyt samochodowy pozwala sfinansować nie tylko zakup auta osobowego, ale także innego pojazdu np. motocykla, ciężarówki, przyczepy czy łodzi motorowej.   
 2. Najczęściej zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, cesja na rzecz banku z polisy autocasco, depozyt karty pojazdu. 
 3. Zakup samochodu sfinansować można pożyczką hipoteczną, ale konieczne jest przedstawienie jako zabezpieczenia wolnej od obciążeń nieruchomości. 
 4. Finansowanie auta za pomocą leasingu i wynajmu długoterminowego dostępne jest również dla klientów indywidualnych. 
 5. Umowa o wynajem długoterminowy samochodu uwzględnia miesięczny lub roczny limit kilometrów. Przekroczenie limitu powoduje naliczenie opłaty za każdy przejechany nadprogramowo kilometr.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w komisie można kupić samochód na raty?

  Tak. Komisy często współpracują z bankami i firmami leasingowymi oferując finansowanie spłacane w ratach. Trzeba tylko pamiętać, że wraz z wiekiem pojazdu może wzrastać oprocentowanie kredytu, przez co będzie to rozwiązanie droższe niż kredyt na zakup nowego samochodu.

 2. Jak sfinansować zakup samochodu na firmę?

  Samochód na firmę można kupić za gotówkę. Jeśli nie posiadamy odpowiednich środków własnych lub chcemy przeznaczyć je na inny cel, możemy skorzystać z finansowania zewnętrznego. W tym celu warto sprawdzić m.in. ofertę kredytów samochodowych dla klientów biznesowych, leasingu lub wynajmu długoterminowego pojazdów.

 3. Czy można odsprzedać stare auto w salonie?

  Wszystko zależy od oferty konkretnej marki. W walce o klienta coraz więcej salonów pośredniczy w sprzedaży naszego samochodu lub przyjmuje go w rozliczeniu podczas zakupu innego auta z oferty. Decydując się na ten wariant warto sprawdzić, jaka jest cena rynkowa oddawanego auta, nie zapominając przy tym, że wygoda tego rozwiązania też ma swoją cenę.

 4. Czy można sfinansować zakup auta nie mając pieniędzy?

  W zależności od oferty możliwe jest zaciągnięcie kredytu samochodowego bez wkładu własnego czy leasingu bez opłaty wstępnej. Trzeba pamiętać jednak o opłatach dodatkowych, jak prowizje czy kaucja wpłacane na konto leasingodawcy. Nawet jeśli uda nam się podpisać umowę bez żadnych kosztów wstępnych, to ich brak najpewniej wpłynie na wysokość miesięcznej raty.

 5. Czy korzystając z leasingu konsumenckiego jestem właścicielem auta?

  Nie. Przez cały okres trwania umowy właścicielem samochodu jest firma leasingowa. Własność zostanie przeniesiona, jeśli na koniec umowy zdecydujemy się na wykup pojazdu.

 6. Co to jest finansowanie samochodu?

  Finansowanie samochodu jest sposobem pozyskania środków na jego zakup lub wynajem. W Polsce można sfinansować zakup lub wynajem samochodu m.in. ze środków własnych, zaciągając kredyt samochodowy, korzystając z leasingu na firmę lub leasingu konsumenckiego albo zaciągając kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel.  

 7. Jakie jest najlepsze finansowanie auta?

  Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się osoba potrzebująca samochodu. Jeśli dysponuje gotówką, która nie będzie jej potrzebna w najbliższym czasie, to nie ma sensu ponosić kosztów finansowania. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednimi pieniędzmi lub prowadzimy firmę i przy okazji chcemy osiągnąć określone korzyści podatkowe to możemy wybierać pomiędzy kredytem, leasingiem i wynajmem długo-, średnio- i krótkoterminowym.

 8. Jak kupić samochód nie mając pieniędzy?

  Jeśli nie dysponujemy pieniędzmi na zakup samochodu to możemy skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. W tym celu można zaciągnąć kredyt, skorzystać z leasingu lub zdecydować się na wynajem. Aby pozyskać pieniądze musimy znajdować się w dobrej kondycji finansowej. Bank lub firma leasingowa może też oczekiwać udziału własnego liczonego jako określony procent od wartości auta.

 9. Jak sfinansować zakup używanego samochodu?

  Zakup używanego samochodu można sfinansować na kilka sposobów:

  1. Oszczędności: Najprostszym i najbardziej bezpośrednim sposobem jest użycie zgromadzonych oszczędności.

  2. Kredyt samochodowy: Banki oferują kredyty samochodowe zarówno na zakup samochodów nowych, jak i używanych. Przy wyborze kredytu warto porównać oferty różnych banków, zwłaszcza pod względem oprocentowania, okresu spłaty i wymaganego wkładu własnego.

  3. Leasing: Leasing jest popularny wśród przedsiębiorców, ale coraz częściej korzystają z niego również osoby prywatne. Leasing wymaga regularnych opłat, ale pozwala na użytkowanie samochodu bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów zakupu na początku.

  4. Pożyczka prywatna: Możliwe jest również uzyskanie pożyczki od rodziny lub przyjaciół. Ta metoda wymaga jednak ostrożności, aby uniknąć potencjalnych konfliktów.

  5. Kredyt gotówkowy: W przypadku braku możliwości uzyskania kredytu samochodowego, alternatywą może być kredyt gotówkowy. Jest on zwykle droższy, ale nie jest przeznaczony na konkretny cel, więc można go wykorzystać na zakup samochodu.

PORÓWNAJ KREDYTY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments